Şimdi Ara

Kemanı Ağlatan Adam = Farid Farjad

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
2
Favori
11.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
     Kemanı Ağlatan Adam = Farid Farjad

Acı çeken toprakların hüznünü kemanını ağlatarak anlatan zat:"Farid Farjad". İranlı sanatçı, dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Eserlerinde yalnızca keman ve piyano kullanan, insanı en mutlu anında bile hüzne sürükleyebilen Farjad, 1938 yılında Tahran’da doğmuş. 1966'da Tahran Üniversitesi'nde klasik müzik üzerine mastır yapan ve Fars Halk Müziği üzerine ciddi bir birikime sahip olan sanatçı, batı ve doğu müziğini kemanla harmanlayarak birbirinden değerli eserler vermiştir. Bir batı müziği enstrümanı olan kemanı bu kadar doğululaştırabilen bir başka doğulu virtüöz var mıdır acaba?

1988'de Golha orkestrası ile çalışmalarına başlamış olan sanatçı 1989'de Anroozha 1 isimli albümünü yapmış, aynı yıl Anroozha 2 albümünü çıkaran Farjad sonrasında uzun bir sessizlik yaşamış ve 1997'de Anroozha3 ve Anroozha 4 isimli albümleri çıkarmış ve geçtiğimiz yıl Anroozha 5 isimli son albümü piyasaya çıkmıştır.

Muhteşem eserler bırakmış olmasına rağmen doğulu olması sebebiyle Batı'da yeterince tanınmamakta, tanıtılmamaktadır. Ülkemizde de yeni yeni tanınmaya başlayan sanatçının sayıca az bile olsa ciddi ve sadık bir dinleyici kitlesi bulunuyor. Nitekim bir hayranı Robabeh Jan isimli eseriyle ilgili duygularını şöyle aktarıyor:

"Kemanın inceldiği noktada, ben bu hayat denilen kurmacadan kopuyorum. Günlük hayatın tekdüzeliğinden, küresel emperyalizmin popüler kültüründen ve en çokta özünü yitirmiş, içi boşaltılmış, değersizliği kendine paye edinmişlerden kurtulmak ve kaçmak…

Ama asla kendinden,özünden kaçış değil… Aksine esaretteki benliğin,bozulan ruh frekansını, oluşturduğu dalgalanmalarla özüne döndüren bir kaçış…

Bir ses nasıl insanda adım adım çoğalan bir hüzün seli meydana getirebilir? Anlaşılır değil… Erkan Oğur’un yaptığını şimdi Farjad yapıyor denilebilir bir anlamda."

Farjad'ın bize yakın bir duruşu olduğu söylenebilir. Albümlerinin içerisine koyduğu azeri "Ayrılık"ı, "Sarı Gelin"i de bunu bir örneğidir. Hatta coğrafyası İran ama kültürü Türk'tür diyenler de vardır.

Türkiye'de albümlerini bulmakta zorluk yaşayabileceğiniz Farjad'ın Youtube'de eserlerinden yapılmış olan yerli ve yabancı bir çok klip bulunuyor.

Farjad'ın müziği, yüreğini sızlatan, derinlerde, oralarda bir yerde olanı deşeleyen, kabuğundan çıkartandır. Bazen okyanus köpüğünde yüzercesine serinleten, huzur veren, kimi zaman alaca karanlıklara sürükleyen, alıp götüren bir hissiyattır. Hüznü nakış nakış işleyen kemanı adeta "gel beraber ağlayalım" diyor...

İşte birkaç video. Bu muhteşem ağıtları dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Robabeh Jan

Dejad Gity

Sangeh Khara

Sarı Gelin

• cihat aşkın dinlemenizi öneririm.
  • Kaç kişi tanıyo bu insanı dinlemeye yüzde 1000 değer
  • İşte budur
  • süper
    Paylaşan arkadaş kovulmuş gerçi ama çok saolsun
  • Bana göre dünyanın en iyi keman virtüözüdür.

Uzun zamandır müzik bölümünde açılan en iyi en anlamlı paylaşımlardan biriydi

ellerine sağlık çok teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4E3535519 -- 12 Ekim 2008; 16:46:03 >
  • Paylasımın için cok tsk ederim kardes
  • paylaşım için saol çok beğendim
  • şu an dinliyorun enfes...
  • adam yürekten çalmış parçaları duygusunu katmış çok güzel
  • Özellikle "Taghdam Deh" isimli eserini dinleyin üstadın. İçiniz acıyacak.
  • çalanında bana bu adamı tanıtanında elleri dert görmesin
  • bu adam süper çalıyo
  • İşte sonunda buldum "Taghdam Deh" isimli enfes eseri. Lütfen dikkatle dinleyin bu eseri. İnsanın içini acıtıyor. Hele "01.45" den sonra müzik doruğa çıkıyor. Böyle insanlar gelirmi acaba bir daha yeryüzüne.

İşte Taghdam Deh:

• Robabeh Jan bu parça'ya hayran kaldım..
  • Farid Farjad'ın iki albümüne sahibim. Bu albümlewre ulaşmak isteyen arkadaşlar için msn adresim : cihatvar@hotmail.com

Bu albümleri mutlaka dinlemelisiniz. Tasarımcılara bir ilham kaynağı gibi bir şey... Moda tasarımı okuyorum ve her çizim yaptığımda bu müzik çalıyor arka fonumda..
  • Sen niye sürekli banlanıyosun
  • arkadaşlar bende 4 albüm mp3leri var ama şarkıların isimlerini bilmiyorum. bilenler yada elinde orjinal albümü olanlar bildiklerini yazabilirler mi, 1. albüm 1. şarkı şudur diye..... teşekkür ederim
  • Etkileyici... Gerçekten etkileyici...
  • 3hece 8harf ve tek kelime ile Mükemmel
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.