Şimdi Ara

Kaliforniya’da yeni evlere güneş enerjisi paneli zorunluluğu getirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması adına önemli bir karara imza atıldı. The California Energy Commission tarafından alınan karar ile 1 Ocak 2020’den itibaren inşa edilen tüm evlerde güneş enerjisi paneli zorunlu kılındı.

Kaliftorniya, tüm evlere güneş enerjisi paneli zorunluluğu getiren ilk ABD eyaleti oldu. Eyalet daha önce aldığı karar ile 2030 itibariyle hanelerde kullanılan elektriğin yüzde 50’sinin karbon salınımına yol açmayan kaynaklardan elde edilmesi şartı koymuştu.

Karara karşı çıkan grup, güneş paneli zorunluluğunun ev fiyatlarını arttıracağını düşünüyor. Kararla ev ücretlerinin 8 bin dolar ile 12 bin dolar civarında artacağına dikkat çekiliyor. Enerji Komisyonu sözcüsü Amber Beck, mortgage ödemelerine aylık sadece 40 dolarlık yük bineceğini ancak ısıtma, soğutma ve aydınlatma maliyetinden ayda 80 dolar tasarruf edileceğini belirtiyor.

Enerji Komisyonu gölgede kalan evler gibi güneş panellerinin mantıklı olmadığı hallerde muafiyet getiriyor. İnşaatçılar dilerse dairelere tek tek panel kuracak ya da bir grup evin kullanması için mini santraller oluşturabilecek.

Kaliforniya, bugüne kadar güneş enerjisine 42 milyon dolar yatırım yaptı. Eyalette geçen yıl kullanılan elektriğin yüzde 16’sı güneş enerjisinden elde edildi.

• Elon Musk abi eyalet meclisinde iyi lobicilik yapmış anlaşılan.

• Darısı başımıza.
  • Adamlarda para var. Sıkıntı olmaz. Bizde olsa bi ton masraf çıkardı. Millet daha ev alamıyor bir de bunlarla uğraşamaz.

• Herhalde şu zorunluluk yeni betonlaşan Didim gibi tatil yerlerine gelse bölgedeki halkın yarısı işsiz kalır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • saçma karar o kadar panel yapınca bi kar olmaz, sadece üretici kazanır panel fiyatları artar, bi dünya masraf

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

Adamlarda para var. Sıkıntı olmaz. Bizde olsa bi ton masraf çıkardı. Millet daha ev alamıyor bir de bunlarla uğraşamaz.
    Millet daha ev alamıyor mu? 2000 yılı ile 2017 yılı kıyaslanınca nüfusu 1,3 kat artıyor ama araba alımı 3 kat, ev alımı 5 kat artmış. Geçen sene Türkiye'de 1,7 milyon adet yeni ev satılmış. Birileri "her taraf boton oldo" derken millet ev sahibi oluyor.

Kaliforniyada bu kararın alınmasının sebebi bir arkadaş güzel açıklamış.
    "Elon Musk abi eyalet meclisinde iyi lobicilik yapmış anlaşılan." yani orada çok zenginler lobicilik faaliyetini yapıp istediği kararı aldırabiliyor.

Türkiye'de bu karar şimdilik alınamaz. Çünkü güneş panelin içindeki güneş hücresi "cell" kısmını daha üniversiteler prototip aşamasında yapıyor. Seri üretime geçmedi. Dışarıdan gelen güneş hücreleri cari açığın daha daha da artmasına sebep olur. Diğer tüm kısımlar burada yapılıyor. Yakında (3 - 4 yıl içinde hepsini yapabilecek seviyede fabrikalarımız olursa bu kanun çıkabilir.)

• inşallah Türkiyede kendi panellerini üretirde bizde de bu tarz gelişmeler olur. yukarıda arkadaş açıklamış. cari açık için yerli olmalı. tabi zorunluluk değilde devlet teşviki ile daha mantıklı olur. bu panellerin kullanıldığı evlerde vergi indirimi vs. yapılabilir. yani vatandaşa bir yük daha değilde, vatandaş için, çevre için yapılmalı.

• hanahmet H kullanıcısına yanıt
    Hocam türkiyede ev sahibi olan yine zenginler oldu. Orta ve alt gelirli insanlar ülkede kıt kanaat geçiniyor. Sağda solda tarlası olup satan alıyorsa ne ala gerisi yalan dolan. Borçla ev alanların çoğu ağlıyor. Kredisini kredi çekip ödeyen bir millet var. Allah yardımcımız olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu tür gelişmeler dünyamızın ömrünü uzatır kaynaklar zaten bitti dünya kan ağlıyor gezegen ağlıyor buzullar eriyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Evlere ışıkları kontrol eden bir aygıt takıp akıllı ev diye dünyanın parasını istiyorlar zaten. Güneş paneli takacaklarsa satılan evlere istenecek bedelleri hayal gücüm bile almıyor. Günümüzde ev almak zengin işi olmuş iken üstelik.

