Şimdi Ara

Kar Altında Kalan Araca Ne Yapmalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
2.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracım Çanakkale'de kar altında, antifirizde koymamıştım. Burada kar yağabileceğini hiç düşünmediğimden işgüzarlık yaptım biraz.. Ayrıca el frenide çekili. Ne yapmalı? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu arada aracımda 10-60 yağ var.

• quote:

Orijinalden alıntı: alfista

Aracım Çanakkale'de kar altında, antifirizde koymamıştım. Burada kar yağabileceğini hiç düşünmediğimden işgüzarlık yaptım biraz.. Ayrıca el frenide çekili. Ne yapmalı? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu arada aracımda 10-60 yağ var.

Aracına bin ve çalıştır. 10 - 15 dk çalışsın. Havalandırmayı da aç. İşlem bu kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeArAnGeL

quote:

Aracım Çanakkale'de kar altında, antifirizde koymamıştım. Burada kar yağabileceğini hiç düşünmediğimden işgüzarlık yaptım biraz.. Ayrıca el frenide çekili. Ne yapmalı? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu arada aracımda 10-60 yağ var.

Aracına bin ve çalıştır. 10 - 15 dk çalışsın. Havalandırmayı da aç. İşlem bu kadar.

Antifreeze yok, sorun yaşamayacağımdan emin misiniz?
  • Bu ne korkaklık ya binin çalıştırın yürür o.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binmeden bir antifiriz al sabahtan koy araca. Silecek suyuna da Antifirizli cam suyu koymanızı tavsiye ederim. Öğleden sonra 2 gibi aracı çalıştır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neeceeeeeep ▲

Bu ne korkaklık ya binin çalıştırın yürür o.

At arabasına binmiyoruz sizin gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rubelhizb

Binmeden bir antifiriz al sabahtan koy araca. Silecek suyuna da Antifirizli cam suyu koymanızı tavsiye ederim. Öğleden sonra 2 gibi aracı çalıştır.

Teşekkür ederim,öyle yapayım.
  • Antifiriz koymadım dediğiniz motor suyu mu, cam suyu mu?

Cam suyu ise sıkıntı yok, fıskiye motorunu yakmamak için donu çözülene kadar su fışkırtmayın..

El freni köküne kadar tutmuyor yani lastikler dönmeyecek derecede değil ise, bir yarım saat kadar ısıtıp devam edin yolda açılır tamamen..

Motor suyunu kontrol edin, donmuş ise kesinlikle çalıştırmaya çalışmayın, bir ustaya danışın.. Devridaim pompasını yakarsınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: WaRToX

Antifiriz koymadım dediğiniz motor suyu mu, cam suyu mu?

Cam suyu ise sıkıntı yok, fıskiye motorunu yakmamak için donu çözülene kadar su fışkırtmayın..

El freni köküne kadar tutmuyor yani lastikler dönmeyecek derecede değil ise, bir yarım saat kadar ısıtıp devam edin yolda açılır tamamen..

Motor suyunu kontrol edin, donmuş ise kesinlikle çalıştırmaya çalışmayın, bir ustaya danışın.. Devridaim pompasını yakarsınız..

hem motor hem de cam suyunda antifiriz yok. motorda olmamasını ima etmiştim. el freni telide donmuş anladığım kadarıyla. motor suyu donmuşsa ne yapılabilir?
  • Sakın çalıştırma eğer su donduysa motora hasar veriyor. Ustundeki karı temizle ogle saatlerinde kaputu aç yarım saat bekle sonra marsa bas.

Aracın üzerinde kar bırakmak yaniga neden oluyor

• quote:

quote:

hem motor hem de cam suyunda antifiriz yok. motorda olmamasını ima etmiştim. el freni telide donmuş anladığım kadarıyla. motor suyu donmuşsa ne yapılabilir?

Donu çözücü solüsyonlar var fakat hortumlara zarar verebilir, o sebeple bir ustaya danışarak uygun kimyasal ile önce donu çözdürmelisiniz, sonrada kimyasal maddeden arındırmak için sistemdeki suyu bir taraftan boşaltırken, bir taraftan da bidona su eklemelisiniz, ta ki tamamen temizlendiğine emin olana kadar.. Bu aşamadan sonra güzelce antifirizle doldurabilirsiniz motor suyunuzu..

