DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Kamyonet Tonaj Sorunu
54
Cevap
0
Favori
132.979
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Giriş
      1097 Mesaj
      03 Nisan 2010 00:16:35 Konu Sahibi
      Aracımız ruhsatta kamyonet olarak geçen ,en fazla 3500 kg olan bir araç , ama şöyle bir sıkıntımız var arabanın zaten kendi ağırlığı, demir kasası, cam iskelesi ile beraber 3000kg oluyor , yani 500kg istiab haddi kalıyor.

Araç elemanlardayken, adanadan gelirken otoyol çıkışında ,kantara sokmuşlar ve 600kg fazlamız çıkmış arkadan ceza gelir demişler , yani 4100kg gelmiş araç, şimdi gelecek ceza ne kadar ? ufak bir araştırma yaptım ya 1300 küsür yada 5000 küsür gibi rakamlar gördüm ve ürktüm

Sonuçta bu araba 500kg taşıtmak için almadık ne yapabiliriz ruhsatı değiştirip 5000kg yazdırıp kamyon sınıfına sokup,takograf falan takıp üstüne bide ehliyetleri mi değiştircez ( b sınıfı kullanıyoruz ) kamyonu c veya e sınıfı kullanıyor diye biliyorum.

Ya da arabayı değiştirip, kasayla beraber hafif bir araç alalım diye baktım(h 100, bongo ) ama işimizi görmez artı daha yeni arabayıda satmak ,zarar etmek akıl işi değil diyorum ne yapsak

Çözüm bulamdım ufak bi püf noktası var mı bu işin ???

|
      |

• Yarbay
      2759 Mesaj
      03 Nisan 2010 11:22:24
      bizdede mitsubishi canter var oda 3500 azami yük haddi var. cezası duydugum kadarı ile 5 000 tl civarı. babam kantarların yerlerini bildiği için en sol şeridden gidiyo. Kantarcılarda işlek yolda sol şeride geçemediği için hep bu şekilde atlatıyoruz.
      |
      |

Fiat Doblo 1.3 Urban Race Chip
          Canon 550D 50mm
            Playstation 3___SnowboardKASTAMONU
    • Binbaşı
      1097 Mesaj
      03 Nisan 2010 20:06:21 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: legendboxer

bizdede mitsubishi canter var oda 3500 azami yük haddi var. cezası duydugum kadarı ile 5 000 tl civarı. babam kantarların yerlerini bildiği için en sol şeridden gidiyo. Kantarcılarda işlek yolda sol şeride geçemediği için hep bu şekilde atlatıyoruz.

Ozman herkes soldan gider kimse ceza yemez

Öyle olmuyor hocam işte keşke olsa ama adam çevirmeye kalktımı en soldan çeviriyor
      |
      |

• Binbaşı
      1794 Mesaj
      03 Nisan 2010 22:44:15
      İlk defa sizden duydum :) en sol şeritten gideni durdurulmadığını nekadar işlek olursa olsun yolu tek şeride düşürüp gereken araçları kontrol ediyorlar.
      |
      |

Lg G2 Candır (:
    • Yarbay
      2679 Mesaj
      03 Nisan 2010 22:46:43
      Bizim burda dubalarla yolu tek şeride düşürüp uçanı kaçanı yakalama özelliği yaratıyorlar kendilerine...
      |
      |

2006 Honda Civic ES Cosmic Gri Manuel Benzin/LPG
      2010 Honda Civic Elegance Beyaz OV Benzin/LPG
    • Yarbay
      2759 Mesaj
      03 Nisan 2010 23:40:55
      quote:

Orijinalden alıntı: by_bulls

Alıntıları Göster

Ozman herkes soldan gider kimse ceza yemez

Öyle olmuyor hocam işte keşke olsa ama adam çevirmeye kalktımı en soldan çeviriyor

benim bahsettiğim yer polatlı ankara arasında biyer. Yol 3 şeritli ve çok işlek.Böyle bi yolda sizce 3. şeridden gelen aracı nasıl durdurabilirki. Riskli ama hiçde yakalanmadık. Sadece bi fikir
      |
      |

