Şimdi Ara

Kaza geçirdim, airbag patlamadı BMW'ye nasıl dava açabilirim? (Kaza fotoğrafları mevcut)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
240
Cevap
6
Favori
9.357
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Kaza geçirdim, airbag patlamadı BMW'ye nasıl dava açabilirim? (Kaza fotoğrafları mevcut)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    462 Mesaj
    Geçmiş olsun
    davayı açtıktan sonra nasıl bi sonuç alacaksınız merak ettim takipteyim
    |
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Sene 2012 de Leon FR vardi bende ortalama 90 km hiz ile onume arac aniden gecmesi sonucunda ani manevra ile kaldirima vurdum lastik jant kismindan arabanim alt takim aks vs gitti air acti ama kaporta da cizik yoktu :) airbag acma isi biraz farkli galiba

|
    |
    2. Selamın aleyküm de.
    3. Onların da Aleyküm selam demesini bekle.
    4. Ben BMW'ye dava açmak istiyorum de.
    5. Tamam diyecekler.
    6. Duruşman hayırlı olsun.
    |
    |
  • Yarbay
    4379 Mesaj
    bu davayı açarsan BMW sulh yoluna gitmeyi teklif edecektir ve muhtemelen seni ikna edecekler örneğin güzel bir arabaya. yalnız anladığım kadarıyla araç sıfır alınmamış. böyle bir durumda da BMW davadan galip çıkabilir ve avukatlık ücretlerini vs hep sen ödersin.

Çin atasözü
  • Yarbay
    6957 Mesaj
    Hocam oncelikle gecmis olsun.dava acmak kolay sonucta davayi istedigin gibi acarsin ama kazanamazsan harcadagin parayla kalirsin. Senin sansin aracin Alman plaka olmasi onlar arac gelistiren ve ireten bir ulke olduklarindan gerek teknik anlamda gerekse isi ciddiye alma anlmadinda cok daha iyi olacaklardir.

Once imkan varsa teknik bilgi almaya bak bmw den veya baska bir uzmandan. Uzman dedigim Trdeki gibi hayatinda airbagin patladigini bile gormemis mahkemenin ilirkisi olarak atadagi muhendis degil tabiiki. Cidden araclafin guvenligi uzerine calisan biri.

Sonucta kaza ilk yandan carpma diyorsun o yuzden on airbaglerin acilmamamasi belki de normaldir ama yan nasil acilmamis vs mesela. Uzman adam bu yorumu yapabilir ne kadarlik bir darbede ivmede aciliyor bunu bilir.

Cidden sorun varsa zaten Almanyda magdur olmazsi bir sekilde hakkini ya bmw verir ya mahkeme yoluyla alirsin.

Gecmis olsun

|
    |
    1297 Mesaj
    Açmaması normal şase çok bir darbe almamış yani kokpitte herhangi bir bozulma yok. Kazalarda araç hava yastığı açıp açmamaya karar verirken sadece sensörlerden gelen veriyi okumuyor ki; darbenin sensöre gelmemiş olma ihtimali de yüksek. Büyük bir kaza geçirmişsiniz geçmiş olsun ama BENCE aracın verdiği açmama kararı doğru. Paul Walker'ın Carrera GT ile geçirdiği kazayı hatırlarsınız. Çoğu kişi aracın aracın arka süspansiyonunda sıkıntı olduğunu iddia etmişti hatta bu tür pist araçlarını inceleyen otoriteler bile araçta bir sorun olduğunu söylemişlerdi ancak Porsche yıllardır bunu kabul etmiyor. Paul Walker'ın ailesi dava üzerine dava açıyor. Bence açtığınız davadan bir sonuç alamazsınız. Sonuç olarak kokpitiniz sağlam. Kafanızı cama vurduğunuzu söylemişsiniz yani kaza anında camınız kapalıydı, ancak araç çekicideyken camınız yarım açık. Kapının iç kısmı da sağlam demek oluyor. Yaptığınız kaza büyük tekrar gemiş olsun ama hava yastığı açacak bir durum yok.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    kıza geçirdim diye okudum. geçmiş olsun bence yasal hakkınızı arayın çok daha kötüsü olabilirdi.
    |
    |

Hocam adam bakımı bmw yetkili serviste yaptırmış durum biraz farklı. Eğer bizdeki gibi servisler acentelik veya tek satıcılık şeklinde çalışıyorsa onların sorumluluğu doğar ama yok Almanya'da servise direkt bmw bakıyorsa bmw tüzel kişiliğinin sorumluluğu yoluna gidilir. Ama daha önceki mesajda da yazdığım gibi direkt Türkiye'de açılacak bir dava en az 7-8 yıl sürer sürekli evrak git geli olacak; Türkiye'de durumu tespit ettirip, onaylattırıp Almanya'da dava açması lazım, en kısa öyle sürer.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    kontendoo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

açmaması anormal.. yan darbede açması gerekir bkz. çarpışma testi...52. saniyeden itibaren yan darbe.. kokpit sağlam ama airbaglar açılıyor...

