Şimdi Ara

Karda Yaz Lastiği İle Araç Kullanmak (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
314
Cevap
4
Favori
55.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "180le giderken suya girdiğimde sorun çıkmasın da başkasına vursam da olur" diyen insanları da gördüm ya...
  • Sıkıntı .
  • Ya madem alıntı yapıyorsunuz şu fotoları kaldırın alıntıdan. Sayfayı gereksiz yere büyütüyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti

"180le giderken suya girdiğimde sorun çıkmasın da başkasına vursam da olur" diyen insanları da gördüm ya...

Ne yaparsınız... Herkesin önemsediği şey farklı... 25.000km'de alınalı 1 sene olmamış arabaya otobüs çarptı. Arabanın tek farı 3.500TL. Arabada iki far, far yıkama, kaput, tampon değişecek. 12.000TL masraf var. Şahsen umrumda değil. Türkiye burası. Biz 15 senedir kaza yapmadık "bu sadece şans değil." diyordum, geldi biri çarptı... O yüzden ben kendi önlemimi kendime göre alıyorum. Ölümlü trafik kazasına karışma ihtimalinizin %30 olduğu bir ülkede ben kendi kullanım koşullarım (arabayı en çok otobanda kullanma, şehirde çok sakin kullanma ve belirli bir bölgede araba kullanma) gereği en güvenli seçenek olarak bunu görüyordum. Arabayı herhangi bir yerde bırakmaktan da korkmuyorum. Arabaya da çok değerli nadide bir şeymiş gibi bakmıyorum. "4 sene sonra km'si tavan yapacak, başımıza bela olacak." diye bakıyorum. Bunda ne var? O yüzden gerekirse arabayı bırakır taksiye binerim. Sabah güneş çıktı mı isterse -5 olsun hava, asfalttaki buz yumuşuyor, gider arabayı oradan alırım.

Hepinizin atladığı konu ben kışlık lastiğe karşı değilim. Çoğunuz kendi koşullarınız dahilinde olayı ölçüp biçiyorsunuz ve yaptığım size tehlikeli geliyor. Şöyle söyleyeyim: Son 20 gündür Patinaj yapmadım ve ABS devreye sokmadım. Bu da benim koşullarım. Şehrin küçük bir bölgesinde yaşıyorum ve ana arterlerin dibindeyim. Bir düşünelim: Kar yağmadığı sürece Uğur Mumcu, Protokol Yolu, Nenehatun, Tunalı, Cinnah, Eskişehir yolu tehlikeli derecede buzlanır mı? Mümkünatı yok. Hava -16 iken dışarıdaydım tertemizdi yollar. Kar tuttuğunda zaten zincirliyim, kışlık lastikten daha iyi yol tutuyorum. Nedir bu mesele? Karda buzda bilinçsiz hareketler yapanlar, tezcanlıları bir ayıklasak da önce, aldığımız kar lastiğinin bir anlamı olsa... Bana vuracak olan ben kar lastikli iken de vuruyor. Benim derdim onla. Araba serviste kalacak iki hafta.

Bu arada yukarda tavsiye edilen lastikler güzelmiş. Teşekkür ederim. Legacy yan kayma eğilimi gösteriyor. Belki ona alınabilir bu lastikler. Seneye de Audi'ye alırız belki. Bir babama göstereyim bunları. İkna edebilirsem aldırırım. Çok teşekkür ederim.

• Geçmiş olsun. Trafiğe çıkmayız diyorsunuz da, İstanbul'da çok sayıda yaz lastikli sürücü hala yollarda. Bir kaç tanesiyle konuştum. Adamların lastik bilgisi sıfır,arabalarına kusur buluyorlar. Eğitime ihtiyaç var ve kış lastikleri zorunlu olmalı...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: spectaküler

Geçmiş olsun. Trafiğe çıkmayız diyorsunuz da, İstanbul'da çok sayıda yaz lastikli sürücü hala yollarda. Bir kaç tanesiyle konuştum. Adamların lastik bilgisi sıfır,arabalarına kusur buluyorlar. Eğitime ihtiyaç var ve kış lastikleri zorunlu olmalı...

+1

zaten kanunlar bunun için gerekli. ne kadar tehlikeli hareket ettiğinin farkında olmayan insanları engellemek için. zaten adama laf anlatamıyorsun ama başkalarının hayatını tehlikeye atmaktan, zora sokmaktan da çekinmiyor. bu noktada bu insana laf anlatmak yerine kanuni yaptırım uygulamak gerekiyor. bizim gibi geri kalmış ülkelerde tek çözüm şimdilik bu.
  • quote:

quote:

Geçmiş olsun. Trafiğe çıkmayız diyorsunuz da, İstanbul'da çok sayıda yaz lastikli sürücü hala yollarda. Bir kaç tanesiyle konuştum. Adamların lastik bilgisi sıfır,arabalarına kusur buluyorlar. Eğitime ihtiyaç var ve kış lastikleri zorunlu olmalı...

