Şimdi Ara

kendi kolonumu yapmak istiyorm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • yaa bayadır kafamda ama kalitesi nasıl olur bilmiyorm. kafamda tasarladığıma göre zaten bana ön iki kolon lazım.şuanki sistemim fazlasıyla yetiyo binanın temelini sallıyo ama nankör insan daha çok istiyo.kafamdaki şöyle:
    2 adet jbl 25 cmlik bass.sağ ve sol için birer tane.2 çift jbl mid-tiz alsan kabinide internetten indirdiğim hesaplamalara göre ölçülerini mobilyacıda ahşaptan yaptırsam.acaba hazır alıncağa göre nasıl olur.yamahanın en düşük modelini sordum 400 yuro falan istediler.ben bu fiyatabuları yaparm bi de elimde para artar.pi tane zaten ts 303 var.anfiye bağlı hayvani bi ses veriyo.jbl lleri düşenemiyorm.sizce nasıl olur.he daha sonra arabaya tesisat kurarken arabayada bunları koyabilirm. sizce nasıl olr.

• hazır alınacaklara göre her zaman daha zayıf kalacaktır yapacağın sistem ve ömrü de daha kısa olacaktır.

ama arada istisna projelerin çıkması da muhtemel, eğer ilk projen ise, mutlaka hatalar çıkacak, eksiklerini daha sonra fark edeceksin,
    ben zamanında 3 yıl sürekli olarak uğraştım bu işle, kaç kabin yaptıımı hatırlamıyorum bile, ama harcadıım paranın en kalitelisinden 7-8 kabin alacak kadar olduundan eminim,

piyasada satılan araba hoparlörlerini normal ev kabinlerine kullanamazsın, yapıları ve değerleri buna müsait deildir,

ha, bilmem kimde gördüm gümbür gümbür dü diyebilirsin ancak kabinin gümbürdemesi doğru ses vermesi demek deildir.

subwoofer yapacak olsaydın bi nebze diyebilirim, ama bass reflex bi kabin istiyorsan araba hoparlörlerinden uzak dur.

eskiden bulamazdık biz, ama şimdi piyasada çin malı felan bir sürü güzel woofer var, fiyatları da son derece makul, illa ben eğlenicem diyorsan bunlardan alıp acemliliğini daha ucuz bi projede atmanı tavsiye ederim, ancak yine şu var, fazla güçlü olmamasına karşın güzel görünen ve fena sayılmayacak sese sahip yine çin malı tam kabinler var, 200-250 milyon civarı, kendin yapsan bu fiyata zor çıkarırsın, eğer amfin 50w RMS den kuvvetli deilse bunlardan kullan derim ek olarak,

bir de amfine ööle kafana göre kolon üstüne kolon bağlamamalısın, her paralel kolol ohm değerini yarıya indirir ve çoğu amfi 3,2 ohm dan aşağıda çalıştığında zarar görür. bunu da dikkate almanı tavsiye ederim.

bir de marangoz meselesi var, kabinlerin montajı son derece önemli bi iştir, ve tipik marangoz mantığı ile yapıldıkları zaman zırıl zırıl zırıldarlar, amman ha.... kesinlikle çivi kullanılmamalı, mdf ya da kaliteli kontraplaktan yapılmalı, kavale kullanılmalı ve kesinlikle işkencede kurutulmalı..... damping material için bulabilirsen keçe tavsiye ederim, biraz pahalıca olabilir ama süper sonuç veriyor,

biraz karışık oldu ama yazacak çok şey var özetlemeye çalıştım

saygılar

• yazdığın için teşekkür ederm. bende şuan bi tane ts 303 war yani kötü ses ver miyo. onları öyle dandirikten yapmicam. mid tizle için zaten kabinin pek fala bir önemi olmaması lazım.basın kabini ayrı olacak zaten.yani ikiside ayrı olacak.jbl olucak.bence güzel olucak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: draco

hazır alınacaklara göre her zaman daha zayıf kalacaktır yapacağın sistem ve ömrü de daha kısa olacaktır.

bu kısma katılamıycam...
    babamın 20 sene önce yaptırdğı monütörleri ve anfiyi kullanıyorum.sağlam ve bir o kadarda iyi ses verebiliyor.
    malzeme ve ustalık iyi olduktan sonra insanı eskitir diye düşünüyorum.
  • http://www.hi-fi-turkey.com/

burdanda yardım alabilirsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nitrogliserin

quote:

Orjinalden alıntı: draco

hazır alınacaklara göre her zaman daha zayıf kalacaktır yapacağın sistem ve ömrü de daha kısa olacaktır.

