Şimdi Ara

Kelime ve deyimlerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
2
Favori
1.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Denk geldiğim ilginç, değişik kelimeler ve deyimleri paylaşacağım bu konuda. Bugün alttakileri öğrendim mesela.

Oenophilia: Love of wine.
    Oenophiles: People who loves wine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsmrc -- 1 Mayıs 2019; 10:17:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dire straits: a very bad, difficult situation. Used with "in" preposition.
    Mesela 'I am in dire straits' gibi..

• Doomed: situation where it's certain to suffer death.
    Yani acı icinde ölüme yaklaştığınız bir durumu tasvir ederken kullanılır.

doomedXblessed
    Blessed zıt anlamlısıdır.

• Relief: a feeling of happiness that something unpleasant has not happened or has ended

• mrsmrc kullanıcısına yanıt
    Günlük hayatta kullanılan anlamı o kadar vahim değil ya.

"With the benefit of hindsight, the fans felt that they knew all along that the Red Sox were doomed to lose."
  • Mertic16 M kullanıcısına yanıt
    Ben genelde survival belgeseller izlerken duyduğum için ölüme yakın olma diye belirttim.
    Genel kullanımda bir çöküş, bir kayıp anlamında olduğunu öğrenmek de güzel. Teşekkürler katkı için.

• Splash out: to spend too much money on something which is not really necessary
  • Undernourished: having insufficient food or other substances for good health and condition. (yetersiz beslenme durumu)

• Boar: bildiğin yaban domuzuna verilen isim.

• Hocam İngilizce öğrenmeye çalışıyorum. (Yaşım 40'lı yaşların ortasını bile devirdim. İçimde bir ukte olarak kaldı ve ne olursa olsun İngilizce öğrenmek istiyorum. İnternetle haşır neşir olduğum için ve muazzam bilgi kaynağı internetin de büyük bir bölümü ingiliz dilin olduğu için internetten yeterince yararlanamadığımın farkındayım.)

Böyle bir giriş yaptıktan sonra bir cümle de ben yazmak istiyorum bilmiyorum ne kadar doğru ne kadar ilgili.

90'lı yıllarda fırtana gibi esmiş rap/techno gurubu Snap'in Power isimli bir şarkısı vardır ve çok bilindiktir. Orada şöyle bir cümle kurulduğunu biliyorum.

" I'm the lyrical Jesse James"

Ne demek istemiş zamanında bayağı bir kafa yormuştum. (Belki bu cümle tek olarak değil şarkının bütünüyle ilgilidir, fakat anladığım bölümler çok küçük, işte bu kadar zayıf bir ingilizceye sahibim)

Not: Şarkının tüm sözleri şurada:https://www.songfacts.com/lyrics/snap/the-power

Teşekkürler.

• melih_ kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam
    Jesse James kimmiş diye baktım da ilk, soyguncu, gansgta, mafya gibi bir tipmis. Lyrical Jesse James diyerek de ben de onun gibiyim ama soygunla, zorbalıkla işim olmaz. Jesse James'in şarkı şiir yazan tiplemesiyim gibi bir çıkarım yaptım. Sözlerin bütünü de önemli tabi, hepsini okuyamadım şu an.
    Benim çıkarımım bu yönde.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrsmrc

Merhaba hocam
    Jesse James kimmiş diye baktım da ilk, soyguncu, gansgta, mafya gibi bir tipmis. Lyrical Jesse James diyerek de ben de onun gibiyim ama soygunla, zorbalıkla işim olmaz. Jesse James'in şarkı şiir yazan tiplemesiyim gibi bir çıkarım yaptım. Sözlerin bütünü de önemli tabi, hepsini okuyamadım şu an.
    Benim çıkarımım bu yönde.
    Teşekkürler hocam, özellikle de hızlı cevap için.
    Evet Jesse James Amerika da western döneminde yaşamış soyguncu James kardeşlerin bir ferdi. (Bayağı da ünlüdür, sanırım ilk defa duydunuz.)
    Yorumunuz gerçekten takdire şayan.
    Elinize sağlık.
  • melih_ kullanıcısına yanıt
    Estağfurullah :)
    Daha önce duymamıştım evet, öğrenmiş olduk

• Bu kelime ve deyimlere nerede denk geliyosunuz acaba merak ettim? :)
  • Mertic16 M kullanıcısına yanıt
    Bir şey izlerken denk geliyor genelde. Merak edip bakıyorum ilginç gelince
    Burayı da dönüp dönüp okuyorum, yazdığımla kalmasın öğreneyim

• quirky-Çok özellikli
    Unfathomable-anlaşılmaz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-39A3D5E9A

quirky-Çok özellikli
    Unfathomable-anlaşılmaz
    quote:

quirky-Çok özellikli
    Unfathomable-anlaşılmaz

quirky 'çok özellikli' demek değildir. bunu nereden çıkardın? tuhaf, eksantrik, ilginç, alışılmışın dışında demektir. karakteri veya görünümü ilginç, biraz tuhaf, alışılmışın dışında kişilere denir.

mesajını okuyunca 'ulan ben mi yanlış biliyorum bu kelimenin anlamını 25 yıldır' diye düşündüm, şüpheye düştüm, 14 tane ingilizce online sözlüğe baktım, hepsindede benim bildiğim anlam yazıyodu. ulan inanır mısın, hiçbirindede 'çok özellikli'yle uzaktan yakından alakası olan bi tanım yoktu. ne kadar ilginç dimi?

quirkynin çok özellikli anlamına geldiğini nereden öğrendiğin, kimden duydun? bi kaynak verde bizde öğrenelim.

C1 ingilizce güzelmiş, güle güle kullan

• Context içinde farklí olabilir arabalar için kullanıldığında o anlama gelebiliyor,.
    hadi ağlama diye egzantrik/ilginç özellikli diyelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 3 Haziran 2019; 8:4:29 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-39A3D5E9A

Context içinde farklí olabilir arabalar için kullanıldığında o anlama gelebiliyor,.
    quote:

Context içinde farklí olabilir arabalar için kullanıldığında o anlama gelebiliyor

sana yalvarıyorum kanıt göster, örnek göster. hadi. bekliyorum. yalvarırım sana. hadi resmi bi kaynaktan kanıt bulamazsın, sana yalvarırım quirkynin çok özellikli anlamında kullanıldığı bi makaleden, diziden, filmden, belgeselden, kitaptan, yazıdan, haberden, herhangi bi yazılı veya görsel yapımdan örnek göster. hadi bekliyorum.

quote:

ben ağlamim diye değil, gerçek anlamı o olduğu için olmasın

C1

• adamant(adj) : unwilling to change an opinion or decision.
    Son derece kararlı.

Thanks to Chernobly.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.