Şimdi Ara

KAFASI ÇALIŞANLAR BAKSIN VE YAPSIN ŞUNU... (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
1
Favori
912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Cernunnos

ilk yazdığım cevap dışında daha net açıklamasını buldum :

üç adamda 10'ar para var
    x=10
    y=10
    z=10
    garson=0
    müdür=0

sonrasında,

x=11
    y=11
    z=11
    garson=2
    müdür=0

x+y+z=9x3 ten 27 milyon verirler
    garson=2 verir
    toplam 29 eder.

burda senin atladığın nokta şu;
    Garson 2 ekliyorsa adamlardan 2 düşülür, ama sen HEPSİNDEN birer düşüyorsun. Bu da 3 eksik ediyor. Bu yüzden z kişisinin 1 milyon daha, yani 10 milyon vermesi gerekiyor. Geride 2 milyon fazla kalıyor ( X+Y ) ki bu 2 milyonda başta garsonun aldığı ve müdürün onlara vermeyi amaçladığı 2 milyondur.

Umarım net bi şekilde açıklanmıştır şimdi

bu açıklama bi tek bana mı garip geldi.

quote:

sonrasında,

x=11
    y=11
    z=11
    garson=2
    müdür=0

arkadaşım, yukarıda birden toplam para 35'e fırlamış, 5milyon nerden geldi? Bi yanlışın var gibime geliyo... Senin yönteminle açıklarsak;

başta
    x = 10
    y = 10
    z = 10
    garson = 0
    müdür = 0

hesap ödendikten sonra
    x = 0
    y = 0
    z = 0
    garson = 0
    müdür = 30

müdür parayı garsona verdikten sonra
    x = 0
    y = 0
    z = 0
    garson = 5
    müdür = 25

garson parayı dağıtıp 2ytl'yi cebe attıktan sonra,
    x = 1
    y = 1
    z = 1
    garson = 2
    müdür = 25

şimdi itinayla topluyoruz: 1+1+1+2+25 = 30. Aaaa, toplam para değişmedi. Bu sorunun çözülmemesi gerekiyodu deyip hayalleri yıkılan var mı?
  • nedir bu x y olayı..basit bir soru..

30milyon sadece şaşırma..adamlar 27 veriyor doğru fakat hesap 30 değil 25milyon..
    27-25=2 buda garsonun..
  • Bbjk1985 "Kafası çalışanlar baksın ve yapsın şunu" demişsin,milleti seferber etmişsin,herkez de kendini paralamış sana açıklama yapacam diye.Ama sen hala olaya düz bi mantıkla bakıyosun...
    9*3=27
    garsonda var:2
    nerde bir milyon?

Bi kere her kezin dediği gibi olaya 30 milyonu baz alarak bakma.O 30 milyonun 25'i çoktaaan patronun cebine indi bile,unut o 30 milyonu,yalan oldu o para...
    Kalan 5 milyonun derdine düş sen.Ki onun da derdine düşmene fazla luzum yok,birer milyon adamlara iade edildi,garsona da kaldı 2 milyon,konu kapandı.Evli evine köylü köyüne,uzatmanın alemi yokki
    Zaten anlamaya kapılarını kapamışsın sen,sabaha kadar da anlatsalar nafile
  • quote:

Orjinalden alıntı: Xenon

quote:

üç adamda 10'ar para var
    x=10
    y=10
    z=10
    garson=0
    müdür=0

sonrasında,

x=11
    y=11
    z=11
    garson=2
    müdür=0

garson=2 verir
    toplam 29 eder.

