Şimdi Ara

Kapitalizm bütün insani değerleri yok etti (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
6
Favori
6.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
108 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-1F943E7C5

Yapma ya, 2.800 alan adam 50.000 alandan çok çalışıyormuş, genel müdür ne yapıyor oturduğu yerden iki vida sıkıp geçip kenara oturuyor mu sonra. İmza yetkisi farklıdır, kas gücüyle çalışmak farklıdır. İşçi örgütlerinin ve sendikaların en büyük avuntusu da bu işte, biz patronlardan çok çalışıyoruz

Alıntıları Göster

Kimse ceo işçiden az para kazanmalı demedi, öyle bir beyan gördün mü?

Ahlaklı bir insan, insanların yakin ücret almasıni akil edebilir. Gördüğüme göre senin hayvanı içgüdülerin daha güçlü, insanlar ezme kompleksin var.

İşçi 5bin alsin, patronu 20bin. Sosyalizm budur. Açlıktan insanlar kendin yakıyor demek bundan memnunsun daha evrimini tamamlamamışsin sen. Patron bugün hangi renk arabayla gidelim demesin. Orada otobüs parasi veremeyenler var. Halk elbette uyanacak ama cahil toplumlarda bu zor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sleepingawake

Kimse ceo işçiden az para kazanmalı demedi, öyle bir beyan gördün mü?

Ahlaklı bir insan, insanların yakin ücret almasıni akil edebilir. Gördüğüme göre senin hayvanı içgüdülerin daha güçlü, insanlar ezme kompleksin var.

İşçi 5bin alsin, patronu 20bin. Sosyalizm budur. Açlıktan insanlar kendin yakıyor demek bundan memnunsun daha evrimini tamamlamamışsin sen. Patron bugün hangi renk arabayla gidelim demesin. Orada otobüs parasi veremeyenler var. Halk elbette uyanacak ama cahil toplumlarda bu zor.

Alıntıları Göster

Risk analizi diye bir şey duydun mu sen hiç? Işçi 5 alsin, patron 20; işçinin verdiği bir hatalı kararla 4-5 metre demir sacı al kenara at zarar 10-20 dolar, müdürün verdiği hatalı kararla şirket batsın zarar yüzlerce milyon dolar. Aradaki 4 kat maaş için kimse o kadar riskin içine kendini sürüklemez, yapabiliyorsanız siz de yapın hür teşebbüs var kapitalizmde, kimse sizi işçi olmaya zorlamıyor, kimse onları Ceo olmaya da zorlamıyor. Gidin memur zihniyetine karşı çıkın çıkacaksanız hiçbir katma değer üretmeden iki kattan fazla asgari ücretlerle çalışıyorlar. Sizin düşmanınız size ekmek veren sermaye sahipleri değil devlete sırtını dayayıp bu ülkenin kanını emen yan gel yat yapan memurlar.

Vahşi kapitalizm başka, olayı uç noktalara götürüp işçiyi köle gibi çalıştıran, maaşını ödemeyen namussuz şerefsizlerden bahsetme bana, onlar namussuz. Gidin hepsini dövün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1F943E7C5 -- 14 Ocak 2021; 11:57:14 >

• Modern kölelik çağımızın sorunu. Daha büyük sorunda insanların bunu benimsemek zorunda kalmış olması. Herkes sürekli bir yarış içerisinde, insanlık bu şekilde birbirini yiyerek formunu tüketecek. Bir de üstüne bu bu kölelik düzeninde Türkiye ne üretiyor? Koca bir 'SIFIR'. Bu tükenişte bizim gibi 3. dünya ülkeleri de başı çekecek.

• quote:

Risk analizi diye bir şey duydun mu sen hiç? Işçi 5 alsin, patron 20; işçinin verdiği bir hatalı kararla 4-5 metre demir sacı al kenara at zarar 10-20 dolar, müdürün verdiği hatalı kararla şirket batsın zarar yüzlerce milyon dolar. Aradaki 4 kat maaş için kimse o kadar riskin içine kendini sürüklemez, yapabiliyorsanız siz de yapın hür teşebbüs var kapitalizmde, kimse sizi işçi olmaya zorlamıyor, kimse onları Ceo olmaya da zorlamıyor. Gidin memur zihniyetine karşı çıkın çıkacaksanız hiçbir katma değer üretmeden iki kattan fazla asgari ücretlerle çalışıyorlar. Sizin düşmanınız size ekmek veren sermaye sahipleri değil devlete sırtını dayayıp bu ülkenin kanını emen yan gel yat yapan memurlar.

