Şimdi Ara

Karda Yaz Lastiği İle Araç Kullanmak (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
314
Cevap
4
Favori
55.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öyle zaten hacı,denizsel iklimin hakim olduğu yerlerde lüzum yok kar lastiğine,tabi arkada zencir olmalı..
  • Sevgili arkadaş başkasını düşünmesen bile kendini düşün, arabana bindirdiğin eşini çoluğunu çocuğunu düşün, bu kadar büyük bi sektör sırf adam kazıklamak için var olmaz... Haa imkanın yoktur alamazsın, kışın çok az, çok yavaş ve çok dikkatli kullanacam dersin anlarım bi miktar...
  • Ne çok pinti varmış forumda ya.... %100 Güvenlik amaçlı bir aksesuardan bahsediyoruz arkadaşlar 5.000 watt çıkışlı müzik sistemi değil

Division hocamın dediği gibi, gidin çin malı bile olsa süper dandik kış lastiği alın, YAZLIK mişlenlerden continental'lerden daha güvende olacaksınız.

+ 2 senede 1 lastik değişimi yerine 4 senede 1 degistirebilceksinzi çünkü yapcagınız km azalcak.
  • Kar lastiğini bugüne kadar hiç kullanmadım. Zincir de kullanmıyorum. Aslında ben karlı havalarda genelde araç kullanmıyorum, çok mecbur kalmadıkça. Mecbur kaldığım zaman ise belli yerlere kadar giderim. Nedenini de açıklayayım, ne kar lastiğinin ne de zincirin karlı havalarda güvenli sürüş için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ben kendim kar lastiği veya zincir kullansam bile trafikteki bütün araçlar kullanmıyor. Karlı havada kaza olma ihtimali çok daha fazla ve ben bu yüzden aracı otoparktan çıkarmıyorum ta ki yollar tamamen kardan buzdan temizlenene kadar. Bu süreçte ise taksi, otobüs ve dolmuşlar işimi fazlasıyla görüyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Ne çok pinti varmış forumda ya.... %100 Güvenlik amaçlı bir aksesuardan bahsediyoruz arkadaşlar 5.000 watt çıkışlı müzik sistemi değil

Division hocamın dediği gibi, gidin çin malı bile olsa süper dandik kış lastiği alın, YAZLIK mişlenlerden continental'lerden daha güvende olacaksınız.

+ 2 senede 1 lastik değişimi yerine 4 senede 1 degistirebilceksinzi çünkü yapcagınız km azalcak.

Ankaradayken, milyarlık birdgestone potenzalarim karda dümdüz yol olmasına rağmen dansöz gibi kıvırtırken tanesi 90tl den alınmış çin malı adı sanı belli olmayan kar lastiklerim koca cinnahı keçi gibi tırmanmıştı.

Çok şaşırmıştım o zaman, bu kadar fark edeceğini düşünmüyordum hiç. İlk kar lastiği kullanışımdı, resmen Bally gibi tutuyordu zemini kış lastikleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

quote:

Ne çok pinti varmış forumda ya.... %100 Güvenlik amaçlı bir aksesuardan bahsediyoruz arkadaşlar 5.000 watt çıkışlı müzik sistemi değil

Ankaradayken, milyarlık birdgestone potenzalarim karda dümdüz yol olmasına rağmen dansöz gibi kıvırtırken tanesi 90tl den alınmış çin malı adı sanı belli olmayan kar lastiklerim koca cinnahı keçi gibi tırmanmıştı.

Çok şaşırmıştım o zaman, bu kadar fark edeceğini düşünmüyordum hiç. İlk kar lastiği kullanışımdı, resmen Bally gibi tutuyordu zemini kış lastikleri.

Aslında olay kar yağması veya buz tutması da değil. Hava sıcaklığı belli bir derecenin altına düştüğü zaman (7 miydi 3.5 muydu tam hatırlamıyorum) kar lastiği bariz bir şekilde, daha iyi yol tutmaya ve fren yapmaya baslıyor, kayma kısmı da cabası.

Ailede 3 tane araç var, kışın en sert geçtiği şehirlerden birinde ikamet ediyor(du)m. ((ankara)) butun bu aracların yaz-kıs lastik degisimiyle ben ilgilendigim icin 3 aracta birden anormal degisimi rahatca gözlemleyebildim.

hele o 4 mevsimler varya tam kuğu gölü balesi yaşatıyor

birde sana bilkent mallarından örnek vereyim: Altımdaki araba MERSO abi karda kaycak hali yok ya şeklinde düşünen bir sürü kişi var. arkadan-itiş bilmemne falan diyorsun yok...

mesele bilkentte SUV (4x4 olanlardan) sahibi olup kış lastiği taktırmayan da çok beyinsiz vardır. Herşey, eğitimde bitiyor. okul-aile-genel kültür, 3'ü bir arada olcak tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Janjan -- 15 Ocak 2012; 20:48:42 >

