Şimdi Ara

Kazadan sonra kasko ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
19.898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2 ay önce almış olduğum aracımı Eyüp'de aptal bir ara sokakta geri geri giderken benimde aptallığımla çarptım.
    Resimde görebileceğiniz gibi tampon ve çamurlukta hasar var.
    Bagaj kapağında hiçbir problem yok.

Maddi nedenlerden ötürü normalde Eylül de kasko yaptıracaktım ama şimdi işler tersine döndü.
    Acaba kasko yaptırıp, daha sonra bu hasarı kaskodan tamir ettirebilir miyim ?
    Beyan yeterli midir ? Yoksa aynı duvara gidip tekrar mı çarpmalıyım ?

Aranızda bana yardımcı olabilecek sigortacı var mı ? (İstanbul ya da Yalova 'dan)
    Teşekkürler,

Kazadan sonra kasko ?

Kazadan sonra kasko ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kanikar -- 10 Temmuz 2008; 14:00:38 >

• Ne kadar güzel önce çarp sonra kasko yaptır parasını al.

Bu yapacak olduğun sence adilmi Eğer öyle olsaydı herkes kazadan sonra kasko yaptırırdı değilmi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: marea8875

Ne kadar güzel önce çarp sonra kasko yaptır parasını al.

Bu yapacak olduğun sence adilmi Eğer öyle olsaydı herkes kazadan sonra kasko yaptırırdı değilmi.

Hocam sonuna kadar haklısın.. Ama ;
    Vergimi tam ödeyen, ilk günden beri sigortalı çalışan biriyim.
    Hayatımda hiç bu vb. bir olaya girmedim, rüşvet vermedim..
    Ama bu sefer maddi olarak gerçekten sıkıştım..
    ne yapayım, bir kez de ben günaha gireyim..
  • Hiç etik bi hareket olmaz, burda kazanırsın ilerde fazlasıyla çıkar o para senden.
  • bu hasar için kaskoya gerek yok
    yan sanayisi varsa farı alırsın kaportayı ve tamponuda yaptırırsın bir kaportacıya ucuza

hem böylece kaskoya yaptırıp huzursuz olacağına rahatca binersin araca
  • şimdiye kadar dürüst olmuşsun şimdiden sonrada dürüst ol
  • öncelikle geçmiş olsun Allah beterinden saklasın

bence hiç doğru bir davranış değil önce çarp sonra kasko yaptır birde bunu sanal ortamda danışarak kılıfına uydurarak yapmak için yardım istenedeni ne olursa olsun çok yanlış bir tutum olduğunu düşünüyorum
  • Tamam talebimi geri çekiyorum.

Hepiniz doğru ve dürüst insanlar olarak tepki gösterdiniz ki bunu taktirle karşılıyorum.

Ama anlamadığım bir şey var;
    Polise rüşvet veren, tapu kadastroda rüşvet vererek işlem yaptıran, elalemin arsasına konan..
    Trafikte ışıklara uymayan, sağ şeritten topuklayan..
    Gecenin 1'inde ara sokakta teybin sesini sonuna kadar açan..
    Kadınlara laf atan..
    Sigortasız işçi çalıştıran, insanların emeğini sömüren..
    Sınavlarda kopya çeken, her işin kolayını bulan..
    Hastahanede hastanın yatması için hastayı özel muayenanesine çağırıp, 250 YTL'ye muayene eden..

Hergün karşılaştığım bu insanlar kim allah aşkına.

Annem 27 babam 28 sene öğretmenlik yaptılar.. Vergilerini ödemiş, hiçbir hukuk dışı yola başvurmamış bir anne babanın çocuğu olarak 9 yıllık çalışma hayatımda aynen bu titizlikle devam ediyorum..
    sonuç: eşim de çalışıyor, ben de ve toplam 76 ay taksitle kıçı kırık bir ev satın alıyoruz..
    Tabi çocuk da var malum araba lazım dedik mi 36 ay taksitle de araba alan..
    Tüm bu taksit ödemeleri sonucunda doğal olarak geriye 3 kuruş kalmayan biri olarak;

isyan ediyorum bu iki yüzlülüğe..

