Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

KALORİFER VE DOĞALGAZ TESİSATI SORU CEVAP SAYFASI (GÜNCEL)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
1.251
Cevap
32
Favori
196.017
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> KALORİFER VE DOĞALGAZ TESİSATI SORU CEVAP SAYFASI (GÜNCEL)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      679 Mesaj
      20 Mayıs 2018 19:06:46 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: melancohly

Üstadlar merhaba. 3 yıldır evimizde condense 2500 kombili doğalgaz sistemimiz var. Bir yıldır soğuk su debisi normal iken sıcak suya geçildiği an debi soğuk suya oranla %70 düşüyor. Bu sebebten kombi ateşleme yapmıyor. Kombiye yakın olan mutfakta debi düşsede sıcak su gelirken uzak olan banyoda bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Evde yeni doğmuş bir bebeğimiz de var asıl sıkıntı bu. Ne önerirsiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim ki sorunu aşabileyim?
      İlk olarak kombinizin altındaki küçük olan pislik tutucuyu temizleyin, kombi altında galvaniz(Demir) malzeme varsa zaman içinde paslanarak çap daralmış olabilir kontrolünü sağlayın,
      Eğer buralarda sorun yoksa sıcak su hattında kör kaynak vardır, sıcak su açıkken dar olan kesimlerden geçerken ses çıkartır orayı bulup yeniden kaynak yaptırın.

• Yüzbaşı
      679 Mesaj
      20 Mayıs 2018 19:09:55 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: akın karaduman

Merhaba bir sorum olacaktı merkezi sistemden hattı kombinin olduğu mahale taşımak istediğimizde hattı kombiye en yakın olan peteğe gelen hattan mı almalıyız yoksa merkezi sistemin dağıtım noktasından mı taşımalıyız.
      Buna karar vermek için birden fazla etkene ihtiyaç vardır, Merkezi sistemler genelde kollektörden dağılır, Kollektörünüz varsa hattı kollektörden almak zorundasınız.
      Kollektörsüz direk bağlandıysa kalorifer hatıınızın en büyük çapa sahip olduğu yerden bağlantı yapabilirsiniz.
      |
      |

• Yüzbaşı
      295 Mesaj
      21 Mayıs 2018 15:27:11

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Akşam ilk işim bunu uygulamak olacak.
      |
      |
      livingston kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
      26 Mesaj
      24 Mayıs 2018 22:17:32
      Arkadaşlar, bina içine doğalgaz tesisatı döşenecek. Fakat 1.katta 4 daire var. Üçü 1+1 biri 2+1. İkinci katta aynı şekilde.Fakat üçüncü katta biri 3+2 diğeri 2+2. Bina içi doğalgaz tesisatını her daire kat mülkiyeti kanununa göre arsa payı oranında mı ödemesi gerekir yoksa her daire büyüklüklerine bakılmaksızın eşit olarak ödemek durumunda mı? Bu arada benim oturduğum daire 1+1.

• Yüzbaşı
      679 Mesaj
      25 Mayıs 2018 00:16:29 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: bahadir3790

Arkadaşlar, bina içine doğalgaz tesisatı döşenecek. Fakat 1.katta 4 daire var. Üçü 1+1 biri 2+1. İkinci katta aynı şekilde.Fakat üçüncü katta biri 3+2 diğeri 2+2. Bina içi doğalgaz tesisatını her daire kat mülkiyeti kanununa göre arsa payı oranında mı ödemesi gerekir yoksa her daire büyüklüklerine bakılmaksızın eşit olarak ödemek durumunda mı? Bu arada benim oturduğum daire 1+1.
      Kanun ne der yorumsuzum, İşçilik ve maliyet tablosuna bakılarak ağız başı (Daire/Saat) ücretlendirilmesi en adil olanıdır,
      Nihayetinde 1+1 daire içinde, 3+2 daire içinde aynı çapta ağız bırakılacaktır.
      İllede tam hak olsun derseniz sadece en üst kat %5-10 fazla fark ödemelidir, zira alt katlar için kolonu 4 kişi paylaşırken en üst katta 2 kişi paylaşmaktadır.
      |
      |

• Binbaşı
      1005 Mesaj
      02 Haziran 2018 15:39:27
      Merhaba iç tesisat kaynaklı mı, dişli mi olmalı?

