Şimdi Ara

Kaliteli Su Arıtma Cihazı ve Filtre Tavsiyeleri (85. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.204
Cevap
289
Favori
474.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2 sene oldu hocam membran değişeli, ben firmanın yeni ürün satma gayesi doğrultusunda değiştirmediğini düşünmeye başladım şikayet sitelerinde de bendeki duruma benzer şeyler yazılmış. Sizin paylaştığınız sitede, waterlife uyumlu filtre seti yok sanırım değil mi? Bir de dikkatimi çekti vontron membran 89 tl iken filmtec membran 225 tl arada gerçekten bu kadar fark var mı kalite olarak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quarez999 -- 6 Mayıs 2021; 11:33:52 >
  • Çetin Bey merhaba...8 ay önce x master aldım sizden pompalı selenoid valfli ve basınç düşürücülü...kullanıyoruz çok memnunuz suyun tadı 2.ayda çok iyi oldu tds 25 28 civarı şimdi. başlarda 15 17 civarıydı.sorun yok yani suyun değerlerinde....düşünenlere tavsiye ediyorum...

Şöyle bir gözlemim var telden de yazdım ama görmediniz hala...cihazın arıtma musluğundan akan suyun şiddeti azaldı yani başlardaki gibi güçlü akmıyor tank dolu olsa bile çok kötü değil ama fark olduğunu anlıyorsunuz özellikle tankın sonuna geldiyse iyice yavaş akıyor...mesela misal aynı sürahiyi 1 dak da dolduruyorken şimdi 1.5 dak dolduruyor...sebebi nedir ne yapılabilir bazı yerlerde tanka hava basılmalı vs denmiş...çalışırken 6 barda çalışıyor ilk günkü gibi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cemy66 C kullanıcısına yanıt

Merhaba hocam,mesjı görmedim ben kontrol edeyim birazdan,

evet tank ıcındekı hava ile alakalı buyuk ıhtımalle.tanklara hava dolumu olabılıyor.orta kısımda mavı kapaklı bır sıbop yerı var.tankın sonuna gelince yavaş akması normal tum hepsı o şekilde çalişir hocam anıden kesılmez su bıtınce.

• Cemy66 C kullanıcısına yanıt

Merhaba, selenoid valfli ve basınç düşürücülü cihazın diğer standart cihazdan farkı ne oluyor siz kendinizmi bu parçaları taktırdınız?

• Merhaba giriş katta oturuyorum suyun debisi yüksek olduğu için siparişte bu parçayı eklettim cihaz ve filtreler zarar görmesin diye debiyi düşürüyor...selenoid valf ise daha hızlı kapama yaptığı için atık suda miktarı azaltıyor forumda konuşuldu bunu da siparişe ekletmiştim...çetin Bey geri çevirmedi sağolsun...

• quote:

Orijinalden alıntı: Cemy66

Merhaba giriş katta oturuyorum suyun debisi yüksek olduğu için siparişte bu parçayı eklettim cihaz ve filtreler zarar görmesin diye debiyi düşürüyor...selenoid valf ise daha hızlı kapama yaptığı için atık suda miktarı azaltıyor forumda konuşuldu bunu da siparişe ekletmiştim...çetin Bey geri çevirmedi sağolsun...

bu atık suya çok takıyorsunuz bence.

gerçi ben tek yaşıyorum, aylık 14-20tl arası su faturam geliyor arıtmadan sonra bakalım ne gelecek 30 gelsin ne olacak (:

bir de basınç düşürücü olayı bana şöyle saçma geliyor, bağladığınız alttaki musluğu biraz kısın debisi düşecektir niye basınç düşürücü alıyorsunuz ki?

• dOmi D kullanıcısına yanıt
    Suyun vanasını kısarak debisini değiştirmenin basınç üzerinde hiç bir etkisi yok akış debisi azalır sadece diyaframlı sistemlerin çalışma mantığı farklıdır ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 10 Mayıs 2021; 11:40:34 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _TUTANKHAMUN_

Suyun vanasını kısarak debisini değiştirmenin basınç üzerinde hiç bir etkisi yok akış debisi azalır sadece diyaframlı sistemlerin çalışma mantığı farklıdır ..

doğru olabilir şunu düşündüm vanayı tam kapadığınızı düşünün, su gelmiyor. şimdi sadece 1 milim oynattığınızı düşünün yani bir bardak suyu tam 1 dakikada dolduracak şekilde aktığını düşünün...