Diğer bir husus ise güneş paneli üretemediğimiz sürece istediğiniz kadar heryeri bu panellerle doldurun. İthal ettiğiniz sürece güneş panellerini ülke ekonomisine faydadan daha fazla zararı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: hanahmet

Millet daha ev alamıyor mu? 2000 yılı ile 2017 yılı kıyaslanınca nüfusu 1,3 kat artıyor ama araba alımı 3 kat, ev alımı 5 kat artmış. Geçen sene Türkiye'de 1,7 milyon adet yeni ev satılmış. Birileri "her taraf boton oldo" derken millet ev sahibi oluyor.

Kaliforniyada bu kararın alınmasının sebebi bir arkadaş güzel açıklamış.
    "Elon Musk abi eyalet meclisinde iyi lobicilik yapmış anlaşılan." yani orada çok zenginler lobicilik faaliyetini yapıp istediği kararı aldırabiliyor.

Türkiye'de bu karar şimdilik alınamaz. Çünkü güneş panelin içindeki güneş hücresi "cell" kısmını daha üniversiteler prototip aşamasında yapıyor. Seri üretime geçmedi. Dışarıdan gelen güneş hücreleri cari açığın daha daha da artmasına sebep olur. Diğer tüm kısımlar burada yapılıyor. Yakında (3 - 4 yıl içinde hepsini yapabilecek seviyede fabrikalarımız olursa bu kanun çıkabilir.)

Alıntıları Göster
    Ben alamıyorum mesela ne olacak? Ev alımı 5 kat artsa ne olacak ben alamıyorum işte o ne olacak? Benim gibi milyonlarca insan var hem. Her taraf boton olson olson istemediğimi kim dedi olson olson .
    Bir de bu güneş paneli zorunlu tutulursa ev almak bizim için hepten hayal olur.
    Amerikadaki olay ne kadar lobicilik olayı da olsa (o mesajı bende gördüm haliyle??) sonuçta adamlarda ev almak filan sıkıntı değil para bol adamlarda bilmem anlatabildim mi?
    Ben zengin değilim arkadaşım bunu anlamak neden bu kadar zor? Yalan mı söylüyorum şimdi ben??????????

Not: Dün 150 bin TL krediye ne kadar faiz veriyorum diye baktım 96 ayda (ancak onu ödeyebiliyorum) 100 bin TL faiz vermek zorundayım yani 150 Bin TL lik ev için 250 bin TL vermek zorundayım. Olmayınca olmuyor. Tok acın halinden anlamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stalker(1979) -- 11 Mayıs 2018; 12:4:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

Ben alamıyorum mesela ne olacak? Ev alımı 5 kat artsa ne olacak ben alamıyorum işte o ne olacak? Benim gibi milyonlarca insan var hem. Her taraf boton olson olson istemediğimi kim dedi olson olson .
    Bir de bu güneş paneli zorunlu tutulursa ev almak bizim için hepten hayal olur.
    Amerikadaki olay ne kadar lobicilik olayı da olsa (o mesajı bende gördüm haliyle??) sonuçta adamlarda ev almak filan sıkıntı değil para bol adamlarda bilmem anlatabildim mi?
    Ben zengin değilim arkadaşım bunu anlamak neden bu kadar zor? Yalan mı söylüyorum şimdi ben??????????

Not: Dün 150 bin TL krediye ne kadar faiz veriyorum diye baktım 96 ayda (ancak onu ödeyebiliyorum) 100 bin TL faiz vermek zorundayım yani 150 Bin TL lik ev için 250 bin TL vermek zorundayım. Olmayınca olmuyor. Tok acın halinden anlamıyor.

Alıntıları Göster
    Öncelikle beton meselesini irdeleyelim. Bu forumda çoğu kişi bu kadar ev yapımına karşı çünkü çevreci geçinip betona karşı geçinip her tarafın ev apartman olmamasını istiyor. Oysa bu kadar ev apartman olmasına ben SEVİNİYORUM. Çünkü insanlar ev sahibi oluyor. Evsizliğin ne demek olduğunu, kirada ne kadar çok sıkıntı çekildiğini iyi biliyorum.

Satılan ev meselesine gelince. Benim babamın evi miras kaldı, (üstünü diğer kardeşlerine verdi, evi öyle aldı, o da emekliliğinde)
    amcam emekliliğinde ev sahibi oldu. eniştelerim emekliliğinde ev sahibi oldu. Çevremdeki bir çok büyüklerim emekliliğinde ev sahibi oldu. emekli ikramiyesi ile beraber ev alıyorlardı.

