Şimdi Ara

Kendi mesleğinde 2-3 senelik çalışan olup askere meslekci yedek subay olarak gitme şansı nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, ben bir bilgisayar mühendisiyim, 2 senelik tecilim sonlandı ve askere gitmeye karar verdim. Yaklaşık 2.5 senelik mesleğimi yaptığım çalışma sürem var. Sizce meslek bilgisi denilen şeyin meslekte geçirdiği zaman olabilir mi ?

Kendi mesleğinde 2-3 senelik çalışan olup askere meslekci yedek subay olarak gitme şansı nedir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1ceycey -- 6 Mayıs 2021; 17:21:47 >

• Orada bahsedilen şeyleri başvuru yaparken dolduruyorsun zaten mesela dil bilgisi dediği YDS notu varsa ÖSYM'den çekip alıyor oraya vs. Youtube'a celp başvuru falan yaz orada sordukları soruları falan bak anlarsın ne demek istendiğini. Meslekçilik zaten TSK'nın ihtiyacına bağlı eğer yedek subay olmak istiyorsan Ağustos celbinde başvurmalısın en düşük başvuru olduğu celp. Yine de çıkacak diye bir şey yok tamamen şansa bağlı yedek subaylığa hayır dediği halde çıkanlar dahi var. Diyelim 100 tane bilgisayar mühendisi istenmişse TSK tarafından o celp döneminde senin algoritmada çıkma olasılığın daha yüksek olur ama garantisi yok. Ben makine mühendisliği mezunuyum çokça alınan da bir alan ama bana çıkmadı. Sağlıkçı olup çıkmayanlar da var ki çok ihtiyaç duyulan 99% garanti bakılan mesleklerden. Ama başvurduğun celp dönemi önemli işte yedek subaylık istiyorsan Ağustos celbinde başvur şansın yüksek olur, Ağustos celbinden sonra Aralık celbi mi geliyor Kasım celbi mi geliyor bilmiyorum mesela ona başvurursan da şansın çok düşük olur çünkü haziranda mezun olan bir sürü kişi o celbe başvuruyor, başvuru sayısı yüksek oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jujutsu -- 7 Mayıs 2021; 5:9:24 >

• Anladım dostum, yorumun için teşekkür ederim

• Kasım celbinde ihtimalin az olduğu kısmı bence şehir efsanesi. Pandemi dönemi nedeniyle sanırım alımlar da kısıtlı. Geçen de gördük, Nisan başına kadar 21/04 yazanlardan bazıları 28/07 oldu. TSK'nın ihtiyacı neyse alır geri kalanı bir sonraki celbe atar.

2018 kasımda Kütahya'da yedek subay eğitimi aldım. Bölükte 98 kişinin tek ortak noktası 4 yıllık Fakülte mezunu olmasıydı.
    Boy desen 2 metre ile 1.60 arasıydı.
    Kilo desen toplusu, yapılısı, incesi, zayıfı her çeşit insan tipi vardı.
    Yaş desen %70-75'i 25 yaş altıydı. En yaşlımız ile en gencimiz arası 10 yaş fark vardı.
    Not ortalaması 3 üstü olan da vardı 3 altı olan da.
    İş deneyimi olmayan da vardı. Şirket açıp batırmış inşaat mühendisi de vardı.
    Yüksek Lisans bitirip gelmiş 2 kişi vardı...
    Görüldüğü üzere aramızda bir standart yoktu. Bence
    1- TSK'nın ihtiyacı
    2- Şans

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.