Şimdi Ara

KAYIĞIM İÇİN UYGUN MOTOR ARIYORUM? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
53
Cevap
1
Favori
4.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: linyit43

Hocam adam bir tekne motoru istemiş çok fazla detaya girmişsiniz. Çok fazla teknik anlatıp kendi muadil fikirlerinizi detayıyla anlatmışsınız. Ben de birkaç tecrübemle şunu söyleyeyim, bir makine ne için tasarlandıysa onun için kullanılmalıdır.

Çim biçmeyi tekne motoru yaparsan sürekli bir sorun, sürekli bir uymamazlık yaşanır verim alınmaz. Tamam "tekne motoru" denilince aynı gücü pahalıya satmış oluyorlar lakin en verimlisi de hazır tekne için üretilmiş motordur.

Konu sahibine gelince eğer burada tekne motoru sorarsanız size tekne motoru önerisi değil nasıl tekne motoru yapılır üzerinden cevaplar gelmeye devam edecektir. Burası elektronik hobi, proje , arıza gibi konuların bulunduğu yer herkes yaratıcılığını konuşturmak için seferber olur. En iyi sonuç tekne, balıkçılık, deniz hobilerinin bulunduğu bir yerde bunu sorup gerçekten motor satın almış adamların tecrübesini ve onların bunu aldım ama keşke şunu alsaydımlarını dinleyerek en iyi sonuca ulaşırsınız. Kolay gelsin.

quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Her işte beyin işçiliği önemlidir. Biz de onu yapıyoruz. İşin temelini oluşturuyoruz. Bizden fazla bilen gelir anlatır ve bir literatür oluşur. Onun bunun yaptığını salya akıtan bir hayat değil, çözüm üreten bir hayat taraftarıyız. Teknik lise kafasını bırakmalısınız.

Tekne motorları konusunda alışveriş yapan kullanıcılar dahi verdiğimiz bilgi,ler olmadan hep eksiktir, ezberdir. Bir tekne motoru kaç kg? Vatandaş taşıyıp geri getirmekten bahsediyor ve sadece ksıa mesafe yol almasından. Tekne motorları bu amaç için üretilmiyor. Ayrıca bizim de bu konudaki bilgi saviyemizi bilemezsiniz. Herkes bildiğini eklemelidir.. Bilgi paylaştıkça çoğalır, bilgi koleksiyobnumuzu satmaya çalışacak tacirlerden eziklerden olmayı hiçbir zaman istemedik istemeyiz.

İlk olarak linyit43 hocamdan başlayayım ben de biliyorum tekne motoru sorumun çok farklı yerleri kaydığını. Ama karafetva hocamın söyledikleri oldukça ilgimi çekti. Ve yapılması mantıklı şeylerden bahsediyor. Ben yapabilir miyim bilmiyorum ama illaki burada yazılan şeyleri görüp etkilenecek insanlar olur. Eğer bunu düşünmeseydim karafetva hocamla özelden yazışırdım. Toplum olarak o kadar alışmışız ki hazır bulup tüketmeye birşeyleri üretmek hiç aklımıza gelmiyor bile.

karafetva hocam size de çok teşekkür ederim. Gerçekten fikirlerinizle ufkumu açtınız. Önerileriniz hep aklımda olacak illaki burada yazdıklarınızı benden başka da görüp etkilenecek, düşünecek, merak edecek insanlar olacaktır. Neyse bu konuyu burada bitirelim iş uzadıkça farklı yerlere gidiyor. Ama gerçekten söylediğiniz şeyler çok mantıklı. Millet hep hazır olanı almaya meraklı. Hiç kendi birşey üretmeyi düşünmez. Düşünenler de fikrini teoriden pratiğe çevirip köşeyi dönmeye çalışır.