• @kanikar;
    O aracı şu durumuyla kasko yapacak kasko şirketi ve ekspert bulursan adlarını bana da ver
    Olmaz öyle iş.Kaskodan önce aracın durumuna hiç bakılmayacak mı zannetiyosun?
    Aksi halde kaskoların önü pertlerle kaynardı.Ben çarptım sen öde, kebap.gif
  • quote:

Orjinalden alıntı: kanikar

Aranızda bana yardımcı olabilecek sigortacı var mı ? (İstanbul ya da Yalova 'dan)
    Teşekkürler,

Böyle bir sigortacı bulamazsın. Bu hem etik olmaz hemde Bunu bile bile yapan sigorta şirketinin acenteliği elinden alınır. Genelde sigorta şirketleride kasko yapılacak araçların fotoğraflarınıda istiyorlar.
  • @kanikar

Bu dediklerinin hepsi doğrudur ama unutmaki insanlar kendi doğrularına göre yaşarlar. Sen gene kendine göre doğru olanı yap diğerlerininde nasılsa verecek hesapları vardır
  • Etik olur olmaz, o değişir arkadaşlar. Şurda yanılıyorsunuz. Bazı insanlar vardır. Kaskoya bosuna para veriyorlar gibi gelir kendilerine ve kasko yaptırmazlar. Sonra bir kaza yapıncada, keşke kaskolu olsaydıda paramızı geri alsaydık derler ama iş işten gecmıstır.
    Şimdi gelelim bu olaya. Arkadaş ufak caplı bir kaza gecirmiş ve kaskolu olsaydım yada bu saatten sonra kasko'dan nasıl halledebilirim diye bize soruyor.
    Eğer kasko yaptırırsanız ve düzenli olarak pirimlerini öderseniz yıllar boyunca, tabiki ilerde hertürlü kaza'da size cok faydası olur. Bu kazayı experler kabul etmeyebilirler. Çnkü olay anında kaskosu yoktu aracın. Bunun etik bir davranışla vs. alakası yok arkadaslar. Karıstırmayın.
    helisel: arkadasım kebab demişsinde. Eğer kasko şirketi, önce aracı kasko yapıp, ardından bu hasarı karsılarsa ne var bunda acab. Sonucta sen o hasarı kaskodan karsılıyorsun. Ama önündeki 5 yıl boyunca aracını kasko yaptırıyorsun. Sözleşme imzalıyorsun. Ve her ay pirimini hasarsızlık indirimi olmadan ödüyorsun. ( Misal )

• espritlotus; kurallar düzen için kurulmuştur.
    Herşey bir sıraya göre yapılır dimi?
    Kaskoyu kazayı yapmadan önce yaptırırsın her ihtimale karşı diye.
    Diyelim ki senin zorunlu trafik sigortan yok, "aman kaza yapmıyorum nasıl olsa" diye düşünüyorsun.
    Ve bir gün patladın birine.Şimdi kazadan sonra zorunlu trafik ssigortası yaptırmanın bir anlamı kalıyor mu?
    Eğer kalsa "zorunlu" trafik sigortası olmaz zaten o.

Ayrıca 5 yıl boyunca aracına kasko yaptırıyorsun derken.
    Kasko risk işidir.
    Kasko şirketleri senden belirli bir para alıyor, ancak gerektiğinde aracının değerini sana geri ödeyebilecek bir durumda kalıyor yani kasko şirketi para kazanabilmek için bir "risk" alıyor.
    Sen bu 5 sene içinde hiç kaza da yapmayabilirsin ve primlerinin tümü kasko şirketinin olur.
    Ancak kazalı bir aracı sonradan kasko yapmak kasko şirketinin para kazanma gayesine aykırı.
    Neden hasarlı bir aracı kaskolasın ki adam?Daha ilk ginden sen adama 3-5 prim yatıracaksın,ve o parayla adam senin aracına senden aldığı aylık primlerden daha fazla bir masraf yapacak sırf sen onun 5 yıllık müşterisi oldun diye.
    Kefiline 2 lira verip 5 lira borç altına sokmak gibi birşey bu.
    Hasarsızlık indirimi konusunda bahsettiğiniz durumun gerçekleşme şartları yine benim bildiğim kadarıyla hasardan önce aracın kaskolanma şartı olmalı.
    Yani kısaca olmuşa çare bulunmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helisel -- 10 Temmuz 2008; 13:10:47 >

• Haklısınız, 92 yılından beri kaskolu geziyorum bende, daha 3 kere felan kullandım. Ne zaman ne olucagı belli olmaz.
  • Trafik sigortası hangi durumlarda kaza masrafını karşılıyor? Sadece karşı tarafı mı karşılıyor? Malum herkes trafik sigortasını zorunlu olarak yaptırıyor.

Edit: İmla Hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rainman22 -- 10 Temmuz 2008; 13:50:10 >
  • Trafik sigortası sadece karşı tarafa verdiğiniz hasarlı karşılar.

quote:

Orjinalden alıntı: rainman22

Trafik sigortası hangi durumlarda kaza masrafını karşılıyor? Sadece karşı tarafı mı karşılıyor? Malum herkes trafik sigortasını zorunlu olarak yaptırıyor.

Edit: İmla Hatası
  • Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir durumda etik olmayan bir şeyi sorsanız bile aldığınız cevaplar doğrultusunda önceden beri devam eden dürüstlük hassasiyetinizi devam ettirdiğiniz için de ayrıca tebrik ediyorum.

