Şimdi Ara

Karavan/Karavancılık Hakkında Bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
38
Favori
96.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Karavan ve Karavancılık hakkında geniş, faydalı bilgiler, tecbüreler, dikkat edilmesi gerekenler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AJFA -- 20 Temmuz 2012; 9:42:04 >

• ayrıca bizim memleketimizde neden bu işlerin yaygın olmadığı konusuna değinecek olursak;

1) hazırcı milletiz. kredi kartı ile taksite girer 5 yıldızlı otelde açık büfe yeriz... (kötü söz söylemeyeceğim)

2)kaba etlerimizi kaldırıp(af edersiniz) kendi ellerimizle bir şey toplamak yerine hazır önüne geleni yer içer yatarız... Bkz: Türk insanı göbeği ve ortalama yaşam süresi vs...

3) hepimizin gözünde lüks yaşam, gösteriş sevdası vardır. Gidip böyle bir şey yapabilecekken "sadece" şehir içinde bineceği cip'lere (jeep) para verir komşuya,esnafa zengin gözükürüz.. (eşinin koluna bilmem kaç tane altın takan "tipleme" ile aynı...)

4) karavana para verip açık hava, doğa demek yerine deniz kıyılarına akın eder... (neyse..)

4) doğa, yürüyüş, kamp, eğlence deyince bunlar "entellerin" (ne demekse) işi deriz... Kendisi bidon sanki... (yine bir neyse...)

5) Müstakil bir evde oturmayı lüks sayar. Beş para etmez zilyon tane katı ve asansörü olan evler bakarız.. Kafes gibi.. Sonra "özgür" oluruz...

5) işin maddi kısmına gelecek olursak esnafımızda bu işlere hevesi olanları parası olan "keriz" yerine koyma zihniyetinde olduğunu tahmin ettiğim için fahiş fiyatlar çeker.. (böyle biriyle karşılaşmadım ama kötü bir tahmin yapıyorum.. Kimsenin niyetinden ben sorumlu değilim.. iyi insanlar ile karşılaşalım inşallah)

6) Neyse liste uzar gider...

şu an yaşım 25. Öğrenciyim.. ilerde param olursa aklımda çok şey var...
    Hocam caretta standart paketi incelediğimde

-Güneş paneli yok 1 tane akü ve sarj adaptörü konmuş bu da demektir ki kamp alanlarına mecbursunuz elektriği oradan çekeceksiniz. Buzdolabı da bu yüzden 220 volt seçilmiş.
    -Çelik jantı standart donanım yazmış ama lastikler yük için özel seçilmiş mi belirtilmemiş.
    -Alko fren sistemi kullanmış bu güzel. Ama şase Alko ve galvaniz daldırma değil. Kendi imal etmiş heralde.
    -60 lt temiz su tankı koymuş. Kirli su tankı yok mu? nereye gidecek bulaşık ve duş suları?
    -Duş var ama sıcak su ısıtma tertibatı yok
    -Karavan içerisinde standart ısıtma donanımı yok
    -Duş var ama standart pakette tuvalet yok:Çünkü karavan parkı tercih etmen gerekli karavan parkın helasını kullan diyor
    -Mutfağa suyu basan hidrafor yazılmamış

Extra pakete geldim
    -Açılır kapanır cam için 3000 tl fiyat istemiş.Yana doğru kayan küçük bir cam için bana yüksek geldi.
    -Klima koymuş kaç btu ne marka belli değil. Bu klima 220 volt ile çalışıyordur. Yine karavan parka mecbursunuz.
    -Termodinamik hermetik gazlı şofben koymuş .Şofbenin piyasa değeri 1500 tl Bunlar 5700 istemiş. Arada ne malzeme ekledi. Birebir montaj işçiliği eklese bile 3000 tl tutar.
    -Kompresörlü buzdolabı 12 volt demiş. bu da demektirki akü alacaksın mecburen buradan da güneş paneline geldik
    Güneş paneline 1250 euro demiş. 9000 tl yazmış. Burada ya eksik yazım ya da yanlış bilgi var. Güneş paneli ve sistemi demesi lazım
    165 watt güneş paneli 500 tl x3= tane koysa 1500 tl eder
    1500 waatt akıllı İnventor 1500 tl. yaptı 3000 tl. Aküyü ayrıca kalem ekledikleri için buraya yazmıyorum. 3000 tl malzemeyi 9000 tl yazıyor size. kablosu ek işçiliği ile beraber.
    -Webasto ısıtıcı 4600 tl demiş. Piyasada yerli malı dai shawa 2500 tl hadi webasto 3500 tlye taktırabilirsiniz.
    -bir de ekstra pakette hem kasetli hem porta potti(mobil) tuvaleti yazmış. 2 kere tuvalet satıp bunu genel toplama ekliyor. Halbuki standart donanımda tuvalet koyması lazım