Bu arada size tavsiyem motor suyunu her daim antifirizli tutmanız yönünde.. Çünkü soğutma sistemi için üretilen (kaliteli) antifirizler sisteme zarar vermeyecek şekilde üretiliyor ve sistemde oluşabilecek pası önlüyor..

Antifiriz koymayacağım der iseniz saf su koymanızı tavsiye ederim..

• quote:

Orijinalden alıntı: pog

Sakın çalıştırma eğer su donduysa motora hasar veriyor. Ustundeki karı temizle ogle saatlerinde kaputu aç yarım saat bekle sonra marsa bas.

Aracın üzerinde kar bırakmak yaniga neden oluyor

aracı bi yere mi çektirsem,karar veremedim. hiç antifiriz yok. sadece su olduğu için ve suyuda tam olduğu için donmuşsa veya donarsa buz olur. buz oluncada hacmen genişler. başımıza iş aldık sanırım ooff off
  • quote:

quote:

quote:

Donu çözücü solüsyonlar var fakat hortumlara zarar verebilir, o sebeple bir ustaya danışarak uygun kimyasal ile önce donu çözdürmelisiniz, sonrada kimyasal maddeden arındırmak için sistemdeki suyu bir taraftan boşaltırken, bir taraftan da bidona su eklemelisiniz, ta ki tamamen temizlendiğine emin olana kadar.. Bu aşamadan sonra güzelce antifirizle doldurabilirsiniz motor suyunuzu..

Bu arada size tavsiyem motor suyunu her daim antifirizli tutmanız yönünde.. Çünkü soğutma sistemi için üretilen (kaliteli) antifirizler sisteme zarar vermeyecek şekilde üretiliyor ve sistemde oluşabilecek pası önlüyor..

Antifiriz koymayacağım der iseniz saf su koymanızı tavsiye ederim..

kesinlikle saf su dışında su bırakmadım. her bakımda antifirizde koyardık normalde,ama son bakımda (10.000km önce) amaan diyip bırakmadık.tam izmire gidecekken bugün şansımıza çanakkalede kara denk geldik..

• Ya birşey olmaz, çanakkale 0 altına nadir iner zaten. :) Kar2a alışık olmayan insan böyle telas olur işte. Adanalıları düşünüyorum bir kar fırtınası görseler nasıl olurlar acaba. Eskişehire gelen adanalı öğrencileirm her kış mutlaka düşe kalka bir hal oluyorlar.
  • Kaputu acip, sogutma sivisinin donmadigindan emin olduktan sonra marsa basın..

• şu an -3 hava. gidip hortumlara bakıcam. donmuşsa kapalı yere çektirmek lazım,nereye çektireceğimde meçhul. donmamışsa marşa basıcam. çalıştırıp ısıtıcam,benzinliğe gidebilirsem antifiriz alıcam .
  • Hic bir şey yapma havaların ısınmasını bekle garanti olsun diye soyluyorum

• Zaten o motordali su Donmuş olsa genişleyip blok çatlatır. Böyle bir durum yoksa bas Marşa devam et. Ama antifriz iyidir ihmal etme..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam tavsiyem araca dokunmayın. Havaların ısınmasını bekleyin, havalar duzeldikten sonra bi 15 dk çalıştırın.
    Eğer borulardaki su donduysa ki muhtemelen donmustur borulardaki su genlesir ve genişler. Ayrıca bi soğuk bi sıcak borulardaki kısa süre zarfında catlamalar oluşma ihtimali yüksek.
    Tekrar söylüyorum havalar 0 derecenin üzerine çıkmadan araciniza dokunmayın derim.
    Ayrıca hangi akla hizmet araciniza antifiriz koymazsanız anlamıyorum. Araba alacak paranız varda antifiriz koyacak para mı bulamıyorsunuz? Yada üşengeçlikten midir aklım ermiyor doğrusu.

• O suyun donmasi icin _5 10 derece olmasi lazm orasi 5 derece kar doldu diye korkuyorsun ya bas marsa yuru nereye istersen ben -10 derecede bile -10 da basip gidiyorum
    Edit nerde yasiyorum istanbul -10 nezaman gordugu tartisilir hahahahaha :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.