Kasko, ihtiyaç olunduğunda alınamayan ender hizmetlerden biridir. Yani karnınız acıkır gider lokantaya yersiniz ancak aracınızı çarptınız ve kaskonuz yoksa bunu satın alamazsınız. Alamazsınız derken imkansızdır demiyorum ama o yollar da arkadaşların belirttiği gibi hiç etik değildir. Sizi de anlıyorum ancak görünen o ki servis harici sanayide çokta para verdemeden halledebileceğiniz bir iş.

İşin ahlaki boyutunu göz ardı edip sadece düz mantık yürütelim. Diyelim aracı görmeden etmeden kasko yaptırabildiğimiz bir acente bulduk. Aracı çarptıktan sonra sizin durumunuz gibi beyanla (1.000 YTL.yi geçmeyen hasarlarda ki bu miktar 2008 için artmış olabilir tam emin değilim) halledilebilecek bir hasarı kasko yaptıktan 2 ay sonra falan anlaşmalı servise gidip yaptırdık diyelim. Bu durumda örneğin sanayide cebinizden 200 YTL.ye halledebileceğiniz bir iş için bir sonraki yılın hasarsızlık indirimini (%30) kaybetmiş olursunuz. Örneğin 800 YTL.ye kasko yaptırırsanız bir sonraki sene 240 YTL.lik indirimden fayladanamamış olursunuz. Kazancınız sadece o parayı nakit olarak ödememek olur ancak reel olarak bir karınız olmaz.

Kasko bir risk yönetimidir. Yani bu kararı almak ve uygulamak sizin işinizdir. Bir yıl içinde hiç kaza yapmayabilirsiniz ama Allah korusun kendi hatanız olan, maddi hatta ölümlü bir kazaya (Allah korusun) sebep olmuş olabilirsiniz. İşte bu yüzden sadece zorunlu mali sorumluluk sigortası yani trafik sigortası tek başına bu riskleri bertaraf etmeye yeterli değildir.

Kasko sadece aslında bu riskleri bertaraf etmek için değil aynı zamanda işlerinizi kolaylaştırmak içindir. Bir örnek vereyim. Siz kendi hatanız olmayan bir trafik kazasına karıştınız diyelim yani hasarın %100.ünü rücu edebileceğiniz bir kaza ve bu kaza sonucu trafik sigortasının karşıladığı tutardan daha yüksek bir hasar oluştu aracınızda. Eğer kaskonuz yoksa işte yandınız demektir çünkü servis aracınızı yapar ancak trafik sigortasının karşılamadığı hasar miktarını önce sizden talep eder çünkü trafik sigortasının karşılamadığı tutarı karşı taraftan almak sizin mükellefiyetinizdir servisin değil.

Böyle bir durumda kaskonuz varsa, trafik sig. karşılamadığı kısım kasko tarafından karşılanır ve karşı taraftan kalan tutarı alma işini kasko üstlenir. Yani sizin cebinizden beş kuruş çıkmadan anlaşmalı serviste aracınız yapılır. Karşı tarafa direkt noter kanalıyla ibra yapılır ve ödenmemesi halinde direkt icra takibi yapılır. Sizin bunları yapabilmeniz için birde avukat tutmanız gerekir.

Yani anlayacağınız muhakkak kasko yaptırın hele de yeni model araçlar kullanıyorsanız.

• quote:

Orjinalden alıntı: Yavuz

Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir durumda etik olmayan bir şeyi sorsanız bile aldığınız cevaplar doğrultusunda önceden beri devam eden dürüstlük hassasiyetinizi devam ettirdiğiniz için de ayrıca tebrik ediyorum.

Kasko, ihtiyaç olunduğunda alınamayan ender hizmetlerden biridir. Yani karnınız acıkır gider lokantaya yersiniz ancak aracınızı çarptınız ve kaskonuz yoksa bunu satın alamazsınız. Alamazsınız derken imkansızdır demiyorum ama o yollar da arkadaşların belirttiği gibi hiç etik değildir. Sizi de anlıyorum ancak görünen o ki servis harici sanayide çokta para verdemeden halledebileceğiniz bir iş.

İşin ahlaki boyutunu göz ardı edip sadece düz mantık yürütelim. Diyelim aracı görmeden etmeden kasko yaptırabildiğimiz bir acente bulduk. Aracı çarptıktan sonra sizin durumunuz gibi beyanla (1.000 YTL.yi geçmeyen hasarlarda ki bu miktar 2008 için artmış olabilir tam emin değilim) halledilebilecek bir hasarı kasko yaptıktan 2 ay sonra falan anlaşmalı servise gidip yaptırdık diyelim. Bu durumda örneğin sanayide cebinizden 200 YTL.ye halledebileceğiniz bir iş için bir sonraki yılın hasarsızlık indirimini (%30) kaybetmiş olursunuz. Örneğin 800 YTL.ye kasko yaptırırsanız bir sonraki sene 240 YTL.lik indirimden fayladanamamış olursunuz. Kazancınız sadece o parayı nakit olarak ödememek olur ancak reel olarak bir karınız olmaz.

