Şimdi Ara

KARAMANOĞULLARI BEYLİĞİ-TÜRK OLMAK (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
3
Favori
24.564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • KARAMANOĞULLARI-OSMANLI-TÜRKİYE-ERGENEKON günümüze kadar süren 1000 yıllık bir savaşın tarafları bir tarafta Türkleri kullanıp daha sonra üst yönetimlere diğer etnik grupları getirip Türkleri yönetimden uzaklaştıran osmanlı(bunu yapmasının nedeni anadolu dışına çıkıp diğer devletlerle beraber imparatorluk kurma ve yayılma hayali)diğer yanda saf Türkçülük ile hareket eden politakasının merkezine Türkçülüğü koyan karamanoğulları.Günümüzde dahi bu iki anlayış çarpışmakta geçen hafta erdoğanın konuşmasındaki Türkçülüğe karşıyım sözü ve bütün devletin üst kademelerine ve bakanlıklara Türklerin dışındaki isimleri getirmesi ,yeni osmanlı politikaları gibi örnekler,diğer tarafta ulusalcı kemalist Türkçü anlayış.İlerde daha çok açıcam bu konuyu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Bu forumda bu beyliğin bayrağında İsrail Yıldızı olduğu yazıyordu.
    Yahudilikle ilgisi var mı?

siyon yıldızı yani heksagram sırf yahudi kültürüne ait bir imge değildir,osmanlı bile kullanmıştır nasılmı ?
    http://heksagram.blogcu.com/hexagram/780797

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 4 Ocak 2011; 6:40:01 >
  • Orijinalden alıntı: nanaka9

@sekoya81

Karamanlılar soyundan gelen Atatürk

Bunun belgesine veya kaynağına nasıl ulaşabilirim?

http://www.bighaber.com/turk-tarih-kurumu-eski-baskani-halacoglu-ataturk-karamanlidir-ozel/
  • sekoya hala kariyerin hakkında en küçük bilgimiz yok

yazdıkların komplo teorisinden öte gitmiyor haberin ola....

bir taraftan kötülediğin osmanlı

tamam çok yanlışları vardır

ama bir taraftanda bizanzlılarla işbirliği yaptı dedin osmanlı, defalarca haçlı saldırılarına karşı durmuş, çağında ümmetin yaşamasında en önemli etken

her ne kadar içinde sorunlar olsada var olmasaydı çok daha kötülerini olabileceği...

bir taraftan diyorsun akıncılar karahanlılar
    mantıklı
    temelli düşma kesilmiyorlar
    en azında ortak bir hedeftebuluşmuşlar
    yani zamanlarını bekliyor

ama diğer taraftan küffara karşı girişilen bir savaşta osmanlıyı arkadan vurabilecek kadar düşüncesiz hareket eden bir yapı

en kötüsü ise bunu ergenekonla birleştirmen

yani demen o ki ergenekon karahanlıdır öz türkü savunur falan

yani sen inanıyor olabilirsin
    kendince bildiklerin vardır
    veya bildiğini sandıkların

ancak bizim bilgilerimiz ergenekonun tam bir türk ve müslüman düşmanı bir yapı olduğu yönünde

• İlk yorumumda "zıva tevil götürmez " diyerek kısa yazmıştım ama bu tür saçmalıklara inananların çokluğunu dikkate alarak tüm zırvalara tevil getirmek mecburiyet oldu. Kısa kısa ve uzun bir zaman dilimine bölerek yazacağım. İlk olarak Karamanoğlu Mehmed Bey'in o bilindik sözlerinin sebebini yazmakla başlayayım. Türkçü Ziya Gökalp "Tarihte Türkler" isimli çalışmasının 130. sayfasında (Ötüken yay.) şunları söyler;

"Bügünden sonra divanda, dergahta, bargahta(mecliste ve meydanda)Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır " şeklindeki meşhur emirnemesini çokları Karamanoğlu Mehmed Bey'in Türkçülüğünden , milliyet şuurunun kuvvetinden doğmuş bir emir olduğunu sanarak Karamanoğlunu Selçuklular'a karşı milliyetçiliğin savunucusu gibi görürler. Aslında Karamanoğlu'nun bütün gayesi devlet idaresinde bulunan okumuş tabakanın yani aydınların tesirini ortadan kaldırmaktı."