Garson 2 ekliyorsa adamlardan 2 düşülür, ama sen HEPSİNDEN birer düşüyorsun. Bu da 3 eksik ediyor. Bu yüzden z kişisinin 1 milyon daha, yani 10 milyon vermesi gerekiyor. Geride 2 milyon fazla kalıyor ( X+Y ) ki bu 2 milyonda başta garsonun aldığı ve müdürün onlara vermeyi amaçladığı 2 milyondur.

bu açıklama bi tek bana mı garip geldi.

quote:

sonrasında,

x=11
    y=11
    z=11
    garson=2
    müdür=0

arkadaşım, yukarıda birden toplam para 35'e fırlamış, 5milyon nerden geldi? Bi yanlışın var gibime geliyo... Senin yönteminle açıklarsak;

başta
    x = 10
    y = 10
    z = 10
    garson = 0
    müdür = 0

hesap ödendikten sonra
    x = 0
    y = 0
    z = 0
    garson = 0
    müdür = 30

müdür parayı garsona verdikten sonra
    x = 0
    y = 0
    z = 0
    garson = 5
    müdür = 25

garson parayı dağıtıp 2ytl'yi cebe attıktan sonra,
    x = 1
    y = 1
    z = 1
    garson = 2
    müdür = 25

şimdi itinayla topluyoruz: 1+1+1+2+25 = 30. Aaaa, toplam para değişmedi. Bu sorunun çözülmemesi gerekiyodu deyip hayalleri yıkılan var mı?

kardeş adamlar o 11 milyonun tamamını vermedi. Milletin hesapları orda karışıyor. Herbiri elde para tutup 1 er milyonu düşüp 9 milyon verdiler. 10 milyonları vardı ve garson onlara adam başı 1 verdi. Ama onlar tüm parayı vermediler hatırla. Adam başı 9 verdiler, garson 2 ekledi toplam 29 etti di mi? Ayrıca o 5 milyon nerden geldi demişsin de müdür garsona ne kadar vermişti soruya bi bak istersen. Eksik olmamalı yazdıklarımda.
  • quote:

üç adamda 10'ar para var
    x=10
    y=10
    z=10
    garson=0
    müdür=0

sonrasında,

x=11
    y=11
    z=11
    garson=2
    müdür=0

garson=2 verir
    toplam 29 eder.

Hata var bunda. Adamlarda sadece 1 YTL kalır. 11 nerden çıktı? Müdürde de 25 YTL olması gerekirdi.
  • quote:

Adam başı 9 verdiler, garson 2 ekledi toplam 29 etti di mi?

2yi neden 27 ye ekliyorsun..27 müşterilerden alınan para..25 müdüre giden para..2milyon garsona kalan para..
  • quote:

Orjinalden alıntı: mewluth

quote:

üç adamda 10'ar para var
    x=10
    y=10
    z=10
    garson=0
    müdür=0

sonrasında,

x=11
    y=11
    z=11
    garson=2
    müdür=0

garson=2 verir
    toplam 29 eder.

Hata var bunda. Adamlarda sadece 1 YTL kalır. 11 nerden çıktı? Müdürde de 25 YTL olması gerekirdi.

şöyleki:

---11 ytl nerden çıktı ; Müdürün adamlara o 5 milyonu adamlar hesabı ödemeden verdiklerini farzettim - bunda yanlış bişey yok - adam başı 10 vardı 3 ekledim adam başı 11 oldu.

Müdürün ise parayı en son aldığını farzedersek - bunda da mantık hatası yok - adamlardan 9+9+10=28 aldı, adamlarda 2 ytl kaldı. Garsona iletmesi için 5 vermişti. 5 ten 2 yi çıkartırsan 3 kalır. Bunuda elindeki paradan ( 28 ) düşersek müdür en son 28 alsada aradaki fark ( 3 ytl ) düşülünce kârı 25 ytl olur.

