Şimdi Ara

Kağıda gizli işaret nasıl koyabilirim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
4
Favori
2.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İsyerimizde yemek için herkese kaşe basılı kağıt veriyoruz. Onlarda kağıdı yemek yedikleri yere veriyorlar. Herkes aynı yerden yemek yiyor

Biz kağıdı vermeden önce de sayıyı biliyoruz her gün yazıyoruz ama ay sonunda hep yemekçinin verdiği sayı fazla çıkıyor. Getirdiği kağıtların sayısı hep bizimkinden fazla.
    Bu işe bir çözüm bulmamız gerek.Biz mi yanlış yapıyoruz yoksa yemekçi mi birşeyler yapıyor bilmiyoruz..

Ben de kağıtlara işaret koymayı düşündüm ama yemekçinin anlayamayacağı şekilde olması lazım. Kağıtların köşesini kesmesi düşündüm ama olmaz.

Ufak nokta koymayı düşündüm. Bu olabilir belki. Ay sonunda sayı yine tutmazsa tek tek kağıtlara bakıp nokta olmayan varsa yemekciye deriz bu bizim değil diye.

EDİT: Arkadaşlar defter tutmaya başladık. Artık verdiğimiz kağıtları yemekten hemen sonra sayıp kendi sayımızla karşılaştırıyoruz, doğru çıkınca karşı tarafa bizim deftere imza attıyoruz.
    1 saat kadar sonra da tekrar gidip kağıtları tekrar sayıyoruz, 1 saat önceki sayıyla tutuyorsa ben onların defterine imza atıyorum sayıyı yazıp.

şuan böyle bir yöntem uygulayalım dedik. ay sonunda tekrar editleyecem. eğer bu yöntemle de olmazsa işaret ya da seri numarası olayına geçicez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi try1241 -- 1 Temmuz 2019; 20:49:58 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam benimde aklıma böyle bir yol geldi.

Şöyle ki ; 30 tane kağıdın arkasına tam ortaya nokta koyucam. 50 tanesinin arkasına sol köşeye kare çizicem, 30 tanesinin arkasına ortadan hafif yukarıya (diğer kağıtlarda nokta koyduğum yerin hemen üstüne denk geliyor) çizgi cekicem.

Böyle böyle farklı işaretler koyup, bunları kaç tane nereye koydugumu bir yerde not edicem. Ay sonunda adam gelicek. Ben fişleri sayıcam. Yine sayıda bir yanlışlık varsa, benim koyduğum işaretler üzerinden tekrar sayıcam
  • bence kurşun kalemle o yemek kağıtlarının arkasına siyah gölge bırakın. sağ ve ya sol alta hafif gölgelendirin ki anlamasın ön tarafa yaparsanız bariz anlaşılır aklıma başka bişey gelmedi ben belediye'de staj yaparken çay fişleri vardı onlar para yerine geçiyodu adamlar fazladan fiş koparıp duruyodu aynı o hesap
  • Eskiden cipslerde çıkardı bunlardan kalemin arkasındaki mor ışığı tutunca gözükürdü yazılar her kağıda çizgi at dene
    https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=g%C3%B6r%C3%BCnmez%20kalem
  • İmzalayın

Edit: takliti zor bir imza ile imzalasın ve zor bulunur bir renk olsun. Ya da üstte belirtildiği gibi UV ile görünen kalemle işaretlenebilir. Ya da her kağıdın bir numarası olsun, örneğin 1den 100e kadar işte kaç kişiye veriyorsanız. Böylece son numarayı bilirsiniz ve tekrar etmeyeceği için fazladan koyamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pp_pp -- 1 Temmuz 2019; 1:2:0 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • skyfor kullanıcısına yanıt
    Hocam bu benimde aklıma geldi ama kağıdın arkasına farklı farklı işaretler koyup , bu işaretlerin sayısını bir kağıda yazmak daha mantıklı geldi

Şöyle ki ; 30 tane kağıdın arkasına tam ortaya nokta koyucam. F50 tanesinin arkasına sol köşeye kare çizicem, 30 tanesinin arkasına ortadan hafif yukarıya (diğer kağıtlarda nokta koyduğum yerin hemen üstüne denk geliyor) çizgi cekicem.