Açıkcası bu kadar açık soru varken standart donanıma tuvalet gibi olmazsa olmaz bir şeyi koymazsa bu üretici beni kaybeder arkadaş.
    2020 karavan fuarında aracı gördüm tabiki full paketlisini koymuşlar.

Bana kalırsa 2 el herşeyi içinde niewiadow karavan alsanız daha ucuza gelir 80.000 tl civarına komple karavanınız olur
    Selamlar,

Gezenbilir'de 750 kg altı karavanların listesini tutuyordum. Ancak Yönetimsel saçmalıklar sebebiyle listeyi düzenli olarak burada paylaşmanın daha doğru olduğunu düşündüm. Orası bilgi paylaşımından ziyade adamına göre muamele yapılan, birkaç üreticinin reklam servisi olmuş, neyse...

LİSTE ÖZETİ:
    * Liste mutfak/banyosu olan/karavan içinde olan karavanlar, olmayan/dışarıda olanlar ve Off Road Karavanlar şeklinde üçe ayrılmıştır.
    * Liste sadece tip onay belgesi olan ve O1 sınıfında olduğu duyulan ancak teyit edilmeyen karavanlardan oluşmaktadır.
    * Pino 280(300) Cachalote modeli yeni modelde 800 kg ile O1 sınıf dışı kaldığı için listeye alınmamıştır. Ayrıca Gündoğdu Karavan - Leyli 2.40 modelinin tip onay belgesinin olduğu teyit edilemediği için listeye alınamamıştır.
    * İthal O1 sınıfında alınabilir olan sadece Aydos- Niewiadow markası vardır, Karavan 2/3 kişilik olup, 4 kişilik modeli yoktur ve İtalik yapılmıştır.
    * Ağırlıklar standart donanım ağırlıkları ile ölçüldüğü için sonrasındaki eklemeler ile 750 kg altı kalacak karavanlar için en idael kilo yaşam aküsüz en fazla 700 kg altı düşünülmektedir. Bu kapsamda 4 kişilik frenli 700 kga kadar olan sadece 4 karavan modeli vardır ve *----* şeklinde işaretlenmiştir.
    * Liste alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.
    * 4-5 kişilik modeller bold yapılmıştır.
    * Carvan Karavan daha seri üretim ürün bilgisi alınmadığından paylaşılmamıştır.

750 KG ALTI -TAM KARAVANLAR ve MUTFAK/BANYO DIŞARIDA OLAN/OLMAYAN KARAVANLAR ve OFF ROAD KARAVANLAR LİSTESİ
    1-Tam Karavanlar:
    a) Aydos- Niewiadow Nt 126 ET (İthal 2 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 600 kg)
    b) Başoğlu - Caretta Uncle 370 (4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 735 kg) ve Junior (2 Kişilik)
    c) *Carpento - 410 ve 360* (4.10 modeli 5 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 680 kg - 3.60 modeli 4 kişilik - Frenli Standart Aksesuarlu Ağırlık: 600 kg) ve 310 (2 Kişilik)
    ç) Dolly - Weekend (2 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 720 kg)
    d) Eks - 3600 (4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 710 kg)
    e) Erba - 4.10 (4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı/Farklı Mobilyalı Ağırlık: 720 kg ) ve 3.75 (2-3 Kişilik)
    f) GeoCamper - Hunter - City (Light Class) (2-3 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 730 kg )
    g Güney - Maxi 4.40 (4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 750 kg) ve Midi (2-3 Kişilik)
    ğ) Hotomobil - Troy - (2 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 650 kg)
    h) *May - 3600/3800* (4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 650 kg) ve 2500 (2 Kişilik)
    ı) NK - 3500/3800/Ritim Beşyüz 6 (4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 750 kg)
    i) Ortiz - 3.90 (Ranza&Tavan Camlarsız versiyonu O1 Belgeli 4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 740 kg) 2/3 (Ranza&Tavan Camlarsız versiyonu O1 Belgeli 3 kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık 750 kg)
    j) *Saly - Carabinata* ve XL 3.25 (XL modeli 5 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 710 kg - Carabinata modeli 4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık 690 kg) ve Carabinata MINI (2-3 Kişilik)
    k) *Umarsan - Rena 3.60* (4 kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 690 kg)
    l) White Pigeon - Atlantis 3.60(4 Kişilik - Frenli Standart Aksesuarlı Ağırlık: 740 kg)

