Şimdi Ara

Kemoterapinin etkinliğini %34 oranında artıran deneysel tedavi yöntemi geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 ay
  • Cevaplayan Üyeler 6
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 4 saat 58 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Xenom (4 mesaj) Normandia_06 (3 mesaj) ankaland (3 mesaj) SigismundScholomoFreud (1 mesaj) balomer (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (9 mesaj) (4 mesaj)
  • @
6 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Kemoterapinin etkinliğini %34 oranında artıran deneysel tedavi yöntemi geliştirildi
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    675 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli tedavi yöntemleri de deneysel olarak geliştiriliyor. Şimdi ise University College London araştırmacıları kanser için deneysel olarak, geleneksel kemoterapiye ek olarak uygulanan ve manyetik nanoparçacıklar içeren tedavi yöntemlerinin tedavi etkinliğini artıracağını öne sürdü.

Bilim insanları 10 yılı aşkın bir süredir tümör hücrelerinin sıcaklığını artırarak öldürmeyi ve bu sayede çeşitli tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlamayı hedefliyor. ( Kanser hücreleri genel olarak sağlıklı hücrelere oranla sıcaklık artışına çok daha duyarlı. ) Normalde insan somatik ( Somatik hücre (diploid), bir organizmanın vücudu oluşturan herhangi biyolojik bir hücre. Somatik hücre, çok hücreli bir organizmada, üremeyle ilgili olan gamet, germ hücresi, gametosit veya farklılaşmamış kök hücre dışındaki diğer tüm hücrelere verilen isimdir. ) hücreleri genel olarak 45 °C’ye kadar dayanırken tümör hücreleri yaklaşık olarak 42 °C civarında ölüyor.

Kanser

Bilim insanları kanser hücrelerini selektif ( seçici ) olarak ısıtmanın yollarını aradı ve manyetik hipertermi olarak adlandırılan manyetik parçacıkların tümör dokusunun bulunduğu yere ulaşmasını sağlayan ve bu parçacıkları manyetik alan kullanarak ısıtan böylece çevre dokuların görece olarak daha az zarar görerek kanserli hücrelerin ölmesini sağlayan yöntemden yararlandı. Ayrıca araştırma ekibi bu yöntemi geleneksel kemoterapiyle birleştirdi.

Geliştirilen yöntem insana ait çeşitli kanserlere ait ( prostat, beyin ve meme ) hücre hatları üzerinde test edildi ve manyetik parçacıklar kemoterapötik ajan olan doksorubisin ile dolduruldu. Yapılan çalışamalar sonucunda tüm hücre hatlarında yalnız kemoterapötik tedaviye kıyasla daha fazla kanser hücresinin hassar gördüğü yeni yöntemin klasik kemoterapiye oranla %34 oranında daha başarılı olduğu gözlendi.

Ayrıca Bkz.Majör depresif bozukluğa komorbit borderline kişilik bozukluğunun tedavi yöntemleri incelendi

Yeni araştırma Journal of Materials Chemistry B. adlı dergide yayımlandı.

Kaynak:https://www.ucl.ac.uk/news/2021/jan/heat-treatment-may-make-chemotherapy-more-effective

|
    |

• Yarbay
    3570 Mesaj
    %34 daha hızlı öldürmenin yolunu bulmuşlar!
  • Binbaşı
    1512 Mesaj

Tam Türk kafası bir cevap. Gölge etmeyin yeter.
    |
    |
    Normandia_06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2377 Mesaj

biz sorgularız siz bilim karşıtı dersiniz

https://www.cnnturk.com/video/saglik/sahte-kanser-tanisi-koyuyor

|
    |
    Xenom kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    377 Mesaj
    Bilim dünyasında kansere bir çare aranmıyormuş gibi geliyor. Bi kübalıların meme ve akciğer kanseri için tedavi geliştirdiği 6, 7 yıldır söyleniyor ama onlar da kimseyle tedavi yöntemini paylaşmıyor. Ben anlamıyorum, insanların çok yüksek acılar içinde göz göre göre ölmesi kimsenin umrunda değil mi? Korona vakasında da görüldüğü, hatta geçmişte de kırım kongo hastalığı, diğer salgın hastalıklar vs de görüldüğü gibi aslında tüm dünya ortak bir biçimde konuya ağırlık verse 2, 3 sene içerisinde el birliği ile tedavisi bulunur gibi bir görüntü var. Ama hiç çaba yokmuş görüntüsü de net bir biçimde var.
  • Yarbay
    3570 Mesaj