bu kısma katılamıycam...
    babamın 20 sene önce yaptırdğı monütörleri ve anfiyi kullanıyorum.sağlam ve bir o kadarda iyi ses verebiliyor.
    malzeme ve ustalık iyi olduktan sonra insanı eskitir diye düşünüyorum.

iyi de, zaten kendin söylüoyrsun "malzeme ve USTALIK" arkadaş faha ilk kez yapıcak belki de böyle birşey,
    ona bakarsan benim 12 yıl evvel yaptığım kolonları eniştem hala kullanıyor, apartmanı sallıyor yerinden, ama ben biliyorum eksiklerini normal bir kulak seçemeyebilir, bu işlen ilgilenmek lazım,
    hala diyorum ki derinlik biraz fazla olmuş, derin geliyor baslar vs vs vs ...... istanbulda olmasam resmini de koyardım, orjinal bi kolondan ayırd edilemeyecek kadar temiz iş,
    ama benim o seviyeye gelmem baya bir zamana ve tomarla da paraya mal oldu,
    gerçi şimdi internetten bis sürü bilgiye ha deyince ulaşmak mümkün, ben 1990 da canım çıkardı bişi bulana kadar, ta amerikadan kitap aldırmıştım,
    ha şimdi yerim olsun yine yaparım, ama bu işi sevdiğim için yaparım, uzun zaman harcar milim milim istediğim kaliteyi alırım,

lakin, bu işi yapacak alet edevat alıcan bilmem ne, marangoza ne yaptırdıysam canına okudular,
    kendin yapıcan da bilmem ne,
    zaman ve para demek, sadece iyi birşeye ihtiyaç duyuyorsa biri, bence parayı bastırıp hazır alsın derim,
    ama yok ben bu işi hobi oılarak zaten seviyorum, hoşuma gidiyor diyorsanız, orası başka,

cümleten saygılar

• evet evet sende haklısın

usta eli başka amatörün elinden çıkan başka.
    arkadaş dediğin hususları göz önünde bulundurarak karar vermeli bencede
  • sağolasın arkasdaşım ilgilendiğin için.benmde yaptığım bazı şeyler oldu.internetten buldum kabin ölçülerini hesaplatmak için bazı programları.kabinin parçalarını ise sadece marangozda kestircem.kendim toplicam yani.vidalicam 7-8 cm de bir.bide şey düşündüm. ucuza westra diye bi marka war.o kolonlar ucuz.bide akliteliymiş.onlardan alıp bi tane denedikten sonramı giğişsem.daha doğru olur dime.
  • süper akustik için mdf ya da kaliteli kontraplak yerine bizzat masif kullanmanı tavsiye ederim. tabi bu marangoz işçiliğini arttıracaktır. kestane ya da hafif olması için ladin kullanabilirsin. her iki ağaç ta eskitme boya ile mükemmel görünür. bu da kolonlara ayrı bir estetik katacak ve mobilyalalar ile de uyumlu olmasını sağlayacaktır.

tabi bunlara gelmeden önce arkadaşların tavsiyelerine uyarak iyi bir tecrübe edinmen iyi olur.
  • westra yanlış hatırlamıyorsam belçika malı orta kalite bi hoparlördür.

zamanında ben kullanmıştım, çok yüksek güce sahip olmasada özellikle yapısı ve polyprolyn körükleri ve ses kalitesi açısından başarılı bulmuştum,
    senin baktıkların hangi model ve hangi güçte bilmiyorum tabi, bir sürü farklı modeli var. ama sanki bana ackustik süspansiyon sistemllere daha yatkın gibi geliyorlar.

bir de kolon ölçüsü hesaplanırken kullanılan değerlere dikkatini çekmek istiyorum,
    asıl formüllerde free air resonance, excursion, magnet weight, bir de şimdi adını hatırlayamadıım bir sürü değer kullanılıyordu, lakin satın aldıım hoparlörlerin hiçbirinde bu değerler yazmadıı için hiç bu formülleri kullanamamıştım,
    ancak genelde ortalama başarı sağladıı iddia edilen "golden ratio" altın oran dedikleri bi oran vardı, ama kitaplarım burda olmadıı için hatırlayamıyorum ... kısaca hoparlörü n çapından yola çıkarak en boy ve derinliğin hesaplanmasını içeriyor
    ama
    çap sadece tek etmen deil,
    hoparlörün excursion, yani körüklerin esneyebileceği maksimum aralık,
    free air resonance, boş hava direnci, yani hoparlörün bi açıdan ne dirençte hava verdii ki bu da biraz mıknatısının ağırlığına ve gücüne bakar.
    ve watt değerini de hesaba katmalısın,
    uzun esneme değerine sahip ve yüksek dirençli bir hoparlör bulursan daha geniş hacimli bir kabinde kullanman daha iyi sonuç vericektir, yani mesela derinliği artırabilirsin ya da kullandığın hava tünelini daraltabilirsin
    ancak, daha az esnek bi kolon için kendine oranla daha küçük hacimli bir kabin kullanırsın ve hava tüneli de daha geniş olmalıdır.

