Şimdi Ara

Kapali otoparklara alinmamasi gereken araçlar dizellerdir

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
181
Cevap
0
Favori
13.740
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Kapali otoparklara alinmamasi gereken araçlar dizellerdir
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1350 Mesaj
    Cehaletle savaşmak gerek

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    747 Mesaj
    İstanbul dağ taş benzinli,dizel ve Lpg araba dolu. Sanırım hiçbiri otoparka alınmıyor
    |
    |
    Kaskonuz varsa lpgli aracınızla çekinmeden kapalı otoparka girebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Euro 6 araçların DPF ve Adblue gibi unsurları iptal edilmiş olanları evet eski nesil dizellerden daha fazla kirletiyor çevreyi. Yüksek basınç, çok kısa yanma zamanı gibi dezavantajları var binek dizellerin.

Eski nesil yüksek hacim düşük güç dizellerde durum bu kadar vahim değil. Tabii ki onlar da pırıl pırıl temiz değiller ama aynı DPF, Adblue, Katalizör v.b yi eski nesil kamyonlara taksan onlar da gayet temiz egzoz emisyonu verirler.

Koskoca 4-5 litre motorlardan 80 beygir güç alınan motorlardan bahsediyorum mesela. Çalıştığım lokomotiflerden birisi 1.6 litreye 32 beygir güç gibi bir hacim / güç oranı var. Egzoz gazı, DPF'si iptal edilip kara duman atan bir binek araç kadar rahatsız etmiyor ki 70'lerin teknolojisi.

Alıntıları Göster
    Arkadaş hala boşa konuşuyoruz yahu, trollüyor musun napıyorsun?

Euro 6 motora sahip aracın sahibi neden DPF iptali yapsın? Adblue iptali zaten öyle kolay bir şey değil.

Sıkıştırılmış motormuş da bilmem neymiş.

1.5-1.6 motor 85-95-105-110-115hp gibi motorların hiç biri sıkıştırılmış falan değil gayet normal motorlar.

Mercedes C200d diyorsan sıkıştırılmış olsun mesela bir AS250'den çok çevreyi kirletir demen kompleksten başka bir şey değil.

AS250'ye dpf takılsaymış, geçin bu işleri arkadaş, eski Euro 3 ve altı motora sahip araçların yasaklanması lazım, hele ki 10 numara yağ yakan belediye otobüsleri ve dolmuşlarına hiç göz açtırılmaması lazım.
    Copyright © 2011/2012/2013/2014/2015/2016/2017/2018/2019/2020 Burada yazdıklarımın tamamı hayal ürünüdür ve gerçek değildir, zotacing sorumlu tutulamaz...Yazdıklarıma inanmayın ve üzerinize almayın/alınmayın.

• Yarbay
    20711 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

30 yıllık, yani 1990'larda çıkan Euro 1 uzun yol kamyonları için dediğiniz doğru olabilir. Ancak benim bahsettiğim yüksek hacmine rağmen çok düşük güç üreten motorlar. Bunlar sıkıştırılmamış motorlar olduğu için abuk subuk bir yanma oluşmuyor. Ancak tabii araç gitsin diye mazot pompasını v.b açtığınız zaman olay saçma sapan bir yere gidiyor. Ya da mazot yerine farklı bir yakıt kullanınca.

Cidden önümde bir dizel araba gazlayıp da duman attığında o duman genzimi yakıyor ki ben lokomotif egzozu da solumuş adamım, o koca 16 silindirli motorlar o kadar yakmıyor genzimi.

Alıntıları Göster
    Yahu onu hep diyoruz zaten, en iyi dizel araba bile çöp suyu gibi rezalet bir koku atıyor egzozdan, Mercedes S400d'de dahil buna, dizelin çıkışı iğrenç kokuyor, ancak LPG'li arabada güzel değil, bildiğin tüp kokuyor kırmızı ışıkta falan beklerken.
    Copyright © 2011/2012/2013/2014/2015/2016/2017/2018/2019/2020 Burada yazdıklarımın tamamı hayal ürünüdür ve gerçek değildir, zotacing sorumlu tutulamaz...Yazdıklarıma inanmayın ve üzerinize almayın/alınmayın.

• Yarbay
    14114 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Yahu onu hep diyoruz zaten, en iyi dizel araba bile çöp suyu gibi rezalet bir koku atıyor egzozdan, Mercedes S400d'de dahil buna, dizelin çıkışı iğrenç kokuyor, ancak LPG'li arabada güzel değil, bildiğin tüp kokuyor kırmızı ışıkta falan beklerken.

Alıntıları Göster
    LPG aslında kokulu bir gaz değildir, tam aksine kokusuz olduğu için kaçak durumunda fark edilmesi adına insanları rahatsız edecek bir şekilde kokulandırılır. Ve araç egzozdan koku atıyorsa o da ayarın bozukluğundandır. Sağlıklı bir LPG'de ben koku alamıyorum ama belki de alıştığım içindir. Yoğun gaz kokusunu duysam da benim arabada olan bir kokuyu duymuyor olabilirim.

