Şimdi Ara

Kaza sonrası değer kaybı davası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
3
Favori
1.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Alkollü sürücü aracıma çarptı yaralanma yok haklı olan taraf benim polis geldi tutanağı tuttuk 4 parça boyanması lazım tahmini değer kaybı 10 bin civarı değer kaybı davasında süreç nasıl işler ne kadar sürer bilgisi olan var mı?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• dava/mahkeme olmadan başvuru yapılıyor dediler ama.

bilgileriniz sisteme düşünce avukatlar arıyor. beni aradılar dedim aracı ile iş yapmak istemiyorum kendim abaşvuru yapabilirmişim, siz bilirsiniz dediler. sigortacım da başvuru yaparız demişti ama avukat hanım onlar da komisyon alıyor dedi.

kendim nasıl başvurabilirim onu araçtırmak lazım.

• bir video buldum anlatmışlar ama bundan önce yapılacak bişey var mı acaba ?

TÜSED TVyoutube
    SBM Üzerinden Araç Değer Kaybı Tazminat Talebinde Bulunma ve Eksper Atama İşlemi Nasıl Yapılır?
    https://www.youtube.com/watch?v=TGc6-DTgqHY&ab_channel=T%C3%9CSEDTV
  • Aracinizin tamir masrafini karsiladiği gibi, deger kaybinizi da karsi tarafin sigortasi odeyecek size zaten.

Ayriyeten herhsngi bir hukuk burosuyla iş tutmaniza gerek yok. Sadece sigortaciniza soyleyin deger kaybi tahsilati icin dilekce gondersin karsi tarafin sigortasina.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben tamamen kendim hallettim . Aracın serviste yapılan işlemleri için size bir fatura yollanıyor . Onu alıyorsunuz dilekçe yazıyorsunuz . Dilekçede ... kadar değer kaybı ifadesi yazıyorsunuz . O değer kaybına tutan masraftan fazlasını yazın . Mesela 10 bin lira masrafa 20 bin yazın . Atıyorum değer kaybı 14 binse 10 bin yazarsanız 10 bin veriyorlarmış . O yüzden fazla yazmakta sıkıntı yok .

Karşının sigortasına gerekli belgelerle değer kaybı dosyanızı açtıktan sonra sbm üzerinden eksper atıyorsunuz . Sonrasında süreç kendi kendine işliyor . Benim eksperim biraz ayak sürümüştü 2-3 kere arayınca dosyayı yolladı şükür .

Hiç uğraşmayım diyorsanız da avukat aracılığıyla yapılabilir . %10 falan komisyon alıyorlarmış diye duydum ama net bilgim yok .

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Empirewashere E kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler dediğiniz gibi yaparım.

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Bu şekilde galiba

• Empirewashere E kullanıcısına yanıt

Değer kaybı miktarı, dilekçeye yazdığımız meblağa göre değil hocam. Sabit bir hesaplama formülü var: değer kaybı = rayiç bedeli * 0.19 * hasar boyutu katsayısı * km katsayısı ( https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200320-3.htm )

• Aşağıdaki belgeleri toplayıp karşı tarafın sigortasına başvuruda bulunmanız yeterli. İsterseniz, e-devletten exper de atayabilirsiniz, ama normal şartlarda çıkması gereken hesap bellidir, expere göre değişmemesi gerekir.

1.Kaza exper raporu + servis faturası

2.Kaza tespit tutanağı

3.Ehliyetler ruhsatlar

4.Kaza fotoğrafları

5.Dilekçe + iban

Eğer sigorta daha düşük bir meblağ gönderirse tahkime başvurabilirsiniz.

• Ebu Fısar kullanıcısına yanıt
    Biliyorum zaten ben yazdığınız fiyat gelir demedim ki .

Ayrıca hesaplama formülü yazdığınız kadar basit değil diye biliyorum . Her değişen parçanın , yapılan kaynağın , sök takın , boyanın katsayıları var . Baya bir parametre ile hesaplanıyor .