+1

zaten kanunlar bunun için gerekli. ne kadar tehlikeli hareket ettiğinin farkında olmayan insanları engellemek için. zaten adama laf anlatamıyorsun ama başkalarının hayatını tehlikeye atmaktan, zora sokmaktan da çekinmiyor. bu noktada bu insana laf anlatmak yerine kanuni yaptırım uygulamak gerekiyor. bizim gibi geri kalmış ülkelerde tek çözüm şimdilik bu.

Ben sahsen kis lastigi kullanimi konusunda kanuni bir duzenleme yapilacagini hic zannetmiyorum.

4 mevsim lastigi de ureten lastik ureticileriydi, simdi kis lastigini urettiler. Sirada delinmeye dayanikli lastikler olacak (?), ondan sonra da yeni teknolojik bir baska lastik urunu.

Yani, her yeni teknolojik urun icin bir kanuni duzenleme beklemek biraz hayal olur herhalde. Insanlarin kendilerinde bitiyor bu is, daha fazla arastirma, daha fazla bilinclenme, daha fazla kendine ve cevrendekilere saygi duyma vb vb :)

• quote:

Kış lastiği mi su birikintisinde takla atıyor ? Yıllardır kış lastiği kullanırım,su birikmiş virajlara de hiç korkmadan girer çıkarım. Bir kere bile kayma hissi yaşamadım,ne taklası ? Sulu kar ve çamuru bile kolayca tahliye ederken,suyu mu tahliye edemiyecek ?

çok doğru yaşayan bilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GingerMan

quote:

quote:

+1

Ben sahsen kis lastigi kullanimi konusunda kanuni bir duzenleme yapilacagini hic zannetmiyorum.

4 mevsim lastigi de ureten lastik ureticileriydi, simdi kis lastigini urettiler. Sirada delinmeye dayanikli lastikler olacak (?), ondan sonra da yeni teknolojik bir baska lastik urunu.

Yani, her yeni teknolojik urun icin bir kanuni duzenleme beklemek biraz hayal olur herhalde. Insanlarin kendilerinde bitiyor bu is, daha fazla arastirma, daha fazla bilinclenme, daha fazla kendine ve cevrendekilere saygi duyma vb vb :)

niye hayal olsun hocam. bir çok avrupa ülkesinde belirli aylarda kış lastiği takmak zorunlu. bunun bizim ülkemizde de uygulanması ve araç kullanıcılarının bilinçlendirilmesi gerekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: altunay2

quote:

Orijinalden alıntı: GingerMan

quote:

quote:

+1

niye hayal olsun hocam. bir çok avrupa ülkesinde belirli aylarda kış lastiği takmak zorunlu. bunun bizim ülkemizde de uygulanması ve araç kullanıcılarının bilinçlendirilmesi gerekli.

''bir çok avrupa ülkesinde belirli aylarda kış lastiği takmak zorunlu'' olduğundan bihaber yazıp çiziyorum bende ümitsizce..:)

o halde bir ümit var demektir

• Havalar böyle sürerse, AB uyum yasaları çerçevesinde uygulamaya geçmesini bekliyorum. Haberleri izledim, adam düz yolda gidemiyor. Bizim inip çıktığımız yerleri görse nutku tutulur herhalde...

• quote:

Havalar böyle sürerse, AB uyum yasaları çerçevesinde uygulamaya geçmesini bekliyorum. Haberleri izledim, adam düz yolda gidemiyor. Bizim inip çıktığımız yerleri görse nutku tutulur herhalde...

aslında Avrupa ülkeleri bizden daha fazla kar yağışı alıyor ama yine de hayırlısı diyelim:)
  • Kışın kış lastiği devamlı şehirdışı yolculuk yapanlara gerekir bana göre. Ben pazar gunleri 60-70 civarı km yapıyorum bazen 2 haftada 1 . Onun dışında günlük şehiriçi 5 km yol gidiş geliş 10 yapıyor . Bazen o bile olmuyor . Yani devamlı kullanan biri değilim. Pazar günleri dışında çalışıyorum zaten. 4 mevsim lastikler yetiyor . Şu an dışarda kar var aracı kımıldatmıyorum . Ki dün yağdı şimdi güneş çıktı eriyor karlar.

Günde 50 civarı km yapan devamli şehirdışı yolculuk yapan biri olsaydım, o zaman gerekirdi ama bu koşullarda bana sadece masraf ve eziyet olur.