Emisyon olarak ise LPG benzinden biraz daha iyidir.
    |
    |

• Binbaşı
    1382 Mesaj

Orjinalliği bozulmuş olanlar fabrika çıkışına göre daha zararlıdır bu kesin ama, 20-30 senelik ağır vasıtadan daha zararlı olduğunu kanıtlayacak ne var elinde?

|
    |
    goodorevil kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: UML

Orjinalliği bozulmuş olanlar fabrika çıkışına göre daha zararlıdır bu kesin ama, 20-30 senelik ağır vasıtadan daha zararlı olduğunu kanıtlayacak ne var elinde?
    Nox salınımı yüksek silindir içi sıcaklıkta bilhassa fakir karışımla ortaya çıkıyor. Yüksek hacim düşük güç motorlarda ise silindir içi sıcaklık daha düşük kalır.
    Bununla birlikte, litre başı hesap yapıldığında modern bir otomobil modern bir kamyondan daha fazla emisyon yayıyor. Çünkü kamyonlarda yüksek hacme rağmen düşük güç varken binek araçlarda litre başına güç rekorları kırılıyor(Koca 12 litre motor 400 beygir güç üretirken, 1.6 litre motorun 120-130 beygir güç üretmesi).
    |
    |
  • Yarbay
    14114 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Arkadaş hala boşa konuşuyoruz yahu, trollüyor musun napıyorsun?

Euro 6 motora sahip aracın sahibi neden DPF iptali yapsın? Adblue iptali zaten öyle kolay bir şey değil.

Sıkıştırılmış motormuş da bilmem neymiş.

1.5-1.6 motor 85-95-105-110-115hp gibi motorların hiç biri sıkıştırılmış falan değil gayet normal motorlar.

Mercedes C200d diyorsan sıkıştırılmış olsun mesela bir AS250'den çok çevreyi kirletir demen kompleksten başka bir şey değil.

AS250'ye dpf takılsaymış, geçin bu işleri arkadaş, eski Euro 3 ve altı motora sahip araçların yasaklanması lazım, hele ki 10 numara yağ yakan belediye otobüsleri ve dolmuşlarına hiç göz açtırılmaması lazım.

Alıntıları Göster
    Dur o zaman senin istediğin gibi yorum yapalım. Dizel sağlıktır, sağlığınız için her gün TDI egzozu koklayınız.

Adam yazılım atıyor, DPF iptal ediyor. DPF'si bitiyor, değişecek, pahalı geliyor iptal ediyor. Ve bu sorun işte. Kaldı ki koskoca Volkswagen emisyonlarla baş edemeyince yazılımla testleri kandırmaya kalktı. Olması gerekenden 40 kat fazla Nox saçan dizel motorlar vardı. Demek ki kötü yazılım olduğunda egzozdaki onca sisteme rağmen Euro 3 seviyesine bile girmeyecek kadar çok Nox salıyormuş.
    Euro 3 Nox limiti 0.50 mg, Volkswagen'in dizeli 0.56 mg salınım yapıyor.

Ha 10 numara yağ yakımı falan tam bir facia. Sıkı denetimlerle sağlam cezalar olması lazım. Neyse ki Euro 6 motorlar 10 numara yağı yakamıyor da, en azından şehirler arası otobüsçülükte bitti bu furya.
    |
    |

• Yarbay
    2649 Mesaj
    En iyisi japonlar gibi gün boyu maske ile dolaşmak sanırım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Konu dpf egr gibi zehirli gaz salınımını önemli ölçüde azaltan parçaları iptal ettiren ve bu şekilde arac kullananlara yönelik olsaydı tamamen haklıydınız ancak zamanında aracının bakımıni yaptıran binlerce dizel sürücüsüne karşılık yaptığınız genelleme yanlış. Eğer dizelin ortadan kaldırılması gerekiyorsa bunun kararını verecek siz değilsiniz.
    Kaldı ki kullanıcı dizel araçlara kafayi takmış.

Kapalı alanda egzoz gazı solumaya tolerans gösterilebilir ama olası bir patlamaya asla.
    |
    |

Avrupalılar neden yasaklıyor peki bu pek bakımlı dizelleri ?
    Sağ-lik-siz
    Bunu kabullenin artık

|
    |
    xkrc kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Jocker35

Avrupalılar neden yasaklıyor peki bu pek bakımlı dizelleri ?
    Sağ-lik-siz
    Bunu kabullenin artık
    Benim dizellerle sorunum yok, yani kabullenmem gereken bir durum söz konusu değil. Avrupada yasaklaniyorsa ülkemde de yasaklanıp yasaklanmayacagina karar verecek ne benim nede sizsiniz eğer amacınız doğa ise dizel araçlardan önce ülkede el atılacak onlarca iş var.

1.6 Linea

Biz Türküz. Tarihimize ve en yakın mazimize dayanarak Türküz der ve bundan haklı bir iftihar duyarız.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Dont feed the troll, dizele parası yetmemiş ağlanıyor eksile geç.

Olayı ben de şahsileştirmedim zaten bireyin derken genel olarak bahsettim. Ama yazdıklarınıza ve konuya bakıyorum alaka kuramıyorum gerçekten.

|
    |
    TahaKaradeniz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    350 Mesaj
    LPG pis olduğu için değil havaya uçma diye alınmıyor.
    Dizeller zehir saçıyor, alınmasın. Diyebilirsin.
    Ama bu LPG’ nin kapalı otoparka girişine izin vermiyor. LPG ile ilgili kısımları silip tekrar yüklersen destek görebilirsin.

|
    |
Media Sözlük
emek server
Sohbet
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,645
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.