şimdi bu suyun basıncı hala 5 bar mıdır? veya 5 olsa bile arıtmaya zarar verip patlatacak kadar güçlü müdür hala tam açık olduğu durumla kıyasla?

basıncın düşmesinden ziyade sanki vanayı kısarsam artıma sistemindeki güvenlik valfi daha güvenli çalışır gibi geliyor.

tamamen yorum bu arada bir iddiam yok (:

• puretron’dan cmt günü x-master siparişini verdim. çetin bey sağolsun çok ilgilendi, inidirm kodlarını da gönderdi. dün kargo teslim edildi, aşağı yukarı 1 saat sonra da servis kuruluma geldi.

açıkçası bu kadar hızlı beklemiyordum. çetin bey’e de özelden sorularla bunaltmama rağmen yardımları için çok teşekkür ederim.

diğer konuya da yazdım, kafama takılan bir kaç küçük şey var. çetin bey’e özelden de yazdım ama belki herkesin görmesi faydalı olur diye buraya da yazmak istedim.

genel olarak cto filtrelerin gac’lara göre tutuculuğunun daha iyi olduğu söyleniyor, bu doğru mu? eğer doğruysa 2 gac yerine 2 cto kullanmak daha mantıklı olur mu? veya x-master’daki gibi 2 gac yerine 1 gac sonrasına cto daha mı iyi oluyor?

bir de 5 mikronluk gac veya cto arkasına 1 mikronluk cto kullanmanın bi artısı var mıdır? veya o kadar da gerek yok mudur?

• Selamlar iyi bayramlar dostlar,

Hazır evdeyken filtreleri değiştireyim dedim. Elimde resimdekiler mevcut suyumuz kireçli alt 3e hangilerini hangi sıralamayla takmamı tavsiye edersiniz?

Kaliteli Su Arıtma Cihazı ve Filtre Tavsiyeleri

Tankı da yenilemek istiyorum, tavsiye edebileceğiniz satıcı/ürün var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keukuat -- 13 Mayıs 2021; 17:53:46 >
  • Merhaba
    5 micron
    Black free
    Carbon blok

Sizdeki filtrelere gore bu sekilde yapin siralamayim

Ama normalde orta filtrenin gac olmasini isteriz,sizde blackfree var,hem gac hem spun iceriyor.ozellikle bu filtrede erken tikanma sorunu olabilir
    Ama en uygun kombinasyon yukarda belirttigim gibi
    Tank ise tankpac veya dier adiyle pa-e tank alabilirsini

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ctnuyr

Merhaba
    5 micron
    Black free
    Carbon blok

Sizdeki filtrelere gore bu sekilde yapin siralamayim

Ama normalde orta filtrenin gac olmasini isteriz,sizde blackfree var,hem gac hem spun iceriyor.ozellikle bu filtrede erken tikanma sorunu olabilir
    Ama en uygun kombinasyon yukarda belirttigim gibi
    Tank ise tankpac veya dier adiyle pa-e tank alabilirsini

Çok teşekkürler dediğiniz şekilde filtreleri değiştirdim, tankı bir kere doldur boşalt yapıp, ikinci dolumda tankı ketıl gibi kaynatma ile kullanacağım. 3ncü dolumda artık içmeye başlarız.

Birde bu tankları 5 yılda bir değiştirsek iyi olur demi? Dediğiniz markanın plastik ve metal tankları mevcut 5 yıl oldu kullanalı cihazı tank içi paslanmış mıdır diye değiştirmeyi düşünüyoruz ama tankın suyunu direk akıttığımızda pas benzeri bişey gelmiyor ne yapmamızı önerirsiniz?

• keukuat kullanıcısına yanıt

değiştirsenız iyi olur ama çok elzem bir konu değil.su arıtma cihazı dezenfekte kitleri satılmakta onlada temızlık yapabilirsin

z.

tankın ıcındekı su zaten metal yuzeye temas etmıyor.metal ile su arasında bir kauçum bulunuyor su o kauçukta toplanır.eğer paslı bır su gelırse zaten o kauçuk yırtılmış demektir o tank kullanılamaz.

• Teşekkürler, bu kauçuk olayını öğrenmem iyi oldu. İçim rahatladı.

• ctnuyr kullanıcısına yanıt

mrb hocam ara sıra özellikle depoda debi düşükken musluk gırrrrrrr diye ses çıkartıyor ayrıca titriyor kapama esnasında sizce nedeni ne olabilir?

@ctnuyr Ustat merhaba, bu onerdiginiz iki model (ks11 ve xmaster) de pompali mi? Atik su oranlari kabaca nasildir?

Bu modellere ya da kasasi uygun herhangi bir modele cift membran uygulamayi tavsiye eder misiniz? A.O smith modellerinde “side membran” gordum, bir nevi membran icersindeki yuzeyi artirarak cift membran gibi calisiyor sanirim.

