Şimdi Ara

Karayollarında dev hamle: 'Akıllı Sürücü Uyarı Sistemleri' ile primde indirim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Karayollarında dev hamle: 'Akıllı Sürücü Uyarı Sistemleri' ile primde indirim

Ülkemizdeki karayolları son 15-20 yılda ciddi anlamda iyileştirildi ve karayollarından kaynaklı olabilecek kazaları ortadan kaldırmak adına çok önemli yatırımlar gerçekleştirildi. Bu noktadaki çalışmalar bir yandan sürerken bir yandan da teknolojik gelişmelerden faydalanmak adına çeşitli modeller gündeme gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleştirilen “Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı” kapsamında trafik kazalarını önleyebilecek akıllı sistemler değerlendirildi. İçişleri Bakanlığı’nın önem verdiği sistemler, Avrupa’da ve ABD’de çeşitli zorunluluklar kapsamında kullanılabiliyor ve bu sayede kazaların %70 oranında azaltılabildiği konuşuluyor.

Sistem, sinyal vermeden şerit değiştirme, uyku durumu kontrolü, aşırı hız, takip mesafesini korumama gibi durumları algılayıp sürücüyü uyarıyor. Bu durumlardan dolayı yaşanabilecek kaza ihtimallerine karşı da bir anlamda peşinen uyarı sağlanabiliyor. Tabi işin içinde bu hataların kaydedilip, sigorta şirketleri ile paylaşılması ihtimali de olabilir. O zaman işin seyri biraz daha değişiyor.

Aktarılan bilgilere göre sistemin bir araca maliyeti ortalama 3 bin TL seviyesinde olacak ve kanunen kullanım zorunlu hale gelirse ilk etapta 3,5 milyon ticari araca takılması gerekecek. Burada ortaya çıkan maliyeti sigorta şirketleri karşılamaya sıcak bakmayacaktır elbette ancak bir indirim söz konusu olabilir. Zaten bu noktada da şimdiden fikirler ortaya atılmaya başlamış durumda.

Karayollarında dev hamle: 'Akıllı Sürücü Uyarı Sistemleri' ile primde indirim 

Taktırana Sigorta Priminde İndirim 

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, sigortacılık sektörünün akıllı uyarı sistemlerine sıcak baktığını ancak finansmanının sigorta şirketlerince sağlanmasının olanaklı olmayacağını aktarmış ancak bu sistemleri takan sürücülere sigorta primlerinde belirli yüzdelerde ekstra indirimlerin de sağlanabileceğini belirtmiş.

Şimdilik masada duran bir proje aşamasında olan bu fikir, ilerleyen günlerde daha somut bir hal alacaktır. Zaten hali hazırda yeni nesil araçlarda bu teknolojiler yer alıyor. Bazı kurallar ile birtakım teknolojilerin ülkemizde satılan her araçta zorunlu olması sağlanabilir. 3,5 milyon ticari araç için de takma zorunluluğu getirilirse kısa sürede entegrasyon sağlanmış olacaktır. Sizce çalışmanın olumlu veya olumsuz ne gibi yansımaları olabilir?

• 3000 TL'yi ona vermek yerine 3 yıllık sigorta primi yapacak 10 milyon insan çıkar burada

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her şeyin başı eğitimdir, trafikte çok eğitimsiz sürücü var. Ne sollamayı biliyorlar, ne araç takip mesafesine dikkat ediyorlar, ne sinyal veriyorlar.
    Bu liste böyle uzar gider.

• 6-7bintl olan şahinler ne olacak. Yarısı değerinde bu sistemimi takacaklar. Ayrıca daha ucuz arabalar bile var. Zorunlu olması saçmalık olur. Zorunlu olursa ama birileri muazzam zengin olacak öyle böyle bir miktar değil. 3.5 milyon araç ne demek.

• araçları akıllındırmak yerine, akılsız sürücüleri itlaf edin hiç bir sorun kalmaz.

• Ayvayı yedik akp bizi yine öpecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her yere kamera her yere sensör şimdi gps takip , yurdum insanını devlet destekli olarak sömürüyorlar. Bu aletler ile primde yüzde 10 indirim bile sağlayamazsınız tam tersi primleri artırmaktan ve millete cihaz satmaktan başka bir halt değil.

Bir firma gidiyor devlete , bir cihaz buldum gelene geçene ceza yazabileceğiz , cihazı ben kurayım ,yazılan cezanın yüzde 30u benim olsun yüzde 70i hazineye kalsın denilince hemen o cihaza onay çıkıyor.

Araba sürmek 10-20 yıl önce çok daha güzeldi.Eski Türkiyeyi özlemle anıyorum.

Hadi akboylar gelin bunuda savunun. Menfaat çıkar için girmediğiniz şekil kalmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-92A2F8722 -- 18 Eylül 2017; 15:33:27 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • KalemKolik kullanıcısına yanıt
    o paraya şahin mi kaldı! onlar bile 10 bin tl istiyor.

