Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Karl Marx'ın 197.Doğum Günü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
15
Cevap
0
Favori
916
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Kültür ve Tarih >> Karl Marx'ın 197.Doğum Günü
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    71 Mesaj
    Büyük felsefeci düşünür Karl Marx'ın 197.doğum yılı.

.Komünizmin kurumsal kurucusudur.En ünlü eserleri ''Das kapital'' ve ''Komünist manifesto''dur.Sınıflı toplumları,ezilen sınıfları ve bugünkü kapitalist üretim şekillerini emek -sermaye ve artı-değerin sömürülmesini analiz etmiş filozof.Marxa göre kapitalizmde ezilen işçi sınıfı ,özel mülkiyeti kaldıracak,kendi sınıfını da kaldıracak ortak ,eşit paylaşımcı bir sisteme(sınııfsız yani sosyalizm komünizm vb) geçilecektir.
    Sınıf temellerini ortaya atan marx,toplumların tarihini sınıf savaşımı tarihi demiştir.Eski romada köleler plebler orta cagda lonca ustası cırak bugün kapitalist cağda burjuvazi ve işçi sınıfı vb .sınıflı toplumlar hyep iç çatışmalara yol açıp ya birbirlerini yok etmişlerdir yada devrimci dönüşümle yeni bir döneme geçilmiştir.Marxa göre bilinçlenen işçi sınıfı kendi devrimini yaratacak sınıfsız sömürüsüz savaşsız bir düzen kuracak 20.yüzyılda büyük ilerleme gördü sovyetler birliği ile ancak bugün az sayıda ülke sosyalizm uygulamaktadır.Sosyalizm de ise ortak mülkiyet yer alır herkez devlete çalışır özel sektör yoktur.Üretilen ürünler eşit paylaşılır veya emeğe göre verilir. o yaşıyorken eserleri pek tanınmadı ancak öldükten bu yana düşünceleri tüm dünyayı derinden etkilemiştir.O öldükten bu güne dek ideolojisi,egemen sınıfları tir tir titretmektedir.
    20.Yüzyıl devrimleriyle büyük ölçüde güç bulmuştu ancak sosyalist rejimler kalıcı değil,geçici oldu.

Özetle sosyalist ekonominin temel prensipleri şunlardır:

1. Üretici güç olarak emek öne çıkar.

2. Devletçi ekonomi (üretim araçlarında devlet mülkiyeti) esastır.

3. Merkezi planlama vardır.

4. Kamu Yararının (genel hukukun / kamu hukukunun) ön plana çıkması çok belirgindir.

5. Tek partili siyaset tercih edilir, çünkü sınıflı toplumlarda olan burjuva siyasetinde olan siyasal yapının işçileri böldüğü görüşü savunulur.
    ------------------------------------------------------------------------------------
    *Sosyalist sistemler kurulduktan sonra değişik aşamalardan geçebilir;*

1. Önce üretim araçları devletleştirilir. Özel sektör üretimden dışlanır.

2. Yabancı sermaye dahil, tüm özel sektör kamu kurumuna dönüştürülmüştür. Özel sektöre gerek yoktur.

3. Daha sonra gayrimenkuller (evler, arsalar, araziler) devletleştirilir. Sömürüye yol açtığı için özel mülk sahibi olunamaz.

4. Devlet evleri ve arazileri yurttaşlarına kullanmaları için verir. Karşılığında kira almaz.

5. Temel hizmetler (elektrik, su, telefon, toplu taşıma, okul, sağlık) ücretsiz hale gelir, çünkü bunlar üzerinden kendini zenginleştirecek bir sınıfa izin verilmez.

6. Zaten devletleştirilmiş olan bu hizmetlerin kamu yararına ücretsiz hale kullanılır.

İşçi sınıfının öncüsü işçi sınıfının mücadelesinde yaşıyor...Karl Marks'ın hayaleti işçi sınıfıyla zafere, kurtuluşa kadar savaşıyor...
    Anlatılan senin hikayendir diyen büyük öğretmen, büyük devrimci Karl Marx'ın öğrencileri ve yoldaşlarıyız.
    İyi ki doğdun büyük öğretmen...

