Şimdi Ara

Kaliteli flac/wav paylaşımlarımız (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
15
Favori
10.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: metulen

Eskiden herkes kendi arasında mp3 arşivlerini paylaşırdı, 10.000-20.000 mp3 (2000's). Birçok kez başkalarının arşivlerini didiklemişliğim olmuştur ama genelde çoğu çöp kalitede olurdu. Çoğu insan için 96Kbps'den 128'e geçmek yetmişti, uzun bir süre piyasada hep bu kalitede hatta daha kötü kalitede mp3'ler dolaşmıştı. İlk defa Audio CD'den itunes ile import yaparken 160 ve 192kbps leri denediğimde o kısıtlı ekipmanla bile direk farkı görmüştüm. Sonrasında depolama imkanları artıkça 320'lere dönmüştük.

Ama gelin görün ki piyasa çorba olmuş durumda. 128-320Kbps'ten tekrar yazılmış Audio CD'ler, bu Audio CD'lerden alınmış Wav ve flac kayıtlar.

Bence kıyas yaparken öncelikle elde orjinalliğinden emin olunan bir kaynak şart. Misal bir albümün öncelikle CD baskısı, sonrasında WAV->FLAC->320Kbps MP3 kayıtları dinlenmeli. Sağdan soldan toplama kayıtları kıyaslamak doğru olmaz. İnternetten rastgele indirilen flac albümlerde çok fazla MP3 to flac dönüşümü mevcut. Yani flac dinleme çabası daha ilk adımda hezimete uğruyor hatta bir çok insan bu deneyimlerini hatalı bir referans olarak akıllarında tutuyor.

Ayrıca dinlenilen müzik türü de çok önemli. Elektronik müziklerde zaten sahne akustik ve vokal ağırlıklı şarkılara nazaran daha dar. Özellikle klasik müziklerde sahne farkı daha fazla ortaya çıkıyor. Vinly kayıt bence plaktaki dip sesleri ve hışırtıyı aktarmaktan daha öteye gidemez. Nostaljik albümlerin plak kaydı cidden hoş ama yeni çıkan bir plağı dijitale aktarmak size orijinal Albüm CD'sinden daha fazla bir getiri sağlayamaz. Hatta direk cd almak daha mantıklı olabilir. Plağın farklı çalmasında asıl nedeni zaten analogtan kayıt olmasıdır. Hatta plağa dijital master kopyadan kayıt yapmak bile asıl sesteki kaybı önleyemiyor.

Bunları herhangi birinize cevap olarak yazmadım. Sadece bu tarz karşılaştırmalar hele hele işin içine beğeni değişkenliği de eklenince oldukça zordur, bunu belirtmek istedim.

Kesinlikle katılıyorum.

Bir de son zamanlarda ''vinyl record'' diye bir moda çıktı, gerçekten anlam veremiyorum. Ya pure analog sistemde plak ya da kaset olarak dinleyeceksin, ya da dijital sistemde dijital formatlarda dinleyeceksin. Bu işin arası yok. Biraz ordan alayım, buradan dinleyeyim diye bir kombinasyon kaliteli dibe vurdurtuyor.

Waw en kaliteli dijital kayıt formatıdır. Ama 24 bit, ama 16 bit. Fakat plaktan dijital ortama aktarıp, bu kayıdın da üst kalite olduğunu düşünmek çok saçma.
    Hi-Fi sistem dizerken de durum böyledir. Dinleyeceğin kaynağın büyük bir bölümünün dijital ya da analog oluşuna göre amfi kararını verirsin. Ya da DAC ile sistemi kombine edersin.

Son yıllarda plağa merak saran insanları da nasıl düdüklüyorlar belli değil. Burada müzik şirketi ya da müzisyen ismi vermek istemiyorum ama, sırf plağa yeni merak saranların cebindeki paraya koymak için, dijital kayıtları plağa basıp insanları kandırıyorlar.
    Bir plak almadan önce, alacağım albümün orjinini mutlaka araştırırım. Mix ve mastering platformuna çok fazla takılmam ama, kayıdın analog ortamda yapıldığında emin değilsem asla o albümün plağını almam.

