Şimdi Ara

KERATOKONUS ve CROSS LİNKİNG TEDAVİSİ (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
421
Cevap
18
Favori
106.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tadalar

Ben geçen sene İstanbul’da Marmara Pendik eğitim araştırma hastanesinde oldum şuan lens kullanıyorum görmem iyi tek gözden oldum lens kullandığımda diğer gözden daha iyi görme oluyor. Böyle bir rahatsızlığınız varken ilerlemeden olmak daha önemli bence fazla beklemeden olun derim. Lens ile yüzde 100 den 5 harf içerisinde. 2 harf seçtim buda yüzde 95 gibi bir şey
    çok geçmiş olsun hangi hocaya tedavi oldunuz emekli sandıgı karşılıyormu
  • quote:

Orijinalden alıntı: zıva

çok geçmiş olsun hangi hocaya tedavi oldunuz emekli sandıgı karşılıyormu

Alıntıları Göster
    bayan bir hoca idi berru hoca diye biri göz biriminde fatih vardı asistan ilk olarak o inceliyor cihazlara sokup sonuçları hocaya aktarıyor kesin sonucu hoca karar veriyor ameliyatmı ne olacağına. Daha sonra duruma göre 1 hafta sonrasına ameliyat günü verilip 2 saat ameliyat sürüyor ama ondan sonra 1 hafta ilk başta daha sonra 1 ay sonunda komple toparlıyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: tadalar

bayan bir hoca idi berru hoca diye biri göz biriminde fatih vardı asistan ilk olarak o inceliyor cihazlara sokup sonuçları hocaya aktarıyor kesin sonucu hoca karar veriyor ameliyatmı ne olacağına. Daha sonra duruma göre 1 hafta sonrasına ameliyat günü verilip 2 saat ameliyat sürüyor ama ondan sonra 1 hafta ilk başta daha sonra 1 ay sonunda komple toparlıyorsun

Alıntıları Göster
    teşekkür tlf no yazarmısın görüşsek
  • Arkadaşlar Şubat ayında ccl oldum fakat bulanıklık gitmedi doktor gözünde lekelenmeler olmuş hafif derecede dedi ama ben ameliyattan önceki görmeme göre çok kötü görüyorum. Damla verdi göz için ve azalacağını söyledi azda olsa. Zamanla bulanıklıkta azalma olur mu? Bilgisi olan varsa paylaşın lütfen🙏🏻

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba. 26 yaşındayım ve 15 senedir gözlük kullanıyorum. 3 derece miyop - 1 derece astigmat var iki gözümde de.

Lazer ile göz çizdirmeye gittiğimde bende de keratokonus başlangıcı olduğunu duydum. İki hekime muayene oldum. Biri Lazer + CCL yaparak gözlüklerimden kurtulabileceğimi söyledi. İkincisi göz içi mercek önerdi ve kesinlikle lazere uygun değilsin dedi. Daha sonra ilk muayene olduğum doktorda tekrar muayene oldum ve göz içi merceğin gereksiz travmatik olacağını ve lazer + CCL ile gözlüklerimden kurtulabileceğimi tekrarladı.

Açıkçası polislik gibi bir düşüncem de olduğu için çizdirmeyi çok istiyordum ancak CCL tedavisinden sonra bulanık görme olayı çok canımı sıktı. Sırf bu sebepten operasyondan vazgeçmeyi düşünüyorum. Şu an için bulanık görme gibi bir şikayetim yok. Kornea kalınlığım da bir gözde 460larda, diğer gözde 480lerdeymiş.

Özellikle operasyonu geçiren arkadaşlarımda bulanıklık şikayeti %100 geçen var mı? Ya da bu bulanıklık yaşantınızı ne derece etkiliyor? Sizce operasyonu geçirmeli miyim? Muayene ve operasyon için hekim - hastane tavsiyelerine açığım. İyi akşamlar.

• yaasink kullanıcısına yanıt
    en iyisi hocaya sorun varsa topografi sonuçlarını yollayın, hastalıkla ilgili gelişmeleri en sıkı takip edenlerden biridir.

www.facebook.com/groups/167542720578522/
  • Teşekkürler.

• Layser L kullanıcısına yanıt
    Özelden numaranızı paylasırmısıniz

• Üstad özelden mesaj gönder miyim hata veriyor. bytkmstf@gmail.com mail atarsan atayım numaramı

• İstanbul'dan Sezgin Ceylan hocaya muayene olan var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

