Şimdi Ara

Kaliteli flac/wav paylaşımlarımız (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
15
Favori
10.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Egehanß kullanıcısına yanıt
    Ben iphone a kurmuştum tidal i ama paralı değildi sanki. Yani deneme süresi falan bi uyarı görmemiştim. Hifi isteyince öi paralı oluyor acaba.

Neyse, dediğim gibi ben bu hifi dünyasına yeni giriş yaptım. Önceleri iyi bir hoparlör alayım diyordum ama sonra, çok özgür olamayacağım için, en idealinin kulaklık olduğuna karar verdim. Malum evde, işte falan gürültü olacağından, şimdilik kulaklık harici ses sistemlerinden vazgeçtim.

Türkiyede gördüğüm kadarıyla, Hifi bilgisi ve konuları oldukça zayıf. İlgilenende az galiba. Burada ve birkaç forumda kulaklık seçimi ve vb konularda açtığım konular hiç rağbet görmedi. Ha, birisi hariç. vaziyetu nickli arkadaşın enteresan yorumları oldu:
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=122716409

Kendimce belirlediğim seçenekler arasından yine kendim seçim yapmak zorunda kalaraktan Sennheiser HD380 sipariş ettim. Bugün yarın elimde olur. Baya meraklandım. İnşallah pişman olmam

Sonradan öğrendim ki, iş sadece kulaklıkla bitmiyormuş, iyi müzik dinlemek. Kulaklığa gelene kadar, sesin ilk kaynağı, kayıt formatı konuları ve sesin işlenmesi ve iletimi gibi 2 ana başlık daha varmış. Tam da bu noktada, sesin işlenmesi ve iletimi ile ilgili cihazlara yöneldim ve biraz araştırdım ama bu konuda acele etmek istemedim. En azından, kulaklık gelince ham halde biraz denemek istiyorum.

Anladığım kadarıyla kulaklık besleme konusunda 2 grup var: Birisi headphone aplifier lar, diğeri de DAC lar.
    Sesi güçlendirmek zaten olmassa olmaz ama, aynı zamanda işleyip, iyileştirmek ve dönüştürme işlerini de yapan DAC lara odaklandım.
    DAC konusu da derya deniz maalesef :)
    Tabi hemen bütçe kriteri baya bir sınırlandırıyor seçenekleri.
    Sadece, kulaklık ile biteceğini sandığım harcama için, bence makul olan bir bütçenin 2 katına çıkarak 400TL ye kulaklık aldım :)
    Ve şuanda birde DAC maliyeti doğdu. Ve neredeyse, DAC ın olmassa olmaz olduğuna ikna olmak üzereyim. Okuduğum yerlerden.
    Sonra sık sık karşıma çıkan Audioquest Dragonfly Black DAC ürününe odaklandım. Biraz da pahalı geldi açıkçası. 300TL
    Hi-fi dünyasında, 300TL lik bir DAC ın lafı bile edilmez belki ama 400TL kulaklıktan sonra, bana biraz fazla geldi.

Benim araştırdığım kadarıyla, bu ürün F/P olarak en cazip ürün olarak karşıma çıkıyor. Hem PC, hemde telefonla çalışabiliyor. streaming music desteği var.
    Ama HD380 ile uyumu nasıl olur bilemedim.

Bu arada ben genellikle sıradan laptoptan müzik dinliyorum. Harici bir ses kartı yok. Klasik onboard dedikleridir heralde. Bazende iphone dan müzik dinleyebiliyorum. serviste falan. Geçenlerde spotify a üye oldum. Hem PC den hemde iphone dan dinliyorum. iphone daha iyi ses veriyor.

Müzik tercihlerim ise genellikle enstrümental, hafif doğal müzikler. Elektronik ve bass ağırlıklı müziklerden hoşlanmıyorum. Türküleri dinlerim. Yöresel müzikleri dinlerim. Karadeniz gibi. Pop müzikte dinlerim. Kaliteli olanları.
    Genellikle türk müziği ama yabancı hitleri de dinlerim ara sıra.

Sennheiser HD380
    Impedance 54 Ω
    Connector 3.5 mm Jack, straight
    Frequency response 8 - 27000 Hz
    Max. sound pressure level 110 dB (1 kHz, 1 Vrms)
    THD, total harmonic distortion < 0,1% (1 kHz, 100dB SPL)
    Ear coupling circum-aural
    Transducer principle dynamic, closed
    Power supply 500 mW

DragonFly Balck DAC
    NATIVE RESOLUTION: Up to 24-bit / 96kHz
    Output: 1.2 volts
    MICROCONTROLLER: Microchip PIC32MX
    DAC CHIP: ESS 9010 32-Bit
    USB PROTOCOL: Asynchronous USB Streamlength®
    Compatible with smart phones, windows and mac