• Bugün akşam saatlerinde yaklaşık 1 saat araba sürdüm Batıkent'te. Tabiiki de yazlık kastiklerimle :) 2-3 yerde maddi hasarlı trafik kazası vardı. 2 kez yokuş inerken frene basmama rağmen pek duramadım :) Tekrarlıyorum; eğerki çok paranız yoksa ve benim gibi çok sık araç kullanmıyorsanız, kışlık lastiğe ihtiyacınız yok. Normalde bu gibi havalarda mecbur kalmadığınız sürece aracınızı çalıştırmamanız en garanti yoldur. İlla da çıkmak zorundaysanız, kar lastiği almak da zorundasınız.
  • quote:

quote:

quote:

Aslında olay kar yağması veya buz tutması da değil. Hava sıcaklığı belli bir derecenin altına düştüğü zaman (7 miydi 3.5 muydu tam hatırlamıyorum) kar lastiği bariz bir şekilde, daha iyi yol tutmaya ve fren yapmaya baslıyor, kayma kısmı da cabası.

Ailede 3 tane araç var, kışın en sert geçtiği şehirlerden birinde ikamet ediyor(du)m. ((ankara)) butun bu aracların yaz-kıs lastik degisimiyle ben ilgilendigim icin 3 aracta birden anormal degisimi rahatca gözlemleyebildim.

birde sana bilkent mallarından örnek vereyim: Altımdaki araba MERSO abi karda kaycak hali yok ya şeklinde düşünen bir sürü kişi var. arkadan-itiş bilmemne falan diyorsun yok...

mesele bilkentte SUV (4x4 olanlardan) sahibi olup kış lastiği taktırmayan da çok beyinsiz vardır. Herşey, eğitimde bitiyor. okul-aile-genel kültür, 3'ü bir arada olcak tabi.

Evet sınır 6-7 derece arası. Özellikle 0 ve altındakı havalarda kar buz olmasa bile yaz lasikleri resmen fred çakmaktaşın betondan lastiklerine dönüyor.

Ne konfor kalıyor ne frenaj. Kupkuru yolda bile sürekli en ufak frende ABS devreye girip duruyor teker kızakladıgı ıcın.

Kavuçuğu donarak özelliğini yitiriyor sanırım yazlıkların.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Evet sınır 6-7 derece arası. Özellikle 0 ve altındakı havalarda kar buz olmasa bile yaz lasikleri resmen fred çakmaktaşın betondan lastiklerine dönüyor.

Ne konfor kalıyor ne frenaj. Kupkuru yolda bile sürekli en ufak frende ABS devreye girip duruyor teker kızakladıgı ıcın.

Kavuçuğu donarak özelliğini yitiriyor sanırım yazlıkların.

Aynen öyle, lastiğe birşey olduğu yok ama sanki bir düğmeyle lastiğin bütün özellikleri DE-AKTIF hale getiriliyor gibi. Sürtünme hissi de neredeyse 0'lara inince, eğlenceli dakikalar yaşamak mümkün.

• Ankara icin kesinlikle sart kar lastigi ama istanbul icin bence fuzulu 1000 tl olur

Ben 4 yildan fazla suredir istanbulda arac kullaniyorum hic kar lastigi ihtiyacim olmadi

Ama isi bilenler yani lastik ureticileri hava sicakligi 7 dereceden asagi olursa takilmasi guvenli olur diyorlar illa kar yagmasina gerek yok
  • Kar lastiği şart bence.
  • 750 tl verip kış lastiği alma sonra hem kendin rezil ol hem başkalarını rezil et. En iyi ihtimalle maddi hasarlı kazaya karışırsın ve lastiğe vermediğin para yine cebinden çıkar. Zaten hayatında kış lastiği kulanmış olsaydın soğuk havalardaki yol tutuş farkını hissederdin.
  • bide hiçbişiden haberi olmayanlar var adam illaki odunumun parası diyor yahu kardeşim hayatında kar lastiği kullanmamışsın nerden biliyosun hiç bi işe yaramadığını bunca millet salakmı boşamı para veriyolar o lastiklere ? arabaya kışın o soğukta binmeyeceksen ne zaman bineceksin? al adam gibi 4 tane kış lastiği tak keyfine bak.
  • Arkadaşlar KAR LASTİĞİ diye bir şey YOKTUR.....Tabiiii VAKUMLU LASTİK te bir EFSANEDİR...külliyen palavrqaaaaa......

...........................................................................KIŞ LASTİĞİ VARDIR..............................................................................................

...........................................HAVA SICAKLIĞI 10 DERECENİN ALTINDA DÜŞMEYE BAŞLADIĞINDA İŞE YARAR........................................

...............HEM SENİN HEM TRAFİKTE BAŞKALARININ HAYATINI , CANINI , MALINI KORUR......................................................................

AVRUPANIN BİR ÇOK YERİNDE KIŞ SEZONU BAŞLADIĞINDA YA DA HAVALAR 10 DERECE CİVARINA DÜŞTÜĞÜNDE KULLANMAK ZORUNLUDUR...

........................................................................PARA CEZASI VARDIR........................................................................................................

...........................................KEŞKE BİZDE DE CEZA OLSA DA BU KADAR İNSANIN MALI CANI TELEF OLMASA...........................................................

