DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
Kelime defteri nasıl olmalı
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
11
Cevap
0
Favori
176
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      23 Mesaj
      20 Nisan 2017 23:24:46
      Kelime defteri hazırlamak istiyorum kendime ama nasıl hazırlamalıyım karar veremedim. Direk ingilizce kelime ve türkçe karşılığı olarak yazmayı düşünmüyorum. İngilizce - ingilizce sözlük kullanılarak tanımının yazılması falan söyleniyor bunu yapmak işe yarar mı yoksa zaman kaybı mı olur. Ne gibi şeyleri yazmalıyım. Fillerin ikinci ve üçüncü hallerini yazmayı düşünüyorum mesela. Ne gibi şeyler tavsiye edersiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    • Er
      14 Mesaj
      21 Nisan 2017 09:25:45
      yazdığın kelime ile ilgili , akılda kalıcı örnek cümleler yazabilirsin, sadece kelime not almaktan daha çok fayda sağlar.

• Onbaşı
      23 Mesaj
      21 Nisan 2017 13:21:58

Örnek cümle bir tane yeterli olur mu yoksa en az dört beş tane yazılmalı mı her kelime için?

talibi35 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
      14 Mesaj
      21 Nisan 2017 14:54:14
      Birden çok anlamı olan kelimelerde 4-5 örnek yazman iyi olur,diğer basit, tek manaya gelen kelimelerde 1-2 örnek yeterli olur.

• Onbaşı
      23 Mesaj
      21 Nisan 2017 20:33:06

Peki teşekkürler.

Türkçe anlamlarını hiç yazmamanın bir zararı falan olur mu peki? Daha iyi öğrenilmesini sağlar mı ing-ing olması?

• Er
      14 Mesaj
      21 Nisan 2017 23:34:21
      Eğer ingilizce seviyen düşükse türkçe anlamlarını yazman daha iyi olur, biraz daha ileri seviyedeysen ingilizce-ingilizce daha iyi olur.

• Onbaşı
      23 Mesaj
      21 Nisan 2017 23:38:12

Tamamdır.

• Emekli Yönetici
      11455 Mesaj
      22 Nisan 2017 19:30:45
      Bende her kelimenin hem fiil hem sıfat hem de isim halindeki ve cekimlenmis hallerinide yazmanı onerırım ve cumlede ozellikle kullanıldıgı yer varsa ufak bir ornek verebilirsin. Tum bunların yanında bir de benzer anlama gelen tum kelimeleri yan yana yaz, bu sebeple her kelimenin yanı uzunca bosluklar olsun.

Mesela; Nihayet kelimesini ogrendin, yanına da Sonunda kelimesini yazabilirsin, benzer kelimeleri yan yana yaz bunu şiddetle onerırım bu ozellikle konusma hayatında cok onemli olacaktır cunku bir kelime unutsanda anlamını onun yanındaki kelimeyi hatırlama ihtimalin daha fazladır o kelime yerine o kelimeyi kullanır konusmanda akıcılıgı bozmazsın.

Ja sam, kao što vidite i čujete, ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu Srpstva u svetu!(Benim, gördüğünüz ve duyduğunuz gibi bu sınanma ile uğraştığım deniz aşırı topraklarda da Sırp kaldım. Bunun aynısını sizinde yapmanız gerek, kendi bilginiz ve çalışmalarınızla Sırplığın şanını dünyada ayağa kaldırın ! )-NIKOLA TESLA-(GOSPODAR MUNJA)
      "Kim bilmiyorsa bugünden itibaren bilsin herkes, Sırbistan Uşak halısı degil ki, Kosovo Brus'tan gelme bir ipek yastık olsun, biz Sırplar başımızdan daha değerli bir şey olduğunu biliyoruz. Sırbistan bir avuç pirinç değil ki, rüzgarın getirdiği her karga onu gagalasın!"-Miloş Obiliç("Neka od danas zna svako, ko nije znao da Srbija nije cilim iz Usaka, da Kosovo nije svileni jastuk iz Brusa, da Srbi znaju nesto skuplje od glave!"-Milos Obilic)
    • Onbaşı
      23 Mesaj
      22 Nisan 2017 21:02:28

Finally'nin ing sözlükteki tanimi bu.

after a long time or some difficulty

Burdan pek bir sey cikaramiyorum ben ki bu a2 seviyesi için. Türkcesini yazicam sanirim ben.