Kaliteli flac/wav paylaşımlarımız

• Bana da PM atabilir misiniz?
  • Bir pm de ben rica edeyim
  • Lütfen ben de bir pm alabilir miyim?
  • bu olayın fazla abartıldığını düşünüyorum, 320 kbps mp3 ve flac yada daha üstü, aradaki farkı hissetmeyebilirsiniz. iyi sıkıştırılmış mp3 dosyası ile flac arasında neredeyse fark yok günümüzde çoğu mp3 dosyası kaliteli zaten zamanında radiohead in ok computer albümünü vinly olarak indirmiştim 4 gb idi yaklaşık mp3 ile kıyaslamasını yapmıştım tuhaftır mp3 daha hoşuma gitmişti. bence ilk olarak bir ses kartı alınmalı daha sonra foobar + asio kurulmalı, seste kalite farkı hemen ortaya çıkacaktır, dac dediğimiz şey harisi ses kartı zaten. usbden bağlanan harici daclar dahili kartlar kadar iyi değil bu bariz bir gerçek.
  • PM lütfen.
  • magrofon kullanıcısına yanıt
    USB'den bağlanan creative vs gibi ses kartları dahili kartlar kadar iyi değiller ama USB'den bağlanan ses kartı ile ortalama bir dac arasında dağlar kadar fark olur.

Dac dediğiniz dijital veriyi analoğa çeviren ana çiptir. Ve dünya kadar çeşidi var. 3$'a da 1000$'a da.

Usb ses kartlarında daha çok ucuz olanlar kullanılır. Tabii ses kartlarının, usb dac'lara göre stereo anlamında kötü olmasının asıl sebebi de kullanılan devrenin yapısı ve malzeme kalitesidir.

Bence dac ve ses kartı konularını tekrar bir inceleyin derim.

Bir de plaktan kayıtta kullanılan plağın durumu, kullanılan pikap, kol, kartuş ve kayıt cihazı da önemlidir. Her plak kaydı iyi olacak diye bir kaide yok.

Ki elimdeki bazı plakları dijitale çevirirken bu işin ne kadar özen ve bilgi istediğini gördüm. O yüzden mümkünse normal cd-rip flac indirin derim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

USB'den bağlanan creative vs gibi ses kartları dahili kartlar kadar iyi değiller ama USB'den bağlanan ses kartı ile ortalama bir dac arasında dağlar kadar fark olur.

Dac dediğiniz dijital veriyi analoğa çeviren ana çiptir. Ve dünya kadar çeşidi var. 3$'a da 1000$'a da.

Usb ses kartlarında daha çok ucuz olanlar kullanılır. Tabii ses kartlarının, usb dac'lara göre stereo anlamında kötü olmasının asıl sebebi de kullanılan devrenin yapısı ve malzeme kalitesidir.

Bence dac ve ses kartı konularını tekrar bir inceleyin derim.

Bir de plaktan kayıtta kullanılan plağın durumu, kullanılan pikap, kol, kartuş ve kayıt cihazı da önemlidir. Her plak kaydı iyi olacak diye bir kaide yok.

Ki elimdeki bazı plakları dijitale çevirirken bu işin ne kadar özen ve bilgi istediğini gördüm. O yüzden mümkünse normal cd-rip flac indirin derim.

arkadaşın usb cihaza istinaden yazdım, dahili ses kartları da aynı şekilde kalitelisi ve dandiği vardır. ses kartı alırken araştırmıştım dahili kartları yakalayan usb cihaz göremedim. varsada dediğin gibi 500$ den başlar şuan heco victa 702 + denon amfi soundblaster z yi dac olarak kullanıyorum. foobar asio da kurdum ses kalitesinden çok memnunum daha ne olsun yanıma gelip mi söylesin adam

Mesajı neresinden okusanız yanlış bilgilerle dolu.

Kendininizi bu yanlış bilgilerle kandırıyorsunuz, en azından bu işe gönül verip para harcayacaklara hatalı bilgiler sunmayın.

1- MP3 kaç kbps olursa olsun kayıplı sıkıştırma tekniğidir. Genel kullanıcı grubu HiFi sistemlere ya da üst düzey kulaklıklara sahip olmadığı için, geniş sahne diye adlandırdığımız üst ya da alt frekansları büyük bölümünü kendi cihazlarında duyamaz. MP3 teknolojisi de zaten bu frekanslar duyulmuyor diye kaydı en alt ve en üst frekanslardan kırpmaya ve dosya boyutunu düşürmeye başlar.

2- FLAC kayıpsız ses sıkıştırma teknolojisidir, sıkıştırma sırasında hiç bir frekans kaybı yaşanmaz. Bu formatı çözen işlemci ve yazılıma bağlı olarak performansı değişir. Yani MP3 ve FLAC arasında fark yoktur demek yumuşatılmış tabirle bilgi yoksunluğu, bun yoksunlukla hala iddaa etmek tipik Türk insanı davranışıdır.

