Şimdi Ara

Kafa karışıklığı, yardıma ihtiyaç var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

(23.05.2017 - 21:31 Düzenleme)
    {

Amd üzerinden yürümeye karar verdim. Şuan için anakart ve ram siparişimi verdim.

Asus A320M-K Prime 3200 Mhz(OC) AM4+ mATX()
    G.Skill 16GB(2x8GB) RipjawsV DDR4 2400mhz CL15()

Bir daha ki ay R5 1600 almayı düşünüyorum.

Biraz dahili kart ile idare etmeye çalışacağım ardından bütçeye göre güzel bir ekran kartı ile beni uzun bir süre tatmin etmesini bekleyeceğim.

}

Epey uzun aradan sonra masaüstü bilgisayar toplama arifesindeyim.
    Ryzen ve intel i5 arasında gel gitlerdeyim.

Monitörüm kasa psu hdd gibi sıkıntılarım yok. Şuan için 3 bileşen almayı düşünüyorum. Bir iki aya kalmaz da beni uzun süre idare edebilecek ekran kartı almayı düşünüyorum.

Amd tarafında bu 3 bileşende kaldım;

AMD Ryzen 5 1600 3.4GHz 16 MB AM4
    MSI B350M Gaming Pro 2400Mhz AM4+ mATX
    G.Skill 16GB(2x8GB) RipjawsV DDR4 2400mhz CL15

Intel kısmında ise;

Intel Core i5 7500 3.4 Ghz 6 MB 1151
    MSI H110M Pro-Vd 2133 Mhz 1151p mATX
    G.Skill 8GB Aegis DDR4 2133mhz CL15 (Sonrada +1)

Ekran kartı olarak rx580 veyahut 1060 düşünüyorum.
    Marka takıntım yoktur. Xiaomi kullanan birisiyim. (f/p tercihimdir tabi uzun süre götürebilecek türden)

Sizlerinde görüşlerini almak enine boyuna konuşmak isterim.

Öncelik yaş ilerlemiş olsa da oyun tabi :)
    Ardında yazılım ve görsel tasarım.

İyi akşamlar, iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ERKUTCN -- 23 Mayıs 2017; 21:35:0 >

• Yazılım görsel için amd tercih edilmeli bide görsel içinde 1070 kullanılmalı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Peki ya oyunlar için ?

Birde amd seçimi yapınca anakart tuzlu oluyor. Seçtiğim anakart ile oc yapabilir miyim ? Genelde 1600 ile 4.0 gibi hız aşımlarını görenler oluyormuş.

Geleceğe yatırım için yine amd mi seçmeliğim bu şekilde.
  • Sistemi ryzen seçersen birde uyumlu ve yüksek hızlı ram aramakla uğraşacaksın. Bu konuda msi'ın ram uyumluluk listeleri en geniş ve en ayrıntılı listeler. Kullanacağın ram'in kaç hızında çalışacağını dahi görebiliyorsun. Ancak bunlara rağmen listeden uyumlu ram seçip sorun yaşayanlar var. Açıkçası ram seçmekle uğraşmak istemiyorum diyen bir kullanıcı intele yönelirse doğal karşılarım.
  • Hocam benden daha bilgili her iki sistemi daha önce kullananlar vardır illa ki, ben fikrimi aktarayım. Ben masaüstü ve dizüstünde intel kullanan biriyim çünkü yaşım gereği yaptığım işler işimi görüyor oyun oynamak ve ödev yapmak.

Burada amd,nvidia ve inteli yarıştırmayalım sizin işinize odaklı en iyi sistemi düşünelim.

İntel nasıl desem düşük enerji harcayarak tek çekirdek performansı ve çekirdeğin gücü bakımından amd'de önde olan bir işlemci. Amd ise çok çekirdek ile hızı önde tutan bir işlemci en basiti böyle.

Sizin yapacağınız işe gelirsek yazılım da işlemcinin çalışma hızı yüksek olmalı. İkiside temelde 3.4 Ghz . İntel oc'da turbo 3.8 GHz i görüyor. Amd ise turbo 4 GHz (avg) i görüyor. Şimdi sadece iş için kullanacağım deseniz bu intel işlemcisi çok rahat işinizi görür. Çünkü 4 çekirdek 4 izlek 3.8 ghz hız yeterli olur. Ama oyun oynayacağınız için günümüz oyunları artık çok lu çekirdek performansına baktığı zaman 6 çekirdekli 12 izlekli 4ghz işlemci daha avantajlı olur.

Ekran kartına gelecek olursak temelde iki kartında render performansı eşit hatta rx580 detaya girdiği zaman küçük bir farkla daha iyi performans veriyor. Ama oc performansına gelince gtx1060 belli olabilecek bir fark ile rx580 den daha fazla performans sergiliyor. Yani oc'da kontrast, hdr, gibi grafikte gtx1060 daha iyi. Bu da sizin hem görsel tasarımınızda hemde oyunlarda daha iyi görsel deneyim almanızı sağlar.

İşlemciyi Ryzen 1600 ekran kartını Nvidia 1060 öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Londias -- 23 Mayıs 2017; 11:41:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ERKUTCN

Peki ya oyunlar için ?

Birde amd seçimi yapınca anakart tuzlu oluyor. Seçtiğim anakart ile oc yapabilir miyim ? Genelde 1600 ile 4.0 gibi hız aşımlarını görenler oluyormuş.

Geleceğe yatırım için yine amd mi seçmeliğim bu şekilde.

hocam oyun için intel iyi ama amd ryzen ile 2020 ye kadar devam edicek soket degiştirmiyecek 1600 alıp 2 yıl sonra daha iyi bi ryzen alıp devam edebiirsin gtx1070 de rx580 ve 1060 dan kat kat iyidir

gelecek için amd iyi soket destegi uzun

ve amd nin tüm ryzen seriğsi oc oluyor
  • Amd üzerinden yürümeye karar verdim. Şuan için anakart ve ram siparişimi verdim.

Asus A320M-K Prime 3200 Mhz(OC) AM4+ mATX()
    G.Skill 16GB(2x8GB) RipjawsV DDR4 2400mhz CL15()

Bir daha ki ay R5 1600 almayı düşünüyorum.

Biraz dahili kart ile idare etmeye çalışacağım ardından bütçeye göre güzel bir ekran kartı ile beni uzun bir süre tatmin etmesini bekleyeceğim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.