Şimdi Ara

Kendi Yaptığım Kuluçka Makinemmm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
6.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ve sonunda kuluçka makinem hazır :) Resmen 4-5 gündür her yolu denedim ve bu sistemde akrar kıldım. Tamamen Kendin Yap usulü oldu :) Herşeyi evden temin ettim.

Şu an itibariyle içerisinde 32 Tavuk + 9 Bıldırcın yumurtası koydum. İnşallah umduğum gibi bir verim alabilirim.

Gerekli araç-gerekler:
    - Akvaryum ıstıcısı 100W (akvaryumculardan 10-15TL ye alabilirsiniz)
    - Bilgisayar Fanı
    - 12V luk ayarlı adaptör
    - Ampül + Duy
    - 2 adet yumurta kolisi
    - Çelik tel (sağlam oalcak)
    - Ahşap dolap
    - 2 adet 50*100 Strafor (halk dilinde köpük)
    - Metal su kabı (yatay olursa iyi olur)

Şimdi hazırlanmasını anlatmama gerek yok sanırım. Önce oto buzdolabı düşünmüştüm ama elde yumurta çok olunca mecbur vazgeçtim o olaydan. Sonra bu kutunun içine köpük döşemiştim, çok güzel de ısıyı koruyordu ama ona da sığmadı sonra köpükleri dışarı aldım (foto daki gibi).

Burda benim farklı olarak yaptığım tek şey termostat yerine akvaryum ısıtıcısının termostatını kullanmam ve de yumurta kolilerini üstten asarak ayrı otomatik bir çevirme sistemi oluşturmak. Bunlarla ilgili fotoları da ekleyeceğim merak eden ordan abakabilir.

Öncelikle şunu belirteyim ısıtmayı akvaryum ısıtıcınısın kendi reziztansıyla da sağlayabilirsiniz, camını çıakrmanız yeterli. Kırmadan çıkıyor. Ben başta denedim ama 100W benim dolap için çok geldi. Hemen ısınıyordu. Kapandığında bile 2-3 derece çıkıyordu onu iptal ettim ampül bağladım ucuna. Daha sonra elektrikli battaniyenin kablosunu denedim o da çok ısıttı. 28 metre falandı toplam bende 10 metresini kestim koydum güzel ısıttı. Taa ki 5 dakika geçene kadar :D Bum diye bi pataldı sonra alev aldı içerisi biraz. Onu da kaldırıp attım :) (foto var) Daha sonra öğrendim ki tecrübeyle, watt ı artarmış kısalınca. kaldırır diye düşünmüştüm :D[/B]

Tüm fotoğrafları görmek için TIKLAYIN

İşte benim Kuluçka Makinem :D

Akvaryum Isıtıcısının Sökülmüş Hali:

Yarı Otomatik Bir Yumurta Çevirme Sistemi İçin Tel Bükümü:

Boş dolap (40*40*35):

Yanan Elektrikli Battaniyem:

* Bu da bizim evin arkasından ERCİYES DAĞI'ndan bir görüntü :) :

Straforlanmış Dolap:

Son Hali:

Yumurtalar (Kendi tavuğumuzun ve konu komşudan işte):

Vee yumurtalar konduktan sonra:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MGES38 -- 26 Mart 2012; 0:32:14 >

• Civcivmi çıkacak şimdi onlardan ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SanaL Crew

Civcivmi çıkacak şimdi onlardan ?

evet inşallah ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: MGES38

quote:

Orijinalden alıntı: SanaL Crew

Civcivmi çıkacak şimdi onlardan ?

evet inşallah ;)

vücut ısısı lazım.
  • bir yumurtayı en fazla kaç gün sonra bu makineye koysan yavru verir? mesela marketten 1 haftalık yumurta alıp bu makineye atsan yine civciv çıkar mı??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertblade -- 28 Mart 2012; 0:23:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertblade

bir yumurtayı en fazla kaç gün sonra bu makineye koysan yavru verir? mesela marketten 1 haftalık yumurta alıp bu makineye atsan yine civciv çıkar mı??

