Şimdi Ara

Kedi Sahiplenmek İstiyorum Ama Aklıma Takılan Sorular Var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
2
Favori
1.733
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kedileri çok seviyorum ve kedi sahiplenmek istiyorum. Sorun şu ki durumumuz pek iyi değil.. Mama/Kum gibi masrafları karşılayabileceğimi düşünüyorum. Fakat kedim olur da hastalanırsa masraflarını karşılayabilir miyim bilmiyoum açıkçası. Tabi ki gücümün yettiği kadar karşılarım ama bazen ciddi durumlarda veterinerler tarafından bin-2 bin ve hatta çok daha fazlasının talep edildiğini duyunca biraz korktum çünkü durumumuz sıkışık ve bu parayı hiçbir şekilde denkleştiremem. Tedavi masraflarını karşılayamadığımdan dolayı hayvana bir şey olur diye de korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?

• Aynen öyle masrafı bitmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oyle rakamlar yok hocam..o rakamlar ameliyatlık..bende yavru var 10 tane.vereyim 1 tanesini,istanbuldaysan..veteriner hastalık masraflarını ben karsılarım yeterki kurtulsun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ben Aslında Yokum

oyle rakamlar yok hocam..o rakamlar ameliyatlık..bende yavru var 10 tane.vereyim 1 tanesini,istanbuldaysan..veteriner hastalık masraflarını ben karsılarım yeterki kurtulsun..

Hocam merhaba

Konu ile alakasız ancak yeni başlık açmak istemedim,tecrübeli birisiniz sanırım kedi beslemek konusunda.Ben bugün bi yavru aldım biraz aceleye geldi sokaktan aldım getirdim

1.Üstündeki pireler için ne tavsiye edersiniz

2.mağlum yaz ayındayız,camlar açık acaba camdan atlama gibi bi durum olur mu ondan korkuyorum

3.şimdilik yaş mama ve kum aldım başka almam gereken birşey var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: HimuKenshi

quote:

Orijinalden alıntı: Ben Aslında Yokum

oyle rakamlar yok hocam..o rakamlar ameliyatlık..bende yavru var 10 tane.vereyim 1 tanesini,istanbuldaysan..veteriner hastalık masraflarını ben karsılarım yeterki kurtulsun..

Hocam merhaba

Konu ile alakasız ancak yeni başlık açmak istemedim,tecrübeli birisiniz sanırım kedi beslemek konusunda.Ben bugün bi yavru aldım biraz aceleye geldi sokaktan aldım getirdim

1.Üstündeki pireler için ne tavsiye edersiniz

2.mağlum yaz ayındayız,camlar açık acaba camdan atlama gibi bi durum olur mu ondan korkuyorum

3.şimdilik yaş mama ve kum aldım başka almam gereken birşey var mı

pire damlaları var ama küçük oldugundan uygun olacağını sanmıyorum..sprey var,üstündeki pireleri öldüren,yalamaması gerek gene sıkınca..veterinere danısın en iyisini o bilir..
    camdan atlayabilir hocam dikkatli olun,önlemini alın..sinek geçer yakalamaya calışır,kuş görür,yakalamak ister...
    ne kadar küçük bilmiyorumda kuru mama daha sağlıklı,tabii markasıda onemli,proplan olabilir,üstü nd alabilirsiniz..yaş mama da tahılsız olanlarından alın bütceniz varsa,küçük kutu olanlarda oluyor..büyük kutularda et cok az..ben bazen kızarmıs tavuk alıyorum,ufak parçalara ayırıyorum,buzdolabında arada veriyorum..
    kum küreği aldınızmı bilmiyorum...