tabi bu biraz da istediğin ses şekline bağlı,
    mesela rock dinliyorsan ikinci tür daha uygundur,
    ama ben derin ritmli bas lı parçalar dinliyorum diyorsan o zaman birinci türe yönelmen lazım,
    tabi sürekli kullanacağın ses şiddetini de hesaba katarak
    kolon üzerinde yapacağın her deişiklik sesi etkiler, ideal kolon kullanılan hoparlörün tabiri yerindeyse "G" noktasını bulmakla ilgili birşeydir.
    tıpkı bir davulu gerdiğini ve tam belli bir gerginlikte tam istediğin derin ve güçlü titreşimi verdiğini düşün. ona benzer
    ama kabini bir kez yaptımmı öle oynama gibi bir şansın yok,
    eğer derinlik fazla kaçarsa içeriden arka bölüme izocam tarzı kalın cam elyafı ile kaplayarak daraltabilirsin, tabi faydası olur ama verimden de kayıp getirir. veya kabin ufak olursa hava kanalını genişletebilirsin ama dediğim gibi idare eder anca

sonra mutlaka ve mutlaka ses filtresi kullanmalısın, aslında bu filtreleri kendin de yapab ilirsin şemaları basittir ve kullanılan kutupsuz kondansatörler iyi elektronikçilerde mutlaka bulunur,

bir de hoparlorü alırken kullandıın amfinin gücüne ve kullanacağın ses şiddetine uygun al
    güç değerleri konusunda bir sıkıntı yaşardım ben hep

continuous değer
    RMS değer
    Maximum değer
    PMPO değer
    gibi bir sürü değer var

bunlardan continuous olan, hoparlörünün sürekli bu güç altında çalışabileceğini garanti eder mesela 65w reel
    RMS ya da sinüs felan derler, bir anlık maksimum kaldırabileceği değerdir , mesela cont 65 RMS 100 olabilir ki buy da baya baya bir güçtür

rms ile PMPO arasındaki bağlantıyı anlamış değilim ama genelde 7 ile çarparak yaklaşabilirsin mesela 100rms 700w PMPO eder tahminimce

maksimum değerin ise neye göre verildiğini bilmiyorum aslında bi araştırsam iyi oluri, uzun zamandır ilgilenmediğim için hiç aklıma gelmedi ama RMS ye göre çok zayıf olduunu biliyorum mesela 2 ya da 3 katı olabilir yani 100rms 300w max gibi
    araba kolonlarının (sıradan olanların) arkasında yazan o 1200w bilmem ne gibi değerlere inanmayın, evdeki amfiye takıp ta 70w RMS verdiğiniz zaman carttayı çekerler

biraz daha yazarsam hayatımı annatıcam hehe
    neyse
    cümleten saygılar

• hmm.. vidalamak fena deildir, ama kullandığın vidaların uzun ve kalın dişli olmasına dikkat et, ağaç vidası yani, ama SAKIN düz vida kullanma mutlaka yıldız olsun, mutlaka kaliteli tutkal kullan ve montajı bitirdikten sonra kolonun içtarafından tüm kenarları silikon tabancası ile doldur. şimdi sen vida kullanınca dışarıdan görünücek uçları , o da çirkin bir görüntü vericek, bu durumda vida kullanırsan mutlaka ama mutlaka MDF den kestir, sunta vidayı tutmaz parçalanır, kontraplak ise yanlardan iyi tutmaz vidayı, bu durumda tavsiye etmem, tavsiyem MDF den kestir ama kaplamasız olsun, vidaları da gömme olarak kullan, yani matkapla ince bir deil açtıktan sonra, uygun aparat kullanarak vidaler girdiğinde yüzey ile sıfır kalması için ikinci bir yarı delik aç, bir kaç milim derinliğinde, uygun aparat kullanmazsan bu düzgün olmaz kimi vidalar içeri gömülür kimi de dışarıda kalır.
    sonra piyasada satılan kaliteli ağaç desenli ve kendi yapışan plastik kaplamalardan al ve kolonu dikkatli bir şekilde kapla böylece vidalar artık görünmez, veya istersen siyah ince halı ile de kaplayabilirsin, zevkine kalmış, arkadan kapak yapma gereksiz birşeydir, zaten öndeki kolonnu çıkarınca kapak vazifesi görür.
    delikleri mutlaka dekupaj makinesi ile açtır ve güzel hesapla,

