Şimdi Ara

Karda Yaz Lastiği İle Araç Kullanmak (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
314
Cevap
4
Favori
55.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DXM06

quote:

Orijinalden alıntı: sfzb67

Arkadaşlar kışlık lastige normal lastige göre 1-2 bar fazlamı hava basılıp kullanılması gerekiyor?

Her araç için geçerli mi bilmiyorum ama benim aracın kitapçığında kış lastiğine +3 fazla hava basın diyor.

Teşekkürler,lastikçi benim lastikleri takarken fazla havayla kullanilir diyip 34bar bastıda ondan aklıma takıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sfzb67 -- 16 Ocak 2012; 10:55:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: colibaly

quote:

Orijinalden alıntı: spectaküler

Kış lastiği kullanmanın bir avantajı da, yaz lastiklerin çabuk yıpranmamasıdır. İki set lastik kullanmak en güvenli, en akıllı çözümdür.

Kusura bakmayın ancak hiç bir mantığı yok yaz lastiği ömrünün uzamasının sonuçta 80 bin km kullandığınız zaman 2 takım lastik eskitmiş olacaksınız. Bunlardan birisi kış olsa ne farkeder? Sonuçta 2 takım lastik parası = 80 bin km yol yapmış olacaksınız.

Çok fark eder. Belki de hayatta kalırsın. Daha geçen hafta yaz lastiği ile dolaşan bir arkadaşım virajı alamayıp karakol önündeki polis aracına çarptı.Yalnızca maddi hasarlı trafik kazası.Fazlası da olabilirdi. Zaten fazlasıyla uğraştı...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Kış lastiği kullanmanın bir avantajı da, yaz lastiklerin çabuk yıpranmamasıdır. İki set lastik kullanmak en güvenli, en akıllı çözümdür.

Kusura bakmayın ancak hiç bir mantığı yok yaz lastiği ömrünün uzamasının sonuçta 80 bin km kullandığınız zaman 2 takım lastik eskitmiş olacaksınız. Bunlardan birisi kış olsa ne farkeder? Sonuçta 2 takım lastik parası = 80 bin km yol yapmış olacaksınız.

Çok fark eder. Belki de hayatta kalırsın. Daha geçen hafta yaz lastiği ile dolaşan bir arkadaşım virajı alamayıp karakol önündeki polis aracına çarptı.Yalnızca maddi hasarlı trafik kazası.Fazlası da olabilirdi. Zaten fazlasıyla uğraştı...

Geçmiş olsun, umarım önemli bir şey yoktur. Peki lastiğin ömrünün uzaması ile ne ilgisi var onu anlayamadım.

• quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar kışlık lastige normal lastige göre 1-2 bar fazlamı hava basılıp kullanılması gerekiyor?

Her araç için geçerli mi bilmiyorum ama benim aracın kitapçığında kış lastiğine +3 fazla hava basın diyor.

Teşekkürler,lastikçi benim lastikleri takarken fazla havayla kullanilir diyip 34bar bastıda ondan aklıma takıldı.

Nerdeymş bu lastikçi? Bende ona götüreyim direk.

Çoğu lastikçi normaldende az basar çünkü. Böyle bir bilgiyi biliyor olması bile mucize

• quote:

quote:

quote:

quote:

Çoğu lastikçi normaldende az basar çünkü. Böyle bir bilgiyi biliyor olması bile mucize

İzmir/Karşıyaka Lassa-Bridgestone bayisi Kadir Ünlü Lastik.İyi bir lastikçi seçmisim o zaman.

• quote:

Orijinalden alıntı: hard_hacker

quote:

quote:

Fazla hava basıldığında lastikteki dişliler daha fazla açıldığı için tutunma artıyor fazl basılması iyidir

Herşey basınçla alakalı. Daha fazla hava basınca lastiğin taban alanı azalır, bu nedenle de basınç artar. Basınç artınca yumuşak olan karı yarıp lastiğin tutunacağı yere yani zemine ulaşır.

• Şu kar lastiğine para vermek yanlış diyenleri anlamıyorum. Çin malı olmayan herhangi bir lastik alın yeter. Bende sava marka lastik var, yine de çok fark ediyor. En kötü kış lastiği en iyi yaz lastiğinden iyidir.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İzmir/Karşıyaka Lassa-Bridgestone bayisi Kadir Ünlü Lastik.İyi bir lastikçi seçmisim o zaman.

Hocam pes ya İzmir'de de ne kışı??

Sen o ustayı Ankara'ya gönder. Burda kara kış var adamlar lastiğe az basalım abi daha iyi yol tutar diyor.