Vahşi kapitalizm başka, olayı uç noktalara götürüp işçiyi köle gibi çalıştıran, maaşını ödemeyen namussuz şerefsizlerden bahsetme bana, onlar namussuz. Gidin hepsini dövün

Alıntıları Göster

Her tür teşebbüs var? Fazla Pollyanna mı okudun? Risk analizi dedin ya, yeni firma kuracaksin hiç risk yok di mi. Herkes aptal da ondan kuramıyor öyle mi?

Zenginlerin çocuklari zengin olmaya devam eder istisnalar hariç. Bu sistemler değişmedikçe devam eden bir kuraldır. Fakirler fakir kalmaya, şükretmeye (din) devam eder. Fakirlikten zenginliğe cikan cok nadirdir. Böylece patronlar daha rahat köleleri kullanır.

Benim sorunum bu : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51171233

Bunu savunacaksan daha fazla vaktimi alma, ben insan türü ile muhatap olurum.

• sleepingawake kullanıcısına yanıt

Sleepcigim buna kapitalizm hak yemek deniyor. Sana soyle bir ornek verecegim. Bankaya gittim kartla sira numarasi aldim, bekliyorum siram gelsin ve parami yatirip gideyim. Neyse bir kadin geldi sik ve lukus giyimli kartini takti pat numara yani sira ona geldi. Onumde 4-5 kisi daha var, saskin saskin bakiyorum.

Bu kadin bir devlet buyugu degil. Bir saglik calisani degil ki acil isi var hemen isini halletsin ve gitsin. Iste buna kapitalizm deniyor, baskasinin hakkini ve sirasini gaspediyor. Daha basit anlatilamaz.

• quote:

Her tür teşebbüs var? Fazla Pollyanna mı okudun? Risk analizi dedin ya, yeni firma kuracaksin hiç risk yok di mi. Herkes aptal da ondan kuramıyor öyle mi?

Zenginlerin çocuklari zengin olmaya devam eder istisnalar hariç. Bu sistemler değişmedikçe devam eden bir kuraldır. Fakirler fakir kalmaya, şükretmeye (din) devam eder. Fakirlikten zenginliğe cikan cok nadirdir. Böylece patronlar daha rahat köleleri kullanır.

Benim sorunum bu : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51171233

Bunu savunacaksan daha fazla vaktimi alma, ben insan türü ile muhatap olurum.

Alıntıları Göster

Hür diyorum, her tür diyor ya

Neyse orayı geçtim, uç örnek verme diyorum, en uca gidip dünyada şu kadar zengin, diğer şu kadarının servetine sahip diyor. Bunun kapitalizm veya sosyalizmle alakasını çözebilen varsa beri gelsin. Diğer türlü de tüm üretim araçlarına sahip devletler milyarlarca kat fazla fakirin servetine sahip olacak, baştakiler yiyecek, sizin gibi aveller de bakacak. Bu işin doğasının bu olduğunu idrak edemediğin sürece hayal görmeye devam edeceksin. Önemli olan hukuk ve riske göre adil paylaşımdır. Bu öyle senin kafana göre belirleyeceğin oranda ben üç alayım, şu beş alsın demek değil. Herkes aynı alsın demek de değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1F943E7C5 -- 14 Ocak 2021; 14:4:17 >

• Kaybedecek canımızdan başka neyimiz var lafı beni gaza getirdi. Doğru söylemiş arkadaş 3-5 adamı daha da zengin etmek için bir ömür feda ediliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

Sleepcigim buna kapitalizm hak yemek deniyor. Sana soyle bir ornek verecegim. Bankaya gittim kartla sira numarasi aldim, bekliyorum siram gelsin ve parami yatirip gideyim. Neyse bir kadin geldi sik ve lukus giyimli kartini takti pat numara yani sira ona geldi. Onumde 4-5 kisi daha var, saskin saskin bakiyorum.

Bu kadin bir devlet buyugu degil. Bir saglik calisani degil ki acil isi var hemen isini halletsin ve gitsin. Iste buna kapitalizm deniyor, baskasinin hakkini ve sirasini gaspediyor. Daha basit anlatilamaz.

Güzel örnek. Geri kalmış toplumlarda vip çilik artar. Bknz: Japonya'da sadece 2 araçlık konvoy ile trafiği durdurmadan devlet yönetenler vs geri kalmış ülkeler.

