Şimdi Ara

Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
1
Favori
21.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 68
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
 • Ortalama Mesaj Aralığı 41 gün 18 saat 22 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • DH Misafiri (5 mesaj) Alden (5 mesaj) Batuist (5 mesaj) Sylargray (4 mesaj) istanbul615 (3 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (3 mesaj) Mobil (2 mesaj) Mini (2 mesaj) Uygulama (3 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Güncelleme: Apple'ın başkan yardımcısı ve baş hukuk müşaviri, telefonu elinde bulunduran Gizmodo'a resmi bir mektup göndererek telefonun kendilerine teslim edilmesini istemesiyle haberimize konu olan telefonunun Apple'a ait olduğu resmiyet kazanmıştır. Ancak Apple'ın geri istemesi, telefonun 4.Nesil iPhone olarak kullanıcıya sunulacak tasarım olduğunu kanıtlamadığını belirtmekte fayda var.


  2007 yılında iPhone tanıtıldığında birçok kişi bilgisayarları kişiselleştiren firmanın akıllı telefon pazarında bu kadar başarılı olabileceğini tahmin etmemişti. Geçen 3 senede birbirine gerek tasarım gerekse de özellik olarak benzeyen 3 farklı model ile Apple 50 milyonluk satış sayısını devirmeyi başardı. Ancak öyle bir ortam yaratıldı ki gelecek nesil iPhone'la ilgili en küçük detay bile ses getirmeye başladı. Apple'ın üst düzey yöneticisi Phil Schiller'in de dediği gibi Haziran ayının iPhone'un hayat döngüsünün başlangıcı olduğu insanlar tarafından benimsendi. Haziran ayı yaklaşıktıkça düşen iPhone satışları, forumlardaki hararetli tartışmalar bunun en güçlü göstergeleri.


  Bu senede aynı şeyler tekrarlanıyor. Haziran ayına 2 ay kala 4.Nesil iPhone iddiaları sıkça dile getirilmeye devam ediyor. Sitemizin takipçileri hatırlayacaktır 4.Nesil iPhone belirtileri ilk olarak 2009 yılının son döneminde ortaya çıktı; yeni nesil iPhone, iPhone 3Gs'e göre donanımsal farklılıklara sahip olacaktı. Fakat bu dönemden sonra tabiri caizse fırtına öncesi sessizliği gibi uzun süre 4.Nesil iPhone ismi dillendirilmedi. Sonra John Gruber'ın Apple'a çok yakın kaynaklardan aldığı bilgiler ses getirdi. Nelerdi peki bu bilgiler ? Kısaca hatırlayalım;  • 960x640 piksel çözünürlük

  • Mevcut iPhone'lardaki işlemcilerden daha güçlü A4 SoC

  • İnternet Kamerası

  • Multi-Tasking


  8 Nisan'daki iPhone OS 4.0 tanıtımıyla 4.Nesil iPhone'un Multi-Tasking desteği sunacağı kesinlik kazandı. Hemen ardından sistem dosyalarındaki İnternet kamerası ve iChat uygulamasının izlerine rastlandı. Evet, yeni nesil iPhone donanımsal yeniliklere sahip olacağı neredeyse kesindi. Peki tasarımı ? Jonathan Ive ve ekibi aynı tasarımı mı kullanacaktı yoksa değişiklik için tuşa basmışlar mıydı ?


  Bar'da ortaya çıkan iPhone..


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  Haftasonu teknoloji dünyasının önemli sitesi Engadget tarafından çok önemli bilgi ortaya atıldı. Ekip 4.Nesil iPhone'un ilk fotoğraflarını yayınladıklarını iddia ediyordu. San Jose'de bir barda iPhone 3Gs kılıfı içersinde bulunan telefonun iPhone HD yada genel ismiyle 4.Nesil iPhone'a ait olduğu iddia ediliyordu. Haber oldukça hızlı birşekilde yayıldı. Kullanıcıların büyük çoğunluğu böyle bir tasarımın Apple tarafından yapılmış olabileceğine imkan bile vermiyordu. Hemen arkasından bu fotoğrafları andıran fotoğrafların geçtiğimiz ay Çin'li bir kullanıcı tarafından Twitter'dan yayınlandığı, ardından da fotoğraflardaki cihazın Engadget tarafından iPad'in tanıtımından bir gün önce yayınlanan test masasındaki iPad görselinde de yer aldığı ortaya çıktı. Ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu Engadget'in yayınladığı fotoğraflardaki telefonun taklit iPhone olduğunu düşünmeye devam ediyordu. Fakat Engadget "İnanmasaydık, iddia etmezdik" diyerek kararlılığını gösteriyordu.


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  John Gruber "Bu tasarım Apple'a ait."