Kasko bir risk yönetimidir. Yani bu kararı almak ve uygulamak sizin işinizdir. Bir yıl içinde hiç kaza yapmayabilirsiniz ama Allah korusun kendi hatanız olan, maddi hatta ölümlü bir kazaya (Allah korusun) sebep olmuş olabilirsiniz. İşte bu yüzden sadece zorunlu mali sorumluluk sigortası yani trafik sigortası tek başına bu riskleri bertaraf etmeye yeterli değildir.

Kasko sadece aslında bu riskleri bertaraf etmek için değil aynı zamanda işlerinizi kolaylaştırmak içindir. Bir örnek vereyim. Siz kendi hatanız olmayan bir trafik kazasına karıştınız diyelim yani hasarın %100.ünü rücu edebileceğiniz bir kaza ve bu kaza sonucu trafik sigortasının karşıladığı tutardan daha yüksek bir hasar oluştu aracınızda. Eğer kaskonuz yoksa işte yandınız demektir çünkü servis aracınızı yapar ancak trafik sigortasının karşılamadığı hasar miktarını önce sizden talep eder çünkü trafik sigortasının karşılamadığı tutarı karşı taraftan almak sizin mükellefiyetinizdir servisin değil.

Böyle bir durumda kaskonuz varsa, trafik sig. karşılamadığı kısım kasko tarafından karşılanır ve karşı taraftan kalan tutarı alma işini kasko üstlenir. Yani sizin cebinizden beş kuruş çıkmadan anlaşmalı serviste aracınız yapılır. Karşı tarafa direkt noter kanalıyla ibra yapılır ve ödenmemesi halinde direkt icra takibi yapılır. Sizin bunları yapabilmeniz için birde avukat tutmanız gerekir.

Yani anlayacağınız muhakkak kasko yaptırın hele de yeni model araçlar kullanıyorsanız.

Hocam ellerine sağlık

• hocam acente bunu yemez yese bile eksper yemez ayrıca arkadaşların dedikleri gibi etik değil o yüzden siz siz olun kaskosuz dolaşmayın kaskoya verdiğiniz paraya hiç bir zaman acımayın benden tavsiye
  • quote:

Orjinalden alıntı: kanikar

Tamam talebimi geri çekiyorum.

Hepiniz doğru ve dürüst insanlar olarak tepki gösterdiniz ki bunu taktirle karşılıyorum.

Ama anlamadığım bir şey var;
    Polise rüşvet veren, tapu kadastroda rüşvet vererek işlem yaptıran, elalemin arsasına konan..
    Trafikte ışıklara uymayan, sağ şeritten topuklayan..
    Gecenin 1'inde ara sokakta teybin sesini sonuna kadar açan..
    Kadınlara laf atan..
    Sigortasız işçi çalıştıran, insanların emeğini sömüren..
    Sınavlarda kopya çeken, her işin kolayını bulan..
    Hastahanede hastanın yatması için hastayı özel muayenanesine çağırıp, 250 YTL'ye muayene eden..

Hergün karşılaştığım bu insanlar kim allah aşkına.

Annem 27 babam 28 sene öğretmenlik yaptılar.. Vergilerini ödemiş, hiçbir hukuk dışı yola başvurmamış bir anne babanın çocuğu olarak 9 yıllık çalışma hayatımda aynen bu titizlikle devam ediyorum..
    sonuç: eşim de çalışıyor, ben de ve toplam 76 ay taksitle kıçı kırık bir ev satın alıyoruz..
    Tabi çocuk da var malum araba lazım dedik mi 36 ay taksitle de araba alan..
    Tüm bu taksit ödemeleri sonucunda doğal olarak geriye 3 kuruş kalmayan biri olarak;

isyan ediyorum bu iki yüzlülüğe..

Arkadaşım her meslek grubundaki çalışanları aynı şekilde itham etmek bence doğru değil

Yapan da var yapmayan da

Bence esas sorgulanması gereken bu ülkedeki adaletsiz kazanç dağılımı ve bunun nedenleri !!!

Neyse bence kasko yaptırmanda sakınca yok yoksa arkadaşların dediği gibi sanayide daha ucuza yaptırabilirsin

Ama ileriyi düşünerek bu adımı atıyorsan diyecek bişeyim yok

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.