• Yüzbaşı
      679 Mesaj
      02 Haziran 2018 18:03:30 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: iyi kötü çirkin

Merhaba iç tesisat kaynaklı mı, dişli mi olmalı?
      Bu bölgenizdeki gaz dağıtım firmasının insiyatifindedir, Genelde dişli çekilir.
      |
      |

• Yüzbaşı
      673 Mesaj
      03 Haziran 2018 13:54:26

Hocam merhaba, evimdeki tesisat katı yakıtlı kat kaloriferine ait.
      Benim kullandığım odaya ait peteklere en son ulaşan ısıyı tam tersine döndürebilir miyiz acaba? Kırmızı ok ile çizdiğim istikamette olabilir mi?
      Teşekkür ediyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
      |
      |
      livingston kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yüzbaşı
      295 Mesaj
      07 Temmuz 2018 19:07:32
      quote:

Orijinalden alıntı: livingston

İlk olarak kombinizin altındaki küçük olan pislik tutucuyu temizleyin, kombi altında galvaniz(Demir) malzeme varsa zaman içinde paslanarak çap daralmış olabilir kontrolünü sağlayın,
      Eğer buralarda sorun yoksa sıcak su hattında kör kaynak vardır, sıcak su açıkken dar olan kesimlerden geçerken ses çıkartır orayı bulup yeniden kaynak yaptırın.

Alıntıları Göster
      Bu işlemler sonrası çözüm olmadı. Bina girişinden itibaren evin eski demir tesisatını plastik borularla yenilettim. Mutfakdan ve banyo lavabosundan akan sıcak soğuk suların debileri eşit ve kombi devreye giriyor. Banyo duş yerinden akan soğuk su debisi gayet iyiyken sıcak su debisi o kadar düşük ki kombi yine devreye girmiyor. O kadar masraf ve emek ardına ana sorun yine çözülmedi. Aklıma banyo bataryası arızalı mı sorusu geliyor ama soğuk su debisi mükemmel geliyor. Ciddi anlamda yardımınızı ve fikrinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yüzbaşı
      256 Mesaj
      07 Kasım 2018 22:36:46
      Merhaba. Merkezi sistemli bir daireye yeni taşındım. Portmantonun içinde 6 mavi 6 kırmızı vana var. Peteklerin tam performanslı çalışması için tamamını tamamen açmalı mıyım? Ya da nasıl ayarlamalıyım kırmızı ve mavi vanaları? Teşekkürler

• Yüzbaşı
      679 Mesaj
      08 Kasım 2018 04:40:46 Konu Sahibi

maviler kaloriferden gelen hat, Kırmızılar kalorifere giren hatların vanasıdır.
      Tamamını çalıştırmak için hepsinin açık konumda olması gerekir.
      |
      |
      gfbmert kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1155 Mesaj
      13 Kasım 2018 20:08:13

Sirkulasyon pompası olduğu yerde 180 derece ters monte edilirse istediğiniz olur..

|
      |
      KaranınKarası kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1155 Mesaj
      13 Kasım 2018 20:08:46

Sirkulasyon pompası olduğu yerde 180 derece ters monte edilirse istediğiniz olur..

|
      |
      KaranınKarası kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1155 Mesaj
      13 Kasım 2018 20:09:19
      quote:

Orijinalden alıntı: KaranınKarası

Hocam merhaba, evimdeki tesisat katı yakıtlı kat kaloriferine ait.
      Benim kullandığım odaya ait peteklere en son ulaşan ısıyı tam tersine döndürebilir miyiz acaba? Kırmızı ok ile çizdiğim istikamette olabilir mi?
      Teşekkür ediyorum.

|
      |

• Onbaşı
      29 Mesaj
      18 Kasım 2018 21:42:38
      Her katta 4 daire olan 10 katlı bir apartmandayiz. Merkezi sistem Doğal Gazlı. Kazandan 4 cepheye 3 er farklı yoldan dağıtım oluyor.

Kazan ilk yandığında bizim cephe ısınması gayet iyi oluyor. Ama sonra birden soğuyor. Karşı cephede ise sıcaklık neredeyse aynı şiddette devam ediyor. Bir söyledim görevli gitti bakıyım dedi hemen ısınmaya başladı, 2 söyledim aynı şekil... Yöneticiye söyledim, tesisatı yapan dinlenmeye geçtiğinde 2 cepheye gönderecek şekilde yapmış nasıl yapmışsa falan dedi...