Burada da çizgi filmi yapılmış marx'ın ''komünist manifesto''eseri.
    Biz marksist-leninistler olarak saygıyla anıyoruz...21.yüzyıl sosyalizmine destek veriyoruz...Ya barbarlık,ya sosyalizm!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo311 -- 5 Mayıs 2015; 15:53:28 >

|
    |

• Yarbay
    7261 Mesaj
    200 yıl geçmiş, hala Kapitalizmin kabuslarına giriyor Marx.
    İnsanoğlunun varoluşundan bu yana var olan hayallerinin nerdeyse tümünü dünya görüşünde topladı, eşitlik, özgürlük, insanca yaşama. Nerdeyse 100 yıla yakın bir sürede onlarca ülke Kapitalist sistemin dışında dünyada yaşanabileceğinin farkına vardı. Olmasaydı, işçi sınıfı ve ezilen sınıflar günümüzde sahip oldukları hakların bir çoğunu göremezlerdi.
    Doğru veya yanlış, bu dünya Marx var olduğu için daha iyi bir yer oldu.
    |
    |
    ütopik yaklaşımlar. kapitalizmi eleştirselerde komünist sistemlerdede çok insancıl durumlar ortaya çıkmadı. islamcılar şeriat gelecek dünya güzel olacak demeleri gibi sosyalizm gelecek herşey güzel olacak demek de ütopiktir. kapitalist sistem ,eğer eğitim arttarsa ve demokrasi gelişirse sosyalizme doğru kayacaktır. diğer taraftan 100 yıl önce söylenmiş sözleri evrensel saymada doğru değildir. içinde bulunulan konuma çağa göre yeniden yorumlanmalı ideolojiler.
  • Çavuş
    71 Mesaj

Zaten marx,halk tarafından savaşanların lümpen proleterya(cahil sınıf bilincinden yoksun),gene halk tarafından kötüleneceğini söylemiştir 68 kuşağındaki olduğu gibi ve bir yorumundada gelişen eğitim sistemi artan sınıf bilinciyle İşçi ve köylü ittifakı olacağını söylemiştir.Okullarda marksizm okutulmuyor malasef.İslam diye bi sistem yoktur.Kapitalizmin veya sosyalizmin ortası diye bir şey olamaz.Sosyalist iktidarlar ,kapitalist ülkeleri bir bir titretmiş,ürkütmüştür bunun sonucunda sosyal reform hazırlamak zorunda kalmışlardır adamın payı çok büyük sosyalizm kaçınılmaz olsa da.

Kapitalizm değişmemiştir son ve en son aşaması leninin tespit ettiği Kapitalizm,Emperyalizmin son ve en yüksek aşaması adlı eserinde son aşamasını ve dış sömürgeyi anlatıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo311 -- 14 Mayıs 2015; 2:38:25 >
    |
    |
    olağan_şüpheli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |

Orijinalden alıntı: rondo311

Zaten marx,halk tarafından savaşanların lümpen proleterya(cahil sınıf bilincinden yoksun),gene halk tarafından kötüleneceğini söylemiştir 68 kuşağındaki olduğu gibi ve bir yorumundada gelişen eğitim sistemi artan sınıf bilinciyle İşçi ve köylü ittifakı olacağını söylemiştir.Okullarda marksizm okutulmuyor malasef.İslam diye bi sistem yoktur.Kapitalizmin veya sosyalizmin ortası diye bir şey olamaz.Sosyalist iktidarlar ,kapitalist ülkeleri bir bir titretmiş,ürkütmüştür bunun sonucunda sosyal reform hazırlamak zorunda kalmışlardır adamın payı çok büyük sosyalizm kaçınılmaz olsa da.

