Şimdi Ara

Kendi Çapımda Bir Belgesel çektim.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 18 Yaşında bir lise 4 öğrencisiyim. 2001 Yılında Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak İzmir-Gaziemir de doğdum ve büyüdüm. Ailem, 1989'da Bulgaristan'dan gelince devlet tarafından kayseride göçmen evlerine yerleştirilmiş. Komünist baskılardan dolayı arkalarında evlerini, arsalarını, hayvanlarını bırakıp hiç bir şeysiz Türkiye'ye gelmişler. 3-4 yıl orada kan ter içinde çalıştıktan sonra İzmire yerleşmişler. İzmir'de bir yandan iş bulup para biriktirerek, bir yandan biriktirdikeleri parayla bizzat kendi evlerini inşaat etmişler. Dedem bu inşaat süresi boyunca, çay ile ekmek yediğini söyler ki, kendisi bu zor zaman içinde evin alt katını bakkal yapma kararı almış. Ailede herkes buna çok sıcak bakmasada bir şekilde gerçekleştirmişler. yaklaşık 10 sene evin inşaatı yavaşta olsa devam etmiştir. 1. kat 2.kat 3.kat en son 4.katı kendileri için yaparak tam rahata erecekleri noktada yine çılgınca bir karar alarak 2013 yılında, Memleketi ziyarete giderler. Sanırım bu sırada çok duygulanmış olacaklar ki, Babaanem ile birlikte kalıcı olarak eski evlerinin bulunduğu köye Bulgaristan - Ralitsa'ya taşınma kararı alırlar. Tabii gittikleri ev zamana yenik düşmüştür ve 25 yılda harâb olmuştur. Büyük çabalar sonrası orayı tekrar yaşanabilir bir hale getirirler. Bahçe işleri ile uğraşırlar, hayvan yetiştirirler ve ürettikleri besinleri çocuklarına torunlarına yollarlar.
    Ben tatillerde köye ziyarete gidiyorum. Son gideceğim sefer Dedem ve Babaanemden hatıra kalsın diye ufak bir video çekme fikrim vardı.
    Kafamda çok ciddiye almadığım bu konuyu düşünürken tam nasıl buraya geldim bilmiyorum ama Belgesel çekme fikri aldım.
    Filmler ve Filimler Youtube kanalı ile konuştum ve onların kanalında yayınlanmasını istediğimi söyledim. Belgeseli mail ile yollamamı istediler. Eğer yayınlayacaklarsa profesyonel seslendirme yaptıracaktım. Ama sonuç olumsuz olduğu için kendi seslendirdiğim son derece kötü prototip versiyonunu izleyeceksiniz.
    Senaryo, ekipmanlar hazırlandıktan sonra iş gideceğim günü beklemeye geldi.
    Yeni kamera alacaktım fakat geleceğe ertelemek zorunda kaldım. Bu yüzden belgeseli Iphone 6s Telefon ile çektim.
    Gittikten sonra 2 hafta boyunca yüzlerce görüntü aldım. Yaklaşık olarak 2300 gibi.
    Derelere kobaklandığım, Ormanlarda sağımı solumu yaraladığım bir çok hadise yaşandı
    Ekipmanlar ile 10 larca KM yürüdüm
    Her akşam görüntüleri HDDiske aktarıyordum. 3. - 4. gün Laptop arıza çıkardı. Belgeseli tamamlayamayacağım diye büyük bir strese girmiştim.
    Telefon 16gb hafızaya sahip olduğundan zaten hemen doluyordu ama, telefondaki hemen hemen herşeyi silerek epey video kaydettim.
    Eniştem misafirliğe geldiği zaman yanında kendi Laptop'unu getirdi ve bugün, bu belgeseli izleyecek olmamızı ona borçluyuz.
    Orada her bir kareyi büyük zorluklarla muhafaza ettim ama çok fazla görüntü almışım, bir çoğunu kullanamadım bile.

Sonuç olarak 35DK'lık amatör bir belgesel denir mi bilmem, bir iş çıkardım. Ama neticede çok güzel bir tecrübe kazandım.
    İyi kötü her yorumunuzu merakla bekliyorum.
    Seslendirmeyi aldırmayın lütfen :D

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Film çekmek zahmetlidir, seni tebrik ediyorum. Ekipman eksikliğinden dolayı yaşadığın sorunlardan ötürü olduğunu düşündüğüm birkaç teknik problem var. Kurguda renk üzerine biraz daha çalışmanı öneririm. Zamanla devam et, bırakma. Çok daha iyi ve güzel işler yapabilirsin.
  • tebrık ederim.videoyu izledim.başlangıç için gayet güzel olmuş.
  • başlangıç için güzel
  • Hocam olsun olmasın, emeğine saygı +rep

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sevgili arkadaşım, başarılarının devamını dilerim.
    çok ama çok güzel yerlere geleceğine inanıyorum.
    karşına zorluklar çıkacaktır fakat lütfen ilerlemeye devam et.
    sizler gibi genç arkadaşlarımızın varlığı bizlerin umudu oluyor.
    canıgönülden tebrik ederim.
  • devletin böyle insanlar için bir kurum oluşturup sizin gibi cevherleri degerlendirmesi gerekli

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.