Şimdi Ara

Kargoda Dolandırılma Yöntemi Dikkat edin!..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşım, Ankara'da 2 tane ekran kartını ihtiyaç sebebi ile sahibinden sitesine satışı koymuş. İstanbul'dan birisi ile anlaşmışlar. Bizim arkadaş, yeğenime göndereyim kartı ondan al demişler.

Adamda hangi kargo şirketi, oradan buluşup alalım diye isim soy isim kargo takip no alıyor bizimkinden.

Sonra kargo şirketine alıcıdan önce gidip, falanca kişi gelemiyor, isim soy isim, kargo takip no bu, ben alayım diyor. Kargo şirketi de sorgusuz sualsiz, imza yok, kimlik sorma yok, kim aldı yok veriyor. Gitti kartlar.

Bende arkadaşa kızdım, sen kime gönderdiğini, takip no ne diye veriyorsun? Şurada buluşup alırsın kartları desene dedim.

Bu tür dolandırıcılık yeni olduğu için hala bilmeyenler var arkadaşlar dikkat edin.

Bu şekilde mal satacaksanız, falanca yerde buluşur, gider alırsın deyin. Öyle kargo takip no bu, şu kişi alacak şu şubeden diye belirtmeyin.

Zaman kaybetmeyelim, gelir gelmez kargo şirketinin orada buluşur parayı veririz oyunlarına gelmeyin. Artık savcılığa şikayet filan edilmiş ama ne kadar sürede sonuçlanacak, bulunacak mı muamma. Kargo şirketi elbette suçlu. Çözülür mü? Belki. Süreç uzayacak.

Forumda da birinin bu şekilde laptobu gitmişti sanırım.

Bu yaşanmış hadiseyi en azından gören/okuyan olur da tedbirini alır bu zokaya düşmez umarım.

Yukarı taşıyalım lütfen..

• Hocam kusura bakmada aynı yöntemin forum'da defalarca konusu açıldı çok eski bir yöntem sizin belki gözünüzden kaçmıştır yapacağınız şey elinizdeki bilgiler ile savcılığa şikayette bulunmak olacak bir'de forumda birisinin yine başına gelmişti onda'da şubeye gitmeden kargo aracı dağıtıma giderken durdurup almışlar burda suçun büyüğü kargo firmasın'da önüne gelene kargo veriyorlar

• Kargo firmalarında çoğu şube yapıyor bunu, aslında iyi niyetinden kaynaklanan kötü sonuç doğuran bir olay. Bazen köyde dağıtım olmayan yerlerden birisi rica ediyor beldedeki tanıdığına gidip alır mısın tanıdığı gidip alıyor mesela.

Ama tabiki de kargo firmasının alıcı dışında birisine teslim etmesi yanlış ve yasak. Geçmiş olsun ne diyelim.

• Hocam bunun iyi niyeti yok. O zaman ayrı bir paragraf açılacak. Sizden başka ürünü teslim alacak kişinin TC, isim soy isim bölümü olacak.

Mesela apple'de ürünümü garantiye verdim. Ürünü sizden başkası teslim alabilir mi? seçeneği var. Hayır dedin mi, kardeşine bile vermezler.

• Stones S kullanıcısına yanıt

Evet hocam sizin dediğiniz yöntem daha mantıklı.

• Ben sizin yerinizde olsam bu işin peşini bırakmam. Kargo şirketine dava açarım, eğer her önüne gelene kargo vereceklerse isim soyisim neden alınıyor?

Tamam siz şehvende olsa bu bilgileri başkası ile paylaşmış olabilirsiniz ama kargo bilgilerini zaten taşıyan kargocular da görüyor, onlar da kendi arkadaşlarına söyler, bak şöyle bir kargo taşıyorum isim soyisim bu git sen al kargodan diye.

Yani kargo takip, isim soyisim gibi bilgiler gizli kalmayan bilgiler zaten, kesinlikle ve kesinlikle kargo firmasına dava açın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDoctor -- 3 Aralık 2021; 13:56:8 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Klasik taktik hocam geçmiş olsun. Daha önce aynı taktikle çok dh üyesi dolandırıldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam kusura bakmada aynı yöntemin forum'da defalarca konusu açıldı çok eski bir yöntem sizin belki gözünüzden kaçmıştır yapacağınız şey elinizdeki bilgiler ile savcılığa şikayette bulunmak olacak bir'de forumda birisinin yine başına gelmişti onda'da şubeye gitmeden kargo aracı dağıtıma giderken durdurup almışlar burda suçun büyüğü kargo firmasın'da önüne gelene kargo veriyorlar

• AnadoluEfes kullanıcısına yanıt

Olayı yaşayan ben değilim. Reelden bir arkadaşım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuyu insanlari uyarmak icin iyi niyetle actiginiza inaniyorum, ancak bu yontem hic de yeni degil, benim bildigim en az 5 senedir kullanilan, cok bilindik bir dolandirma yontemi. yine de bilmeyenler var tabi, gecmis olsun.

• Arkadaşınıza şimdi kargo şirketi suçlama yapar bizi dolandırmaya çalışıyorlar diye.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.