Ayrıca Bursa/Gemlik e senede 2 kez kar yağıyor. Senenin 20 günü yağmurlu ortalama. Takdir edersinizki kar lastiklik bir durum yok .

Bu sebeple kar lastiği zorunlu diye birşeyi kabul etmiyorum . Ihtiyaca göre bölge bölge ayrılabilir yada şimdi olduğu gibi ticarilerde olması mantıklıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 8 Ocak 2013; 8:51:57 >
  • Bizim insanımız adam olmaz. Bugün İstanbul'da okullar tatil ama bir çok özel araç sürücüsü yaz lastikleri ile yoldaydı yine. En ufak rampada kaldılar tabi. Ara sokaklar buz çünkü. O kendini bilmezler yüzünden kış lastiği olanlarda yolda kaldı.
    Kış lastiği ticarilere zorunlu yapıldığı gibi özel otolara da zorunlu olmalı. Valiler kendi illerinin iklim koşuluna göre yasağı uygulamaya koymalı.
    Ayrıca kış lastiğine verilen para boşuna gitmiyor çünkü bu süre zarfında yaz lastiğin yıpranmıyor. Tek sorun yaz lastiklerinin saklanmasında. Yeriniz yoksa çoğu lastikçi uygun bir ücret karşılığında lastiklerinizi depoluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wind06 -- 8 Ocak 2013; 8:59:42 >
  • Camaro'nun İstanbul'da yağan kardan sonraki hali...

• Akşamları haberlerde yaz lastiği ile karda araç kullanmaya çalışanları bolca görüyoruz,başka söze gerek yok zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sfzb67 -- 8 Ocak 2013; 9:32:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: unsal07

Camaro'nun İstanbul'da yağan kardan sonraki hali...

O kadar parası var ama bir kış lastiği alamamış...
  • Yazlık lastiklerim 53.000km'ye dayanınca babamı ikna edip bir takım kışlık lastik aldım Legacy'e. İNANILMAZ BİRŞEY! Arabaya saygı duydum yemin ederim.

Birlik mahallesindeki abidik gubidik dik yokuşları indim-çıktım. Yan döndüm, durdum. geri geri yokuş yukarı, yokuş aşağı gittim. Tüm dik yokuşlarda durdum. Pati çekmeden tek hamlede kalkış yaptım. En son jübile olarak da G.O.P'de Köroğlu işkembecisinin karşısından yokuş yukarı çıkan mühendisliğe aykırı dik rampadan yokuş yukarı çıktım. Sonra Ayrancı'ya pazarın oraya arkadaşımı bıraktım. Hoşdere caddesini 70'le geçtim. Uğur Mumcu'da Migros'un yanındaki sokak olan Kahraman Kadın Sokağı yokuş aşağı indim ve eve park ettim. Hepsini kameraya aldım. Boş bulduğum iki arsada apachelik de yaptım. Arkadaşım sağolsun sislerimi de açtı. Tam apache gibi çekim yaptık. Bir editleyeyim, youtube'a koyayım, burada paylaşırım. Hasta ruhlu birşey bu! Becerebilrsem A3'e de takacağım.

Lastik 225-45-17 Spor lastik desenli (yağmur oluklu) UG8. Araç genelde otobanda 160km hızla seyrettiği için, yağmur yarması çok önemli benim için. O yüzden bu deseni seçtim.

Yılda 25.000km ve üstü yol yapan herkes zaten alsın... 25.000km yol yapan biri için lastik bedava geliyor desem yeri çünkü. Tek fark yumuşak hamurlu kışlık lastik biraz daha hızlı erir. Daha az yol yapanlar için ise alabiliyorlarsa mutlaka alsınlar. Dün 23.00'da başladığımız eğlencemizi 01.30'da bitirdik. Sabah iş var halbu ki, ne kadar eğlendim anlayın.

• ne yapsa boş ,geniş taban arkadan çekişle zor çıkar orayı
  • Emniyet kemeri de gereksiz, takmasak da bir şey olmuyor nasıl olsa.
    Hava yastığı da gereksiz, boşu boşuna duruyor.
    Stepne de gereksiz, kaç kere işe yaradı ki?
    ESP de gereksiz, şimdiye kadar hiç devreye girmedi.
    ...
    ...
    ...
    Liste uzayıp gidebilir.
    Ama bence öyle değil, bir kere bile işe yarasa verilen paraya fazlasıyla değer.
    Mesela bir kere sizi hasarlı bir kazadan kurtarsa, ya da çok acil işiniz var, hastanız var vs... yoğun karda trafiğe çıkmanız gerekti vb...
    Ayrıca yaz lastiklerinizin de ömrünün uzadığını düşünürseniz verilen paranın hiç de boşa gitmediğini görürsünüz.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.