Şimdi Ara

Kampanyalarda 'Bedava', 'Her Şey', '-e Varan' Gibi İfadelerin Kullanılması Kısıtlandı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
1.750
Tıklama
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Kampanyalarda 'Bedava', 'Her Şey', '-e Varan' Gibi İfadelerin Kullanılması Kısıtlandı!  Fiziksel ya da dijital hemen hemen her mağazada karşımıza çıkan 'yanıltıcı' ibareler tarih oluyor. Ticaret Bakanlığı, yayınladığı kılavuz ile 'bedava', '-e varan', 'her şey' gibi yanıltıcı olabilen ibarelerin kampanyalarda kullanılmasını yasakladı.


  Son zamanlarda denetlemeleri sıklaştıran Ticaret Bakanlığı, "Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar ile İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz" yayınladı. Kılavuza göre hali hazırda birçok mağazanın kullandığı tabirler yasaklanırken, çeşitli düzenlemeler ile tüketicinin mağdur edilmemesi amaçlanıyor. Yasaklanan tabirlerin yanı sıra reklamlarda fiyat etiketinin yalnızca TL olması ve indirimli ürünlerin kafa karışıklığı yaratmayacak şeffaflıkta insanlara sunulması kılavuzda yer alan kararlar arasında bulunuyor.


  Ayrıca fiyatı ve indirimi büyük puntolarla, indirim detaylarını ve şartlarını ise küçük puntolarda yazan mağazalar da bu kılavuz sonrası bunu yapamayacaklar. Alınan kararlar doğrultusunda indirim ve indirim şartları okunabilecek büyüklükte yazılacak.


  "Her şey", "ücretsiz", "-e varan" ve dahası: Yanıltıcı ibarelere müdahale edilecek
  Bu sabah yayınlanan kılavuza göre artık mağazalarda "Ücretsiz, bedelsizbedava" gibi tabirler kullanılmayacak. Daha doğrusu; tüketici, o mal veya hizmeti alırken ödeme istenilecek ise bu tabirler kullanılamayacak. Ayrıca "net, tümü, her şey" gibi çokluk ifade eden tabirlere de kısıtlama getirilecek. Bir reyonda "Her şey 5 TL" yazıyorsa, bu reyondaki her şeyin 5 TL olması gerekecek. Aksi durumda bu tabirler de kaldırılacak.


  İndirim konusuna da el atan bakanlık, mağazalarda yer alan fiyat tabelalarında "-e varan", "…den itibaren", "…e kadar" gibi tabirler okunabilecek kadar büyük yazılacak. İndirim ve fiyat büyük puntolarda olurken, bu ibarelerin küçücük kalmasına izin verilmeyecek. 

  Fiyatlar yalnızca Türk lirası olabilecek   Para biriminde de kısıtlamalar olacak. Buna göre yurt dışına sunulması öngörülmeyen hizmet ve malların reklam afişlerinde yalnızca "Türk lirası", "TL" veya "" yazılabilecek. Diğer para birimleri kullanılamayacak. 


  Bir ürünü tanıtırken belirtilen taksit sayısı, taksit tutarı, taksitli ürünün toplam fiyatı ve taahhütler de okunabilecek büyüklüklere yazılacak ve tüketici alımdan önce bilgilendirilecek. Bunların dışında fazla indirim varmış hissi veren ifadeler, fiyat geçerliliği süreler ile sabit ise bu süre ve stok sınırı varsa bu stok sayısı reklamlarda açıkça belirtilecek.