İstanbul'dan Sezgin Ceylan hocaya muayene olan var mı ?
    sezgin ceylan hocaya muayene oldum zaten kendisi keratokonus doktoru.çok kaliteli bir doktor.hastalık bilgisi muthiş.Global çapta keratokonusa bu kadar hakim bir göz doktoru az bulunur.hastalıgın tanısı dahil crosslinking imi(dunya gözün yarı fiyatına) yaptı hastalığı durdurdu.yurtdışı lensimi getirtti.şimdi lenslerle tam görüyorum.Hastalarına telefonunu veren doktor pek çıkmaz bana verdi her zaman arayabilirsin dedi.kendisi istanbul maltepede mehmet toprak hastanesinde keratokonus hastalarına hizmet veriyor..https://www.facebook.com/groups/167542720578522 burada facebook sayfası var..
  • Merhaba. Kendim doktorum ve eşimin keratokonusından dolayı bu hastalığı derinlemesine araştırdığımı söyleyebilirim. Enson söyleyeceğimi başta söylemek istiyorum; bu hastalık için herhangi bir işlem yaptıracaksanız devletin üniversite hastaneleri ve ya eğitim araştırma hastanelerine gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Tedavi için bir bütçe ayırdıysanız oradaki hocalardan birine özel muayene ücreti öderseniz artık “hocanın hastası “ olursunuz ve oradaki diğer doktorlar tarafından ayrıca itina ile takip edilirsiniz. Ring operasyonu neredeyse asla yaptırmamanızı, crosslink ise bir kollagen stabilizasyon işlemi olduğundan hiç masum bir tedavi oşmadığını belirtmek istiyorum. Ciltte elastin kollagen ve retiküler liflerin en önemli görevlerinden biri laksite-esneklik. Kireç döküp betonlaştırmak gibi bir tedavi. Sonrasında birçok komplikasyon çıkabiliyor buna bağlı olarak. Apayrı bir diğer komplikasyon ise kornanın saydamlığının azalması. Bunu da azaltabilmek için operasyondan sonra steroid damla veriyorlar ama yine de oluyor, bu forumdaki işlemden sonra görme bulanıklığı yaşadığını söyleyen arkadaşlarda olduğu gibi.. yani çok genç ve grade 3 lerde ve artmaya devam eden bir Keratokonus olacak ki, görmesini tamamen kaybetmektense kötünün iyisi crosslink yapalım denebilir. Bu kararı da devletin üniversitelerindeki hocalarımıza bırakalım ama aman özel hastane ve hatta üniversitelere gitmeyin diyebilirim..
    Yapacağınız en önemli şey göz kaşımayı bir ana önce kesmek, geceleri ve ya istemsiz kaşımayı önlemek için alleriji tedavisi olmak...
    Bir de sürekli güneş gözlüğü taşımak özellikle 11-15 saatleri arası güneş gözlüğü kullanmak olabilir..

• Ömer bircan Ö kullanıcısına yanıt
    Merhaba, verdiğin bilgiler için teşekkürler. Devlet yada özel farketmeksizin öncelikle birden fazla doktor görüşü almak en iyisi. Kaldı ki bana ilk teşhis koyan üniversite hastanesindeki doktor ccl için 5dk iş istersen hemen yapıp göndereyim demişti. Allah'tan olmadım, olduktan sonra da hiç öyle 5dk iş olmadığını da çok iyi anladım. Bir de farklı doktorlara gittiğinde herşeyi en baştan anlatman gerekiyor, görme oranın, derecen neydi ne oldu ne kadar süre geçti eski göz taramalarına göre değişim nedir v.b doktor olarak daha iyi bilirsiniz bu kadar zamanı hiçbir doktor hastasına malesef ayıramıyor. O yüzden hastane seçimi farketmeksizin araştırıp bir doktor belirlediyseniz tedavi ve takip işlemini sizi tanıyan bir doktorda sürdürmek önemli bence.
    Eskiden herkese halka yada sert lens öneriyorlardı şimdi ise ccl öneriyorlar, en yeni yöntem şimdilik bu, dediğiniz gibi komplikasyonlar var ama çoğu kişi geç farkediyor ve ilerlemiş olarak doktora gidiyor. Görme oranı düşüşü yada derece yükselmesi malesef hayatı çok kötü etkiliyor.
    Güneş gözlüğü, kaşıma yada ovma konusunda kesinlikle haklısınız, katılıyorum. Önemsiz gözüküyor ama çok önemli.

• Ccl tedavisinde sigara kullananlara diğer ameliyatlarda olduğu gibi farklı uyuşturucu kullanılıp tedavi sonrası 6-7 günlük içme yasağı veriliyor mu?

• siyamas kullanıcısına yanıt
    Yok hocam ne yasagi :) ama gozunu koruman herekiyor 1 hafta koruma amacli lens takacaklar.tekrar konrrole gidince cikaracaklar.sigarani ameliyat oldugun gozun diger yanindan tutturursen sikinti yok :)

• mucoyaho kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim cevap için. Sağ gözüm artık pert oldu. Okul hayatım eriyor resmen şu an. Ameliyat günüm de vizelere denk geldiği için ertelemek zorunda kaldım. Psikolojim bozuldu artık buraya bile içimi döküyorum.. Neyse.. Korkum CCL sonrası hastalıkta ilerleme ve leke sorunu yaşanabilme olasılığı.

Bu arada Antalya Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi olan var mı?
  • siyamas kullanıcısına yanıt
    O kadar uzme kendini hic olmasinya ondan korkuyorsun.aslinda korkulacak hic bir tarafi yok :) artik doktorlar uzmanlasti bu konuda...tavsiyemi isyerden 2 hafta once turkiye hastanesinden tedavi oldum orayi tavsiye ederim ama ozel hastane..eger devletrw olacaksan hocayi bi onceden arastirmani tavsiye ederim

• Arkadaşlar yakın tarihte Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde bu Clx tedavisi olacağım. sağ göz 396, sol göz 415um kornea kalınlıkları. Var mı bir önerisi veya hastane ile ilgili bir bilgisi olan?

• keratokonus konusunda doktor sezgin ceylan hoca şiddetle tavsiye edilir...icl göz içi lens ile hayata döndüm.Bir arkadaşıma ileri keratokonus nedeniyle kornea nakli yaptı.suan yuzde 100 goruyor.

instagram sayfası:https://www.instagram.com/keratokonusla_yasam/?igshid=1m3qetj6xdr5w

keratokonus ve yasam grubu(birçok keratokonus hastası var.çok faydalı bilgiler var):
    https://www.facebook.com/groups/167542720578522/

• Keratokonus konusunda telegram sayfası var öneririm...

Keratokonus Yaşam
    Keratokonus hakkında herşey...
    https://t.me/keratokonus_yasam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yozgatspor66 -- 19 Ekim 2019; 15:55:29 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.