• Güzel hamle

• Neden böyle havada kalacak sistemlerle boş iş peşindesiniz anlamıyorum o kadar koca adam bunun yerine sıfır araç alanlara bu gibi güvenlik unsurlarını içeren paketleri teşvik etseniz daha mantıklı değil mi?

Bu o kadar havada bir duyuru ki okurken olmayacağım diye bağırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0B46CB32A -- 18 Eylül 2017; 14:21:42 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sürücü sayısını azaltmak cidden yerinde bir karar olur. Bu sistem de koyulsun ve buna göre alınan değerler adeta sürücü puanı olsun. Belli baremin altındaysa da trafikten belli süre men edilsin. Eğer pek çok kez yaparsa ve sebebi yoksa da tamamen ehliyet alınsın. Trafik polislerine olmayan güven sonucu bu en azından daha iyi kontrol sağlayabilir.

• Cep telefonuna yüklenen basit bir uygulama ile tüm bu işlevsellik araçlara katılabiliyor zaten Üstelik ücretsiz

• quote:

Orijinalden alıntı: General.

Ayvayı yedik akp bizi yine öpecek.

bazen diyorum chp iktidara 1 dönem (fazla deil) gelsede görseniz anyayı konyayı ebeyenlerinizin aldıgı telefonlarla orda burda boş boş yazabilecekmisiniz bakalım... kıtlık fakirlik yüzünden gerçi kemal amcanız size iç anadolu'da çinden gelen ürünleri paketleyi pavrupaya gönderecek bir fikir bulmuştu.. ekonomik hamle için belki mavi vey abeyaz yakalı olarak ödüllendirilip politbüro tarafından çalıştırılırsınız
  • Yine söğüşleyecekler. İlik, kemik bırakmadılad sağolsunlar.

• Parola_18 kullanıcısına yanıt
    1. CHP'li değilim

2.Senin yaşın kadar esnaflık yaptım

3. Özal, Demirel, Erbakan, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Ecevit olmak üzere hepsinin zamanında esnaflık yaptım.

4.Hiç bir dönem böyle zulüm görmedim.

5. 2001 krizinde bile ödemelerimi rahatlıkla yapıyordum, şuan ekonomo çoğ eyi, dünya bizi kıskanıyor ama esnaf siftahsız dükkan kapatıyor.

6. Öpeyim böyle ekonomoyo böyle kıskanılmayı.

• yaa olsa ne olacak? Adamlar bilmiyor mu sinyal vermeleri gerektiğini, makas yapmamaları gerektiğini, hız yapmamaları gerektiğini... PARA CEZASI verilmediği sürece boş muhabbet. Emniyet şeridinin millet anasını ağlatıyor. Neden? Çünkü bir yaptırım yok.

Diyelim ki sigorta şirketine bilgiler verildi. Sigorta primi artışı yapıldı ve araç sahibi cezalandırıldı. Peki aracı satınca yeni kullanıcı ne halt edecek? Eski sahibinin yaptığı kural ihlalleri ona yüksek sigorta primi olarak dönecek. İhlalleri doğrudan polise bildirip ceza kesilmediği sürece bir faydası yok.

Halkı yolmanın yeni yolları bunları...

• quote:

Orijinalden alıntı: General.

1. CHP'li değilim

2.Senin yaşın kadar esnaflık yaptım

3. Özal, Demirel, Erbakan, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Ecevit olmak üzere hepsinin zamanında esnaflık yaptım.

4.Hiç bir dönem böyle zulüm görmedim.

5. 2001 krizinde bile ödemelerimi rahatlıkla yapıyordum, şuan ekonomo çoğ eyi, dünya bizi kıskanıyor ama esnaf siftahsız dükkan kapatıyor.

6. Öpeyim böyle ekonomoyo böyle kıskanılmayı.

1. Azında ne var ?

2. Azındakini çıkar

3. Sen olaya niye kendi batak çerçevenden bakıyorsun.

4. Sen batıyosun diye Türkiye daha kötü biyer degil.
  • Parola_18 kullanıcısına yanıt
    He canım he, her gün vergiler yükselmiyor dünyada petrol fiyatı düşerken burada yükselmiyor. Et çok ucuz her yer güllük gülistanlık, dolar dip yaptı zaten. Farklı ülkede yaşıyoruz herhalde.

• Türkiye bataklık bir yer, güçlünün haklı olduğu hırsızın kral olduğu bir bataklık. Bunu zamanla yaşayıp göreceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General. -- 18 Eylül 2017; 18:27:56 >
  • karayollarından kaynaklı olabilecek kazaları ortadan kaldırmak adına çok önemli yatırımlar gerçekleştirildi'Den sonrasını okumadım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.