EDİT: RccP onu 35 olmadığını belirtmek için o an elde bulunan para olarak yazdım, müdüre giden para olarak değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N. Flamel -- 25 Eylül 2005, 0:49:43 >
  • 1 milyon yemek vergisi

30 milyonun en az yarısının vergi olması lazım ama
  • Bakın şunu söyleyim ben de soruyu yaptım ama her yoldan bu sorunun çıması lazım ama çıkmıyor... Benim mantığımdaki hatayı arıyorum ben???? Nerde hata var???? Ben de biliyorum soruyu yapmayı...
  • quote:

kardeş adamlar o 11 milyonun tamamını vermedi. Milletin hesapları orda karışıyor. Herbiri elde para tutup 1 er milyonu düşüp 9 milyon verdiler. 10 milyonları vardı ve garson onlara adam başı 1 verdi. Ama onlar tüm parayı vermediler hatırla. Adam başı 9 verdiler, garson 2 ekledi toplam 29 etti di mi? Ayrıca o 5 milyon nerden geldi demişsin de müdür garsona ne kadar vermişti soruya bi bak istersen. Eksik olmamalı yazdıklarımda.

arkadaşım, senin mantığını pek çözemedim. sırasıyla kimde ne kadar para var diye yazmışsın ne güzel, onu anladım. Ama adamlar hesabı ödemek amacıyla garsona 30milyonu uzattıklarında adamların ceplerinden düşmemişsin o parayı. Yani garson müdürden 5milyonu alıp adamlara birer milyon dağıttığında adamların ceplerinde sadece birer milyonu oluyor... Gerçi anladığm kadarıyla sen olayı başka bir yönden açıklamaya çalışmışsın ama akşam akşam pek kafam basmadı, kusura bakma

quote:

Orjinalden alıntı: RccP

nedir bu x y olayı..basit bir soru..

30milyon sadece şaşırma..adamlar 27 veriyor doğru fakat hesap 30 değil 25milyon..
    27-25=2 buda garsonun..

arkadaşlar, şimdi kimkime ne kadar verdi, garson ne kadarı cebe attı vs diye tartışırsak tartışmanın sonu gelmiyo. Ama tartışmasız en kısa ve net cevap bu olmuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bbjk1985

Bakın şunu söyleyim ben de soruyu yaptım ama her yoldan bu sorunun çıması lazım ama çıkmıyor... Benim mantığımdaki hatayı arıyorum ben???? Nerde hata var???? Ben de biliyorum soruyu yapmayı...

her yoldan bu soru doğru çıkar..hangi yoldan hatalı çıkıyor belirt...bakalım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RccP -- 25 Eylül 2005, 0:54:00 >
  • quote:

quote:

Bakın şunu söyleyim ben de soruyu yaptım ama her yoldan bu sorunun çıması lazım ama çıkmıyor... Benim mantığımdaki hatayı arıyorum ben???? Nerde hata var???? Ben de biliyorum soruyu yapmayı...

Herkes garsona 10 ar milyon veriyor... Sonra garson bunlara 1 er milyon veriyor kendine 2 milyon alıyor... 25 milyon zaten müdürde var... Adamların herbiri 9 ar milyon vermiş oldu(en azından benim mantığım böyle) 9x3=27 garsonda var 2 milyon oldu mu sana 27+2=29 eeee nerde baştaki 30 milyon???????????? Anlamıyorum benim mantığımdaki yanlışı açıklasın biri
  • bende diyorumki 27 ye neden 2 ekliyorsun??

27 müşteriden alınan para..25 patronun cebine giren para..kalan 2 garsonun..

senin kafan 30a ulaşmaya odaklanmış..30da bu sorunun bi şaşırtmacası..müdür 5 milyonu geri verdiğinde hesap artık 30 değil 25..30u sil kafandan..
  • Al arkadaş sana mantık

• 30 ytl toplam hesap=25 ytl (müdürün cepte)+2 ytl garsonda+1 ytl*3 kişi (buda müdürün adamlara verdiği)

bukadar değil mi arkadaşlar.soru kısmı sadece kafa karıştırmak için.

yoksa her parayı toplarsak ortada 32 ytl olur.27 ytl ödenen artı 5 ytl müdürün verdiği şeklinde.
    27+2 ifadesi yanlış yani
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cey*Cey

Al arkadaş sana mantık

nihohoho
    yanlız nie bi tek garson giyinik
  • quote:

quote:

quote:

Herkes garsona 10 ar milyon veriyor... Sonra garson bunlara 1 er milyon veriyor kendine 2 milyon alıyor... 25 milyon zaten müdürde var... Adamların herbiri 9 ar milyon vermiş oldu(en azından benim mantığım böyle) 9x3=27 garsonda var 2 milyon oldu mu sana 27+2=29 eeee nerde baştaki 30 milyon???????????? Anlamıyorum benim mantığımdaki yanlışı açıklasın biri

senin mantığındaki yanlış ne biliyomusun? üç adamın toplam verdiği para dediğin gibi 9x3=27. Bunun 2'sini garson aldı, 25'ini de müdür aldı. Yani burada adamların vardiği 27 milyona garsondaki 2milyonu eklemekle hata yapıyosun. Garson cebinden vermiyoki o parayı, garsondaki o 2 milyon da zaten adamların 27 milyonunun içinde...

Yani tekrar özet;
    adamların toplam ödedikleri para 9x3=27. Birer de ceplerinde var 27+1+1+1 = 30
  • quote:

Orjinalden alıntı: Xenon

quote:

arkadaşım, senin mantığını pek çözemedim. sırasıyla kimde ne kadar para var diye yazmışsın ne güzel, onu anladım. Ama adamlar hesabı ödemek amacıyla garsona 30milyonu uzattıklarında adamların ceplerinden düşmemişsin o parayı. Yani garson müdürden 5milyonu alıp adamlara birer milyon dağıttığında adamların ceplerinde sadece birer milyonu oluyor... Gerçi anladığm kadarıyla sen olayı başka bir yönden açıklamaya çalışmışsın ama akşam akşam pek kafam basmadı, kusura bakma

quote:

nedir bu x y olayı..basit bir soru..

27-25=2 buda garsonun..

arkadaşlar, şimdi kimkime ne kadar verdi, garson ne kadarı cebe attı vs diye tartışırsak tartışmanın sonu gelmiyo. Ama tartışmasız en kısa ve net cevap bu olmuş

en baştan başlayalım o zaman

adam başı 10 ytl paraları vardı...

Benim yaptığım işlemlerde önce müdürden alınan parayı bu adamlara veriyorum, sonra bu adamlar müdüre veriyor. Bu şekilde düşünelim.

10 vardı adam başı. Garson 2 aldı, bunlara birer verdi, adam başı 11 oldu.
    İnsanların atladığı nokta hatalı olanın çözüm değil soru olduğu, garsona 2 verip adamlardan 3 düşüyorlar.

adam başı 11,
    garson 2
    müdür 0
    toplam 35 ( başlangıçta adam başı 10, müdürdende +5 vardı , hesaplar doğru yani. )

birinci kişi 9 verir, ikinci kişi 9 verir, üçüncü kişi 10 verir ( çünkü garson 2 aldı, bizde o ikiyi ilk iki adamdan düştük, son adam tam para vermek zorunda kaldı ) etti 28... müdür bu adamlardan 28 aldı. Müdür garsona 5 vermişti. 2 ytl sini bu adamlar hesabı öderken kullandılar. ( iki kişiden 10 yerine 9 alındı, o birer ytl ceplerinde kaldı. ) yani müdür 5 verip 2 aldı ve 3 ytl zarar etti. 28 elindeki para olsada 3 ytl içerde olduğundan kâr 25 oldu. 5 te başta ödediği para, toplam 30 eder.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Cey*Cey

Al arkadaş sana mantık

nihohoho
    yanlız nie bi tek garson giyinik

Ya arkadaş garsondan kıllanıyo anladığım kadarı ile.Zaten kafası karışık,bende garsonu giyindirdim ki ,hepten şüphe uyansın kafasında,bu 1 milyonu garson mu indirdi cebe diye
  • rccp katılıyorum neden 30 olsunki hesap hesap artık 27 milyondur çünkü müdür 3 milyonu hibe etmiştir adamlara .garsonun parası neden ekleniyor oraya.alla alla ya.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.