• quote:

Hür diyorum, her tür diyor ya

Neyse orayı geçtim, uç örnek verme diyorum, en uca gidip dünyada şu kadar zengin, diğer şu kadarının servetine sahip diyor. Bunun kapitalizm veya sosyalizmle alakasını çözebilen varsa beri gelsin. Diğer türlü de tüm üretim araçlarına sahip devletler milyarlarca kat fazla fakirin servetine sahip olacak, baştakiler yiyecek, sizin gibi aveller de bakacak. Bu işin doğasının bu olduğunu idrak edemediğin sürece hayal görmeye devam edeceksin. Önemli olan hukuk ve riske göre adil paylaşımdır. Bu öyle senin kafana göre belirleyeceğin oranda ben üç alayım, şu beş alsın demek değil. Herkes aynı alsın demek de değil

Alıntıları Göster

Adil paylasim. Ok.

Asgari ücret 2.8000

Yoksulluk sınırı 9.000tl.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51171233

Bunun kapitalizmle alakasi yok diyorsan üzgünüm ki fena cahilsin daha sistemler onu bile bilmiyorsun.

Kime ne anlatıyorum. Kulaktan dolma bilgilerle sosyalizmde bu olur diyor.

Karl Marx haklı çıkacak. Eninde sonunda kapitalizm, sosyalizme evrilecek. Biz göremeyiz, bunun için eğitimli halk ve liderler gerek tüm dünyada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sleepingawake -- 14 Ocak 2021; 13:14:2 >

• Sosyal medya kullanmamak bir nebze rahatlatıyor. Bu b*ktanlığı burnumuzun dibine sokması açısından bir etkisi var. 3 sene olacak hiç bir sosyal medya uygulamasını kullanmayalı. Herkese öneriyorum.
  • Kapitalizm iyidir manasında demiyorum ama kapitalizm olmasaydı bugün internette bu yazıları yazman için belki bir 200 sene daha beklemen gerekirdi ki o zaman zaten hayatta olmazdık. Küba'nın haline bak. Kapitalizm insanca değerlere zarar verir ama insanların birbirleriyle yarışması da (etik çerçevede olduğu zaman) yanlış bir şey değildir. Yanlış olan bu yarışta insanların birbirine bel altı vurması. Yoksa rekabet olmasa gelişim de olmaz herkes yan gelir yatar. Bunun yanında dinle ilgili görüşlerin seni bağlar. Müslümanım ve beni uyuşturduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bir hareket yaptığımda kimse bilmez deyip yapmıyorum. Bu da benim kendimi kontrol etmemi sağlıyor. Çünkü biliyorum ki bu dünyada yırtsam da bedelini diğer dünyada ödeyeceğim. Ama sadece bu dünyadaki adalete inansam haksızlığa uğrayıp bütün ömrümü harcasalar düşünsene oldu bitti. İnsan hata yapar ama ben biliyorum ki bu dünya geçici. Er geç adalet yerini bulacak. O yüzden haksızlığa uğrasam bile içim rahat. Bu da benim düzgün bir insan olmamı sağlıyor. Beni uyuşturmak karamsarlığa sürmek yerine rahatlatıyor. Bu da düzgün bir insan olarak kalmamı sağlıyor.

• Herkes sabah işe gidip akşam geri dönüyor. Üretilen mal, hizmet, hammadde vs. hep beraber üretiliyor. Elde edilen değer hiç adil olmayan şekilde paylaşılıyor. İşçi 3, tasarımcı 5, taşıyıcı 7 alıyorsa patron milyon alıyor. Bir kişinin sermayeden ortalama bir kişiden yüzlerce binlerce kat fazlasını alması insanlaığı nasıl ayağa kaldırmıyor şaşırıyorum. 1’lik dilim 99’luk dilimi çobanın sürüyü güttüğü gibi güdüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thrashead