sormak istediğin birşey olur da başka yerde bulamazsan PM atabilirsin elimden geleni yaparım

cümleten saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi draco -- 12 Ekim 2004, 17:18:54 >

• @yavuz,

tabiki masif doğru şekilde kullanılırsra hepsinden iydir ama işin astarı yüzünden pahalıya gelir,
    ve hatta, çoğu zaman MDF ya da 1. kalite kontraplağın masiften daha iyi sonuç verdiğini söyleyebilirim, piyasada yüzlerce dolara satılan kabinlerin hemen hemen hepsi ya MDF dir ya da kontraplak
    bu malzemelerin çatlama sorunu da yoktur ve eğilme bükülmeler de olmaz, kullanılan ağacın damar yapısı dahi sesi etkiler, masifte budaksız çatlaksız temiz bir ağaç kullanılması lazım, ee geniş plakalar gerektiğinde orjinal kolon parasına gelir nerdeyse.

ağaçlara gelince, ladin akustik özellikleri iyi olmasına karşın hafif ve dayanıksız bir ağaçtır, enstuman olsaydı amenna ,, titreşim yayma konusunda iyidir, ama kolonlarda bu o kadar önemli bir şey değil, betondan yapılmış ama canavar gibi ses veren kolonlar gördüm.

kestane için daha uygun diyebilirm, ağır ve dayanıklı bir ağaç
    kolonun mutlaka ağırca olması gererkir .. hehe
    ilk yaptığım kabinlerden birinde iki atet 30cm lik philips woofer vardı, suntadan yapmıştım, ama biraz incesinden olmuş sanırım bir de basların gücüne zayıf kalmıştı
    karo zeminde ortaya bırakıp sesi açtımmı yürüyodu kolon resmen, bıraksan damdan aşaa düşer iki dakkada
    hafif olması iyi bişey deil anlıcanız
    ne kadar sağlam ve dirençli olursa ve ne kadar iyi yapıştırılmış olursa o kadar iyi

saygılar

• draco arkadaşım çok teşekkür ederm.verdiğin bilgileri göz önünde bulundurarak herşeyi yapıcam.öncelikle çok para harcayıp boşa gitmesin diye bi westralaradan denicem.sonra jble geçerm.o internetten bulduğum küçük programcıklarla o senin dediğin bütün derleri hesaplayıp yapıyo.kolonların değerlerini internetten bulmuştum.ama kydetmedim.kabaca wooferda mid de 8 ohm du.filtreyi zaten hazır satıyolar.10 dolar falan ama kendim yaparsam daha ucuza gelir belki.büyük ihtimalle mdfden yapıcam.ama bu aralar baya bi işim var.biraz gecikicek.ama seninle beraber plan yapmaktayım yani senin yardımlarınla.verdiğin bilgilari kesinlikle kullanıcam.mid için galba kabine gerek yok.zaten arkası boş değil.kabindede dışardada aynı sesi verir.mailini verirsen sana küçük programları verebilirm.

çok teşekkür ederm saygılr

• @draco

verdiğm programlardan üç tane değişik şekilli tip var.hangisindde daha kuvvetli bas alabilirm.
  • arkadaşlar bunları yapacağıma bitane sony ni yer tipi ucuz kolonunu buldum.heralde benm yaptıklarımdan daha kaliteli olurlar ve kesinlikle çok ucuzlar.200-210 milyona alabilirm. bakın bi şeyler söyleyin.

http://www.dogubank.com.tr/u_ozel.php?u_id=1750
  • Bence al gitsin. Ben de uzun zaman arkadaşlardan , netten toparladığım şemalarla kestim biçtim. yok cross-over filtreydi, yok cam elyafıydı. Tamam kendi yaptığın el emeği-göz nuru ama hiçbiri üzerinde yıllarca çalışılmış kalite kolonlar kadar geniş spektrumda ve etkili ses vermiyor. Apartmanı titretmek önemli değil. Sesi kısıkken bile tatlı tatlı gelmeli melodi.....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.