Ne garip ki, buraya aktarılan çelişkiler tomarında ise Karamanoğlu Mehmed Bey'in bu sözü, Türklüğünü kaybetmiş(!), Türk düşmanı(!) Osmanlılara karşı söylenen bir sözmüş gibi algılatma çabası var.

• quote:

bizim bilgilerimiz ergenekonun tam bir türk ve müslüman düşmanı bir yapı olduğu yönünde

Operasyonun adındanda mı şüphelenmezsiniz? Türkü ve Türklüğü silmek için yapıldığı çok açık ortada.

Konuya gelince; Tarihi başaran belirler. Karamanoğullarının şanssızlığı "cihad ve gaza" yapabilecek bir küffar sınırına sahip olmamalarıydı. 300 çadırlık bir oba olan Osmanlı'nın şansı ise Bizans'a komşu olmasıdır. Bundan dolayı diğer Türk boyları tarafından kabul gördü ve desteklendi. Osmanlı Karamanoğullarına çok toleranslı davranmıştır. Sırp, Bizans, Timur ittifakları görmezden gelinmiş, okkalı bir fatura kesilmemiştir. Hatta kız kardeşleri ile evlendirilerek akrabalık yolu ile etkisizleştirilmek bile istenmişlerdir. Cem Sultan olayındaki tutumları, en mülayım padişahlardan biri olan II. Bayezid'i çileden çıkarmış ve kesin sonlarının bu padişah tarafından gerçekleşmesini sağlamıştır.

Osmanlı-Karaman mücadelesi bana hep Türkiye Cumhuriyeti-Erbakan mücadelesini hatırlatmıştır. Nedenini bilmiyorum ama gözümde hep böyle canlanmıştır. Ergenekon bağlantısı kurmayı başarmak ise komplo teorisyenliğinde duayenliğin göstergesi olmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

Osmanlı-Karaman mücadelesi bana hep Türkiye Cumhuriyeti-Erbakan mücadelesini hatırlatmıştır. Nedenini bilmiyorum ama gözümde hep böyle canlanmıştır. Ergenekon bağlantısı kurmayı başarmak ise komplo teorisyenliğinde duayenliğin göstergesi olmalı.

sadece bu sözüne bi açıklık getirimisin? Yani Tc tamam tarihsel süreç olarak konuya dahil ama erbakan nasıl dahil oldu bir türlü çözemedim. Hayal gücüm bile yetmedi doğrusu
  • quote:

Orijinalden alıntı: combaba

quote:

sadece bu sözüne bi açıklık getirimisin? Yani Tc tamam tarihsel süreç olarak konuya dahil ama erbakan nasıl dahil oldu bir türlü çözemedim. Hayal gücüm bile yetmedi doğrusu

Bilmediğimi yazmıştım. Konya desteği olabilir. Mücadelelerinin anlamsız benzerliği olabilir. Karamanoğulları ile Erbakanın dik kafalılığı olabilir. Benzerlik çok.

• Atalarımla gurur duydum şu an :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: seymes

İlk yorumumda "zıva tevil götürmez " diyerek kısa yazmıştım ama bu tür saçmalıklara inananların çokluğunu dikkate alarak tüm zırvalara tevil getirmek mecburiyet oldu. Kısa kısa ve uzun bir zaman dilimine bölerek yazacağım. İlk olarak Karamanoğlu Mehmed Bey'in o bilindik sözlerinin sebebini yazmakla başlayayım. Türkçü Ziya Gökalp "Tarihte Türkler" isimli çalışmasının 130. sayfasında (Ötüken yay.) şunları söyler;

"Bügünden sonra divanda, dergahta, bargahta(mecliste ve meydanda)Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır " şeklindeki meşhur emirnemesini çokları Karamanoğlu Mehmed Bey'in Türkçülüğünden , milliyet şuurunun kuvvetinden doğmuş bir emir olduğunu sanarak Karamanoğlunu Selçuklular'a karşı milliyetçiliğin savunucusu gibi görürler. Aslında Karamanoğlu'nun bütün gayesi devlet idaresinde bulunan okumuş tabakanın yani aydınların tesirini ortadan kaldırmaktı."