Bu arada balıkçılık, tekne motoru işlerine meraklı insanlar için linkteki site iyi bir yere benziyor. Ben oraya daha önce konu açtım. Sitenin motor bölümü pek işlek bir yere benzemiyor ama yapacak birşey yok. Bu tür işlere meraklılar oraya da bakabilir. Sitede hem tatlı su hem de deniz balıkçılığı konusunda ayrı ayrı güzel bölümler var.

https://www.balikavi.net/konu/kayigim-icin-uygun-motor-ariyorum.65646/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korkusuzmaraz -- 20 Aralık 2018; 16:14:14 >

• karafetva K kullanıcısına yanıt
    Çok güzel anlatıyorsunuz hocam eyvallah. Bende her zaman bir şeyleri en iyisiyle kendi becerisiyle yapmasını isterim. Ama ben konuya şu açıdan yaklaştım, konu sahibi tekne motorları hakkında bilgi topladıktan sonra buraya gelip motorlar böyleymiş ben şöyle bir şey istiyorum demesini istiyorum. Dediğiniz gibi bilgi paylaşılmalı ama konunun amacını hangi tekne motorunu almalıyımdan ziyade "İstediğim fonksiyona sahip tekne motoru yapmak istiyorum" a dönmüş ondan dedim hocam. Sıvı içinde çalışan parça da eli yatkın olanın bile kötü sonuç ala ala düzelterek yapabileceği parçadır. Çok zaman harcadıktan sonra kötü sonuç alınırsa konu sahibi mağdur olur. Bu arada ben hazır taşınabilir var diye yazıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • korkusuzmaraz kullanıcısına yanıt
    Valla konu iyice saptı hazıra alışmış insan oldum bu konuda eyvah eyvah. Hocam mesaj sayımın 2000 tanesini sadece elektronik bölümüne yazdım. Herkese yardımcı olarak ve bana yardım edilerek çoğu şeyi öğrendik. Şimdi benim bahsetmek istediğim ana düşüncem şuydu; o kadar çok şey ürettim, onlarca kez hata yapıp sonunda doğru sonuca ulaştım. Ama benim genelinde elektronik ve ince hassas işlerde oldu. Şimdi ilk geldiğimde konuya şöyle baktım destan gibi yazılarla motor üretimine geçilmiş bu beni mutlu etti. Ama direk şunu düşündüm içimden " konu sahibi şimdi bir yerlerden bulmuş bu bölümü gelmiş motor istemiş kullanışlı işine yarayacak bizim bölüm sakinleri de hemen üretime geçmiş" bunu düşündüm. Çünkü yüzlerce şnsana yardım ederken çoğu kişi " hocam ne uğraşacam o kadar ya parası neyse alalım eli yüzü düzgün bi alet olur" gibi şeyler yaza yaza bende o genellemeye sizi de sokup bu arkadaşa da motor önerelim bitsin, şimdi bi ton uğraşacak belki atölyesi yoktur apartmanda kalıyodur vs vakti olmaz diye o tarz konuştum. Ha siz yeni konu açıp veya başlığı "İşime yarayacak tekne motoru yapmak istiyorum" olsaydı o destansı yazılarak bende 5-10 sayfa eklerdim. Ben ne bileyim öyle hazırcı olmayan üretim yapabilecek birisi olduğunuzu, kusura bakmayın bilemedim :)

• Önemli değil Hocam. Zaten Maraz da sizi kast etmemiştir memleket meselesi olarak yani.
    Sonuçta forumda olduğumuz için reklam afişindeki markayı yazıp çıkmak foruma muhalefet olur. Marka ve model yazarken dahi incelemek önemli. Biz olabilecek her kısmı ele alırız, literatür oluşturmaya çalışırız kim ne kadar fatdalanabilirse artık...
    Peki siz neler düşündünüz bu konuda? Buyrun ele alalım? Hem biz gelişelim hem de herkes?
    Ayrıca su jetinden bahsediyorsanız hata yapılacak bir parça değil, boru sadece. Bu borunun ölçüleri vb forumda hesaplanacak ki forum yapabileceği en doruk paylaşımını yapmış olsun. Yoksa hem pompa hem boru tesisatı deneme yanılma ile bulunacaksa........
  • quote:

Orijinalden alıntı: linyit43

Valla konu iyice saptı hazıra alışmış insan oldum bu konuda eyvah eyvah. Hocam mesaj sayımın 2000 tanesini sadece elektronik bölümüne yazdım. Herkese yardımcı olarak ve bana yardım edilerek çoğu şeyi öğrendik. Şimdi benim bahsetmek istediğim ana düşüncem şuydu; o kadar çok şey ürettim, onlarca kez hata yapıp sonunda doğru sonuca ulaştım. Ama benim genelinde elektronik ve ince hassas işlerde oldu. Şimdi ilk geldiğimde konuya şöyle baktım destan gibi yazılarla motor üretimine geçilmiş bu beni mutlu etti. Ama direk şunu düşündüm içimden " konu sahibi şimdi bir yerlerden bulmuş bu bölümü gelmiş motor istemiş kullanışlı işine yarayacak bizim bölüm sakinleri de hemen üretime geçmiş" bunu düşündüm. Çünkü yüzlerce şnsana yardım ederken çoğu kişi " hocam ne uğraşacam o kadar ya parası neyse alalım eli yüzü düzgün bi alet olur" gibi şeyler yaza yaza bende o genellemeye sizi de sokup bu arkadaşa da motor önerelim bitsin, şimdi bi ton uğraşacak belki atölyesi yoktur apartmanda kalıyodur vs vakti olmaz diye o tarz konuştum. Ha siz yeni konu açıp veya başlığı "İşime yarayacak tekne motoru yapmak istiyorum" olsaydı o destansı yazılarak bende 5-10 sayfa eklerdim. Ben ne bileyim öyle hazırcı olmayan üretim yapabilecek birisi olduğunuzu, kusura bakmayın bilemedim :)

quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Önemli değil Hocam. Zaten Maraz da sizi kast etmemiştir memleket meselesi olarak yani.
    Sonuçta forumda olduğumuz için reklam afişindeki markayı yazıp çıkmak foruma muhalefet olur. Marka ve model yazarken dahi incelemek önemli. Biz olabilecek her kısmı ele alırız, literatür oluşturmaya çalışırız kim ne kadar fatdalanabilirse artık...
    Peki siz neler düşündünüz bu konuda? Buyrun ele alalım? Hem biz gelişelim hem de herkes?
    Ayrıca su jetinden bahsediyorsanız hata yapılacak bir parça değil, boru sadece. Bu borunun ölçüleri vb forumda hesaplanacak ki forum yapabileceği en doruk paylaşımını yapmış olsun. Yoksa hem pompa hem boru tesisatı deneme yanılma ile bulunacaksa........

Aynen karafetva hocamın dediği gibi ben hazırcı derken genel bizim milleti söyledim. Adam instagramda facebookta twiiter da falan bişey görüyor doğrususunu arştırmadan konuşuyor. linyit43 harbi ayıp ettiniz:) Ben buraya üye olduğum 8 yıl önceki günden beri hiçbir zaman karşımdaki insan için olumsuz bir ifade kullanmadım. Keşke biraz daha düzgün şeklide yazsaydım anlatmak istediklerim yanlış anlaşılmasaydı. Neyse konuyu fazla uzatmaya gerek yok:)

karafetva hocam eğer kendi kayık motorumu üretmeye karar verirsem yine burdan veya özelden size yazabilir miyim? Sizin gibi bilgili ve zeki ama bundan da ziyade sabırlı ve ahlaklı birinin yardımları hayatın her alanında insanların işine yarar. Umarım forumda sizin gibi insanları daha çok görürüm.

• Sorularınızdan cevaplarınızdan sert eleştirilerinizden keyif alır memnun oluruz. Bizim kültürümüzde kahvehane yoktur kitap okunan kıraathane vardır. AMa yozlaşma ile kıraathaneler kahvelere döndü. Bugün de internette kahvehane özelliğinde birçok boşa vakit harcatan yer var. Forumlar mazideki kıraathaneler gibi, kitap okuma ilmi münazara sohbet yerleri....