Böyle böyle farklı işaretler koyup, bunları kaç tane nereye koydugumu bir yerde not edicem. Ay sonunda adam gelicek. Ben fişleri sayıcam. Yine sayıda bir yanlışlık varsa, benim koyduğum işaretler üzerinden tekrar sayıcam

Görünmez kalemle uv ışınında görünen kalem falan teferruatlı iş hocam. Adama göstersek adam ben görmüyorum diyecek

Siz ne diyorsunuz bu işaret işine ?

• pp_pp kullanıcısına yanıt
    Hocam kaşe vuruyoruz. Adam bir katakulli yapıyorsa imzayıda taklit eder. Birde şimdi yapacağımız her hareket adamı kıllandırır. Eğer bir oyun ceviriyorsa yapmayı bırakır.

O yüzden adama farkettirmeden yapmak lazım diye düşünüyorum ki ay sonunda yine sayıda bir terslik olursa anında nokta atışı yapabilelim.

• Nicki MinajLele Pons kullanıcısına yanıt
    Hocam benimde aklıma böyle bir yol geldi.

Şöyle ki ; 30 tane kağıdın arkasına tam ortaya nokta koyucam. 50 tanesinin arkasına sol köşeye kare çizicem, 30 tanesinin arkasına ortadan hafif yukarıya (diğer kağıtlarda nokta koyduğum yerin hemen üstüne denk geliyor) çizgi cekicem.

• quote:

Orijinalden alıntı: try1241

Hocam kaşe vuruyoruz. Adam bir katakulli yapıyorsa imzayıda taklit eder. Birde şimdi yapacağımız her hareket adamı kıllandırır. Eğer bir oyun ceviriyorsa yapmayı bırakır.

O yüzden adama farkettirmeden yapmak lazım diye düşünüyorum ki ay sonunda yine sayıda bir terslik olursa anında nokta atışı yapabilelim.
    Mesajımı editledim imza ile ilgili ama yakalamak istiyorsanız o ayrı, UV ile görünen mürekkepli kalemler var ama mürekkebi uçuyor olabilir.

https://www.edding.com/tr-tr/ueruenler/edding-8280-securitas-uv-marker/
    Bir de uv ışık bulursunuz sorun çözülür, kalıcı olduğu yazıyor ve pahalı sayılmaz, hb üzerinde 23 tl civarı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pp_pp -- 1 Temmuz 2019; 1:8:5 >

• Banka gibi fiş kesin. Atıyorum. Ahmet toprak 18-07-2019 13.53.43 no 0072 gibi öyle verin değişik bir kağıt materyaline kolay bulunamayan bir kağıda

• quote:

Hocam bu benimde aklıma geldi ama kağıdın arkasına farklı farklı işaretler koyup , bu işaretlerin sayısını bir kağıda yazmak daha mantıklı geldi

Şöyle ki ; 30 tane kağıdın arkasına tam ortaya nokta koyucam. F50 tanesinin arkasına sol köşeye kare çizicem, 30 tanesinin arkasına ortadan hafif yukarıya (diğer kağıtlarda nokta koyduğum yerin hemen üstüne denk geliyor) çizgi cekicem.

Görünmez kalemle uv ışınında görünen kalem falan teferruatlı iş hocam. Adama göstersek adam ben görmüyorum diyecek

Siz ne diyorsunuz bu işaret işine ?
    Siz zaten kaşe basılı kağıt veriyorsanız adam bu kaşeyi nasıl bulup da fazladan kağıt veriyor size onu anlamadım belki içerden biri yapıyordur ya da adam kaşenin aynısını yaptırmıştır. İki türlü de sıkıntı öyle bir şey yapmalısın ki adam bunu kopyalayamayacak ve yemek kağıdını çalışandan alırken de kontrolünü sağlayacak diğer türlü çünkü ben ne bileyim işaretli işaretsiz diyip aradan sıyrılabilir.