https://www.youtube.com/watch?v=jUaPz1VEyEU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thormentor -- 19 Mart 2016; 20:01:11 >
    |
    |
    Duellist kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: thormentor

açmaması anormal.. yan darbede açması gerekir bkz. çarpışma testi...52. saniyeden itibaren yan darbe.. kokpit sağlam ama airbaglar açılıyor...

quote:

Orijinalden alıntı: thormentor

Gönderdiğiniz videodaki araç f20 ama arkadaşın aracı e87. Ayrıca testteki aracın aldığı darbeye bakın; kapıların aldığı hasarı geçtim B sütunu bile darbe alıyor. Ama arkadaşın aracında bana kalırsa sadece kaporta hasarı var. Dikkat ettiyseniz arkadaş kafamı cama vurdum demiş ancak araba çekicinin üzerindeyken camı indirmiş. Bu da demek oluyor ki kapının arasındaki camın girdiği boşluk ve cam motoru hasar almamış. Kısaca attığınız video ile hem araçlar bir değil hem alınan darbe sonrası oluşan hasarın uzaktan yakından alakası yok. Belki de ben yanılıyorumdur ama şahsi fikrim o aracın hava yastığı açmaması normal.

• Yarbay
    5247 Mesaj
    ön şase ön koruma demir çok hasar almadığındanmı acaba açmadıki sensör le pek alakası yok gibi
    |
    |

Hocam yan taraf için belki dediğin doğru da aracın önüne baksana radyatöre kadar girmiş, hepsinden önemlisi sadece teker çarpma gibi kaportaya zarar gelmeme gibi bir şekilde kırılmış bir aks yok ortada hem kaporta ön tarafta paramparça olmuş hemde aks kırılmış. Sağ direkler görünüyor artık, hani sadece kafadan da çarpmış olsa ya da sadece tamponun en alt kısmın vurupta tırnakları kırmış komple ön tampondan olsa hasar göründüğünden küçük falan deriz ama sağ taraf gitmiş kaput bile akordeon gibi olmuş. Birde özellikle sağ kapıya dikkat etmek gerek tam kapanmayacak hale gelmiş şase oynamış yani belli, artık buna da açmazsa paraya yazık gidip Şahin almak lazım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Duellist kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Çok ilginç. Kullandığım markayı savunuyorum diyen birileri var. Talihsiz yorumlarını ve gelen cevapları sildim. Ayrıca forumun belirli kuralları var. Küfür etmek bir yana, insanları aşağılamak, fakir demek, liseli demek, parası olmayanlar yine gelmiş demekte hakaret sayılmaktadır ve ceza verilmektedir. Bilgilerinize...

Sayın yönetici, benim fakir dememdeki ironiyi hakaret kabul ediyorsun da bana cahil veya polyanna diyenleri neden gözden kaçırıyorsunuz acaba?

Sanki benim 'fakir' keimesine değil de bahsettiğim markalara sinirlenmiş gibisiniz.

Oradaki fakir kelimesi rencide amaçlı değil burası resmi veya gerçek bir ortam değil sonuç olarak. Arkadaşlar bana demediğini bırakmadı özel olarak beni belirtmen tarafsızlığa yakışmamış kanaatimce. Fark ettiysen son mesajlara cevap vermedim, kötü niyetli olsam devam ederdim.

Teşekkürler.

|
    |
    lazloo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bmw de güvenlik algısı düşük sportifik oldukça yüksek.

|
    |
    9063 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: nervus*vagus

Sayın yönetici, benim fakir dememdeki ironiyi hakaret kabul ediyorsun da bana cahil veya polyanna diyenleri neden gözden kaçırıyorsunuz acaba?

Sanki benim 'fakir' keimesine değil de bahsettiğim markalara sinirlenmiş gibisiniz.

Oradaki fakir kelimesi rencide amaçlı değil burası resmi veya gerçek bir ortam değil sonuç olarak. Arkadaşlar bana demediğini bırakmadı özel olarak beni belirtmen tarafsızlığa yakışmamış kanaatimce. Fark ettiysen son mesajlara cevap vermedim, kötü niyetli olsam devam ederdim.

Teşekkürler.
    quote:

Orijinalden alıntı: nervus*vagus

Teşekkürler.

Diğer mesajları da temizledim. Gözümden kaçan, silinmesi gerektiğini düşündüğün mesajlar varsa şikayet edin, ilgilenelim.
    |
    |

• Binbaşı
    1506 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: OlguErhan

Darbenin şiddetini kanıtlamak adına mahlemede yardımcı delil olarak bir araç kameranız olsaydı çekimler ile daha kolay davayı kazanma şansınız olabilirdi diye düşünüyorum.