Kendi sisteminizi yapsanız da ve ya hazır alsanız da her zaman yazın. Sonuçta forumda yapılabilecek tek bilim çalışması "yazışmak" tır. Laf lafı açsın yeni konular açılsın hayatımız ilim bilim olsun?
  • korkusuzmaraz kullanıcısına yanıt
    Ne güzel konuşa konuşa anlaşabiliyoruz. Keşke her yerde böyle olsa. Neyse hocam sadece tekne motoru için değil üretim yapacağınız bir şey için elektronik ve mekanik aksamda bir sıkıntıya düşerseniz veya daha iyi ne yapabilirim diye geliştirmek isterseniz bizler buralardayız. Teknik anlamda bir konu açtığınızda karafetva ve benim dışında onlarca usta yanıt verecektir bunu da unutmayın :)

• Söylemek istedikeleriniz olduğunu değişik teknikleri daha önc eima etmşiltiniz. Konuşsanıza laf lafı açsın teknolojik sohbetler devam etsin?
  • Aynen linyit43 hocam karafetva hocamın da dediği gibi eğer farklı bir diyeceğiniz birşey varsa lütfen yazın. Belki bizden başka birileri de burayı okur da burdaki bilgilerden faydalanır. Ayrıca konu konuyu açar bakarsınız siz veya karafetva hocam da farklı şeyler öğrenirsiniz.
  • Bildiklerim şunlar, motor gücünün test edilerek kaç hp olması gerektiği bulmak. 3 kanat geniş pervane ve 90 derece aktarma yapacak dişli sistemi. Motor miline dış muhafaza ve su geçmemsi için keçe sistemi. Birkaç rulman, motor dış muhafaza.

Ancak hiçbiriyle daha önce uğraşmadığım için ne minik içten yanmalı motordan anlarım ne de 90 derece dişli sisteminden. Istavroz dişilisi gibi yassı kenarlı olabilir. Bunlar sanayi işi ister. Profesyonel gaz altı kaynak ve kumpasla ölçümler gerekiyor. Motora ise kaba saba marketlerdeki şeffaf büyük saklama kabı veya veya fiberglass ile el emeği bir koruma yapılması gerek. Bunlar olabildiğince sorunsuz tasarlandığınla verimli tekne motoru elde edilir.

Çim biçme motoru olacaksa da yatay konumlandırmada yakıt aktarma sıkıntısı olmazsa orta derece verimli bir tekne motoru olur. Çok vakit ve emek isteyen işler bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 27 Aralık 2018; 10:49:20 >

• Hiçbirini görmeden fikirlerimi oluşturdum. Ama bizden önce de düşünenler olmuş. Su jeti aklıma geldi video ekliim derken bunlar da çıktı.

Linyit Hocam; motorun sudan korunmasına neden takıldınız? Motoru suya sokmazsınız olur niter? Yani eğer su jeti ile poımpalama ile yapılacaksa, motorlu pompa teknede olur, ama emme basma kısımları altta olur.

Hazır sistem modifiyesinde gerekli değil tabiki ben çıplak motordan bahsetmiştim tamamen sıfırdan yapma yani. Çim biçme, su jeti vs den modifiye etmede gerek yok tabiki

• Sıfırdan imalat günümüz gibi çok detaylı ekipmanların gayet ucuza bulunabildiği zamanda hem maddi hem de teknik olarak ziyana sebep olur. Sıfırdan dökümüne kadar imal etmek ayrı bir hevestir, bir işe yetiştirme kaygısı olmaz, zevk içindir.