Kapitalizm iyidir manasında demiyorum ama kapitalizm olmasaydı bugün internette bu yazıları yazman için belki bir 200 sene daha beklemen gerekirdi ki o zaman zaten hayatta olmazdık. Küba'nın haline bak. Kapitalizm insanca değerlere zarar verir ama insanların birbirleriyle yarışması da (etik çerçevede olduğu zaman) yanlış bir şey değildir. Yanlış olan bu yarışta insanların birbirine bel altı vurması. Yoksa rekabet olmasa gelişim de olmaz herkes yan gelir yatar. Bunun yanında dinle ilgili görüşlerin seni bağlar. Müslümanım ve beni uyuşturduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bir hareket yaptığımda kimse bilmez deyip yapmıyorum. Bu da benim kendimi kontrol etmemi sağlıyor. Çünkü biliyorum ki bu dünyada yırtsam da bedelini diğer dünyada ödeyeceğim. Ama sadece bu dünyadaki adalete inansam haksızlığa uğrayıp bütün ömrümü harcasalar düşünsene oldu bitti. İnsan hata yapar ama ben biliyorum ki bu dünya geçici. Er geç adalet yerini bulacak. O yüzden haksızlığa uğrasam bile içim rahat. Bu da benim düzgün bir insan olmamı sağlıyor. Beni uyuşturmak karamsarlığa sürmek yerine rahatlatıyor. Bu da düzgün bir insan olarak kalmamı sağlıyor.

Bu kelimeler çok klişe oldu. Küba’dan daha kötü durumda olan ülkeler neden kapitalizm’in leşliği için örnek gösterilmiyor?

Ben komünizm veya kapitalizm’in taraftarı değilim ama kapitalistler, komünistleri adil eleştirmiyor.

• quote:

Adil paylasim. Ok.

Asgari ücret 2.8000

Yoksulluk sınırı 9.000tl.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51171233

Bunun kapitalizmle alakasi yok diyorsan üzgünüm ki fena cahilsin daha sistemler onu bile bilmiyorsun.

Kime ne anlatıyorum. Kulaktan dolma bilgilerle sosyalizmde bu olur diyor.

Karl Marx haklı çıkacak. Eninde sonunda kapitalizm, sosyalizme evrilecek. Biz göremeyiz, bunun için eğitimli halk ve liderler gerek tüm dünyada.

Alıntıları Göster

"Önemli olan hukuk ve riske göre adil paylaşımdır" diyorum, yalandan da olsa iki cümle cevap verebilmek için lafı eviriyor çeviriyor bir şeyler yazıyorsun. Olması gerekeni söylüyorum, şu an bu uygulanıyor diye bir iddiam yok, kimsenin de olamaz. Senin sisteminde hukuğun ve riske göre adil paylaşımın temel teşkil edeceğinin bir garantisi var mı? Söylediğin ben 5 alayım, patron 20 alsın zırvasından anlaşılacağı üzere yok, olamaz da. Benim kılavuzum daima bilim ve akıldır. Tarihte bilim ve akılla hareket eden ve ortaya çıktığı medeniyeti ileriye götürüp, halkını da refaha kavuşturmuş bir tane sosyalist ülke göster, ki hadi bir iki tane gösterdin diyelim, bu bile emsal olarak alınıp da komünizm saçmalığının peşine takılıp gidilebilecek yeterli sağlıklı veriyi vermez. Çünkü temelinde özgür düşünce yoksa bilim de, sadece mevcut iktidarı korumak için kullanılan bir silaha dönüşür. Elinin altında kapitalistlerin ağababalarının icatları bilgisayar, internet, cep telefonu varken bu kadar cesur ve beylik laflar edebilmek, herhalde sadece böyle saçma sapan forumlarda karşımıza çıkabilecek bir şey olsa gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1F943E7C5 -- 14 Ocak 2021; 13:49:28 >

• PresidentObama kullanıcısına yanıt
    İnsanoğlu gelişmedi tam olarak.Ilkel durtuleri hala geçerli.Niçenin dediği gibi üstinsana ulaşılmadı.İlkel durtuler insanları yönlendiriyor.Kadınlarda özellikle bu göze çarpar.Doğa kanunları geçerli insanlar üzerinde de.
    Insan tarafından oluşturulmuş her bir degere modern dünyada çoğunlukla uyulmamakta.Merhamet,adalet dediğin gibi bunlardan sadece ikisi.
    Kapitalizm bu yüzden kaybetmiyor insan doğasına uygun olduğu için.Bence kapitalizm bundan sonra kontrollü sosyalizme evriliyor gibi.Turkiyede olan durum şu an bu sekilde.Kapitalizm 2010lardan sonra bitti bu ülkede .
    Zengin fakir makası açıldı.Zengine yarayan bir sistem var.Fakiri de avutma mekanizmaları iyi çalışıyor.
  • Redshift kullanıcısına yanıt
    Islam günün koşullarına uygun bir din değil.Meditasyon olarak bakarsan başka.Turkiyede zaten islam hiç bir zaman etkili olmadi.Pratik bir din değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: daxtor55

