Şimdi Ara

Karşınızda Core i9 serisi: Performans 1 TFLOPS, fiyat 2000$ (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
0
Favori
3.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İntel milleti hala mal mı sanıyor yoksa 5 yıldır amd piyasada yokken geliştirdikleri çok gizli teknolojileri bu mu?
    8/16 çekirdekli işlemciyi 329$'a AMD zaten satıyor. 18 ya da 20 çekirdekli bir işlemciyi 1000$ altına rahatlıkla satabilirler bana kalırsa. O vakitten sonra kim neyler senin 2k'lık işlemcini?

• söylentilere göre 12 ve üstü olanların l2 cache 12mB+ l3 13mB+ ayrıca AVX512 denen bir sistemle geliyormuş 12-24 lük intel amdnin üstesinden gelecekmiş.
    sadece sonuçları bekleyin

• quote:

Orijinalden alıntı: Normandia_06

Sen çakma ryzenlerin saat hızıyla bir mi tutuyorsun intel işlemcileri
    8 çekirdekli telefonlarda kullanılan mobil işlemciler bile ryzende 4 ghz ye eşitken intelin 1 Ghz hızı hepsine eşit
    Siz Ryzen işlemcilerin performansı artsın diye belleklere overclock çekmekle uğraşın olurda yine performans alamazsanız vdsl modemlere overclock çekmeyi deneyin belki o zaman tam kapasite çalışır çakma ryzenler

Bu şekilde yazmak yerine testleri, kanıtları gösterirseniz net bilgisi olmayan insanlar da kafa karışmadan sağlıklı bilgiye ulaşabilirler. Mesela ryzen ile mobil işlemci kıyaslaması yapmışsınız, daha detaylı, dolu bir mesaj yazarsanız iyi olur. Teşekkürler

• quote:

Sen çakma ryzenlerin saat hızıyla bir mi tutuyorsun intel işlemcileri
    8 çekirdekli telefonlarda kullanılan mobil işlemciler bile ryzende 4 ghz ye eşitken intelin 1 Ghz hızı hepsine eşit
    Siz Ryzen işlemcilerin performansı artsın diye belleklere overclock çekmekle uğraşın olurda yine performans alamazsanız vdsl modemlere overclock çekmeyi deneyin belki o zaman tam kapasite çalışır çakma ryzenler

normal arkadaş sogukta kalmış 2000$ işlemci yi savunuyor
    ne desem boş çünkü karşındaki boş

• Ryzen işlemciler ilk çıktığında abartılı reklamları sayesinde atlayan atladı hemen çoğuda sırf test yapayım diyen teknoloji ile ilgili kanal ve youtuberler onların gazıylada meraklıları aldı o da 3-4 hafta felan sürede sattı satabileceği kadarını.İntelin duyurusundan sonra avrupada alan yok artık satışı koca bir SIFIR. Ryzen işlemciler sadece bizim gibi 3.dünya ülkelerinde performans canavarı şu anda
    2.eli bile para etmez idare etmelik işlemcidir bunlar
    Her aklıma geldikçe kahkaha atıyorum yahuu adamlar işlemci performansı artsın diye hala bios güncellemesi ile belleklere overclock yapmaya çalışıyor böyle işlemci mi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 31 Mayıs 2017; 5:36:22 >

• quote:

Ryzen işlemciler ilk çıktığında abartılı reklamları sayesinde atlayan atladı hemen çoğuda sırf test yapayım diyen teknoloji ile ilgili kanal ve youtuberler onların gazıylada meraklıları aldı o da 3-4 hafta felan sürede sattı satabileceği kadarını.İntelin duyurusundan sonra avrupada alan yok artık satışı koca bir SIFIR. Ryzen işlemciler sadece bizim gibi 3.dünya ülkelerinde performans canavarı şu anda
    Her aklıma geldikçe kahkaha atıyorum yahuu adamlar işlemci performansı artsın diye hala bios güncellemesi ile belleklere overclock yapmaya çalışıyor böyle işlemci mi olur

?imdi klavye yere biraz ve uzakla?

Ryzen tepkisi ile intel bu kadar hemen cikartti kozunu

Fiyatlar bile ucurum var urunler ciksin gorelim nedir bu intel fanatigi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Root Karısı R kullanıcısına yanıt
    Ne intel ne AMD fanları ile cahillikte sınır tanımayan tartışmaya girmem daha da. Bu forumda yardımcı oldukça kötü oluyoruz. Herkes kendi alacağına kendi karar versin.