  John Gruber ismini sıkça anıyoruz bu yüzden kısaca kendisinden bahsedelim. Daring Fireball'ın kurucusu olan Gruber, özellikle Apple'ın üzerinde çalıştığı ürünlerle ilgili verdiği tutarlı bilgilerle biliniyor. Bu yüzden Gruber'ın Apple'a çok yakın bir isim olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.


  John Gruber, Engadget'in bu kararlılığını ilk önce kullanıcılarla paylaşamadıkları faktörlere dayandırıyordu. Engadget'in iddiasından sonra konuyla ilgili küçük bir araştırma yapan Gruber yine konuşuyordu "Telefon Apple'ın ve Apple onu geri istiyor." Büyük ihtimalle prototip aşamasında hazırlanan telefonlardan biri olduğunu söyleyen Gruber, bu tasarımın kullanıcıya sunulacak son versiyon olup olmadığınıysa kesin olarak bilmediğini ifade ediyor.


  İşte 4.Nesil iPhone


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  Peki San Jose'de bir bar'da kamufule olması için iPhone 3Gs kılıfı içersinde bulunan ve artık Apple'a ait olduğuna kesin gözüyle bakılan telefonun özellikleri nelerdi ? Telefonu almayı başaran diğer bir önemli teknoloji sitesi Gizmodo'nun bilgilerinden faydalanarak bunları sizlere kısaca aktarmaya çalışacağız ancak ondan önce telefonun Apple'a ait olduğunu gösteren birkaç ayrıntıya kısaca değinelim.


  Bunlardan ilki işletim sistemi ve telefonun kitlenmesi. Tahmin edildiği gibi iPhone OS 4.0'la çalışan telefonu barda bulan "şanslı" kişi iPhone OS 4.0 tanıtılmadan önce telefon üzerinden 4.Nesil işletim sistemini bir süre kullanma fırsatı yakalamış. Ancak Apple, cihazı kaybettiğini anlamış olacak ki telefonu uzaktan kitleyerek kullanılmaz hale getirmiş. Gizmodo ekibi de telefonu bu yüzden kullanma fırsatı yakalayamamış. Fakat telefon bilgisayara takıldığı an gerek iTunes gerekse de Xcode cihazı iPhone olarak tanımlamış. Bunun yanı sıra telefonun çeşitli bileşenlerinin üzerindeki Apple etiketinin bulunması da cihazın Apple'a ait olduğunu gözler önüne koyan diğer bir ayrıntı.


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  Şimdi telefonu yakından inceleme fırsatı yakalayan Gizmodo'nun verdiği bilgilerden faydalanarak telefonun dikkat çeken özelliklerine yakından bakalım;  1. İnternet kamerası; Gerek iPhone OS'in sistem dosyaları gerekse de iddialar İnternet kamerasına işaret ediyordu.

  2. iPhone 3Gs'deki kamera lensinden daha büyük kamera lensi ve flaş; 4.Nesil iPhone'da Apple'ın daha gelişmiş kameraya yer vermesi zaten bekleniyordu. Ancak flaş için aynı şeyi söylemek zor.

  3. MicroSim girişi; iPad'le gündeme gelen MicroSim kartı, birçok operatör tarafından kullanılmıyor. iPad'le birlikte AT&T gibi Amerika'nın önde gelen operatörü microSim alımı yapmaya başladılar. Belki de Apple, iPad'den sonra iPhone'da da alıştığımız microSim kullanarak kendi standartını kabul ettirecek.

  4. Yüksek çözünürlüklü ekran (3Gs'dekine göre biraz daha küçük); Gizmodo ekibi çözünürlüklü ilgili kesin bilgi veremiyor ancak "Connect to iTunes" ekranının 3Gs'dekine göre daha yüksek çözünürlük olduğunu söylüyorlar.

  5. Metalik tuşlar, yuvarlak tasarımlı ses seviyesini ayarlama tuşları

  6. 3 gram daha ağır

  7. Bileşenlerin kapladıkları alanlar küçültülerek bataryaya daha geniş alan ayrılmış


  8. %16 daha güçlü batarya (Telefonda 3.7V potansiyelinde 5.25 WHr'lık batarya bulunurken, 3Gs'deyse aynı potansiyel değerinde 4.51WHr'lik batarya bulunuyor); Özellikle dizüstü bilgisayarında yüksek pil ömrü sunan Apple'ın diğer taşınabilir ürünlerinde de daha gelişmiş piller kullanması bekleniyordu.