Ben evimi 34 yaşımda aldım. Amca çocuklarım (birisi hariç) hepsi ev sahibi oldu. hala çocuklarımın hepsi ev sahibi oldu. dayı oğullarımdan (evli olanların) hepsi şu an ev sahibi. (içlerinde 18 yaşında bekarken taksit ödemeye başlayıp 24 - 25 yaşında ev sahibi olan da var.)

Türkiye'de artık insanlar gençken ev sahibi olabiliyor. Rakam abartı değil 5 kat artmış. 1,7 milyon adet yeni ev satılmış. İnşallah herkes ev sahibi olur.

Sana tavsiyem bankaya gitmeden eminev, fuzulev, bizimev gibi kuruluşlarla bir görüş. Ben evimi bu gibi organizasyon sayesinde aldım. Banka kredi faiz oranı çok fazla. hem de dinen caiz değil. dediğin gibi faiz Oranların düşmesi lazım.

• kim bilir hangi yandaşın cebini dolduracaklar :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: hanahmet

Öncelikle beton meselesini irdeleyelim. Bu forumda çoğu kişi bu kadar ev yapımına karşı çünkü çevreci geçinip betona karşı geçinip her tarafın ev apartman olmamasını istiyor. Oysa bu kadar ev apartman olmasına ben SEVİNİYORUM. Çünkü insanlar ev sahibi oluyor. Evsizliğin ne demek olduğunu, kirada ne kadar çok sıkıntı çekildiğini iyi biliyorum.

Satılan ev meselesine gelince. Benim babamın evi miras kaldı, (üstünü diğer kardeşlerine verdi, evi öyle aldı, o da emekliliğinde)
    amcam emekliliğinde ev sahibi oldu. eniştelerim emekliliğinde ev sahibi oldu. Çevremdeki bir çok büyüklerim emekliliğinde ev sahibi oldu. emekli ikramiyesi ile beraber ev alıyorlardı.

Ben evimi 34 yaşımda aldım. Amca çocuklarım (birisi hariç) hepsi ev sahibi oldu. hala çocuklarımın hepsi ev sahibi oldu. dayı oğullarımdan (evli olanların) hepsi şu an ev sahibi. (içlerinde 18 yaşında bekarken taksit ödemeye başlayıp 24 - 25 yaşında ev sahibi olan da var.)

Türkiye'de artık insanlar gençken ev sahibi olabiliyor. Rakam abartı değil 5 kat artmış. 1,7 milyon adet yeni ev satılmış. İnşallah herkes ev sahibi olur.

Sana tavsiyem bankaya gitmeden eminev, fuzulev, bizimev gibi kuruluşlarla bir görüş. Ben evimi bu gibi organizasyon sayesinde aldım. Banka kredi faiz oranı çok fazla. hem de dinen caiz değil. dediğin gibi faiz Oranların düşmesi lazım.

Alıntıları Göster
    eminev,fuzulev arkadaşım girdi kaç sene oldu halen daha kendine çıkmasını bekliyor. Daha 2 sene daha çıkmaz diyor. Zaten donanımhaberde forumda araştırmıştım. Çok soru sorunca bazı arkadaşlar (eminev ile bağlantıları var demek ki) kızmışlardı. O zamanlar bunların feto ile filan bağları var diyenler de olunca vaz geçmiştim. Şu anda da girmekten vazgeçtim.
    Uzun lafın kısası ilk mesajımda ev alamayan insanlar için bu güneş paneli olayı ev almayı hepten hayal yapar onu demek istemiştim ama konu nereden nerelere geldi. Cevap mesajın da agresif olduğu için böyle yazdım.
    Evini almışsın güle güle oturmayı Allah nasip etsin. Ama ev alamayanların olduğunu da bilmen gerekiyor. Öyle güneş enerjisiymiş filan en az 30 bin TL ek maliyet demek ev alamayanlar için ektradan 30 bin TL nin ne olduğunu söylememe gerek yok herhalde?

• Bizde de hayata geçmesi dileğiyle.Fakat öncelikle alım gücü arttırılmalı sonra bunlar yapılmalıdır ve nükleer enerji değil yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır...

• Bu güneş enerjisi ve panellerin birçok sorunu mevcut. Kimse yangın güvenliğinden ve elektrik kaçaklarından bahsetmiyor nedense. Youtube u araştırın biraz, bu paneller çatır çatır yanabiliyor, alev çıkarabiliyor.

Karbon salımını azaltmak için yapılabilecek en iyi şey elektrik tüketimini azaltmak.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.