İslam diye bir sistem yok mu? Tarih bilginizi sorgulayın ayrıca sadece sol kitaplar okuyarak sol savunulamaz ne varsa okuyun öyle konusun lütfen İslam diye bir sistem yoktur ilk kez sizden duyuyorum hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çavuş
    71 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: rocky bayboğa

quote:

İslam diye bir sistem yok mu? Tarih bilginizi sorgulayın ayrıca sadece sol kitaplar okuyarak sol savunulamaz ne varsa okuyun öyle konusun lütfen İslam diye bir sistem yoktur ilk kez sizden duyuyorum hocam

Sonuna kadar izleyin

• Yarbay
    2017 Mesaj
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rocky bayboğa

quote:

Sonuna kadar izleyin

Dukkandayım boşluk bulursam izlerim hocam ama keşke yazsaydınız

|
    |

• Yarbay
    2406 Mesaj
    her ne kadar uzun bir süredir kendisiyle ayrı düşsek de hiç tartışmasız tarihin en etkili düşünürü.
    hiç bir filozofun fikirleri insanlığı bu denli etkilemedi.
    |
    |
    3 Not
    |
    |

Sosyalizm = sefalet ve ilerlemenin önünde engel.

Devlet doğal bir yapı değildir. Elini attığı herşeyi bürokrasiyle, kötü yönetimle berbat eder. Devletin hizmetlerin tamamı böyledir. Trt de kaç kişi çalıştığına, ürettiği içeriğe ve izlenme oranlarına bakabilirsiniz mesela. Kübada internet, telefon gibi basit şeyler bile lüks durumda arabalar en az 50 yıllık. Artık dayanamadılar ufak çaplı özel girişimlere izin vermeye başladılar.

Sınıfsız toplum, eşitlik vs kulağa hoş geliyor ama adamın pastasının en küçük dilimi senin pastanın tamamından büyük olduktan sonra pastayı istediğin kadar eşit paylaş. evini kafana göre boyayamıyorsun çünkü devletin. bir eşya alacaksın devlete başvuruyorsun.

Bizim gençlik modası 50 sene önce geçmiş ideolojilerin peşinden gidip bomboş bir üniversite hayatı yaşıyor. Çapulcu deyince de kızıyorlar.
    |
    |

• Yarbay
    2017 Mesaj
    Eskiden suphe ile yaklasırdım din sebebiyle sosyalizme ancak Saygıyla anıyorum simdi ustat Marx ı 200 sene olmus hala bu dunyada bir umut ısığı her ne kadar pratiğe döktuğumuzde sistemi sistem yozlassa da sistem hegemonyaya dönse de hala bir umut var belki bir gun herkes eşit olabilir kimsenin ustune sırtına basmadan yasanılacak bir dunya olabilir diye İslam konusundaki dusuncelerim değişmedi ancak İslamı kullanan insanları ve İslam ile cahil bırakılıp kontrol edilen insanların varlığını gördum daha iyi kavradım eğer uygulanabilirse İslam ile Sosyalizm arasında bir fark olmadığını da gördum ama işte gözu kör olsun bu dini kullananların insanları cahil bırakanların okumamız bilgi sahibi olmamız lazım kimsenin bizi ezmesine izin vermememiz lazım herkes birilerinin hakkını calıyor daha sonra din musluman islam hikayesiyle toplumda yer alıyor ne diyeyim artık

|
    |
    Marx'ı herkes birkaç noktadan takip ediyor, öyle sanıyor, oysa daha ötesi var. Ayrıca bu sistemde büyük bir eksiklik var, sürekliliğini korumamasına neden olan. Bence o, emekçilerin patronlarla yer değiştirmesi gerektiği, yani çok çalışan, emek harcayanın doğru kapitali oynaması gerektiği. Eşitlik olamaz, teorik olarak olur pratikte olmaz. Hakkaniyet ve adil sistemdir eşitliği taşıyan. Beden ya da akıl gücüyle çalışan en fazlasını alır, göbeğini takip eden iri kalçalı viskisever değil. Sermaye kontrol edilir, doğuştan haklar önemsenmez. Burjuvazi tarzı hiyerarşi ortadan kaldırılır, emek önde olur, doğru kapital düzen rayına oturur. Marx, kapitalizmi çözümlemek ve onarmak için bu fikirleri ortaya attı.
    |
    |

|
    |
    Ezilen sınıfların ilacı solidarizmdir.Komünizm falan hikaye.Çok sosyalist rejimler bürokratik oligarşiye kaydı
    |
    |
1
Reklamlar
Mobilya Takımları
haberler
Bey Azura
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.