• Kış lastikleri ile ilgili bir iddia daha var.
    İstanbuldayım.. Taksici arkadaşlarım, kış/kar lastiklerinin karda buzda iyi olduğunu ama yağmurlu havalarda normal lastiklere göre daha tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Yağmurda daha çok kayıyormuş. Bir kaç yıl önce ben de eski aracıma 2 yada 3 yıllık kar lastiği takmıştım. Bana da öyle gelmişti. Yağmurlu, ıslak zeminlerde normal latiğe göre daha kaygan olmuştu..

İstanbulda nadiren kar oluyor. Kış mevsiminin büyük kısmı yağmurlu. Bu nedenle kış lastiği takmaya cesaret edemiyorum. Kar yağdığında belki aracı çıkartmadan idare edebilirim ama yağmurda mecburen aracı kullanmam gerekiyor.

Kış lastiği kullanan arkadaşlardan bir ricam var. Gerçekten de yağmurda yol tutuşu normal lastiklere göre nasıl olduğunu söyleyebilirler mi? Benim için önemli olan ıslak zeminlerdeki yol tuutşudur. Bilsem ki, kar lastiği karda da yağmurlu veya kuru havalarda da daha iyidir, kış lastiği takmak isterim tabii ki. Islak ve kuru zeminlerdeki performansı en azından normal lastikler kadar olsa yine de kış lastiği kullanmayı tercih ederim. Ama bariz şekilde zayıf kalıyorsa kış lastiği kullanmak ayrıca bir risk gibi geliyor bana. Bu istanbul için tabii. Anakara - Erzurum gibi şehirlerde kış lastiğini kullanmak şarttır bence.

• Kış lastiği kullanmak bir RİKS YÖNETİMİDİR. Yaz lastikleri +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kimyasal karışımı gereği görevini yerine getirememeye başlar. Yaz lastikleri ile kış aylarında araç kullanan sürücüler çok iyi şoför olduklarını sanarken kendilerini ve trafiktekileride riske atmaktadırlar. Bir kış sezonu boyunca 3 günlük işinize yarayacağınızı düşündüğünüz kış lastiği sadece bir kereliğine bile olsa canınızı malınızı kurtarsa buna paha biçilemez...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Geçmiş olsun, umarım önemli bir şey yoktur. Peki lastiğin ömrünün uzaması ile ne ilgisi var onu anlayamadım.

Diyelim ki yılda 20 bin km. yol yapıyoruz. Sadece yaz lastiği kullansak maximum 3 senede lastik biter ve yenisini alırız. Halbuki 2 set lastiğimiz varsa, bu km. yılda yaklaşık 10'ar bin km. olarak bölüşülecektir. Minimum 5'er yıl hizmet edebilir. Anlatabildim mi ?

• İstanbulda oturanlar için gereksiz kış lastiği 3-5 gün en fazla kar yağar o zamanda araba kullanmam olur biter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onboardx

İstanbulda oturanlar için gereksiz kış lastiği 3-5 gün en fazla kar yağar o zamanda araba kullanmam olur biter.

E tabi aracı o zaman çıkarmassanız olur tabi.

Ama bazıları var,4 mevsimlik lastiği ile çıkıyor karda kışta kıyamette... Sonrada trafiği rezil ediyor, kazalara yol açıyor.
  • Ankarada hafta sonu çankayada kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farkları görebilirdiniz, en ufak yokustan bile cıkamıyor yaz lastikli arabalar, sokakta onları görünce kış lastiğinin ne kadar önemli olduğunu anladım
  • yaw hala şu 7 derecenin altı muhabbetine inananlar var tamammen lastik üreticilerinini uydurduğu bir şey. sanki 7 derecenin altına düştümü yaz lastiği patlıya, kuru zeminde neredeyse hiç fark etmeyecektir.

ha güzel bir şey değil mi tabikide olsa iyi olur ancak yılın sadece 1-2 günü kar yağan onun dışında 7 derecenin altında bile olsa kar buz olmayan yerde bence kesinlikle kış lastiğine gerek yok eğer çok paranız yoksa. benim aracıma 1 set lastik 1000-1200 tl arası ayrıca az km yapsanız bile 4-5 sene sonra değiştireceksiniz ozaman 2 set birden değişecek 2-2.5 bin tl para yapıyor.
  • quote:

Diyelim ki yılda 20 bin km. yol yapıyoruz. Sadece yaz lastiği kullansak maximum 3 senede lastik biter ve yenisini alırız. Halbuki 2 set lastiğimiz varsa, bu km. yılda yaklaşık 10'ar bin km. olarak bölüşülecektir. Minimum 5'er yıl hizmet edebilir. Anlatabildim mi ?