Türkiye' de daha henüz hiç Super Audio Disc satıldığını görmedim. Dts albüm de yok. İnsanların stereo albümleri 5.1 sistemlerde dinlediği bir ülkede aslında çok da fazla takılmamak lazım bunlara.

• VGroove kullanıcısına yanıt
    Forumda bazı konuları takip ediyorum. Yeni basım plaklar konusu gibi. Tecrübe ve bilgiler dahilinde yeni çıkan plakları araştırıyoruz. Şöyle diyebilirim Türkiyede çıkan plakların herhalde tamamına yakını para tuzağı. Dönem baskıları da 300den başladığı için(ikinciel) plak hevesinde çok kişi yeni basım alıyor. D&R da dönem baskısı olarak Ferdi Özbeğen (1987 orj depolarda kalan stoklar satııyor) ve yeni basım baba zula plaklarını biraz dinledim. Ferdi Özbeğen tarzım olmasa da sese hayran oldum. Sistemimde hala daha geliştirmem gereken parçalar olsa da ses çok iyi geldi. Fakat baba zula plağında aynı tadı almak mümkün olmadı. İpad'den tidal hifi üyeliği ile aynı albümü açarak karşılaştırdım. Tidal'den çalan ses daha temiz malum işlem görmüş ama dinlerken keyif veriyor. Neticede dijital düşmanlığım da yok. Ama plakta sanki sahne gürültüsü fazla geldi ve anlaşılabilirlik düşmüş. İlk başta çok hevesliydim ama artık yeni basım plak almaya karşı daha fazla ön yargım var. 50 tane plağım olacağına 10 tane dönem baskısı olsun yeter diyorum.

Not: Babazula 34 oto Sanayi plağını yurtdışında Rainbow45 records bastırmış ve nispeten bu adamlar kaliteli iş yapıyorlar. Ama işte plak dijitalden remaster olduğunu her şekilde hissettirdi. Geri kalan çoğu şirket bırak orj dijital masterdan kaydı, direk CD'den plağa basıyorlar. Şaka gibi ama 60-90tl arasına satıyorlar birde. Dönem baskısı bulamadığım plaklar için CD alıp güzel bir CD çalar edinerek kendimi avutucam.

• quote:

Forumda bazı konuları takip ediyorum. Yeni basım plaklar konusu gibi. Tecrübe ve bilgiler dahilinde yeni çıkan plakları araştırıyoruz. Şöyle diyebilirim Türkiyede çıkan plakların herhalde tamamına yakını para tuzağı. Dönem baskıları da 300den başladığı için(ikinciel) plak hevesinde çok kişi yeni basım alıyor. D&R da dönem baskısı olarak Ferdi Özbeğen (1987 orj depolarda kalan stoklar satııyor) ve yeni basım baba zula plaklarını biraz dinledim. Ferdi Özbeğen tarzım olmasa da sese hayran oldum. Sistemimde hala daha geliştirmem gereken parçalar olsa da ses çok iyi geldi. Fakat baba zula plağında aynı tadı almak mümkün olmadı. İpad'den tidal hifi üyeliği ile aynı albümü açarak karşılaştırdım. Tidal'den çalan ses daha temiz malum işlem görmüş ama dinlerken keyif veriyor. Neticede dijital düşmanlığım da yok. Ama plakta sanki sahne gürültüsü fazla geldi ve anlaşılabilirlik düşmüş. İlk başta çok hevesliydim ama artık yeni basım plak almaya karşı daha fazla ön yargım var. 50 tane plağım olacağına 10 tane dönem baskısı olsun yeter diyorum.