Umarım kemoterapi görürsün. İlkokul mezunu
    |
    |
  • Binbaşı
    1586 Mesaj

kemoterapinin çok ciddi yan etkileri var.. kemoterapinin etkisi yanında yan etkiside artarsa arkadaşın yorumu yerinde olur.. kemoterapi en son çaredir.. çünkü kemoterapi hücre öldürme işidir.. siz beyaz bir kağıda yazı yazıyorsunuz hatalı bir kelime yazdınız, silgi diye bir şey keşfedilmemiştir, o hatayı gidermek için hatalı kelimenin olduğu yeri deliyorsunuz, aynı sayfada yüzlerce hatalı kelime varsa aynı işlemi yüzlerce kez tekrar ediyorsunuz, kağıdı süzgece çeviriyorsunuz.. kemoterapi budur.. kemoterapi gelecekte elektroşok tedavisi gibi kabul edilecektir.. geri alınamaz yan etkilere sahiptir.. hasta için çok acılı bir süreçtir.. onaylanmış başka tedavi olmadığı için tıp kemoterapiyi uygulamak zorunda kalıyor..
    |
    |
  • Binbaşı
    1586 Mesaj

hocam o iş o kadar kolay değil.. bir tedavinin onay alması için belirli başarı yüzdesi, kabul edilebilir başarısızlık seviyesi gerekiyor.. etkisi ve yan etkisini net ve kesin görmek lazım.. kanser tedavisi için en iyi çalışma "t hücresi" çalışmasıdır, başarı oranı neredeyse %90 ama buna rağmen henüz onay alamadı.. çünkü %10 başarısızlık var.. ve yan etkiler var.. her 10 hastadan biri ölüyor.. yaşayan 9 hasta ömürleri boyunca t hücresini vücudunda taşıyor, t hücresi kalıtım yoluyla çocuklara geçerse ne olacak, çocuklar çocuklarına geçirirse ne olacak, t hücresi zamanla değişim geçirecektir.. t hücresinin yeni jenerasyonu ne olacaktır? her insanda aynı etki ve kalıtım olacak mı? tedaviyi etkileyen dış etkenler ve besinler nelerdir?? vs.. hasta bu gün iyileşti 10 yıl sonra toplumun genelini hasta etmeyecek yeni bir hastalığa yakalanabilir olup olmadığı bilinmiyor.. her tedavi yöntemi, tüm dünyayı hasta edebilecek yeni hastalığa sebep olabilir.. bunun uzun vadede incelenmesi, deneyler yapılması araştırılması geliştirilmesi lazım.. eğer tedavi o kadar kolay olsaydı covid19 tedavi edilecekti.. bakın covid19 evrildi, bunun nedeni doğal mı değil mi bilinmiyor.. 2-3 yıl tedavi söz konusu olamaz, tedavi onayı için 20-40 yıllık süreler lazım.. iyileştireyim derken tüm dünyayı öldürebilirsiniz.. ne yazık ki hükümetler tedavi için yeterli bütçe ayırmıyorlar, bir tedavinin maliyeti pahalıdır.. araştırma yapanlar çoğu zaman bağışlarla çalışma yapmak zorunda kalıyor, kansere çare bulmak için bilim insanları zenginlerin önünde el pençe dileniyor.. bill gates yıllar önce buna vurgu yapmıştı.. öldürmek için harcanan parayı yaşatmak için ayıramıyoruz..
    |
    |
    isakoc kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1512 Mesaj

Babamı geçen sene kaybettim kanserden. Bir yıla yakın yaşadık bunu merak etme sen. Umarım kimsenin başına gelmez.
    |
    |
  • Binbaşı
    1512 Mesaj

Biliyorum. Babam için geçen sene kemoterapi denendi. İmmunoterapi de uyguladık. İkisi de çok zorladı maalesef. Kurtaramadik da. Ona rağmen alternatif her çalışma önemli bence. O yüzden böyle bu tip yorumlara kızıyorum
    |
    |
    ankaland kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1586 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Xenom

Biliyorum. Babam için geçen sene kemoterapi denendi. İmmunoterapi de uyguladık. İkisi de çok zorladı maalesef. Kurtaramadik da. Ona rağmen alternatif her çalışma önemli bence. O yüzden böyle bu tip yorumlara kızıyorum

başınız sağolsun.. bende ablamı kanserden kaybetmiştim.. acınızı paylaşıyorum..ne yazık tıp henüz emekli döneminde..

|
    |
  • Yarbay
    3570 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Xenom

Babamı geçen sene kaybettim kanserden. Bir yıla yakın yaşadık bunu merak etme sen. Umarım kimsenin başına gelmez.

eee biz ne dedik aksi bişey mi dedik Türk kafası ne ?! !! Kafana göre atıp tutup yorum yapıyorsun !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Normandia_06 -- 10 Ocak 2021; 11:17:15 >
  • Binbaşı
    1512 Mesaj

İçeriği okuyup anladınız mı? Ne yapılmaya çalışıldığı? Kemoterapi nin kötü yanı sağlıklı hücrelere de zarar vermesi. Daha iyi hedefleme sağlayabilecek her gelişme çalışma benim için olumlu.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
anzer balı
konkasör
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,766
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.