2) Mutfak/Banyo Dışarıda/Olmayan Karavanlar:
    a) Aydos- Niewiadow Nt 126 (İthal 3 Kişilik) (Banyo yok)
    b) Başoğlu - Caretta 1500 (4.18 metre) (2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 460 kg) (Mutfak dışarıda, banyo yok.)
    c) Güney - Mini (3 metre) (2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 350 kg) (Mutfak dışarıda, banyo yok)
    ç) Pino - Pİ 2010 (2.10 metre) (2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 350 kg) (Banyo yok)
    d) White Pigeon (3 metre) (2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 500 kg) (Mutfak dışarıda, banyo yok)

3) Off Road Karavanlar:
    a) Başoğlu - Caretta Off Road (2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 460 kg) (Mutfak dışarıda, banyo yok.)
    b) Crawler - Izz 428 (4.28 metre) (4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 740 kg) ve EN 390 (3.90 metre) (2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 680 kg) (Mutfak dışarıda, banyo yok.)
    c) Erba - 3.75 Off Road (3 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 700 kg)
    ç) GeoCamper - Off Road (Light Class) (3 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 730 kg )
    Erba 5.25 aldım, en önemlisi forumda hiç bahsedilmeyen fren sistemi çok iyi ve stabilizörlü başlığı var. Ortiz i tercih etmeme sebebim, yaz kış kullanım yada yol performansına faydası olmayan 1-2 görsellik eklenerek 3.90 lık karavan fiyatı 40+KDV ve 750 kilo altı olduğuda tartışılır. İçine yüklediğim yada ilave ettiğim eklemelerden sonra 750 kilo üstü mü altı mı diye düşüneceğime istediğim ilaveleri fiyat olarak uygun olan Erba nın 5.25 modeline eklettim ve plakalı aldım (kim çevirirse çevirsin kafam rahat) Türkiye zaten mobilya konusunda baya ilerde, 5 sene sonra sıkılırsam iç mobilya aksamı için 5 bin harcar daha değişik birşey yapabilirim. Bence ortiz, erba, Saly, Başoğlu kısacası yerli firmaların hepsi aynı tarzda. Köklü bir firma, standart stabilizatörlü uygun fiyat olması sebebiyle Erbayı seçtim ve çok memnunum. Herkesin hayallerine kavuşması dileğiyle
    @mcse2k3

hocam ülkemizde normal Camper karavanlar dahi tatil yörelerinde acayip karşılanıyor.
    face gruplarında bir çok defa denk geldim adam karavanı var deniz kenarında bir yerde yatıp kalkacak
    belediye zabıtası geliyor yok jandarma geliyor duramazsın git kampinde konakla diyor

Kampinge gidiyorsun gecelik 50-60 tl karavana istiyor. Tuvaletleri leş gibi.

Ülkemizde eğitim şart gerçekten.

Starex demişssin. Bu araç acayip çok yakıyor. Onun yerine maxi doblo olabilir. karavan ile aslında haftasonu bir ormanlık alanda veya deniz kenarında kafanı dinlemek gibisi yok.
    İstanbulda çalıştım ben. Bir sürü insan var imkanım da vardı ayrıldım Bursaya geldim.