  Kampanyalarda 'Bedava', 'Her Şey', '-e Varan' Gibi İfadelerin Kullanılması Kısıtlandı! • Demek ki hala devam ediliyor ülkede adaletin olmadığının kanıtıdır


  örnek LCW


  Kampanyalarda 'Bedava', 'Her Şey', '-e Varan' Gibi İfadelerin Kullanılması Kısıtlandı!  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 20 Nisan 2022; 0:48:35 >
 • Kanun var da uygulama yok ülkede

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Şimdilik uygulayan yok.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • bjkyener kullanıcısına yanıt
  Yeni devreye girecek indirim yönetmeliği bu yeni yönetmelik mayıs ayında yürürlüğe girecek

  Karışıklık sebebi daha geçenlerde benzer konuda bir yönetmeliğin yürülüğe girmesi Şuan 30 gün içersindeki en düşük fiyat üzerinden indirim hesaplanabiliyor trendyol vs gibi sitelerden zaten artık hiçbir ürünün indirimli satılmadığını görerek anlayabilirsiniz  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caseon -- 20 Nisan 2022; 0:54:27 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • bjkyener kullanıcısına yanıt

  Bunda sorun göremedim, yönetmeliğe uygun şekilde yazılmışlar.Okunabilecek puntodalar


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Market kataloglarında ürün zam yiyor ama yine indirimli gözüküyor.. Süt 5 liraya satılırken sonraki hafta 7,25'e satılıyor ama 8 liradan 7,25'e inmiş oluyor.. Yeni katalogda fiyat artmış ama indirimli gözüküyor.. Çok sinir oluyorum.

  Devletin, hükümetin, işletmenin, perakendecinin işine gelmez ama bir önceki ayın aynı günündeki fiyat ile birlikte verseler şu fiyatları.. (imkansızı istemek benimkisi)

  İnternette (pazar yeri değil, site kendi satıyor) giyim ürünün fiyatı artıyor ama yine daha yüksek fiyat yazıp üzerini çizmişler hâlâ indirim var gibi gözüküyor.. Yahu dün 30 lira daha ucuzdu, bugün indirim falan yok..

  Bu arada satıcı artık "%50'ye varan" indirim demek yerine "%50 %40 %30 %20 indirim" var bu reyonda/mağazada diyerek yine dikkat çeker..

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • kimse takmaz, herkes bildiğini okur, kanunlar cartlar curtlar da kağıtta yazıldıklarıyla kalır, burası Türkiye

 • Bi de sıcak fırsatlar konu başlıklarında "YANIYORRR!!!" vb ifadeler yasaklansa tam süper olacak.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • yönetmelik var uygulayan yok demek ki

 • Morhipo.com bu konuda destan yazıyor. Şikayet edecek bir mekanizma bulamadım. Varsa söyleyin kıl olurum böyle madrabazlıklara


  Kırmızı ile gösterilen fiyat 2. ürünü aldığınızda geçerli fiyat, adamlar sanki ürünün gerçek fiyatı gibi büyük renkli yazmışlar.  Kampanyalarda 'Bedava', 'Her Şey', '-e Varan' Gibi İfadelerin Kullanılması Kısıtlandı!
 • Celikpena kullanıcısına yanıt

  Ya beni de sinir ettiler, ürünün tek fiyatı gibi yazmışlar. Şikayet edebilecek yer varsa edelim cidden.

 • Sorun zaten yazılı mevzuat. Hukuk devleti değil, en iyi halde bile en fazla kanun devleti olduğumuz için, yasalarda açıkça yazılmamışsa, yok sayıyoruz, oysaki borçlar hukuku, insanlığın başından beri var olan, icap-kabul laflarının hemen ardından gelen al gülüm ver gülümden ibaret. Bazı durumlarda, mesela bu konuda bahsedilenlerde olduğu gibi, kanun, içerdiği boşluklarla, kanundışılığın bizatihi kaynağı oluyor.

 • keske saglam bır denetım mekanızması olsa da uygulanabılse. tüketici olarak bızlerde yardımcı olmalıyız belkıde sanayı ve tıcaret bakanlıgına sıkayette bulunmak gereklı sanırım..

 • Celikpena kullanıcısına yanıt
  https://www.turkiye.gov.tr/gtb-reklam-ve-haksiz-ticari-uygulama-sikayeti

  Buradan şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • matmma m kullanıcısına yanıt

  Reklam olarak şikayet başvurusu alıyor komşu. Reklamın yayımlandığı tarihleri istiyor.


  Konunun THH ye e-devlet üzerinden başvurulmasından başka çare kalmıyor.

  Buna da herhalde 5 ay sonra bakarlar.

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.