Fiat Doblo 1.3 Urban Race Chip
          Canon 550D 50mm
            Playstation 3___SnowboardKASTAMONU
    • Binbaşı
      1097 Mesaj
      04 Nisan 2010 23:19:30 Konu Sahibi
      Galiba kimsenin bir fikri yok

bugun bir tanıdık zahirecinin kantarına çıktım üstünde çok az bir malzeme vardı şöförsüz 3280 kg geldi
      |
      |

• Yarbay
      15527 Mesaj
      05 Nisan 2010 00:14:04
      İki yıl önce 1 ton fazlam var diye 4.500 TL ceza yemiştim.

Geçtiğimiz günlerde de eski firmamdaki 3 araç +40 tonla yola çıkmış ve polis bunları enselemiş. 5.000 civarı cezayı yapıştırmış.

Sizin yapacağınız iş; ya aracın kasasını değiştirip, üzerine daha hafif gelen, aliminyum tarzı bir kasa koyacaksınız ya da aracı değiştirip, MITSUBISHI CANTER, ISUZU NKR tarzı birşey alacaksınız. Yoksa Daily gibi araca 500 kg atıp da yola çıktıktan sonra ne anladım bu işten ?
      |
      |

• Binbaşı
      1097 Mesaj
      05 Nisan 2010 17:36:16 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: BmCpRo827

İki yıl önce 1 ton fazlam var diye 4.500 TL ceza yemiştim.

Geçtiğimiz günlerde de eski firmamdaki 3 araç +40 tonla yola çıkmış ve polis bunları enselemiş. 5.000 civarı cezayı yapıştırmış.

Sizin yapacağınız iş; ya aracın kasasını değiştirip, üzerine daha hafif gelen, aliminyum tarzı bir kasa koyacaksınız ya da aracı değiştirip, MITSUBISHI CANTER, ISUZU NKR tarzı birşey alacaksınız. Yoksa Daily gibi araca 500 kg atıp da yola çıktıktan sonra ne anladım bu işten ?

DEDİĞİNİZ GİBİ MITSUBISHI CANTER, ISUZU NKR ALSAK AYNI SIKINTI ONLARDADA VAR ONLAR DA MAKSİMİM 3.5 TON KAMYONET OLARAK GEÇİYOR

BUGUN DAHA DERİN BİR ARAŞTIRMA YAPTIK ,KAMYONA GEÇİRME İŞİ SUYA DÜŞTÜ , KASAYI HAFİFLETİCEZ HAFİFLETSEK BİLE NE KADAR HAFİFLETEBLİRİZ Kİ , ARABANIN ÇIPLAK ŞASİ AĞRILIĞI 1960KG HADİ ÇOK HAFİF Bİ ALÜMİNYUM KASA YAPTIRDIK DİYELİM 500KG ÇOK HAFİF İŞİMİZ GEREĞİ BİR DE CAM İSKELESİ YAPSAK 100KG DESEK EN İYİ İHTİMAL YİNE 900KG İSTİAB HADDİ KALIR Kİ BU RAKAMDAN KANTARA ÇIKMAYI DÜŞÜN BİR DE ŞÖFÖR AĞIRLIĞI IVIR ZIVIRI DÜŞ 800KG KALIR Kİ BU DA İŞİMİZİ GÖRMEZ

SANIRIM YAKINDA KAMYONETLER SATIŞ YAPAMAYINCA,SATICILARDA KARAYOLLARINA BAŞVURUP, KAMYONETİN AĞIRILIĞINI 5-6 TON YAPARLAR Kİ DOĞRUSUDA BU OLUR
      |
      |

• Yarbay
      7303 Mesaj
      05 Nisan 2010 17:40:43
      size birde jokey gibi şöför lazım sanırım

şaka biryana zor, içinden çıkılmaz bir durum. sabır diliyorum size.
      |
      |

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
      Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

• Binbaşı
      1097 Mesaj
      05 Nisan 2010 17:48:05 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: legendboxer