• Mr.ED kullanıcısına yanıt
    Yahu çekirdek var çekirdek var. Senelerdir transistörden oradan buradan deli gibi kıstığı haliyle iyiydi. Aynı işlemcimden iGPU çıkarıp L2 ön belleği 1MB'a çıkarınca 6 çekirdekli işlemci ile 8 çekirdekli ryzen işlemcilere denk kas gücü elde ediliyor. Intel yıllardır kendine çalıştı. Transistör sayısı %43 azaldı iGPU büyüdü gelişti frekans biraz arttı ama performans çekirdek başına %30'lara kadar arttı. Şimdi geliştirdikleri teknoloji nerede anladınız sanırım. Kendi maliyetlerini düşürmek için çalıştılar. Elde de iyi bir mimari var. Ufak güncellemeler ile canavar gibi oluyor. Ayrıca 2000$'lık model 1TFLOP. Yani 6950X' in 4 katı. GTX 1060'ın çeyreği teorik işlem gücüne sahip. AMD daha zayıf, daha muhtaç durumda, fiyat kırmak zorunda. Intel'in böyle bir kaygısı yok. 500$'lık AMD 389$'lık 6 çekirdekli Intel ile geçiliyor. Daha ucuza neden satsın? Onu alacak olan iş için alacak ve hangisi daha güçlü ise parasına bakmadan alacak. Bizlik bir şey yok, xeon kullanan kesime hitap ediyor. Bize güçlü çekirdekli 4-6 çekirdekli işlemci lazım ki orada da l2 belleği arttırıp biraz daha güçlü çekirdekler koymuşlar zaten. Güç tüketimi durduk yere artmıyor

• 2000$ a dana alırım daha faydalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DBB76B0A9 -- 31 Mayıs 2017; 9:18:32 >
  • İntel'e iyice kıl olmaya başladım bildiğin zenginlere hitab eden bir işlemci oldu çıktı.

İnsan alcak lan bunu, ne biçim fiyatlar bunlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Buralar buram buram cehalet kokuyor. Aynı frekans ve aynı çekirdek sayısı ile güç tüketiminin neden arttığını bilmeyen ve buna başarısızlık(görmeden, bilmeden) demek, extreme olamaz demek falan... Kafalar çok güzel, eğer etkisi geçerse sizi CMP1001'den başlatalım da o güç tüketimi neden ve nasıl artmış anlarsınız belki. 2.3 Milyardan 1.7 milyarın altına düşüyor transistör sayısı, bu arada iGPU kat kat büyüyor, gelişiyor, çekirdek frekansı 700MHz(%15) artarken performans çekirdek başına %40'lara varan oranda artıyor ve güç tüketimi aynı kalıyor. Bu başarısızlık. Aynı işlemciden iGPU çıkarılıp güç tüketimi 112W'a çıktığı duyulunca başarısızlık. 3 Milyar transistörü dayarlarsa görürüm başarısızlığı Çekirdek gücünde zaten koca bir fark vardı, onu iyice açacaklar anlaşılan. Haberde bir kamyon yazı var, L2 belleklerin 4 katına çıktığı yok. 256KB'tan 1MB'a çıktı ki bu çok büyük bir gelişme. 7800X'in OC denemesindeki sonucunun 4.5GHz için hesaplanmış hali 7700K'dan %15 daha güçlü çekirdek performansına tekabül ediyor. %10 diyelim en azından. 7700K 250 puana çıkıyordu OC yapınca, bu onun üstüne %10 daha koyuyor. Ryzen 160-170 puan ala dursun, 250-270 puanı geçecek potansiyele sahip işlemciler geliyor. Sonra vay AMD ucuz, AMD şöyle süper böyle bilmem ne... Bir Sandy bridge vakası daha olursa -ki görünen o- oturup hep beraber rekabet tamamen bitti diye ağlayalım derim. 7700K gücünde çekirdeklere sahip 6 çekirdekli işlemci ile 8 çekirdekli Ryzen performansı verecek demek oluyor ki çekirdek performansına bakan işlemlerde -oyunlar mesela- fark açılacaktır.