Asagidaki inceleme videosunda bariz one cikmis ama membran omrunu artirmak icin sanirim dogru baglamak vs on plana cikiyor? Ben atik su maliyetinden ziyade, su israfinin da onune gecen kaliteli bir cozum ariyorum acikcasi. Sizin urun kurulumlariniz ve filtre secimleriniz piyasaya gore kaliteli ve mesajlariniz cok bilgilendirici bence??????????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle37 -- 18 Mayıs 2021; 21:19:9 >

• kerimcem K kullanıcısına yanıt

merhaba hocam

cihazda en çok ses çıkaran parça shut off valve dir. shut of kendine açarken veya kapatırken.(bu genelde tank dolduktan sonra alınan ılk su esnasında olur çunku tankı doldurmak için shut of devreye girer ve bu sesi çıkarabılır,aynı durumu tank doldugunda kendini kapatırkende yapar.)

eğer musluktan titreme gbibi bir ses gelirse buda tank tamamen bitmeye yakın yapar tank havası notmalden biraz fazla olduğu zamanlarda hava ile çıkar.ama musluktan bir ses gelmesi olacağını sanmam.yani ses musluktan gelehbılır ama bunun sebebı musluk değildir.

seloneid valf hocam zaten ama musluktan geldiğinden emin gibiyim :) musluktan gırrrrr ses gelip bildiğin musluk titriyor hafif damlatmada oluyor bir iki defa kapıyıp açınca musluğu düzeliyor zaten,herhalde içindeki salmastra bozuluyor gibi artık.

0:23 deki ses hocam.

2 TL'ye Arıtma Musluğu Tamiri Nasıl Yapılır ? - YouTube

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 19 Mayıs 2021; 0:4:35 >
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt

salmastrası sabit mı hocam musluğun.yanı siz hiç sök tak yaptınızmı?selenoid den ses gelmez dediğiniz gibi.

• eagle37 kullanıcısına yanıt

çift membran üretimi arttırmak için uygun belirttiğiniz gibi seri bağlantıda atık sudan da tasarruf yapar ama şoyle bir durum var.

videodaki membran giriş tds değeri 95.Turkiyede heleki şimdi bu değeri bulmak çok zor. 95 tds değerinde ki suyun atık tds değeri 120 lerde yani %20 artıyor diğer membrana giderken.ama bu oranda sabit bir oran değildir.mesela 100 tds değerinde kı suyun atık tds %20 artarken 300 tds lık bır suyun atık tds i %30-40 belki daha fazla artar.buda 2.membranı bir hayli zorlar.2.membranın ömrunu kısaltır su tds değeriniz keza ona görede yukselır.ama yapılabilirmi dersenız tabıkı çevre için neden olmasın.şoylede bir durum var permeate pompaları var.çin veya abd üretimi.bu pompalar atık suyu %80 oranında azaltıyor.ve mekanik bir sistemde oldukları için enerjiyede ıhtıyaçları yok çok çok uzun surede kullanabılırsınız.elimizde 2010 yılında üretilen permeate pompaları var halen kullanıyoruz.

videodakı 2.membranın ömrü uzun olur cunku 2.membrana giren su tds değeri 125 .şebeke tds değeri 95.

Turkiyede 95 tds lerde bir su varsa arıtmaya bile ihtiyac yok..karbon filtre ve uv takılıp kullanılabılır.0 atık :)))

amerikada çoğu bölgelerde tek filtre ile arıtım yapıyorlar.buzdolabı filtresi kullanıyor çoğu kişi.bazı bölgelerin gerçek anlamda suyu çok temiz.bu arıtmaları reesif akvaryumlar için kullananda oldukça fazla.hatta şunu belirtiyim ro sistemi sırf balıklar için kullanan kişi sayısı içme için kullanan kişi sayısından fazladır.

benım fikrim veya ben yapacak olsam 2 adet membrnı birbirine seri bağlamam çunku zaten kirli bir suyumuz var olabildiğince arıtmayı isterim.atık suyu azaltmak içinde ya pompalı cihaz veya üzerine biraz daha koyarak permeate pompa alırım ki permeate şu anda atık için en ideal çözümdür.

yakın zamanda ülkemizde bolca görürürüz bu atık pompasını çunku kuraklık sizinde belirttiğiniz gibi tasarruf yapma çözümleri aratcak insanlara.

paralel bağlantıda zaten videoda belirtildiği öncelikle su uretimini arttırmak ıcın yapılıyor.atık suya veya su tds değerine çok fazla etkisi bulunmuyor.

• 
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.