İnsanoğlu gelişmedi tam olarak.Ilkel durtuleri hala geçerli.Niçenin dediği gibi üstinsana ulaşılmadı.İlkel durtuler insanları yönlendiriyor.Kadınlarda özellikle bu göze çarpar.Doğa kanunları geçerli insanlar üzerinde de.
    Insan tarafından oluşturulmuş her bir degere modern dünyada çoğunlukla uyulmamakta.Merhamet,adalet dediğin gibi bunlardan sadece ikisi.
    Kapitalizm bu yüzden kaybetmiyor insan doğasına uygun olduğu için.Bence kapitalizm bundan sonra kontrollü sosyalizme evriliyor gibi.Turkiyede olan durum şu an bu sekilde.Kapitalizm 2010lardan sonra bitti bu ülkede .
    Zengin fakir makası açıldı.Zengine yarayan bir sistem var.Fakiri de avutma mekanizmaları iyi çalışıyor.

Kontrollü sosyalizm, sosyal kapitalizm, isimleri değişir ama komünizm olmadığı veya bu yolun komünizme çıkmayacağı kesin

• quote:

"Önemli olan hukuk ve riske göre adil paylaşımdır" diyorum, yalandan da olsa iki cümle cevap verebilmek için lafı eviriyor çeviriyor bir şeyler yazıyorsun. Olması gerekeni söylüyorum, şu an bu uygulanıyor diye bir iddiam yok, kimsenin de olamaz. Senin sisteminde hukuğun ve riske göre adil paylaşımın temel teşkil edeceğinin bir garantisi var mı? Söylediğin ben 5 alayım, patron 20 alsın zırvasından anlaşılacağı üzere yok, olamaz da. Benim kılavuzum daima bilim ve akıldır. Tarihte bilim ve akılla hareket eden ve ortaya çıktığı medeniyeti ileriye götürüp, halkını da refaha kavuşturmuş bir tane sosyalist ülke göster, ki hadi bir iki tane gösterdin diyelim, bu bile emsal olarak alınıp da komünizm saçmalığının peşine takılıp gidilebilecek yeterli sağlıklı veriyi vermez. Çünkü temelinde özgür düşünce yoksa bilim de, sadece mevcut iktidarı korumak için kullanılan bir silaha dönüşür. Elinin altında kapitalistlerin ağababalarının icatları bilgisayar, internet, cep telefonu varken bu kadar cesur ve beylik laflar edebilmek, herhalde sadece böyle saçma sapan forumlarda karşımıza çıkabilecek bir şey olsa gerek

Alıntıları Göster

Yalandan da olsa mi? 50 kişi dünyada milyarlarin parasından fazla parası var diyorum, kapitalizmin bununla alakası yok diyorsun. Bu cahile ne laf anlatmakla uğrasacacim.

Beyninin almadığı konu, dünyada kimse açlıktan ölmez, herkes iyi bir hayat sürebilir. Ama sen 1000 odalı 5 tane ev yapılmasını savunduğun için bu olamaz. Sadece vahşi hayvanlar güçlü olan hayatta kalsın, güçsüz yok olsun der doğada.

Evrimi tamamlayanlar insan gibi düşünür, evrimi devam edenler kendini doğadaki vahşi hayatta göremeye devam edebilir. Farkımız bu. Birimiz insan.

• quote:

Yalandan da olsa mi? 50 kişi dünyada milyarlarin parasından fazla parası var diyorum, kapitalizmin bununla alakası yok diyorsun. Bu cahile ne laf anlatmakla uğrasacacim.

Beyninin almadığı konu, dünyada kimse açlıktan ölmez, herkes iyi bir hayat sürebilir. Ama sen 1000 odalı 5 tane ev yapılmasını savunduğun için bu olamaz. Sadece vahşi hayvanlar güçlü olan hayatta kalsın, güçsüz yok olsun der doğada.

Evrimi tamamlayanlar insan gibi düşünür, evrimi devam edenler kendini doğadaki vahşi hayatta göremeye devam edebilir. Farkımız bu. Birimiz insan.

Alıntıları Göster

Abarttın ama artık  Seninle düzgünce tartışmaya çalışıyorum ama hayvan diyorsun bana açık açık, kimin hayvan olduğu ortada. Blokladım

• ben zaten kapitalizm iyi demedim. sadece rekabet sayesinde gelişimi hızlandırıyor. yoksa insanlık zaten gelişir ama süreç uzar.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.