• Burada kabahat varsa belki yemekçide değil de sizin çalışanlarınızın bir yada birkaçında veya belkide bu olayı duyan dışardan birinde de olabilir, sonuçta kaşe yaptırmak 20 liralık bir iş, yaptırıp kağıda basıp yemek yer, yemekçi de o kağıdı alıp sizden parasını ister. Yani yemekçi eğer namuslu ise onun hakkına girmiş olacaksınız.

Yemekçi ile anlaştığınız öğün ücretini çalışanlarınıza haftalık yada aylık ödeyin, hem sizin veya yemekçinin hakkı kimseye geçmemiş olsun hemde çalışanlarınız istediği yerden yemek yesin yada isteyen o parayı başka yerde kullansın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coppermine -- 1 Temmuz 2019; 1:12:27 >
    Hocam benimde aklıma kaşe yaptırdığı geliyor.

Dediğim yöntemle adam zaten olayı anlamaz 8-10 tane farklı farklı işaret koyucam kağıtları vermeden önce. Aynı zamanda da zaten 2 kişi verilen kağıt sayısını tutuyor. Ama hep bizim sayı eksik kalıyor kimse anlamıyor sebebini.

Diyelim ki biz ay sonunda adam kağıtları getirmeden önce kendi yazdığımız sayıları topladık. 300 çıktı. Ben onlardan ayrı olarak işaret sayılarıma bakıcam onlarında 300 çıkması lazım. Zaten çıkacak çünkü ben vermeden önce işaret koyucam.

Ay sonunda adam 350 tane getirdi. Biz diyecez ki 50 tane fazla. Sonra arkasında işaret olmayanları ayırıcaz 50 tane çıkıyorsa işaretsizler ortada bir oyun olduğu anlaşılacak.

Ben bu işaret olayına da kimseye söylemeyi düşünmüyorum. Belki patrona söylerim ama onada kimseyi söylememesi gerektiğini tembihlerim.

• coppermine kullanıcısına yanıt
    Hocam o yemek parasını biz versek karınları çeyrek doymaz. Yani o paraya burada yiyecek bişey yok. Anca bisküvi kek alırlar . Daha öncede öneren oldu ama biz doymazsınız diyince vazgeçtiler. Ki gerçekten doyamazlar. 7 liraya kim doyacak ?

Hocam başkası kaşe yaptıramaz çünkü biz tek tek insanlara veriyoruz kağıdı. Sonra gidip birde verilen kağıt sayısı ile o an yemek yiyen insanları sayıyoruz. O konuda bir sıkıntı yok yani.

Ha yemekçi kaşe yaptırmış olabilir mi bence olay bu tamamen. Çünkü aylardır bu şekilde hep bizim sayı eksik çıkıyor .

• quote:

Hocam benimde aklıma kaşe yaptırdığı geliyor.

Dediğim yöntemle adam zaten olayı anlamaz 8-10 tane farklı farklı işaret koyucam kağıtları vermeden önce. Aynı zamanda da zaten 2 kişi verilen kağıt sayısını tutuyor. Ama hep bizim sayı eksik kalıyor kimse anlamıyor sebebini.

Diyelim ki biz ay sonunda adam kağıtları getirmeden önce kendi yazdığımız sayıları topladık. 300 çıktı. Ben onlardan ayrı olarak işaret sayılarıma bakıcam onlarında 300 çıkması lazım. Zaten çıkacak çünkü ben vermeden önce işaret koyucam.

Ay sonunda adam 350 tane getirdi. Biz diyecez ki 50 tane fazla. Sonra arkasında işaret olmayanları ayırıcaz 50 tane çıkıyorsa işaretsizler ortada bir oyun olduğu anlaşılacak.

Ben bu işaret olayına da kimseye söylemeyi düşünmüyorum. Belki patrona söylerim ama onada kimseyi söylememesi gerektiğini tembihlerim.
    İşte 50 tane fazla çıktığında ben nerden bileyim böyle getirdiler dese adam sen kabul etmiyorum diyemezsin hocam çünkü adama bilgi vermemişsin adam da diyecek ki ben bilsem işaret olduğunu ona göre kontrol ederdim sonuç olarak bu yöntem de olmaz. Bence kaşe falan değil de işçilerin bir listesini hazırlayın herkes isminin karşısına imzasını atsın yemeğini alırken olay çözülsün.