Hocam şimdi doğrumu anlamışım...
    '7700 K oc ile 250 puanlara çıkıyordu' diye yazmışsınız. Sanırım bunu cinebenc single core skoru olarak belirtmişsiniz.
    Rica etsem 7700 K nın bu skoru aldığı bir ekran görüntüsü koyabilir misiniz. Sonuçta bu skoru hangi saat hızında aldığı da önemli çünkü.
    Yanlışım var ise düzeltin,7800 X kodlu işlemcinin 4,5 hızında dahi,7700 K nın hangi saat hızında alındığı bilinmeyen 250 lik skorunu %10 - %15 geçebildiğini belirtmişsiniz. Ve yine yanlış anlamadıysam 7800 X in bunu azalan transistör ( ifadenize göre transistör sayısı yaklaşık % 25 azalmış) sayısına rağmen başarıyor.Tamam L2 bellek miktarı 4 katına çıkıyor bunu da anladım.
    Özetler isek.
    Yeni nesil intel işlemcilerin örneğin 7800 X in azalan transistör sayısına rağmen artan L2 önbelleği ve diğer mimari geliştirmeler sayesinde,7700 K hangi saat hızında alındığı bilinmeyen (en azından ben bilmiyorum,yukarıda da rica ettim eğer bu skorun bir görüntüsünü koyarsanız size şükran borçlu olurum...) 250 sigle core puanınını en kötü ihtimal ile % 10 geçebilecek(tamam orada potansiyelde demişsiniz ama metnin bütününe bakıldığında,ortaya bu şekilde bir tablo çıkacağını belirtmişsiniz) bir işlemci olacağını belirtmişsiniz.
    Söyleyebileceğim tek şey, intelin böyle bir işlemci yapması durumunda seven veya sevmeyen herkesin şapka çıkarması gerekir....
    Saygılarla...

• baracus74 B kullanıcısına yanıt
    5GHz herhangi bir 7700K-6700K HT açıkken çekirdek başına o skoru almaya yetiyor. Single Thread demedim bilerek,potansiyel olarak bahsettiğim de HT açık durumdaki Single "Core". 1000 puan/4=250 puan/çekirdek. Benim kıstasım bu. Zira çok çekirdek destekli hiç bir uygulama salt olarak tek thread'e ölçeklenmiyor. Aynı şekilde işletim sistemleri de Core-Thread olayını bölüyor artık. Single Thread ile 210-225 puan alıyor 5GHz'de, Single Core ile 250 puan. Bol miktarda test var, hangisini açsanız 3-5 puan oynasa da aynı sonuç çıkar.

Yeni -X modellerinde transistör sayısı artıyor. Ki bunu güç tüketimi de destekliyor. Durup dururken iGPU çıkarıldığı halde 20W güç tüketimi artmıyor. L2 ön bellek 1MB'a çıkıyor, çekirdek içerisinde geliştirmeler yapılıyor. Toplam bellek azalsa da en çok kullanılan bellek oranı 4 katına çıkıyor ve bu çekirdek başına oluyor. Paylaşımlı değil. Oranları da dünkü sunumda gösterilen testler üzerinden yazdım. Intel şişirmiş olabilir, arka tarafta başka şeyler olabilir onu bilemem. Sonuçlara göre 4.5GHz'e hava soğutma ile çıkabilen ve 7700K'dan çekirdek gücü olarak aşağı kalmayan 6 çekirdekli bir işlemci geliyor gibi gözüküyor.
    Karşınızda Core i9 serisi: Performans 1 TFLOPS, fiyat 2000$

• quote:

Ryzen işlemciler ilk çıktığında abartılı reklamları sayesinde atlayan atladı hemen çoğuda sırf test yapayım diyen teknoloji ile ilgili kanal ve youtuberler onların gazıylada meraklıları aldı o da 3-4 hafta felan sürede sattı satabileceği kadarını.İntelin duyurusundan sonra avrupada alan yok artık satışı koca bir SIFIR. Ryzen işlemciler sadece bizim gibi 3.dünya ülkelerinde performans canavarı şu anda

sen şimdi 2000 dolarlık işlemciyi mi savunuyorsun anlayamadım? inanasım gelmedi de....

• 10binlik işlemci de gördük vay be, kredi çekmek lazım böyle sistem toplamak için
  • quote:

Orijinalden alıntı: tugares

2000$ a dana alırım daha faydalı

Danayı Sülalesi ile birlikte alırsın o fiyata
  • Bu fiyat politikasına rağmen gidip sorunsuz ve daha performanslı diye ( o kadar paraya öyle olsun bi zahmet) Intel alanlar 3-5 yıl sonra AMD batınca işlemci almak için böbreklerini satmak zorunda kalacaklar.Ben orta düzey gelire sahip bir insanım.Hangi firma daha iyi fiyat/performans oranı sunuyorsa ondan alırım.Yapılması gereken bu.Bu sayede rekabet olur ve karlı olan yine biz tüketiciler oluruz.Adam yazmış bu performansa 4000 dolar da veririm gözüme gelmez diye.Bu nedir ya? Nasıl bir akıl tutulmasıdır? Şimdi bi şey söyleyecem tam bu arkadaşların düşünce yapısını yansıtan:Sen 4000 doları bırak a...nı bile verirsin heralde yeterki performanslı olsun ve bi de kutusunda Intel yazsın!