Ne garip ki, buraya aktarılan çelişkiler tomarında ise Karamanoğlu Mehmed Bey'in bu sözü, Türklüğünü kaybetmiş(!), Türk düşmanı(!) Osmanlılara karşı söylenen bir sözmüş gibi algılatma çabası var.

yanlış bilgi edinmediysem, Karamanoğlu Mehmet Bey'in bu fermanı 250 gün kadar yürürlükte kalmıştır.

Doğru mu?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: combaba

quote:

Bilmediğimi yazmıştım. Konya desteği olabilir. Mücadelelerinin anlamsız benzerliği olabilir. Karamanoğulları ile Erbakanın dik kafalılığı olabilir. Benzerlik çok.

erbakan,erdoğan bunlar daha çok osmanlı zihniyetini temsil eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 5 Ocak 2011; 18:24:03 >

• erbakanın dik kafalılığı derken sanırım 40 yıl önce söylediği savunduğu neyse hala aynı şeyleri söylüyor ve savuyor olmasının kast ediyorsun sanırım. El hakl doğruda söylüyorsun. 40yıldır bıkmadan usanmadan yeniden büyük türkiye ve tyaşanabilir bir dünya söylemini dile getiren, sadece dile getimekle kalmayıp eline geçen fıorsatta bunu uygulayan yegane insan....

40 yıldır söylediklerine zamanında karşı çıkanlar, en keskinleri bile erbakan a hak verir durumuna gelmiştir.

Erbakan asla işbirlikçi değildir

lafının itiraf edebilecek kadarda zaman onu haklı çıkarmıştır

Evet dik kafalıdır

burnunun dikine gider

Allah doğruları sezme gücünü erbakan a nasip etmişse onu yapacak başak bir şeyide yok zaten.

peygamber efendimizde öyleydi

hak bildiğini söylerdi ve yapardı

erbakanda aynen onu taklit ediyor

yani erbakanda aslında bir taklitçi

ama o
    sadece peygamber efendimizi taklit ediyor

ona çalışıyor

osmanlı benzetmesine gelince

bildiğim kadarıyla kökü daha çok karamanoğluna dayanır..

ama ne osmanlıcılık nede bir başkası

onun hedefi

40 yıldır söylediği gibi

bütün insalnığın saadeti için
    yeniden büyük türkiye
    yaşanabilir türkiye

• Vatansever olduğu doğru da bölücülüğü başımıza sardıranların başında gelir kendisi. "Sen Türk'üm dersen..." yumurtası sorunu büyüten marazların başında gelir. Mücadelesi de Karamanoğullarının Osmanlıya karşı verdikleri mücadele kadar anlamsız. Yeldeğirmenleri ile savaşan Don Kişot zamandaş versiyonudur. Bu ucubeleri de o başımıza musallat etti. Onun çırakları bunlar. Hesabını verecektir mutlaka. Allah ıslah etsin...
  • quote:

Vatansever olduğu doğru da bölücülüğü başımıza sardıranların başında gelir kendisi. "Sen Türk'üm dersen..." yumurtası sorunu büyüten marazların başında gelir. Mücadelesi de Karamanoğullarının Osmanlıya karşı verdikleri mücadele kadar anlamsız. Yeldeğirmenleri ile savaşan Don Kişot zamandaş versiyonudur. Bu ucubeleri de o başımıza musallat etti. Onun çırakları bunlar. Hesabını verecektir mutlaka. Allah ıslah etsin...