Büyük geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız. Geçenlerde aynı şekilde kuzenimin aracına çarptılar. Ww tank gibi, çarpan araç dağıldı.

quote:

Orijinalden alıntı: OlguErhan

Darbenin şiddetini kanıtlamak adına mahlemede yardımcı delil olarak bir araç kameranız olsaydı çekimler ile daha kolay davayı kazanma şansınız olabilirdi diye düşünüyorum.

Büyük geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız. Geçenlerde aynı şekilde kuzenimin aracına çarptılar. Ww tank gibi, çarpan araç dağıldı.

Albea nın masrafı 500 tl sizinki 5000 yemişim öyle tankı

Albea ile civice gerileme çarptım civic pert oldu bizim arabada çizik yoktu boyasında, aynası sağlammış ama bagajı çökertti .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Yarbay
    7301 Mesaj
    Öncelikle merhabalar, baştan belirteyim ne BMW kullanıcısıyım, ne de BMW ile herhangi bir ilgim alakam var; taraflı baktığımı düşünmeyin yani.

Öncelikle Airbag'in amacının "patlamak" değil, kaza anında sizin hayatınızı kurtarmak olduğunu hatırlatalım. Airbaglerin gereksiz durumlarda patlaması çok ciddi sıkıntılara neden olur. "Peki bunlar nedir?" dediğinizi duyar gibiyim, hemen basitçe aktarayım.

1)Öncelikle Airbag denilen teknoloji saniyenin 10'da birinde bahsedilen koca balonu ŞİŞİRMEZ kimyasal reaksiyonlar yardımıyla PATLATIR. Bu kimyasal reaksiyonlar beraberinde müthiş bir ısı getirir, airbagler ilk patladığı anda çok sıcak olurlar, bu yüzden Airbag patlayan kazalarda koltuk ile Airbag arasına sıkışıp yanan insanlar çoktur.
    2)Airbag sathı şişmiş haldeyken yumuşaktır fakat şişmemiş halde kafanız şiştiği bölge içine girerse birde Airbag dostunuzdan suratınıza görünmeyen tokat yersiniz. (Göz açıp kapayıncaya kadar açılan şeyden bahsediyoruz, ne kadar hafif ne kadar yumuşak olsa da, babanızdan yediğiniz kemerden daha fazla etkisi olacaktır. Denemek için dümdüz boş duvara bakın, gözünüzü açtığınızda kocaman balon belirdiğini hayal edin, öyle birşey işte) Bu olay yüzünden kafası kopan insanları duymuşsunuzdur.
    3)Kaza anında nasıl darbe yemiş olursanız olun, aracı kontrol etme insiyatifi genelde sürücüye bırakılır. Örneğin aracınız hareket edebilecek durumda olsa ve tren raylarının üzerinde olsanız, tren üzerinize gelse hava yastığı şişmiş durumda olurda ölürsünüz. O an ki heyecan, panik vs.

Şimdi bu maddeler saçma gelmiş olabilir, 3. Madde özellikle bana da saçma gelmişti, içiniz ferahlasın bilgisayara geçtiğim vakit ekleyeceğim linkleri tek tek.

Bu maddeleri göz önünde bulundurursak Airbag'in açılması gerektiği kadar "gerektiği yerde açılması gereken" bir icat olduğunun farkına varırsınız. Eğer o Airbag orda açılsaydı şimdi "Airbag açıldı kolum yandı" ya da "Airbag açıldı yüzümde yanık var" diye başlık açabilirdiniz.

1)Airbag açılmadığı için sağlık sorununuz var mı? Hayır.
    2)Airbag açılsaydı sorun yaşanabilir miydi? Evet.
    3)Airbag bu durumda suçlu mudur? Hayır.

Şimdi bunları okuyan dostlarım bana köpürebilir, sinirlenebilir lakin Airbag bir güvenlik önlemidir, güvenlik önlemlerinin ortak noktası şudur: Sizi dış tehlikelerden korumak! Velhasıl sizi ölümden kurtaracak olan bir sistem yanlış ya da gerekmediği durumda kullanıldığında ölüme götürebilir, zira baktığımız da Airbag o ivmeye karşı koyabilecek, çok kısa sürede şişebilecek yapıya sahiptir; zırt pırt çalışması sıkıntılıdır. Sizin düşündüğünüz gibi "Airbag açılsın ne olursa olsun, canımdan daha değerli mi" mantığı sizi ölüme götürür.

Herkese güvenli, sağlıklı, mutlu sürüşler dilerim.
    İyi akşamlar cümleten.

|
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
üniversite
SEO
Orjinal Laptop Yedek Parça
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,375
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.