Not: Babazula 34 oto Sanayi plağını yurtdışında Rainbow45 records bastırmış ve nispeten bu adamlar kaliteli iş yapıyorlar. Ama işte plak dijitalden remaster olduğunu her şekilde hissettirdi. Geri kalan çoğu şirket bırak orj dijital masterdan kaydı, direk CD'den plağa basıyorlar. Şaka gibi ama 60-90tl arasına satıyorlar birde. Dönem baskısı bulamadığım plaklar için CD alıp güzel bir CD çalar edinerek kendimi avutucam.

Çok doğru bir strateji. Aşağı yukarı ben de bu şekilde hareket ediyorum.

Rainbow45' in yaptığı işleri genel olarak kaliteli buluyorum. Fakat Baba Zula ve Mor ve Ötesi' nin albümlerini almadım, almayı da düşünmüyorum. Biraz popülariteye hitap etme açısından atılan ticari bir adım. Fakat Yavuz Çetin albümü de dijital ortamda (hatta Serdar Öztop' un ev stüdyosunda) kaydedilmiş olmasına rağmen çok tatmin edici geldi bana. Ara sıra böyle istisnalar oluyor ama, dönem kaydı bulunamıyorsa plağa para vermek pek akıl karı değil.

Neil Young' ın Harvest' ının ilk basımı var bende. Kondisyon olarak çok çok iyi bir durumda olmasa da, arkadaşımın birkaç ay önce sıfır olarak satın aldığı, jelatinini beraber açtığımız yeni baskıyı tokatladı resmen.

• Varsa pm alalım bizde.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • PM alabilir miyim
  • metulen kullanıcısına yanıt
    Aynı şekilde paylaşım sitelerinde vinyl den çevirme 24bit flaclar var(En azından iddiaları o yönde). Bunlarda plakdan flac formatına kaydedildiğini iddia ediyor ama digitale geçtikten sonra anlamı yok. Hatta orjinal flac dan daha kötü bence. Digital digital, analog da analog olarak kalmalı.
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Çok temiz bazen de o kadar temiz olmayan plaklardan çekim bazı albümleri spotify dan dinliyorum. Genelde bu plakların dönem baskısını edinmek cidden zor. Ama yeni albümler için flac edinmek istesem bunu CD'sinden kendim çekmek isterim. Zaten netteki flaclara pek güvenmiyorum. Belki adam gibi bir siteden üyelik ile temin edilebilir ama şuan böyle bir arayışım yok. Arabada dinlemek için kendi cd lerimden 320lik mp3 almakla yetincem. Dediğiniz gibi plaktan adam gibi flac kayıt almak için çok profesyonel kaybı minimum olan ekipmanlar gerekir. Yoksa bende takayım lenco l90'ı bilgisayara basayım plakların flaclarını ama kalitesi cd den eminim kötü olurdu.
  • metulen kullanıcısına yanıt
    Eski albümlerin master kayıtları stüdyolarda hala duruyor. Albümü cd olarak piyasaya sürdüklerinde bunları kullanarak üst seviye ekipmanla yapılıyor. O yüzden orjinal cd den yapılmış flac plaktan yapılana göre daha temiz ses verir. Orjianl cd den yapılmış 16bit flac ı amatör birinin plaktan yaptığı 24 bit e tercih ederim.