Aslında motorla çadırcılık da yapılabilecek bir yöntem
  • Takip. Benim de merak ettiğim bir konu.
  • Takip. İlgi çekici ve merak uyandıran bir soru olmuş.
  • Bütçen nedir? Arkadaş link atmış..
  • Modelli karavanların vergisinin çok yüksek olduğunu duymuştum.
  • Ev alma karavan al
  • iyi bir karavan için 50bin lazım, çok para
  • Her tip ve modeli ikinci el olarak Sah. Com. da satılık var. Şu an karavanların en pahalı zamanı. Karavan alacaksanız ekim , kasım,aralık ayları ilanlara bakın.Bir mevsimlik düşünüyorsanız üç aylık kiralayın. İkinci elde ne ellisi ? Yirmi bine kadar karavan var..Üst sınırı açık.Bursa da istediğiniz her arabanın içine, üzerine karavan yapılıyor... kolay gelsin.. Elektrik konusu dağın başında, deniz, göl kenarında tek kamplarda karavandaki küçük jeneratörlerle sağlanıyor..Karavanlara özel kamp yerlerinde ise her karavan için takacak pirizler var. Ücretin içinde..Oraya takıp elektrik alınıyor..Buzdolabı, tv, kılima çalışıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 19 Temmuz 2012; 8:36:36 >

• Buyur dostum, seç beğen al.....

http://www.basoglucaravan.com.tr
  • karavan gerçekten çok hoş

yalnız bunu cekecek durduracak motoru yorulmayacak bir aracınız olmalı.

kalkıpta 1.5 dci 1.3 multijet 1.6 lpgli araç ile bu karacan çekilmez.

şöyle koca bir karavan alacaksın içinde 2 tane su tankı olacak koca bir jeneratör olacak herşey dolu dolu

önüne birtane l 200 veya d max. git gidebildiğin kadar gez
  • Karavanları ben de çok severim,Airstream dünyada en iyisi diye biliyorum bu konuda.Serenity modelinden bir kaç kesit :)

Ayrıca bu kütleyi çekmek için olmazsa olmaz bir F450 de gerekiyor,mümkünse King Ranch

Karavan konusunda hayallerimin sınırı bu kombinasyon

• Benimde hayalimde böyle birşeyler var. Gidip 100.000TL ye 1+1 yazlık alacağına 100.000TL lik karavan alsan her ilde birer yazlığın olmuş olur....
  • quote:

Orijinalden alıntı: causeandeffect

Karavan konusunda hayallerimin sınırı bu kombinasyon

peki üstteki kombinasyonda bir ikiliyi kullanmak için hangi ehliyet gerekiyor,

bu 2li kombinasyon neredeyse bir TIR gibi...

• quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

peki üstteki kombinasyonda bir ikiliyi kullanmak için hangi ehliyet gerekiyor,

bu 2li kombinasyon neredeyse bir TIR gibi...

Ford F450'yi tek başına kullanmak için bile kamyon sınıfı ehliyet gerekiyor hocam.Arkadaki karavan için de ayrı bir ruhsat gerekiyor sanırım :) meşakkatli iş yani :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: D-Assault

Buyur dostum, seç beğen al.....

http://www.basoglucaravan.com.tr

Ben kısa bir süre çalışmıştım burada...Karavana işinin Türkiyedeki öncülerinden...Ben ordayken ingilizlerin çift katlı otobüslerini karavana dönüştürüyorduk...Standart hazır karavanlar dışında...İsteğe özel karavanda yapılabiliyor...Aracınızı alıp geliyorsunuz ve ne istiyorsanız yapılabiliyor...Hatta eski ford transit minibüsü karavana çevirmiştik, üzerinede normal ev tipi klima takılmıştı...

• benim asıl merak ettiğim tuvalet işi nasıl hallediliyor bu araçlarda
  • Sanırım altta küçük bir atık su tankı var , orada birikiyor. Sonra müsait bir yere boşaltıyorsun o tankı
  • quote:

Orijinalden alıntı: commandos82

Benimde hayalimde böyle birşeyler var. Gidip 100.000TL ye 1+1 yazlık alacağına 100.000TL lik karavan alsan her ilde birer yazlığın olmuş olur....

Hocam bunun icinde yaşlı olmak gerekiyor ya yani sınırsız iznin olucak geliceksin bizim gibi kısa izini olan ve genc olanlara pek gitmez bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nihilist76

benim asıl merak ettiğim tuvalet işi nasıl hallediliyor bu araçlarda

Şu şekilde hocam,resim koymak istemedim şimdi link vereyim :)

http://www.lets-getaway.com/caravantoilet-portapotti.htm
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.