• Cins kedi düşünüyorsanız büyük çoğunluğunda genetik hastalıklar olması ihtimal dahilinde.
    Önerim, sağlam bir tekir yavrusu bulmanız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 16 Temmuz 2017; 1:34:35 >
  • HimuKenshi kullanıcısına yanıt
    Öncelikle, sokaktan alıp getirdiğiniz yavrunun üzerindeki pireler sadece orada kalmayacaktır:
    Yıllar önce takıldığım Cafe'nin kedisi doğum yaptığında biraz büyüdüklerinden sonra bir tanesini alıp eve getirdim.

İki gün sonra işe gitmek için kalkıp yaz sıcağı dolayısıyla açık renk giydikten sonra yatağın kenarına oturup bir sigara yaktığımda paçalarımda minik noktaların tırmanmaya çalıştıklarını gördüm: Evet, kedinin pireleri açık renk pantolona karşı tırmanışa geçmişlerdi.

Hemen, uzun yıllar önce olan bu olaydan sonra kediyi alıp annesine geri verdim ve eve de komple ilaçlama şirket getirip işi bitirdim.
    Dikkat edin, pireleri evinize doldurmayın. Pire ilaçları pireyi kediden uzaklaştırmaya yarar, peki o pireler nereye gider?

Arkadaş 2. sorunuza cevap vermiş zaten, Bu konuda iki olay biliyorum:

- Kedimi seyahate giderken emanet verdiğim evde tel yoktu ve endişeliydim. Nitekim, ertesi yıl evin kedisi 4. kattan düşüp öldü.
    - Çocuğumun kedisi de 4. kattan düştü ama ölmedi fakat vücudunda platinlerle yaşıyor.

3 - Yaş mama ve kum şimdilik yeterli görünüyor. Nazikce boynundan tutup kumu gösterip koklatınız, kuma hacet yapmaya alışacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 16 Temmuz 2017; 1:41:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sabit Fikir

Öncelikle, sokaktan alıp getirdiğiniz yavrunun üzerindeki pireler sadece orada kalmayacaktır:
    Yıllar önce takıldığım Cafe'nin kedisi doğum yaptığında biraz büyüdüklerinden sonra bir tanesini alıp eve getirdim.

İki gün sonra işe gitmek için kalkıp yaz sıcağı dolayısıyla açık renk giydikten sonra yatağın kenarına oturup bir sigara yaktığımda paçalarımda minik noktaların tırmanmaya çalıştıklarını gördüm: Evet, kedinin pireleri açık renk pantolona karşı tırmanışa geçmişlerdi.

Hemen, uzun yıllar önce olan bu olaydan sonra kediyi alıp annesine geri verdim ve eve de komple ilaçlama şirket getirip işi bitirdim.
    Dikkat edin, pireleri evinize doldurmayın. Pire ilaçları pireyi kediden uzaklaştırmaya yarar, peki o pireler nereye gider?

- Kedimi seyahate giderken emanet verdiğim evde tel yoktu ve endişeliydim. Nitekim, ertesi yıl evin kedisi 4. kattan düşüp öldü.
    - Çocuğumun kedisi de 4. kattan düştü ama ölmedi fakat vücudunda platinlerle yaşıyor.

3 - Yaş mama ve kum şimdilik yeterli görünüyor. Nazikce boynundan tutup kumu gösterip koklatınız, kuma hacet yapmaya alışacaktır.

Hocam valla orasını bilmiyorum kötü oldu şimdi bunu söylemeniz ama tutupta sokağa atmam kediyi pire için,aldık bi kere sorumlugu bizde gerekrise ilaçlatırım evi,zaten huylandırdınız şimdi

Camı kapalı bırakıyorum zaten hocam onu araştırdım ama size şunuda sorayım vantilatör filan gibi şeyler kediyi üşüttürür mü acaba ? ve Kediyi evde yalnız bıraktığım oluyor acaba depresyona filan girer mi ya da canı sıkılır mı evde yanına bi kedi daha alsammı ? Birde bu beni sabahın köründe gelip uyandırıyor ona nasıl çözüm bulcam

