Şimdi Ara

Karaşimşek devresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, 555+4017 ile yapılanların aksine bir devre ile karşılaştım. Şema çok basit geldi. 12v besleme ile çalıştırılabilir hale getirmek için ne yapmamız lazım ?

7408 entegresi ile AND kapısı kullanılarak 4 adet 4017 bağlayıp karaşimşek çalışacak. 16 led çıkışını her çıkışa paralel 1 ekleme yaparak 32 lede çıkarılacak (şemada gözükmesine gerek yok). Hız ayarını nasıl yapabiliriz ?

ISIS: LİNK
    Karaşimşek devresi
    Şema alıntıdır.(Samet Yüzügüllü)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 31 Mart 2018; 19:56:47 >

• 12V besleme için bağlanacak led akımını belirleyip led ayaklarına direnç bağlamanız gerek.Direnc hesabı için internette araçlarlar var.Devrenin hızını saat frekansını değiştirerek yapabilirsiniz.Bu devrede belirtilmemiş ama 555 ile saat frekansı elde edebilir,hız ayarı için potans bağlayabilirsiniz.
  • tecman kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Çizim olarak yardım edebilirseniz sevinirim.
  • slm sema güzel geldı gözüme bos zaman bulursam çızım yaparım bı ara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 8 Nisan 2018; 13:38:47 >
  • japon_japon kullanıcısına yanıt
    Eyvallah hocam. Benim içinde acelesi yok devrenin. Sizin yapmanızı bekliyorum :) Seversiniz çok fazla led içeren devreleri
  • linyit43 kullanıcısına yanıt
    bugun bıraz cizim yaptım 8 ledin cıkısını dıger cıkıslarla bırlestırmek yorucu :)))

bende başka taktık yaptım bakalım nasıl olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 14 Nisan 2018; 22:43:0 >
    Kare dalga icin 555 mi kullandin japon?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    evet NE555 kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 15 Nisan 2018; 16:22:7 >
  • devre çizimi tamamdır yapacak arkadaşlar buradan yazabılır
    baskı devre yı yollaya bılırım

çizimin son halı
    Karaşimşek devresi
  • linyit43 kullanıcısına yanıt
    nerelerdesın yaa bakacan dıye hergun buraya gelıp bakıyorum yoksun :)))
    konuyu hep up yaptım sen hala yoksun :)
    bak bakalım nasıl olmuş cızım
    Ellerinize sağlık hocam gayet güzel olmuş çizim. İlerleyen dönemlerde yapmayı planlıyorum. Arşivinizde bulunsun bu konuyu tekrar gündeme çıkarırız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.