  9. Cam veya parlak plastikten arka yüzey; Apple 2006 yılında taşınabilir el cihazlarında kullanılmak üzere Zirkonyum esaslı seramikten yapılan arka yüzey için patent almıştı. Bu sayede Apple, alüminyum gibi metallerden kaynaklanan dalga enerjilerindeki azalmaların önüne geçmeyi hedefliyor. Wi-Fi bağlantısında sinyalleri yeterince güçlü alamayan iPad'in arka yüzeyinin alüminyum olduğunu göz önüne alırsak Apple'ın bu girişiminin yerinde olduğunu söyleyememiz yanlış olmayacaktır.


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  Tasarım Değişikliği


  1.Nesil iPhone'dan sonra tasarımda değişikliğe giden ve iki senedir aynı tasarımı kullanan Apple, anlaşılan 4.Nesil iPhone'da Ive ve ekibine görev vermiş. Malzemedeki iç gerilmeleri azaltan kavisler bu modelde korunmuş ancak önceki modellerdeki eğrisel arka yüzey bu model de doğrusal hale getirilmiş. Gizmodo'nun yazarı da telefonun elde önceki nesillere göre çok daha rahat durduğunu, yan yüzeydeki tuşların önceki nesillerdekinin aksine daha kaliteli hale getirildiğini ve 3G ile 3Gs'deki arka yüzeydeki plastik hissinin bu arka yüzey tasarımıyla büyük ölçüde giderildiğini ifade ediyor.


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  Kamera ve Flaş


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  İnternet Kamerası


  3G ile 3Gs arasında çok önemli değişiklikler yapmadığı için eleştirilen Apple görüldüğü gibi bu nesilde büyük bir revizyona gitmiş. Ancak her ne kadar büyük teknoloji siteleri bu telefonun kesinlikle 4.Nesil iPhone olduğunu iddia etselerde, Apple'ın resmi tanıtımından önce bu iddiaların doğru olup olmadığını anlayabilmemiz zor. Sonuçta John Gruber'ın da dediği gibi bu ürün Apple'a ait olsa da 4.Nesil iPhone çalışmaları kapsamında üretilmiş prototiplerden biri olabilir.


  alt="Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)"


  Apple cephesi konuyla ilgili sessizliğini korumaya devam ediyor, teknoloji siteleri telefonun 4.Nesil iPhone olduğunu iddia etmeye devam ediyorlar. Peki Engadget ve Gizmodo'nun iddiaları doğruysa Apple ne yapabilir ? Steve Jobs'un aksesuar üreticilerin nispeten daha küçük açıklarına bile sıcak bakmadığını da göz önüne aldığımızda Apple'ın bilgi sızdırmak istemeyen bir firma olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Böyle bir durumda ilk defa bu kadar büyük bilgi sızdırmış olacak olan Apple kısa süre içersinde 4.Nesil iPhone'un resmi lansmanını yapabilir, çıkış tarihi olarak Haziran ayını (1.Nesil iPhone'da olduğu gibi) duyurabilir.


  Ancak şunu belirtmekte fayda var. Eğer haberimize konu olan telefon gerçekten 4.Nesil iPhone ise, 2010-2011 döneminde iPhone'un yine ciddi bir başarı yakalayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Korkmaya Basladim; Gizmodo Engadget Ayni Telefonlar.

  Hayir Bu Yeni iPhone olamaz. iPhone; Hoperloru olan iPod Classic Degil!


  Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)

  Bu Prototip gibi ama neden yazi simetrik degil, neden sola kaymis?
  Ayrica Bu Pruzlu gibi, neden diger resimler dumduz?

  Bu isin sakasi olmaz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuray -- 19 Nisan 2010; 20:29:09 >
 • Tahminimce böyle birçok model apple tarafından numunelik üretilmiş ve bu süre içinde kullanılmaya başlanmış ve hangisi daha ergonomik tasarımsa o üretimine başlanacaktır diye düşünüyorum. Yada apple biraz sansasyon yaratmak için yem atıyorda olabilir. sonuçta reklamın iyisi kötüsü olmaz (: Ama kartlarını güzel oynuyor APPLE.
 • Daha öncede dediğim gibi:

  quote:

  Hiç sanmıyorum böyle bir cihaz çıkacarağını, Apple'ın çizgisinde değil. Büyük ihtimal tasarım yine aynı olacaktır.
 • öndeki internet kamerasını APPLE carttt diye öne koymaz diye tahmin ediyorum...
  bu kadar koymamakta direndiği bir eklentiyi diğerleri gibi sıradan bir şekilde koymamalı...
  kulağa ses veren hoparlörün ortasına koysaydı kamerayı ya da çevresini güzel bir şekilde kaplasaydı inanırdım...
 • amoled ekran söylentisini doğrulayan bir şey yok mu acaba
 • buysa pek patlama yapmasın
 • sim kartı girişi yan tarafta değil mi?