Ayrıca milletin merakından yaralanıp günümüz albümlerini plak formatında yapıyorlar. Ama hiçbir anlamı yok. Artık kayıtlar da digital yapılıyor. Onu analoga çevirmenin bi manası yok.
  • Dediklerine katılıyorum. Master kayıttan yapılan cd ile amatör ekipmanla alınmış plak-flac kayıt arasında kalite farkı muhakkak olur. Dijital dinlenecekse master kayıttan direk dijital alınan kopya dinlenmeli. Analog dinlenecekse de master kayıttan basılı olan plak dinlenmeli. Günümüz endüstrisinde maliyet hesabıyla dijital hazırlanmış bir master kayıttan plak basılsa ne olur. Bu şekilde hazırlanmış tonla plak çıkıyor piyasaya. Ya da albüm cd sinden basılmış plaklar...
    Ama bazı firmalar bu proseslerde diğerlerinden daha kaliteli işler çıkartabiliyor bunu da göz ardı etmemek lazım. Daha stüdyo aşamasında iyi hazırlanmış bir yeni albümün plak kopyası çıkarsa ya da eski kaliteli master kayıttan tekrar plak basılırsa cd den bir tık daha iyi olabiliyor. Bir kaç örneği var bunun.
  • pm alabilir miyim çok bulmayı arzu ettiğim parçalar oluyor merak ettim doğrusu
  • pm alabilirmiyim.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spor911 -- 16 Ocak 2018; 12:29:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zahmet olmaz ise bende p.m alabilirmiyim.
  • bizde alabillirmiyiz
  • Bende alabilirmi yim
  • pm alabilirmiyim
    teşekkürler
  • Ben de eğer sakıncası yoksa PM alabilir miyim?
  • Yolla kardes. Rahmetliyi yuksek kalite dinleyelim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pm falan gelmiyor.
    Boşuna yazmayın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VGroove

quote:

Eskiden herkes kendi arasında mp3 arşivlerini paylaşırdı, 10.000-20.000 mp3 (2000's). Birçok kez başkalarının arşivlerini didiklemişliğim olmuştur ama genelde çoğu çöp kalitede olurdu. Çoğu insan için 96Kbps'den 128'e geçmek yetmişti, uzun bir süre piyasada hep bu kalitede hatta daha kötü kalitede mp3'ler dolaşmıştı. İlk defa Audio CD'den itunes ile import yaparken 160 ve 192kbps leri denediğimde o kısıtlı ekipmanla bile direk farkı görmüştüm. Sonrasında depolama imkanları artıkça 320'lere dönmüştük.

Ama gelin görün ki piyasa çorba olmuş durumda. 128-320Kbps'ten tekrar yazılmış Audio CD'ler, bu Audio CD'lerden alınmış Wav ve flac kayıtlar.

Bence kıyas yaparken öncelikle elde orjinalliğinden emin olunan bir kaynak şart. Misal bir albümün öncelikle CD baskısı, sonrasında WAV->FLAC->320Kbps MP3 kayıtları dinlenmeli. Sağdan soldan toplama kayıtları kıyaslamak doğru olmaz. İnternetten rastgele indirilen flac albümlerde çok fazla MP3 to flac dönüşümü mevcut. Yani flac dinleme çabası daha ilk adımda hezimete uğruyor hatta bir çok insan bu deneyimlerini hatalı bir referans olarak akıllarında tutuyor.

Ayrıca dinlenilen müzik türü de çok önemli. Elektronik müziklerde zaten sahne akustik ve vokal ağırlıklı şarkılara nazaran daha dar. Özellikle klasik müziklerde sahne farkı daha fazla ortaya çıkıyor. Vinly kayıt bence plaktaki dip sesleri ve hışırtıyı aktarmaktan daha öteye gidemez. Nostaljik albümlerin plak kaydı cidden hoş ama yeni çıkan bir plağı dijitale aktarmak size orijinal Albüm CD'sinden daha fazla bir getiri sağlayamaz. Hatta direk cd almak daha mantıklı olabilir. Plağın farklı çalmasında asıl nedeni zaten analogtan kayıt olmasıdır. Hatta plağa dijital master kopyadan kayıt yapmak bile asıl sesteki kaybı önleyemiyor.

Bunları herhangi birinize cevap olarak yazmadım. Sadece bu tarz karşılaştırmalar hele hele işin içine beğeni değişkenliği de eklenince oldukça zordur, bunu belirtmek istedim.

Kesinlikle katılıyorum.