Alıntıları Göster

benim bahsettiğim yer polatlı ankara arasında biyer. Yol 3 şeritli ve çok işlek.Böyle bi yolda sizce 3. şeridden gelen aracı nasıl durdurabilirki. Riskli ama hiçde yakalanmadık. Sadece bi fikir

Yakın zamanda yakalanırsın ama dikkat et , çünkü amaç belli bizde şehirler arası yollarda 150bin km yaptık, hiç kantara çıkmadık, öyle birşey bilmezdik tonaj, istiab haddi, aya gibi kelimelerin anlamını 5bin küsürlük cezayı beklerken öğrendik

Aslında bunların tek bi anlamı var ,piyasa durgun, devlet vergi toparlayamıyor ne yapsın açığı bir şekilde cezadan ,usulsüzlükten almaya çalışıyor
      En iyi yöntemde bu aslında bilmem kaçtane radar cezası, park cezası yazacağına bikere seni yakalıyor ,elinde avcunda ne var ne yok alıyor uğraşmıyor
      benim veya senin aracının kendi ağırlığı 3 ton gelen bir kamyonetin 500 kg taşıması gibi bir saçmalığı olabilir mi ? Amaç belli ,üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek
      |
      |

• Binbaşı
      1097 Mesaj
      05 Nisan 2010 17:55:32 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: suicide

size birde jokey gibi şöför lazım sanırım

şaka biryana zor, içinden çıkılmaz bir durum. sabır diliyorum size.

Rejime başlasak iyi olcak

Bugun stepneyi bile çıkarmayı düşündük ya durumun vehametine bakın
      |
      |

• Yarbay
      2093 Mesaj
      05 Nisan 2010 18:01:02
      Tespitiniz cok dogru.....

Ancak Turkiye sartlarinda yapilabilecek bisey yok.....

Aslinda sizin araciniz gibi Mitsubishi Fe 839 lar , 711 ler Isuzu NKR ler .Ford Transit 350 E , Iveco Daily ve daha pek cok markanin cesitli modelleri KAMYON olmasina ragmen kagit uzerinde Kamyonet olarak gosterilerek trafige cikiyor.Alan musterilerde zaten kamyon gibi 3-4 ton sadece yuk atiyorlar bu araclara...Zaten araclar bu yuleri tasiyacak sekilde yapildigi icin bir sorun yok...Alan memnun satan memnun...Taki kantara girene kadar...sm=s18.gif]

Uretici firmalar buna mecbur cunku...

-Sehir icine girislerde kamyonlar icin sinirlamalar var...
      -Kamyonlara bir suru vergi var....
      -Ve daha bilmedigimiz neler neler var....

Ama takililan konu 3500 kg siniri...Aracalar aslinda kamyon ve ciplak halde bile agirliklari 2000 - 2500 kg arasi degisiyor.Siz buna bir de kasa yapiyorsunuz ki en dandik 3.5 metrelik acik kasa 400 kg gelir kapali kasa yaparsaniz 1000 kg dan agir gelir...
      Eh simdi arabaniz daha yuku almadan oldu mu 3000 kg 2 yolcu tasir bu araclar 71 x2 = 142 kg da oradan dus....Kaldi geriye 300-400 kilo bir yuk

Aci ama gercek maalesef durum boyle...Buna yapabileceginiz birsey yok maalesef...Ya kamyon alicaksiniz...Yada cok agir yuk tasimiycaksaniz...

Hyundai H100 , Kia Ceres gibi gercekten kamyonet olan araclardan alicaksiniz.Cunku acik sac kasa Hyundai H100 un istiab haddi inanmiycaksizin ama kagit uzerinde Ford Transit 350E yada Mitsubishi 839 dan 2 kat buyuktur.Arac kendisi hafif oldugu icin yuku fazla aliyor gorunuyor
      |
      |

