Şimdi Ara

Kafama Tkılan Sorular?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar mesela telefonları bir düşünün.Bu cihazı icat eden Alexander Graham Bell adlı bir şahıs.Telefonun çalışma prensibi açık.İnsan sesini elektrik sinyallerine çevirerek karşı tarafa gönderiyor.Benim anlamadığım nokta şu.Nasıl oluyorda insan sesi elektrik sinyaline dönüşür dönüşmez 1-2 saniye içinde binlerce kilometre kat edip karşı tarafa ulaşıyor.Aklıma birkaç soru geliyor.Bu elektirik sinyallerinin hangi doğrultuda bir yön çizeceğine kim karar veriyor?Elektrik sinyalleri ışık hızına yakın mı?Yoksa bu elektrik sinaylleri ses hızına mı eşit?Ayrıca cep telefonlarındaki sistem nasıldır?Ses yine de elektrik sinyallerine dönüştürülüp uyduya aktarılıyor daha sonra oradan karşıdaki kişiye en fazla iki saniye içinde ulaştırılıyor.Bu nasıl bir mekanizmadır böyle?Bazen hayatta her şeyi olduğu gibi kabul ediyormuşuz gibi geliyor bana.Tamam teknolojiyi takip etmek onun inceliklerini bilmek anlamına gelmiyor ama merak etmek bazen kaçınılmaz oluyor.Şimdi bu soruyu sizler de okuyacaksınız.Sizlere yazı olarak ulaşacak.Nasıl ulaştığının pek önemi yok.Bu yazılar da önce 0-1 oluyor ya neyse...Teknik anlamda bilgisi olanların ya da yorum yapmak isteyenlerin cevaplarını bekliyorum.

• of of anlatırdım ama anlamazsın ki yani anlayabilirsinde ben anlatamam bilmem anlatabildim mi....
  • elektrik ışık hızıyla gider. ama işlemlerle tabi tutulunca birz daha yavaşlıyor ulaşması. cep telefonları uyduya gitmez. tamamen baz istasyomlarıyla iletişim yapılır. uydu sadece ülke kodu farklı olduğunda kullanılır. uydu olmazsa fiberoptik kullanılır. türkiyenin batıya giden biri yunanistandan diğeride akdenizden olmak üzere iki çıkışı vardır. fiberoptik olarak. gsm de en fazla 7 tane hücre vardır ve birbirine komşu olmayan hücreler aynı frekansı kullanır. sesin yada sinyalin uyduya gidip gelmesi 500msn alıur. hemen hemen. çünkü bu uyduların dünyaya olan pozisyonlarının değişmemesi için 30.000km uzağa fırlatılması gerek. 60.000km yol yapar.burasını sen düşün. ışık saniyede 300.000km yol alır.elektrikte.elektrikin yönünün belirlkenmesi diye birşey yok. büyük gerliminden küçük gerilime doğru gider. fark ne kadar büyükse gerilimde o kadar büyük olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: lidyum

elektrik ışık hızıyla gider. ama işlemlerle tabi tutulunca birz daha yavaşlıyor ulaşması. cep telefonları uyduya gitmez. tamamen baz istasyomlarıyla iletişim yapılır. uydu sadece ülke kodu farklı olduğunda kullanılır. uydu olmazsa fiberoptik kullanılır. türkiyenin batıya giden biri yunanistandan diğeride akdenizden olmak üzere iki çıkışı vardır. fiberoptik olarak. gsm de en fazla 7 tane hücre vardır ve birbirine komşu olmayan hücreler aynı frekansı kullanır. sesin yada sinyalin uyduya gidip gelmesi 500msn alıur. hemen hemen. çünkü bu uyduların dünyaya olan pozisyonlarının değişmemesi için 30.000km uzağa fırlatılması gerek. 60.000km yol yapar.burasını sen düşün. ışık saniyede 300.000km yol alır.elektrikte.elektrikin yönünün belirlkenmesi diye birşey yok. büyük gerliminden küçük gerilime doğru gider. fark ne kadar büyükse gerilimde o kadar büyük olur.

Verdiğin bilgiler çok çarpıcı.Teşekkürler arkadaş

• quote:

Orjinalden alıntı: lidyum

elektrik ışık hızıyla gider. ama işlemlerle tabi tutulunca birz daha yavaşlıyor ulaşması. cep telefonları uyduya gitmez. tamamen baz istasyomlarıyla iletişim yapılır. uydu sadece ülke kodu farklı olduğunda kullanılır. uydu olmazsa fiberoptik kullanılır. türkiyenin batıya giden biri yunanistandan diğeride akdenizden olmak üzere iki çıkışı vardır. fiberoptik olarak. gsm de en fazla 7 tane hücre vardır ve birbirine komşu olmayan hücreler aynı frekansı kullanır. sesin yada sinyalin uyduya gidip gelmesi 500msn alıur. hemen hemen. çünkü bu uyduların dünyaya olan pozisyonlarının değişmemesi için 30.000km uzağa fırlatılması gerek. 60.000km yol yapar.burasını sen düşün. ışık saniyede 300.000km yol alır.elektrikte.elektrikin yönünün belirlkenmesi diye birşey yok. büyük gerliminden küçük gerilime doğru gider. fark ne kadar büyükse gerilimde o kadar büyük olur.

walla bunun böle olduğunu hiç düşünmemiştim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.