Hocam öncelikle marketteki yumurtalardan civciv çıkmaz :) Markette satılanlar tavuk çiftliklerinden geliyor, yani horozsuz, yani dölsüz... O yüzden civciv çıkması için horozlu tavuktan alacaksınız. Onu da konu komşudan, köy tavuklarından temin etmelisiniz. Süre olarak 1hafta tahminime göre çok uzun değil sorun olmaz, ama yumurta hassastır, o zaman zarfında ne hallerde olduğu da önemli. Hatta buzdolabındaki yumurtalardan bile civciv çıktığını duydum. Şahsen ben de koydum dolaptan yumurta, 4-5 gündür dolaptaydı... Bakalım çıkacak mı :) Yarın yumurtaların follarını kontrol edecem ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: MGES38

quote:

Orijinalden alıntı: mertblade

bir yumurtayı en fazla kaç gün sonra bu makineye koysan yavru verir? mesela marketten 1 haftalık yumurta alıp bu makineye atsan yine civciv çıkar mı??

Hocam öncelikle marketteki yumurtalardan civciv çıkmaz :) Markette satılanlar tavuk çiftliklerinden geliyor, yani horozsuz, yani dölsüz... O yüzden civciv çıkması için horozlu tavuktan alacaksınız. Onu da konu komşudan, köy tavuklarından temin etmelisiniz. Süre olarak 1hafta tahminime göre çok uzun değil sorun olmaz, ama yumurta hassastır, o zaman zarfında ne hallerde olduğu da önemli. Hatta buzdolabındaki yumurtalardan bile civciv çıktığını duydum. Şahsen ben de koydum dolaptan yumurta, 4-5 gündür dolaptaydı... Bakalım çıkacak mı :) Yarın yumurtaların follarını kontrol edecem ;)

sağol cevabın için. hep kafamı kurcalıyordu bu soru acaba süre ne kadar diye öğrenmiş oldum sayende
  • rica ederim ;)
  • usta valla süper sonucu merakla bekliyor ve takip ediyorum
  • Yumurtaları koyalı tam 50 saat sonra çekilen fotoğraf ;) Yazıya gerek yok bence ;) Ayrıca normal bi lamba ile bakılabiliyor, gerçekten özellikli bişeymiş gibi buna benzer lambaların satıldığını gördüm de :) Lambanın başına elinizle yuvarlak yaparsanız ışık sadece yumurtaya gidince daha güzel görünüyor.
    İlk yumurta resmi koyduğum gün çekilmişti. Diğer 2 resim de az önce, yani kuluçka makinesinde 50 saat sonra.

• DH resim ekleme kodları farklı tam hatırlayamadım şimdi. Cepten ekledim olmadı. Bakmak isteyen linkleri seçip bakabillr şimdilik. Pc den girince düzeltirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackGeneral1

bi inceleyin derim

http://www.hesapsepeti.com/store/ProductDetails.aspx?productid=93984

Tesekkurler. Ama bunun zaman rolesı yok sanırım? Zaman rolelı bır urun arıyorum :)
  • Maşallah hayırlı olsun :)
  • 1 bıldırcınım çıktı, cıvıl cıvıl ötüyor makinede ama 2 civcivim de öldü :( diğerlerinde hareketlilik yok daha...
  • Maşallah.Hayırlı olsun Hemşerim.
  • biraz araştırmamız lazım :)
  • son durum nedir acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tavuklarınıza canlı yem vererek daha çok verim alabilirsiniz
  • Kendi konumu hortlatayım. 4 yıl geçmiş aradan. Bu çok amatörce bir makineydi, daha sonra buzdolabından tam otomatik (ısıtma,nem,dönme) bir makine yaptım ve ondan yaklaşık 300 tavuk + bıldırcın aldıktan sonra sattım :) Bağımlılık yapıyor bu işler. Malum iş eş derken bıraktım bu işleri temelli.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.