• 2000$ olduğunu görünce gerisini okumadım o paraya süper full sistem kurulur masası koltuğu zartı zurtu herşeyi içinde kalan parayla çerez bile alınır anasına satayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

5GHz herhangi bir 7700K-6700K HT açıkken çekirdek başına o skoru almaya yetiyor. Single Thread demedim bilerek,potansiyel olarak bahsettiğim de HT açık durumdaki Single "Core". 1000 puan/4=250 puan/çekirdek. Benim kıstasım bu. Zira çok çekirdek destekli hiç bir uygulama salt olarak tek thread'e ölçeklenmiyor. Aynı şekilde işletim sistemleri de Core-Thread olayını bölüyor artık. Single Thread ile 210-225 puan alıyor 5GHz'de, Single Core ile 250 puan. Bol miktarda test var, hangisini açsanız 3-5 puan oynasa da aynı sonuç çıkar.

Yeni -X modellerinde transistör sayısı artıyor. Ki bunu güç tüketimi de destekliyor. Durup dururken iGPU çıkarıldığı halde 20W güç tüketimi artmıyor. L2 ön bellek 1MB'a çıkıyor, çekirdek içerisinde geliştirmeler yapılıyor. Toplam bellek azalsa da en çok kullanılan bellek oranı 4 katına çıkıyor ve bu çekirdek başına oluyor. Paylaşımlı değil. Oranları da dünkü sunumda gösterilen testler üzerinden yazdım. Intel şişirmiş olabilir, arka tarafta başka şeyler olabilir onu bilemem. Sonuçlara göre 4.5GHz'e hava soğutma ile çıkabilen ve 7700K'dan çekirdek gücü olarak aşağı kalmayan 6 çekirdekli bir işlemci geliyor gibi gözüküyor.
    Karşınızda Core i9 serisi: Performans 1 TFLOPS, fiyat 2000$

Hocam açıklama için teşekkürler.Taktir edersinizki single core puanını bu şekilde değerlendirdiğinizi bilemezdim.
    Klasik cinebench tek çekirdek skoru olarak algıladım.Bunun bir sebebide Ryzenler için"160 - 170 "skorunu belirtmeniz oldu.
    Ama sanırım, tek çekirdek skoru olarak sizin yaklaşımınızı dikkate alırsak Ryzenlerin skoruda 160 - 170 bandında değil 200 - 210 bandına çıkıyor.Üstelik hız aşırtmasız baz frekans üzerinden.

Transistör azalması konusunda sanırım ben yanlış anladım.Yorumunuzda bir yerde 3 milyar transistör sayısından daha aşağıya çekilen miktarı belirtmiştiniz.Açıklamanız ile bu azalmanın yeni --X modellerinde olmadığını anladım.

Sonuç olarak öngörüleriniz gerçekleşir ise ortaya çıkacak işlemcilerin gerçekten rakipsiz olacağı söylenebilir.
    Bu aşamadan sonra intelin işlemcileri piyasaya sürmesini beklemek gerekiyor.O zaman yapılan testler sonucunda neyin ne olduğunu hep beraber görürüz....
    Saygılarla...

• baracus74 B kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle. İşin teknik kısmında çok fazla değişken var ama hangisi performansa ne kadar ve nasıl yansıyacak belli değil tam olarak. Onu da çıkınca testlerle göreceğiz. Sandy Bridge'te 2.3Milyar transistör vardı, Kaby Lake'te ise 1.67 Milyar. Şayet bu sayı yeni modellerde 3 milyara doğru giderse, ki 6-8 çekirdek için olası, ciddi bir performans artışı görebiliriz. İşlemcilerin tek başına ucuz olması da yetmiyor, anakartın da ucuz olması lazım. 3000-3500 arasına 7800X+x299 düzgün bir anakart+16gb ram alınabilirse düşünürüm. Ama sene sonu çıkacak Coffe Lake de aklıma girmiyor değil.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.