Bana söylenen bilgi şöyleydi . 5000 tl lik hasar kaydı 0 bir araba için 5000 tl den fazla değer kaybı oluşturuyor . Bu yüzden verilecek değer kaybının 5000 den fazla olacağını düşünerek dilekçeye fazla yazmanız gerekiyor diye ilettiler . Eğer 5000 lik hasars 7000 değer kaybı vereceklerse 5000 yazdığınız için vermeyebiliyorlarmış . O yüzden arkadaşa da çıkan hasardan daha abartı bir rakam yazmasını söyledim .
    Değer kaybının üst limitini yazdığımız miktar sınırlamasın diye . Bana bir eksper bunu anlattı . Doğruluğu yanlışlığını bilmiyorum ama ben öyle yaptım .

• Günceiieme yapayım: 7 kasımda yaptığım kazanın değer kaybını Haziran ayında alabildim yani bütün süreç yaklaşık 7 8 ay sürüyor.

• aracın markası modeli nedir bilmiyorum ama şu zamanda 10bin tl değer kaybı Kuş serisinde felan çıkar karşımıza...

4 parça boya diyorsunuz ? hangi parçalar ? Boya takıntılı bir millet aracın fiyatını kafadan 40-50bin aşağı çekerler...

• infinite kullanıcısına yanıt
    Araç Fluence 17400 değer kaybı ödemesi oldu aracın piyasası kaza yaptığımız dönemde 170-180 bin civarındaydı yani 4 parça için %10 gibi bir değer çıktı. Sağ 4 parça boyandı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihad0699 -- 29 Eylül 2022; 13:37:31 >
  • Cihad0699 C kullanıcısına yanıt
    Cok uzun sürmüş.

Tum belgeleri eksiksiz temin ettikten sonra karsi tarafin sigortasi max 1 ay icerisinde ödeme yapmasi lazimdi.

Ayak sürumüşler belli ki.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • The Division Bell kullanıcısına yanıt

Bana mayıs ortasında çarptılar, temmuzda aldım ödemesini. 2 ay falan sürüyor yani maksimum. Bu arkadaşınki uzun sürmüş haklısınız.

• Cihad0699 C kullanıcısına yanıt
    Aracın yapıldıktan sonra bir hasar tutarı belirlenir mesela hasar haydı 20.000₺ masraf çıktı arabanda. Dava açarsın (aracının kazadan önce hatasız boyasız olduğunu varsayıyorum) hatasız boyasızlar kaç para mesela 200.000₺, senin aracında 20.000₺ hasar kaydı oldu. 20.000₺ hasar kaydı olan araçlar ile hatasız araçlar arasında kaç para fiyat farkı oynuyor ortalama (sarı sitede) 30.000₺ fiyat farkı olduğunu var sayalım piyasada. 17.000 ile 25.0000₺ arası bir tutar geri ödenir. Ne hasar kaydının tamamı nede piyasada arada bulunan tutarım tamamı ödenir. Arabanın kazadan önceki hali ile şuanki hali arasında sarı sitede ne kadar fark varsa onun baz alıp ortalama bir fiyat ödenir

• mart ayında itin birisi ticari aracıyla sabaha karşı aracıma vurup kaçmış

fakat plakayı düşürdüğü için polis tüm bilgilerine ulaşmış ve rapor tutmuştu.

aracımı kendi kaskomdan yaptırıp karşı tarafa rücu ettirdim.

buraya kadar hiçbir sıkıntı yok, sorun şu ki değer kaybı ödemesi için karşı tarafın sigortası aracın çalıntı halde veya alkollü iken kullanılmadığına dair rapora ihtiyacımız var diyor bana.

ben de elin itini nereden bulup imzalı belge alacağım diye soruyorum, cevap yok maalesef.

6 ay oldu.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.