  bence çok büyük bir değişiklik yok (her sene aynı konuşma)

  ama ön kameranın olması güzel haber, arka kamera 5mp gelcektir 90% flash olayı süper

  yan tuşlarını sevmedim ama daha kaliteli olduğu yazılmış, artık ses tuşum koptu orda çatlama oldu gibi sorunlar bitecekse hay hay..

  bir de arka tarafındaki hafif kavisli tasarım güzeldi illa değişim yapacaksanız güzel bir şey yapın(en azından buna göre)
 • Tasarım konusunda bildiğimiz Apple etkisi yaratmayacaktır bu tasarım.
 • bence apple son kullanıcının nabzını yokluyor.. bakın bakalım güzel mi demenin farklı bir yolu.. kullanıcılar beğenirse çıkarırlar yok beğenmezlerse biz zaten böyle bir ürün tanıtımı be yaptık nede bu iphone dedik misali yan çizerler... Mükemmel bir Amerikan pazarlama bilgi alma sistemi.. Gerçekten sırf bu bile ödüle layık bir girişim.. Üniversitelerde okutulmayacak cinsten taktikler geliştiriyorlar... Gerçekten Apple'ı taktir ettim..

  Eğer iphone HD buysa da çok beğendiğimi söylemeliyim.. Eski yanında hakaten eski gibi duracak.. Eski nikelaj çerçeveli arabalar olurya pencereleri.. iki telefon yanyana durdumu o misal sırıtıyor 3.Nesil...
 • ben bu habere hec inanmadim direk asparagus diyorum yok barda unutulmus yok bilmemne ustelik applenin tamemen cizgisinin disinda bir tasarim yandaki dugmeler falan ney oyle cin isi apple kesinlikle yapmaz boyle seyler diye dusunuyorum ben
 • Bana biraz çin malı gibi geldi Apple'ın böyle klonlanmışa yakın bir telefon yapacağını sanmıyorum bi kere diğer iphone lar gibi tombul değil keskin çizgilere sahip krom çerçeve olsaydı belki daha güzel olurdu ama bu Apple'ın ürünü kesinlikle olamaz şu model olsa çok güzel olur bence..

  Karşınızda 4.Nesil iPhone (G)
 • Bence apple sıfr değiştirmek için değiştirmeyip aynı kasayla devam edecektir, zeten kasa gayet modern ve şık, belki yeni renkler gelebilir.
 • Tasarımını hiç beğenmedim..
 • quote:

  Orijinalden alıntı: WarriorAngel

  Tasarımını hiç beğenmedim..


  Bende beğenmedim , hatlar çok keskinleştirilmiş telefonun albenisi kalmamış.
 • Tasarımı çok kaba Nokia'lar gibi olmuş. Bence fake'tir bu da...
 • quote:

  Orijinalden alıntı: DH Misafiri

  http://images.macrumors.com/article/2010/04/20/003646-500x_applelegaltogizmodo.jpg

  geri mi istiyomuş apple telefonu ? tam anlamadım .

  aletin içini açmışlardır heralde ipadteki işlemciyi mi kullanıyomuş?eğer öyleyse bu aletin içi iphone 4G . ama kasasını %1000000 değişitiriler .
 • Bu haliyle satışa sunulmayacaktir ama şekil olarak güzel olduğunu düşünüyorum ki iyilestirmeler yapılacaktır diye altını çizmek lazım bunuda nereden çıkardım konusuna gelirsek
  hatırlayanlarımız vardır elbet bir ara adamın birisi iphone 2g lerin prototiplerini satmıştı veya satmaya çalışmıştı ve onlar 2glerden farkliydilar şekil olarak aynı ama şimdi karşımızda olan cihaz gibi farklı
 • quote:

  Orijinalden alıntı: deejaycluber

  Bu haliyle satışa sunulmayacaktir ama şekil olarak güzel olduğunu düşünüyorum ki iyilestirmeler yapılacaktır diye altını çizmek lazım bunuda nereden çıkardım konusuna gelirsek
  hatırlayanlarımız vardır elbet bir ara adamın birisi iphone 2g lerin prototiplerini satmıştı veya satmaya çalışmıştı ve onlar 2glerden farkliydilar şekil olarak aynı ama şimdi karşımızda olan cihaz gibi farklı

  Aynen öyle.. apple sadece şimdi nabız yokluyor.. insanların bu telefon ile ilgili görüşlerini değerlendirecektir.. Beğenilmezse büyük ihtimal değişikliğe gidecektir.. zaten telefonun ortaya çıkmasındaki amaçta o zaten.. kalkıpta insanlara bu nasıl değiştirelim mi diye soramayacağına göre bunu daha farklı şekillerde yapıyor...
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.