aynen erbakan vatanseverdir de ,başımıza saldığı akp ve filizlendirdiği kürt milliyetçiliği tarihimize kara birer leke olarak geçicek.
  • sekoya81 bu osmanlı düşmanlığı nerden, yazdığın bütün mesajlar sanki temel amacı bu

istiklal şairimizin şiirlerini hiç hissederek okudun mu, kimse mehmet akifin vatanperver olmadığını iddia edebilir mi?
    oysa ki mehmet akif arnavuttu.

karamanoğullarından olmayanlar üzülsün mü. bir insanın 650 yıl hüküm sürmüş şanı belli olan bir tarihinden bu kadar nefret etmesi neye bağlıdır, senin gibi düşünen bir çok insan da var bunu da biliyorum ama anlayamıyorum. ortaokulda tarih dersini dinlerken tek ben mi ecdadımla gurur duyuyordum. fatihin gemileri karadan yürüttüğünü dinlerken sadece benim mi tüylerim diken diken oluyordu.
  • Osmanlının Karamanoğulları karşısında Bizanstan yardım almasının bu tartışmada önemi yok
  • Irkçı mısın sen koçum?
  • Osmanlı'da Türklük davası sadece ittihat terakki döneminde o da mecburen güdülmüş diye biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seymes

İlk yorumumda "zıva tevil götürmez " diyerek kısa yazmıştım ama bu tür saçmalıklara inananların çokluğunu dikkate alarak tüm zırvalara tevil getirmek mecburiyet oldu. Kısa kısa ve uzun bir zaman dilimine bölerek yazacağım. İlk olarak Karamanoğlu Mehmed Bey'in o bilindik sözlerinin sebebini yazmakla başlayayım. Türkçü Ziya Gökalp "Tarihte Türkler" isimli çalışmasının 130. sayfasında (Ötüken yay.) şunları söyler;

Son derece faydalı oldu bu alıntı, çok teşekkürler.

Görünen o ki eğer bu Karamanoğlu fermanı efsanesi Ziya Gökalp eseri sonrası filizlendiyse, meseleyi bu başlıkta olduğu gibi aktaranları, en başta Ziya Gökalp reddetmekte. Kısaca orjinal eseri dahi anlamamakta ısrar etmiş birileri.

• quote:

Vatansever olduğu doğru da bölücülüğü başımıza sardıranların başında gelir kendisi. "Sen Türk'üm dersen..." yumurtası sorunu büyüten marazların başında gelir. Mücadelesi de Karamanoğullarının Osmanlıya karşı verdikleri mücadele kadar anlamsız. Yeldeğirmenleri ile savaşan Don Kişot zamandaş versiyonudur. Bu ucubeleri de o başımıza musallat etti. Onun çırakları bunlar. Hesabını verecektir mutlaka. Allah ıslah etsin...

yani lehrer

gerçekten büyük bir hayal kırıklığı yaşattın bana

daha önceki mesajlarında sürekli bir tutarlılık vardı sanki yada ben öyle hatırlıyorum

ama burda kürtçülük hareketinin asıl hedefinin siyonizme hizmet ettiğini, siyonizmin dünyadaki en organize düşmanının ise erbakan olduğunu başta siyoniztler bilir. Nasıl oluyorda erbakan düşmanı olduğu bir hareketin ekmeğine yağ sürer

asla olmayacak bir şey

ha yazmış olduğun lafda doğru
    erbakan sen türküm derken başkalarınada başka milli unsuru öne çıkarma hakkı veririsin demiştir ve bugün de buu cevabı alınmıştır. Bunu erbakan söyledi diye değil evrensel bir tepki olarak nede anlamaıyorsun şaşıtrdım. Etki tepki evsensel bir yasadır nerdeyse bunu erbakan söyleyincemi gözüne battı. herkez neyse o şekilde kabul etmek en doğrusu..onlarıda bizleride yaratan Allahtır. Bunun ifadesidir görüşü. Keşke birilerinin eline geçmeden önce kürtlerin dil vb. konulardaki taleplerini yerine getirseydik. Sadece eğitim dilinini türkçe olması gibi bir olay yeetrli. Yoksa insnalar istediği dili konuşsunlar.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.