Bir de son zamanlarda ''vinyl record'' diye bir moda çıktı, gerçekten anlam veremiyorum. Ya pure analog sistemde plak ya da kaset olarak dinleyeceksin, ya da dijital sistemde dijital formatlarda dinleyeceksin. Bu işin arası yok. Biraz ordan alayım, buradan dinleyeyim diye bir kombinasyon kaliteli dibe vurdurtuyor.

Waw en kaliteli dijital kayıt formatıdır. Ama 24 bit, ama 16 bit. Fakat plaktan dijital ortama aktarıp, bu kayıdın da üst kalite olduğunu düşünmek çok saçma.
    Hi-Fi sistem dizerken de durum böyledir. Dinleyeceğin kaynağın büyük bir bölümünün dijital ya da analog oluşuna göre amfi kararını verirsin. Ya da DAC ile sistemi kombine edersin.

Son yıllarda plağa merak saran insanları da nasıl düdüklüyorlar belli değil. Burada müzik şirketi ya da müzisyen ismi vermek istemiyorum ama, sırf plağa yeni merak saranların cebindeki paraya koymak için, dijital kayıtları plağa basıp insanları kandırıyorlar.
    Bir plak almadan önce, alacağım albümün orjinini mutlaka araştırırım. Mix ve mastering platformuna çok fazla takılmam ama, kayıdın analog ortamda yapıldığında emin değilsem asla o albümün plağını almam.

Türkiye' de daha henüz hiç Super Audio Disc satıldığını görmedim. Dts albüm de yok. İnsanların stereo albümleri 5.1 sistemlerde dinlediği bir ülkede aslında çok da fazla takılmamak lazım bunlara.

İlk paragrafta söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum.

Yaklaşık 9 yaşımdan beri (33 yıl) takıntılı bir müzik dinleyicisiyim. Alakası yok ama yazayım. Mutlak Kulak'a sahibim.

Edindiğim deneyimlerden şunları söyleyebilirim.

Mükemmeliyetçi olmamak lazım.

Kendini top-class audiophile hissetmemek lazım.

Pratik olmak lazım.

Genel bir tüketici olarak her teknolojiye açık olmak lazım.

remastering, analogdan dijitale dönüştürme teknolojileri, hatta format dönüştürme teknolojileri bile inanılmaz yok katetti.

2000'li yılların başında bu işler yetersiz teknolojiden dolayı saçma görünebilirdi fakat şimdi bu teknolojileri küçümsemek ürettiği sesin kalitesiz olduğunu düşünmek bence cahillik. Bir çeşit düşünsel mastürbasyon.

Basit bir kaç örnekle açıklayayım.

Örnek Dünya atmosferi teleskopların yeteneklerini kısıtlıyor ve görüş netliğini ve kalitesini engelliyor. Bu yüzden teleskopların uzaydan daha iyi görüntü vereceği düşüncesi ve dünyadan hiç bir zaman uzaydan yapılan gözlem kadar kaliteli gözlem yapılamayacağı düşüncesi yıllardır var. Bu düşünce son 3 yılda bertaraf oldu. Öyle teknolojiler geliştirdiler ki adamlar bu işin altından kalktılar fakat hala sizin gibi itiraz edenler var.

Filmlerin 4k uyarlaması yine güzel bir örnek. Bu yazılımlar öyle veriyi totosundan üretmiyorlar. Sahte veri oluşturmuyorlar. Yapay veri oluşturmuyorlar. Daha doğrusu oluşturdukları veri artık oldukça ileri teknoloji ile oluşturuluyor.

Müzik de bundan farksız. Özellikle kalite konusunda tüketicileri cahillikle eleştirmek bir takım doğrular barındırmakla birlikte anlamsız. Nedense türk odyofil arkadaşlar bunu aşamadılar.

özellikle belirli tarihler arasındaki albümlerde vinyl çok işe yarıyor. İhtiyaç gideriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 21 Mart 2018; 2:58:33 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.