3- DAC harici ses kartı değildir. Gerektiği durumlarda harici ses kartı olarak da kullanılabilir. Hiç bir ses kartının DAC chipi, yanıi dijital ses formatını analog ses dönüştüren ana eleman giriş-orta seviyesi bir DAC'ın kalitesinde analog ses veremez. Pma-720 + Heco 702 gibi bir setupda bunu çok farketmemeniz normal, ama orta düzey bir ses kulağı olan bir insan bile sizin sistemde de bu farkı hissedebilir.

Daha yazılabilecek çok şey var ama umarım daha fazla yanlış bilgi yaymazsınız başka insnalara.

Müzik zevk işidir, dinlediğiniz mp3'ler size gayet zevkli geliyor ve yetiyor olabilir, ama bu sölediklerinizin gerçekçi olduğu anlamına gelmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: the wade

Mesajı neresinden okusanız yanlış bilgilerle dolu.

Kendininizi bu yanlış bilgilerle kandırıyorsunuz, en azından bu işe gönül verip para harcayacaklara hatalı bilgiler sunmayın.

1- MP3 kaç kbps olursa olsun kayıplı sıkıştırma tekniğidir. Genel kullanıcı grubu HiFi sistemlere ya da üst düzey kulaklıklara sahip olmadığı için, geniş sahne diye adlandırdığımız üst ya da alt frekansları büyük bölümünü kendi cihazlarında duyamaz. MP3 teknolojisi de zaten bu frekanslar duyulmuyor diye kaydı en alt ve en üst frekanslardan kırpmaya ve dosya boyutunu düşürmeye başlar.

2- FLAC kayıpsız ses sıkıştırma teknolojisidir, sıkıştırma sırasında hiç bir frekans kaybı yaşanmaz. Bu formatı çözen işlemci ve yazılıma bağlı olarak performansı değişir. Yani MP3 ve FLAC arasında fark yoktur demek yumuşatılmış tabirle bilgi yoksunluğu, bun yoksunlukla hala iddaa etmek tipik Türk insanı davranışıdır.

3- DAC harici ses kartı değildir. Gerektiği durumlarda harici ses kartı olarak da kullanılabilir. Hiç bir ses kartının DAC chipi, yanıi dijital ses formatını analog ses dönüştüren ana eleman giriş-orta seviyesi bir DAC'ın kalitesinde analog ses veremez. Pma-720 + Heco 702 gibi bir setupda bunu çok farketmemeniz normal, ama orta düzey bir ses kulağı olan bir insan bile sizin sistemde de bu farkı hissedebilir.

Daha yazılabilecek çok şey var ama umarım daha fazla yanlış bilgi yaymazsınız başka insnalara.

Müzik zevk işidir, dinlediğiniz mp3'ler size gayet zevkli geliyor ve yetiyor olabilir, ama bu sölediklerinizin gerçekçi olduğu anlamına gelmez.

mp3 ün kaç kbps olursa olsun kayıplı olduğunu biliyorum, zaten bilmesem gidipte flac hatta vinly olarak müzik indirmezdim öyle değil mi? arada fark olmadığını zaten iddia etmiyorum sadece sarf edilen uğraşa değecek bir kalite farkını göremediğimi anlatmak istedim. abartılıyor dernek bunu kast etmiştim. sennheiser kulaklığımla test etmiştim ve kulağım da gayet hassastır çok şükür. ön yargı da tipik Türk insanı davranışı sanırım.

Sennheiser dediğiniz kulaklık HD800 değilse zaten her hangi bir müzikte fark duyma şansını yok pek. Hele kulaklık amfisi+DAC kullanmıyorsanız.

Hala hatalı argümanlarla tespit yapıyorsunuz.
  • quote:

Sennheiser dediğiniz kulaklık HD800 değilse zaten her hangi bir müzikte fark duyma şansını yok pek. Hele kulaklık amfisi+DAC kullanmıyorsanız.

Hala hatalı argümanlarla tespit yapıyorsunuz.

HD800 ü alan adam zaten gider orjinal kayıtlarıda alır arşiv yapar yani seninkide laf olsun torba dolsun. neyse siz üst seviye de fark görüyorsunuz anlaşılan giriş seviyesinde pek bi fark olmuyor olabilir.
    Benim sistemim de giriş seviyesi ve dağlar kadar fark var. Hala mp3 ile FLAC arasında fark giriş seviyesi sistemler de çok olmuyor diyerek inat ediyorsunuz.

Sizin kulağınıza göre fark olmayabilir, bu sizin probleminiz. Genel durum bu şekilde değil, ben de onu söylüyorum.