Birçok ürünü incelerseniz zaten çim biçme makinesini modifiye edip de satışa sumuşlar. Pahalı ürünleri ya da ucuz ama kalitesiz ürünleri almaktansa, kaliteyi modifiye etmeyi ele alabiliriz. Hem elindekilerle insanlar neler yapabileceğini düşünür hem de zevkli zaman geçirir.
    Katılıyorum
  • Öncelikle deniz için uydurma bir motor kullanmanızı tavsiye etmem.Aldığınız motor deniz suyuna dayanacak şekilde tasarlanmış olmalı.Aksi halde özenli bakım yapmadığınız zaman deniz suyunun korozif etkileri motorunuzun parçalarına zarar verebilir.İkinci el ünlü bir markanın benzinli kıçtan takma motorunu kullanabilirsiniz. Tabi benzin yanıcı bir madde olduğundan alacağınız motorun yakın zamanda bakımı yapılmış ve temiz kullanıldığına dikkat etmeniz gerekir. Bütçenizi bilmemekle beraber böyle bir 9.9hplik bir motor 4000-6000tl arasında bir maliyeti olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WTFunny -- 5 Ocak 2019; 1:1:27 >
  • Biz de orjinalliği önemseyerek konuştuk. Ama verdiğimiz örnekleri incelerseniz; motor kısmının suya girmediğini görebilirsiniz. Yani su pompası ve ya sadece pervaneyi suya indirme. Motor hep kayıkta sabit. Dünyanın en iyi çözümü olmayabilir ama uygun fiyata maksimum performans mevzu. Belki de sizin önerdiğiniz sistemlerden bile bu performansı alamayacak...
    Hocam teknenin içinde olsa bile muhafaza etmeniz lazım ister motordan çıkardığı sular olsun yada rüzgardan dolayı olsun deniz suyu bir şekilde etki eder.Dediğiniz gibi maliyeti sandığınızdan fazla olabilir özellikle su jeti için gövdeyi delmeniz gerekebilir. Su jeti ile pervaneye göre daha yüksek bir itme elde edilebilir ama ekonomik olarak yakıt tüketimi daha fazladır.https://www.youtube.com/watch?v=RryL3XwUO50 şu video göz atmanızı tavsiye ederim sizin uygulamayı düşüneceğiniz bunun yanında sizin yapacağınız sistem büyük ihtimalle daha düşük verimli olacaktır.Bence en mantıklı sistem dizel motor tahrikli sudan çıkabilen bir pervaneli sistem olacağını düşünüyorum.https://www.youtube.com/watch?v=yDLHqdimcG8 ama dediğim gibi en büyük sıkıntı deniz suyu. Birde kesinlikle elektrikli bir sistem kullanmayın. Benzinli motor olabilir ama güvenlik açısından en iyisi dizel sistemler.

• KAYIĞIM İÇİN UYGUN MOTOR ARIYORUM?

Gerçekten kimin dediği daha doğru bilmiyorum ama herkesin dediğinde bir doğruluk payı olduğundan eminim. Ve de burada çok güzel şeyler öğreniyorum. Bu yüzden herkese teşekkür etmek istiyorum. İlk kez böyle bir mesaj atıyorum. Ne biliyim içimden geldi
  • Ben çok yazardım ama kimseyle 'tartışacak' zamanım yoktu o sıralar. Bu deniz işi keyif işi.. Cefa çekecekseniz alternatifler arayın, sefasını sürecekseniz, ücretini ödeyerek bu iş yapılmış bir alet alın.. 20 yaşındayım, kendimi bildim bileli botumuz var, 5-6 senedir birebir motor işinin içindeyim.. :) müsait zamanda ayrıntılı öneriler yazarım, zaman ayırıp fikir üreten abilere/arkadaşlara ben de teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gökhan G. kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle katılıyorum DIY projeler biraz hobiye kaçıyor gerçekten emek, alet ve gerçekçi bir planlama gerektiriyor. Sonuçta can güvenliği en önemli faktör Allah korusun kendi yaptığınız bir sitemin olmadık zamanda sıkıntı çıkarması istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WTFunny -- 6 Ocak 2019; 0:31:17 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.