Aslında baya sorum varmış.Kedinin bazı haraketlerini anlamlandıramıyorum mesela gözümü öper gibi yapıyor burnu ile ben huylanıp güldükçe o tekrar yapıyor,sevgi göstergesi filan mı bu

• HimuKenshi kullanıcısına yanıt
    Öncelikle, benim anlattığım gibi ille de öyle olacak değil: Cevabınızdan çok mutlu oldum, çünkü kediyi bırakmam demişsiniz, bu harika. Çünkü ben de o zaman kediye nasıl bakılır bilmiyordum ve böyle fikir danışacak forumlar yoktu. Aradan çok zaman geçti, 1,5 yaşında bana verilen başka bir kedimle beraber şimdi 9 yılı doldurduk.

Vantilatör gibi hava üfleyen cihazlar kedinizi üşütmez çünkü rahatsız olduğunda zaten o ortamdan kaçar, buna yakılan sigara dahil.

Evet, henüz yavru olduğu için gözünüzü öper gibi yapması size güvenip oyun oynamak istediğinin göstergesidir.
    Hele biraz daha büyüyüp sırt üstü yatıp size karnını gösterdiğinde size olan güveninin tescilidir.

Ancak yine de dişi ise, bu durumda karnını okşarken tedbirli davranın, benim gibi pençeyi yemeyin.

Son olarak, pire konusunu eski zaman itibariyle biraz abartmış olabilirim, çünkü o zaman veterinerlik bu kadar yaygın ve ulaşılır değildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 16 Temmuz 2017; 3:33:26 >

• quote:

hocam ufak sıkıntılar olacaktır tabii,pire gibi,onunda caresi var,pire damlası yada sprey gibi..ev serin temizliğini güzel yaparsanız pire olmaz...pire ilaçları uzaklaştırmaz öldürür yanlış bilginiz var..öyle bir yazmışsınızki kediyi sizi gibi sokağa atsınlar sanki.bakamayacaksan neden hayvanı rahatsız ediyorsun..al kendine oyuncak kedi.hiç sıkıntısı olmaz.kedi bakmaktaki amaç hayvan yaşasın diye,kendini avutman için değil..insandada pit olur,temizliğini güzel yaparsın sorun kalmaz..oyle kediyi alcaksın,onune yem kum koyacaksın oldu bitti değil, ufak çocuktan farkı yok ....

• quote:

Orijinalden alıntı: Bir Kedi Gördüm Sanki

Aynen öyle masrafı bitmiyor.

Aslinda illaki eve kedi almaniz gerekmiyor sokakyakileride besleye bilirsiniz onlar ac ve susuzlar malesef ama onlara elinizi vurmayin hastalik kapa bilir siniz

• Valla benimki domuz gibi...10 yaşını geçti
    Hastalanmıyor, bir kere kısırlaştırma operasyonu geçirdi oda aman aman birşey tutmadı

Tabii bizimki cins değil, belki ondandır...

Tek derdi var bu kedilerin, oda tatile giderken ne yapacağınız

Aha yatıyor dana sıcakta, başımızın tatlı belası...

Kedi Sahiplenmek İstiyorum Ama Aklıma Takılan Sorular Var

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Shadow Fox kullanıcısına yanıt
    Benimki de sokaktan sahiplenildi cins değil, eve geldiğinde 1 aylıktı önce gençlik hastalığı geçirdi ciddi tedavi gördü ölümden döndü. 9 aylıkken 4. kattan düştü 2 ameliyat geçirdi ameliyat ve ilaçlar çok masraflıydı. Geçenlerde çocukların dondurmasına sulandı ona iki çay kaşığı dondurmayı eritip verdim yazık canı çekti diye, ertesi gün yüksek ateş ve kusma ile veterinere gittik üşütmüş

Velhasılı mama, kum, aşı, hastalık derken ocağıma incir ağacı dikti resmen 😄

• Ben Aslında Yokum kullanıcısına yanıt
    Yaptığınız alıntının tamamını dikkatlice okumadığınız belli oluyor. Öncelikle hemen düzeltme yapayım, yazımda da belirmiştim zaten: Kediyi sokağa atmadım, aldığım yere götürüp tekrar cafe'de yavruyu annesine teslim ettim.