• Yarbay
      4977 Mesaj
      05 Nisan 2010 18:35:53

bu aracın frigofirig kasalı olanını kullanıyorum. bir yoğurt firmasında plasiyerim. geçen ramazanda tonaj yüzünden 3850 lira ceza yedim. bizde de aracın boş ağırlığı 2652 kg geliyor. yasal sınır 3500 olduğuna göre bana 848 kilo kalıyor. ama hangi firma 848 kilo ile araç çıkarır? bir de arkasında lift olan daily araçlar var onlar tam komedi. taşıyacağı yasal kilo 250 kilo....
      |
      |

• Yüzbaşı
      325 Mesaj
      05 Nisan 2010 20:54:57
      Aklıma bir şey geldi ama çok saçmada olabilir.Bu araçların arkasına römork takılsa acaba faydası olurmuki?
      |
      |

• Yarbay
      7303 Mesaj
      06 Nisan 2010 00:22:54
      quote:

Orijinalden alıntı: makul

Aklıma bir şey geldi ama çok saçmada olabilir.Bu araçların arkasına römork takılsa acaba faydası olurmuki?

bugün akşam belediye otobüsünün camından dışarı bakarken bir araba gördüm arkasında römork olan ve aklıma bu konu geldi acaba böyle yapılabilir mi diye.

tesadüfe bak
      |
      |

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
      Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

• Binbaşı
      1794 Mesaj
      06 Nisan 2010 03:28:49
      Bu sefer ruhsata işletme gibi daha büyük ıvırzıvır çıkar ve onun maliyeti var
      |
      |

Lg G2 Candır (:
    • Binbaşı
      1097 Mesaj
      06 Nisan 2010 19:57:02 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: suicide

Alıntıları Göster

bugün akşam belediye otobüsünün camından dışarı bakarken bir araba gördüm arkasında römork olan ve aklıma bu konu geldi acaba böyle yapılabilir mi diye.

tesadüfe bak

Fabrikadan verilen aracın teknik özellik kağıdını inceledim

kantarın diye başlıyan bişey en fazla 6500 kg yazıyordu yani romork takarsan en fazla 6.5 ton olablir diyor

Romork mu taksak ki

Bugun kasayı en hafif olarak nasıl yaparız ,düşündük kaşındık aklımıza; polyester, bagalit, alüminyum kasa geldi ama yine en mantıklısı en ince sac ve demir kullanarak çok hafif bi kasa yapmanın işimiz gereği daha iyi olacağına karar verdik mevcut kasayıda çıkartıp bi kenara koymayı düşündük elbet bir alıcısı çıkar dedik ama bilmiyorum nasıl bir şey olucak.

2 ton çıplak şasi dersek
      400 kg da yapacağımız yeni kasayı dersek
      100kg da işimiz gereği hafif bi iskele yaparsak

1ton istiab haddimiz olur

bugun boş olarak kantara girdim 3160 kg geldi
      |
      |

• Yarbay
      3716 Mesaj
      06 Nisan 2010 20:15:10
      bu araçların tamponu çok ağır oluyor.. duruma göre tamponu falanda sökmek lazım
      3-5 kiloda ordan kurtarırsın
      |
      |

• Yarbay
      15527 Mesaj
      06 Nisan 2010 20:36:14
      Sizin işinizi görecek aşağıki tarzda MERCEDES-BENZ ATEGO 1215 veya 1517.
      1215'yi kantara çıkardığınız zaman araba 12 tonu geçmeyecek. Ee, bunun 4-5 tonu araç olsa, 1 tonu kasa olsa; kalır sana 6 tonluk bir istihab haddi. Bu da yeter sanıyorum ?
      DAİLY'le uğraşmaya değmez bence.

1215

MERCEDES-BENZ ATEGO 1215 veya 1517 fiyat bakımından fazla gelirse; alın bir BMC PRO 518 4x2, o da işinizi görecektir. 11.990 Kg AYA'sı var. Çıplak şasi ağırlığı (kasa olmadan) 4.000 kg geliyor, kasa dahil (yaptıracağınız kasaya bağlı) 8.000 kg yük atabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BmCpRo827 -- 6 Nisan 2010; 20:39:15 >
      |
      |

Reklamlar
izmir havalimanı transfer
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR2
0,573
1.2.122

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.