Benzerleri yazmayi düşünüyorum ama kullanim yerleri çok farkli olabiliyor bu kelimelerin onu nasil çözebilirim?

krstarica kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Emekli Yönetici
      11455 Mesaj
      22 Nisan 2017 21:54:48

Ben tam dogru anlatamadim.

Sen simdi finally yazdin mi yaninda uzunca bosluk birak zamanla karsina cikacak o anlama yakin kelimeleri oraya yazarsin yoksa sozlukten finallye benzer kelime yaz demiyorum o fayda saglamaz zaten. Zamanla dolduracaksin orayi.

Birde yerinde olsam ingilizce seviyeni siniflandirmazdim a2 intermediate advanced vb gibi bu seviyeler insanlarin sefkini kiriyor . sen kendini ingiliz gibi gor bu dil benim dilim de kendine asila empoze et beynine nerede ne cumle ne kalip ne kelime varsa ogren anla yaz calis inan bana 1 senede advanced diye sadece bir kursa kura bagli adama fark atarsin. Bu tur seviye belirlemeleri insana kistas koyar sinir koyar.

Bu arada finally yerine at last, in the end, lastly kullanilabilir bunlari yazma ama sen kendin cumleler icerisinde zamanla gor benimse oyle yaz anlamazsan cumleyle beraber yaz. Dedigim gibi yap zamanla tesekkur edersin bana konusurken finally demeyi unutursun ama bu suferde lastly demeyi aklina getirsin cunku onlar dib dibe :) hafizani daha diri tutarsim

auntsem4 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ja sam, kao što vidite i čujete, ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu Srpstva u svetu!(Benim, gördüğünüz ve duyduğunuz gibi bu sınanma ile uğraştığım deniz aşırı topraklarda da Sırp kaldım. Bunun aynısını sizinde yapmanız gerek, kendi bilginiz ve çalışmalarınızla Sırplığın şanını dünyada ayağa kaldırın ! )-NIKOLA TESLA-(GOSPODAR MUNJA)
      "Kim bilmiyorsa bugünden itibaren bilsin herkes, Sırbistan Uşak halısı degil ki, Kosovo Brus'tan gelme bir ipek yastık olsun, biz Sırplar başımızdan daha değerli bir şey olduğunu biliyoruz. Sırbistan bir avuç pirinç değil ki, rüzgarın getirdiği her karga onu gagalasın!"-Miloş Obiliç("Neka od danas zna svako, ko nije znao da Srbija nije cilim iz Usaka, da Kosovo nije svileni jastuk iz Brusa, da Srbi znaju nesto skuplje od glave!"-Milos Obilic)
    • Onbaşı
      23 Mesaj
      22 Nisan 2017 23:44:29

Cambridgenin sözlüğünü kullaniyorum. Orada tanimlarin yaninda o tanimin seviyesi yaziyor a2 b1 gibi. O yuzden yazdim yoksa kendime bir sinir koymadim.

Ben biraz sabirsizim hocam. Direk internetten, sozlukten benzer kelimelere bakip yazsam olmaz mi?

Finallyyi yazdim gectim diyelim. Karsima at last cikti ve ben finalyyi unuttum defterimde nerede varmi yokmu. Dolayisiyla baska sayfaya yazdim onu. Bu ikisi arasinda bağlanti kuramamis olucam diger turlu.

krstarica kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Emekli Yönetici
      11455 Mesaj
      23 Nisan 2017 00:00:49
      quote:

Orijinalden alıntı: auntsem4

Cambridgenin sözlüğünü kullaniyorum. Orada tanimlarin yaninda o tanimin seviyesi yaziyor a2 b1 gibi. O yuzden yazdim yoksa kendime bir sinir koymadim.

Ben biraz sabirsizim hocam. Direk internetten, sozlukten benzer kelimelere bakip yazsam olmaz mi?

Finallyyi yazdim gectim diyelim. Karsima at last cikti ve ben finalyyi unuttum defterimde nerede varmi yokmu. Dolayisiyla baska sayfaya yazdim onu. Bu ikisi arasinda bağlanti kuramamis olucam diger turlu.

Yazdigin kelimeyi yaz tekrar yaptiginda donup yanina yazarsin sana kalmis ben bu sekilde calisirim sana nasil rahat geliyorsa o sekilde calis

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.