Bu sebeple yeni bu işlere alışmaya çalışan arkadaşlara tavsiyemdir, mp3 ile sadece cebinizdeki telefonlarla müzik dinlenir. O da telefonlarınızla portable DAC takarsanız yine mp3 olmaz.

Kayıplı ve kayıpsız formatlar arasında fark hissedilmiyor diyenlere inanıp müzik zevkinizi kısıtlamayın.
  • quote:

Benim sistemim de giriş seviyesi ve dağlar kadar fark var. Hala mp3 ile FLAC arasında fark giriş seviyesi sistemler de çok olmuyor diyerek inat ediyorsunuz.

Sizin kulağınıza göre fark olmayabilir, bu sizin probleminiz. Genel durum bu şekilde değil, ben de onu söylüyorum.

Bu sebeple yeni bu işlere alışmaya çalışan arkadaşlara tavsiyemdir, mp3 ile sadece cebinizdeki telefonlarla müzik dinlenir. O da telefonlarınızla portable DAC takarsanız yine mp3 olmaz.

Kayıplı ve kayıpsız formatlar arasında fark hissedilmiyor diyenlere inanıp müzik zevkinizi kısıtlamayın.

işte bunu kast etmiştim dağlar kadar fark var diyorsun fark var ama dağlar kadar değil sende biliyorsun, abartmadın mı şimdi?
    Hayır abartmadım, ben müziakl bir parçada FLAC olarak dinlerken 3 ayrı tonda zil sesi, kontrbas duyuyorsam ona müzik derim.

Müzik dinlemek mp3 üzerinden sadece dijital ortamda yaratılmış melodileri ve üzerinde oynanmış vokalleri dinlemek değildir. Zira mp3lerin %99.99'unda bahsettiğim enstrümanları mp3 teknolojisinin doğası gereği duyma imkanı yoktur.
  • Varsa bir PM de ben alabilirim.
  • 3 4 yıl önce warez-bb.org da doluylu discographyler flac vinly rip fln özelikle metallica megadeth radiohead vs büyük grupların fanları paylaşıyordu, hatta konuda fln ssler olurdu albümler artı riplerken kullanıcığı programın sürümüne kadar fln. site şuan ne durumda bilmiyorum bayağıdır bakmadım.
  • Eskiden herkes kendi arasında mp3 arşivlerini paylaşırdı, 10.000-20.000 mp3 (2000's). Birçok kez başkalarının arşivlerini didiklemişliğim olmuştur ama genelde çoğu çöp kalitede olurdu. Çoğu insan için 96Kbps'den 128'e geçmek yetmişti, uzun bir süre piyasada hep bu kalitede hatta daha kötü kalitede mp3'ler dolaşmıştı. İlk defa Audio CD'den itunes ile import yaparken 160 ve 192kbps leri denediğimde o kısıtlı ekipmanla bile direk farkı görmüştüm. Sonrasında depolama imkanları artıkça 320'lere dönmüştük.

Ama gelin görün ki piyasa çorba olmuş durumda. 128-320Kbps'ten tekrar yazılmış Audio CD'ler, bu Audio CD'lerden alınmış Wav ve flac kayıtlar.

Bence kıyas yaparken öncelikle elde orjinalliğinden emin olunan bir kaynak şart. Misal bir albümün öncelikle CD baskısı, sonrasında WAV->FLAC->320Kbps MP3 kayıtları dinlenmeli. Sağdan soldan toplama kayıtları kıyaslamak doğru olmaz. İnternetten rastgele indirilen flac albümlerde çok fazla MP3 to flac dönüşümü mevcut. Yani flac dinleme çabası daha ilk adımda hezimete uğruyor hatta bir çok insan bu deneyimlerini hatalı bir referans olarak akıllarında tutuyor.

Ayrıca dinlenilen müzik türü de çok önemli. Elektronik müziklerde zaten sahne akustik ve vokal ağırlıklı şarkılara nazaran daha dar. Özellikle klasik müziklerde sahne farkı daha fazla ortaya çıkıyor. Vinly kayıt bence plaktaki dip sesleri ve hışırtıyı aktarmaktan daha öteye gidemez. Nostaljik albümlerin plak kaydı cidden hoş ama yeni çıkan bir plağı dijitale aktarmak size orijinal Albüm CD'sinden daha fazla bir getiri sağlayamaz. Hatta direk cd almak daha mantıklı olabilir. Plağın farklı çalmasında asıl nedeni zaten analogtan kayıt olmasıdır. Hatta plağa dijital master kopyadan kayıt yapmak bile asıl sesteki kaybı önleyemiyor.

Bunları herhangi birinize cevap olarak yazmadım. Sadece bu tarz karşılaştırmalar hele hele işin içine beğeni değişkenliği de eklenince oldukça zordur, bunu belirtmek istedim.

• PM yok mu PM
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.