Şimdi ben hiçbir şeyden anlamadan yazdım. Sorun nedir? Geçen sene böyle değildi?...

|
      |

• Onbaşı
      29 Mesaj
      18 Kasım 2018 21:52:45
      Her katta 4 daire olan 10 katlı bir apartmandayiz. Merkezi sistem Doğal Gazlı. Kazandan 4 cepheye 3 er farklı yoldan dağıtım oluyor.

Kazan ilk yandığında bizim cephe ısınması gayet iyi oluyor. Ama sonra birden soğuyor. Karşı cephede ise sıcaklık neredeyse aynı şiddette devam ediyor. Bir söyledim görevli gitti bakıyım dedi hemen ısınmaya başladı, 2 söyledim aynı şekil... Yöneticiye söyledim, tesisatı yapan dinlenmeye geçtiğinde 2 cepheye gönderecek şekilde yapmış nasıl yapmışsa falan dedi...

Şimdi ben hiçbir şeyden anlamadan yazdım. Sorun nedir? Geçen sene böyle değildi?...

|
      |

• Er
      7 Mesaj
      21 Kasım 2018 09:43:03
      Merhaba

Kolay gelsin arkadaşlar evi kabaca çizdim ve ölçülendirdim.

Eski kalorifer sisteminde borular metal olduğu için değiştirelim diye düşündük 15 senelik bina. Bunun içinde mobil sistem yapalım dedik parkesi vs en baştan döşeneceği için.

Bir kaç sorum olacak arkadaşlar size.

1.Kullanacağımız kombi baymak eco s elverişli olur mu.

2.hangi odaları çapraz bağlantı hangi odaları alt alt yapmalıyım.

3.kollektör vana vs bağlantıları hangi marka olmalı .

4. Çapraz bağlantı yapacağımız kaloriferler için uzatma borusunu nasıl kullanmalıyız ve istediğim ölçüde bulabilirmiyim pemcere mesafeleri değişiyor çünkü.

5.hangi boruyu kullanmalıyım. Spralli boru diye biliyorum ama keçeli boru diye bir şey duydum nedir ne değildir bilmiyorum.

6.çıkış ( dönüş ) vanası kullanmanın faydası nedir zararı nedir ?

7. Termostatlı vana kullanmalımıyım ?

Yardımlarını bekliyorum arkadaşlar teşekkür ederim.

|
      |

• Teğmen
      203 Mesaj
      26 Aralık 2018 14:03:33

Arkadaşlar merhaba, petek yerleşim ekteki gibi olacaktır.

Sizce en doğru gruplama bu mu ? ( Kolektörlü sistem istemiyorum ) Fotoğrafta temiz su tesisatı da vardır . Düz çizgili temiz su tesisatını temsil ediyor.

Birde bu hatta göre kullanılacak boru nereye kadar 32 lik yapmam gerekir ? Neresi 25 lik olacaktır ?

|
      |

• Yarbay
      2406 Mesaj
      26 Aralık 2018 15:05:06
      Merhaba
      Aşağıdaki petek bağlantısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

|
      |

Önemli olan, ne söylendiği değil, söylenenden ne anlaşıldığıdır.
    • Çavuş
      92 Mesaj
      06 Ocak 2019 13:10:45
      Merhaba. Merkezi ısıtma sisteminde iki kat arasındaki dikey kalorifer borusu (üst kata çıkan ya da alt kata inen) arızalanırsa bunun masrafını apartman yönetimi mi öder yoksa daire sakini mi?

Kat mülkiyeti kanununa göre açık olarak yazılmamış ama ortak alanı yönetim öder yazıyor. Bu konuda dava sonucu var mı? Yorumlayarak çözülebilecek gibi durmuyor, çünkü başka kaynaklarda bir çok yorum okudum. Hiç biri yorumla çözüme ulaşamamış. Sonuçlandırılmış bir dava bu işi çözer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buz61 -- 6 Ocak 2019; 13:41:9 >
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
son dakika
haberler
Paykasa
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Satılık Köpek
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,140
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.