Bahsettiğim olayın çok eski bir tarihte olduğunu da belirtmiştim, açmak gerekirse değil şimdiki gibi her tarafta Veteriner bulunması, cep telefonu ve internetin icat edilmediği, sabit telefon için senelerce sıra beklendiği dönemden bahsediyorum. Şimdi ise evimin karşısında veterinerlik ofisi var, internet var, forumlar var, bilgi edinmek kolay.

Şimdilerde 9 yıldır kedi besliyorum, 11 yaşına yaklaşıyor. Gözüm gibi bakıyorum, sorun olduğunda Veterineri sabah 5'de uyandırdığım olmuştur.
    Ayrıca bizim mahallede kedi düşmanlığı olmadığından bol miktarda kedi vardır. Onlar için de mahalleli olarak mama ve su teminini düzenli olarak yaparız.

Olay bundan ibarettir.

Tam görünmüyor ama kiloluya benziyor kerata

Evet, seyahatte sorun oluyor gerçekten. Bizim kızı bir tanıdığın evine bıraktım, emekleyen çocuğunu tırmalamış, daha da istemem dedi. Petarkadaş sitesinden birini bulup ona bıraktım onun da kedisini dövmüş, onlar da bir daha istemedi. Kardeşime bıraktım, enişte tüyü dökülüyor diye istemedi. Anahtarı komşuya bıraktım ama sonradan fark ettim ki evde ne var ne yok benden iyi biliyorlar

Son çare, aşağıdaki tanıdık ve güvenilir esnafa bırakıyorum anahtarı, günde bir defa çıkıp mama/su/kum üçlüsüyle ilgileniyor sağ olsun.
  • quote:

Tam görünmüyor ama kiloluya benziyor kerata

Evet, seyahatte sorun oluyor gerçekten. Bizim kızı bir tanıdığın evine bıraktım, emekleyen çocuğunu tırmalamış, daha da istemem dedi. Petarkadaş sitesinden birini bulup ona bıraktım onun da kedisini dövmüş, onlar da bir daha istemedi. Kardeşime bıraktım, enişte tüyü dökülüyor diye istemedi. Anahtarı komşuya bıraktım ama sonradan fark ettim ki evde ne var ne yok benden iyi biliyorlar

Son çare, aşağıdaki tanıdık ve güvenilir esnafa bırakıyorum anahtarı, günde bir defa çıkıp mama/su/kum üçlüsüyle ilgileniyor sağ olsun.

ya o kum işini herkes yapamaz adam yapıyorsa helal olsun ama güvenmem yinede...

Ben baldıza veriyorum anahtarı , günlük gelip gidiyor. Ama hayvan için zor, sevecen bizimki, biz gelince akşama kadar seviyor..Bunalım oluyor insan olmayınca evde..Kilolu değil bu tüyden öle görünüyor.

Kayınvalideye bırakacağım ama onunda kedisi var, kesin kavga ederler. Aslında kardeşler ama minnacıkken ayrılmışlardı. Şimdi hatırlamazlar kesin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shadow Fox -- 18 Temmuz 2017; 11:16:51 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Ben Mırmır topaklanan kokulu ince kum kullanıyorum, yine ince elekli kürekle en fazla 3 hamlede temizlenmiş oluyor.

Ama dediğiniz gibi yalnız kalmak veya başka birisine verilmek kedi için zor oluyor, alıştığı sahibini özlüyor.
    Seyahat dönüşlerimde 2-3 gün evin içinde peşimde şikayet ederek geziyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 19 Temmuz 2017; 23:45:58 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.