Ben de bunu demek istiyorum işte. Aynı şeyi söylüyoruz. 5 yılda 2 lastik parasını her halükarda vereceksiniz. Ayrıca lastiğin raf ömrü de 4 yıl olduğundan 1 yıl da bayat lastikle gezeceksiniz. Bence kışın yaz lastiğiyle kullanmaktan daha tehlikeli bir durum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

quote:

İstanbulda oturanlar için gereksiz kış lastiği 3-5 gün en fazla kar yağar o zamanda araba kullanmam olur biter.

E tabi aracı o zaman çıkarmassanız olur tabi.

Ama bazıları var,4 mevsimlik lastiği ile çıkıyor karda kışta kıyamette... Sonrada trafiği rezil ediyor, kazalara yol açıyor.

Aslında literatürde 4 mevsim lastik bulunmamaktadır.
    2 çeşit lastik vardır. 1. Yaz lastiği ve 2.si de Kış lastiği.
    Burada bu şekilde bilinen yanlışı da düzeltmiş olalım.

M+S "DÖRT MEVSİM LASTİĞİ" NEDİR?
    “Dört Mevsim Lastiği“ olarak da bilinen M+S lastikleri ( M = Mud = Çamur S = Snow = Kar ) Çamur ve Kar üzerinde daha iyi sonuç almak için üretilmiş,ancak bu ek özelliklerinin standardı olmayan lastiklerdir. Bu harfleri taşıyan lastiklerin hangi şartları sağladığı belli değildir. Yolüstü ve Yoldışı şartlarda gitmesi beklenen 4x4 SUV araçların fabrika çıkışı lastikleri genellikle M+S lastikleridir.

4 mevsim olarak bilinen lastikler aslında diş izi farklı olan kış lastikleridir. Bu lastiklerin hamuru ile kış lastiklerinin hamuru aynı sertliktedir ve yazın ses yapar. Ayrıca dönüşlerde vs. lastikten ses gelir. Türk tabiri ile "ötme" :D

• quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Ne çok pinti varmış forumda ya.... %100 Güvenlik amaçlı bir aksesuardan bahsediyoruz arkadaşlar 5.000 watt çıkışlı müzik sistemi değil

Division hocamın dediği gibi, gidin çin malı bile olsa süper dandik kış lastiği alın, YAZLIK mişlenlerden continental'lerden daha güvende olacaksınız.

+ 2 senede 1 lastik değişimi yerine 4 senede 1 degistirebilceksinzi çünkü yapcagınız km azalcak.

Ankaradayken, milyarlık birdgestone potenzalarim karda dümdüz yol olmasına rağmen dansöz gibi kıvırtırken tanesi 90tl den alınmış çin malı adı sanı belli olmayan kar lastiklerim koca cinnahı keçi gibi tırmanmıştı.

Çok şaşırmıştım o zaman, bu kadar fark edeceğini düşünmüyordum hiç. İlk kar lastiği kullanışımdı, resmen Bally gibi tutuyordu zemini kış lastikleri.

her ne kadar kış lastiği olsa da bırak markayı modele göre bile çok farklı karakteristik gösteriyor.

bir önceki kışlık takımlarım continin 810 serisiydi. kuru-ıslak ve kar da güzel bir performans sunuyordu.

şimdikiler yine conti ama 830 serisi. kuru zemin 810 a göre bariz kötü. ıslak zemin ise bariz daha iyi. henüz yüksek hızda suda kızaklama deneme şansım veya şanssızlığım olmadı ama 810nun suda kızaklamasından çok memnundum. en ufak çekme yapmıyordu.

kar performansına gelince de ilk kez bugun deneme şansım oldu. 810 un da kar performansı güzeldi ama 830 serisi gerçekten çok çok iyi.

sabah evimin önündeki yokuşta 6-7 cm kadar kar vardı. benden önce bir araç çıkmış ama belli baya ıkınmış, yolda sağlam patinaj izi var, sırf denemek için onun izinden değil de bozulmamış kar olan kısımdan çıktım, esp bile açmadı valla, çatır çatır tırmandı

yani aynı marka-farklı model lastiklerde bile çok büyük fark oluyor

ayrıca insanlar kış lastiğine çöpe atılmış para olarak baksa da hesabu düzgün yapınca aslında öyle olmadığı ortaya çıkıyor. tek takım lastikle 30-40000 yapmak yerin e 2 takım lastikle 60-70000 yapılıyor, güvenlik de cabası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alikum -- 16 Ocak 2012; 13:02:02 >

• quote:

O zaman siz kışın uzun yolda yapmıyorsunuz?
  • quote:

quote:

O zaman siz kışın uzun yolda yapmıyorsunuz?

Kışın şehirlerarası yola çıkmıyorum genelde yazın çıkarım.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.