YAZDIKLARIMA KIZANLAR,BU MESAJA BİRSÜRÜ ATIP TUTANLAR OLABİLİR ANCAK SENİN CANIN ,MALIN KIYMETLİ DEĞİLSE BENİM DEĞERLİ ARKADAŞ...

.........ŞİMDİİİ SÖZÜM FORUMDAN DIŞARI,BEN GELSEM ÖKÜZ GİBİ ARABA KULLANIP SENİN MALINA CANINA KASTETSEM NASIL OLUR ACABA ???????

................................SEN SİGARAYA AYDA 200 -300 VERİYORSUN...KAHVE YE ÇAYA DA VERİYORSUN.....................................................................

.........1 TAKIM KIŞ LASTİĞİ ALSAN O PARAYA EN AZ 3 YIL KULLANIR KORKMADAN GİDER GELİR KENDİNİ DE BAŞKASINI DA RİSKE ATMAZSIN.........

...............................................................SÜRÇ-Ü LİSAN ETTİKSE AFFOLA...........................................................................................................
    ...............................................................HERKESE SELAMLAR,SAYGILAR.............................................................................................................

..................BİLİNÇLİ DAVRANALIM,TRAFİKTE TEHLİKE YARATANLARI UYARALIM YA DA ÜCRETSİZ 155 E TRAFİK İHBARI İLE BİLDİRELİM....................

HEM KENDİMİZİ HEM DE SEVDİKLERİMİZİ KORUYALIM....

• quote:

Orijinalden alıntı: colibaly

Arkadaşlar;
    Ankara'da yaşıyorum ve dün gece saat 12'de Emek'ten Batıkent'e yaz lastiklerim ile kar üzerinde geldim. Sabah ise Batıkent'ten şirkete. Vakumlu olsa tabiki de daha güzel tutardı yolu. Ancak bana göre 365 günün sadece 3 günü kullanacaksak 4 lastik parası verip de kışlık lastik almak hata diye düşünüyorum.
    Hele İstanbul, izmir gibi yerlerde yaşayıp alanlara hiç anlam veremiyorum.
    Sürekli kar üzerinde gidenlere ise (örneğin Erzurum'da yaşayanlar ya da sürekli yolda olanlar) kış lastiği almaları konusunda sonuna kadar katılıyorum.
    Yol safi buz ise zaten hiç bir lastik tutunamıyor.
    Karda araç sürerken ani gaz, fren ya da direksiyon hareketi yapmamak en güzel önlem sanırım.

Hele istanbul ve izmirde yasayipta alanlara hic anlam veremiyorum cumlesi cok bilgisiz oldugunuzu gostermekle birlikte cok da talihsiz bir cumle olmus... Kis lastigi icin kar yagmasi gerekmez...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ekim ayında 1 önceki yıl üretimi kış lastiği aldım. Kleber marka michelin yan sanayisi tanesi 70 liraya daha kar üzerinde kullanmadım ama is ve evim arası 20 km yol üzerinde gizli buz oluyor sırf bu yüzden aldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Konuyu açan kişinin mesajını lütfen kimse ciddiye almasın.

Trafik kazaları zaten bu konuyu açan kişinin zihniyetinde olanlar yüzünden oluyor.

Umarım trafikte öyle bir kanun çıkar ki, Kasım-Nisan arası kış lastiği takmak zorunlu hale getirilir ve kontroller sırasında yaz lastiği testip edilenlere kış lastiği kadar ceza kesilir.

Lütfen yorumlarınızı saygı çerçvesinde yapınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi colibaly -- 15 Ocak 2012; 22:55:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: quinthox

quote:

Orijinalden alıntı: colibaly

Arkadaşlar;
    Ankara'da yaşıyorum ve dün gece saat 12'de Emek'ten Batıkent'e yaz lastiklerim ile kar üzerinde geldim. Sabah ise Batıkent'ten şirkete. Vakumlu olsa tabiki de daha güzel tutardı yolu. Ancak bana göre 365 günün sadece 3 günü kullanacaksak 4 lastik parası verip de kışlık lastik almak hata diye düşünüyorum.
    Hele İstanbul, izmir gibi yerlerde yaşayıp alanlara hiç anlam veremiyorum.
    Sürekli kar üzerinde gidenlere ise (örneğin Erzurum'da yaşayanlar ya da sürekli yolda olanlar) kış lastiği almaları konusunda sonuna kadar katılıyorum.
    Yol safi buz ise zaten hiç bir lastik tutunamıyor.
    Karda araç sürerken ani gaz, fren ya da direksiyon hareketi yapmamak en güzel önlem sanırım.

Hele istanbul ve izmirde yasayipta alanlara hic anlam veremiyorum cumlesi cok bilgisiz oldugunuzu gostermekle birlikte cok da talihsiz bir cumle olmus... Kis lastigi icin kar yagmasi gerekmez...

Anlatın o zaman da bilgilenelim. Neyin nasıl olduğunu nadem ki siz bizden çok biliyorsunuz. Forumun amacı da paylaşmak değil mi zaten!

• Ankara'da kışın yaz lastikleriyle gezenlerden çok, yazın kış lastiği ile gezene rastlıyorum.
  • reklam şart.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.