• quote:

Hocam o yemek parasını biz versek karınları çeyrek doymaz. Yani o paraya burada yiyecek bişey yok. Anca bisküvi kek alırlar . Daha öncede öneren oldu ama biz doymazsınız diyince vazgeçtiler. Ki gerçekten doyamazlar. 7 liraya kim doyacak ?

Hocam başkası kaşe yaptıramaz çünkü biz tek tek insanlara veriyoruz kağıdı. Sonra gidip birde verilen kağıt sayısı ile o an yemek yiyen insanları sayıyoruz. O konuda bir sıkıntı yok yani.

Ha yemekçi kaşe yaptırmış olabilir mi bence olay bu tamamen. Çünkü aylardır bu şekilde hep bizim sayı eksik çıkıyor .
    madem yemekçi ile özel bir menü anlaşmanız var siz yine çalışanlarınıza 7 lira günlük ödeyin, yemek alan çalışanınız da işyeri kimliğini göstersin yemekçiye, işyeri kimliğiniz yoksa da çalışan listenizi yemekçiye verin her sizin firmadan gelip yemek yiyen 7 lira versin ve yemekçi istediğine (isterse hepsine) kimlik sorsun. Bence kaşe, kağıt, işaret vs her türlü birinin hakkına geçmiş olacaksınız. Yemekçi namusluysa da onu kandırdığınızı düşünüp sizle ticareti kesecektir.

• quote:

Kimseye çaktırmadan kaşede ufak bir değişiklik yapabilirseniz belki fark edemez, kimseye söylemeden yaparsanız birinin haber uçurma riski azalır. Ama bence en sağlam yöntem uv ışıkta görülen mürekkepli kalem ve ufak bir uv lamba bu işi kökünden çözer.

Hocam zaten adama bilgi vermemem lazım ki nerede sıkıntı var görebileyim. Belki adam fazladan basıyor kağıtları.

Hocam bizim elemanlarda sıkıntı yok o konuda. Çünkü biz aylardır bu olayı takip ediyoruz. Hep hatayı kendimizde aradık. Acaba kağıt vermediğimiz kişiler mi oluyor acaba sayıyı mı yanlış yazıyoruz diye ama 2-3 ay sonra anladık ki; kontrol eden ve birbirinden bağımsız 3 ayrı kişinin sayıları birbirileriyle tutarken bu yemekçinin sayısı bir türlü tutmuyor.

Sorun bizim iş yerinde değil yani buna kesin kanaat getirdik.

Adam ay sonunda ben ne bileyim işaretli işaretsiz dese bile hak iddia edemez hocam. Çünkü ben kendim verdiğim fişleri bilicem, ayriyeten 3 ayrı kişinin sayısını önüne koyucam. Adamda şuanda kağıt yok hiç hepsini geri veriyor ay sonunda. Döngüye giriyor yani kağıtlar.

Ben hepsini toplayıp saydım. 600 ye yakın kağıt var. Bir kısmını gizli bir yere kaldırdım. Kalanları da benim kilitli çekmeceme koydum. Ay sonuna kadar her gün kaç tane verdiğimi hangisinin neresinde işaret olduğunu yazarsam sorun çözülecek bence.

• Değişik sayılarda değişik yerlerine işaret koymak iyi bi fikir. İşaretleri farketse bile algoritmayı çözemicektir muhtemelen. Ay sonunda editleyin hocam.

• Hocam 8-10 tane farklı farklı işaret çıkardım. Burada asıl olay şu aslında. Adama diyelim günlük 50 tane kağıt veriyoruz. Adam ilk eline aldığı 10 tane kağıdın da arkasında nokta görürse şüphelenir ama farklı işaretli kağıtları bir araya getirirsek her işaretten en fazla 2 yada 3 tane olursa adam anlayamaz bunu.

Ay sonunda editleyip haberdar ederim hocam.

• pp_pp kullanıcısına yanıt
    Bence bunu deneyin hocam en sağlam yolu bu. Görünmez mürekkepli kalemle nokta koyun, silinir diye endişe ediyorsanız birden fazla aynı bölgeye nokta veya yuvarlak vs. çizin.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.