Şimdi Ara

Kaçak elektrik kullanımını azaltacak yeni sistem uygulamaya konuluyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şirketler, elektrik kullanımını ölçen sayaçları evlerin ve işyerlerinin dış kısımlarına, elektrik direklerinde bulunan panolara yerleştirerek sayaçlara yapılan izinsiz müdahaleleri engellemeyi amaçlıyor.

Bundan sonra aynı pervasızlığa göz yumulacaksa, yeni hedef direkler ve bunların üzerindeki panolar olacaktır. Çünkü faturasız kullanımın yolu, sayacın önünden hat almaya dayanır.

Bunu Batıya yaygınlaştırmaya kalkarsanız, suistimaller söz konusu olacak, evde tükettiğimiz elektrik ile faturaya yansıyan tüketim rakamlarını karşılaştırma şansımız olmayacaktır.

Direkteki sayacın arkasından bir binaya hat çekilecekse, vatandaş resmi dairelere çekilen hatta kanca atıp işini bedavaya getirmeye çalışabilir. Eğer komşusunun hattına kanca atacağını düşünürsek yeni (kan) davaları ortaya çıkabilir.

Denetim işini tamamen özel şirkete yıkmak da doğru değil. O bölgelerde değil sadece, her yerde, insanların keselerine el atarsanız haklı olmanıza bakılmadan müsamaha göremezsiniz. Korumasız ve devlet güvencesiz ortamda dahi işini yapmaya çalışan elektrik mühendislerin canlarından olduklarını da gördük çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mesudum -- 17 Şubat 2017; 9:12:6 >

• şu kaçak elektrik haberleri çıkınca her defasında neler neler yazmak geliyor içimden ama yazarsam banlanırım kesin. o yüzden ne kadar kaçak elektrik kullanan varsa hakkım haram, zehir, zıkkım olsun.

• Yalnız bölge insanı hedef gösteriliyor burada. Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi kaçağı önlemek için haberde bahsi geçen projeyi bir ilçede pilot olarak uyguladı. İlçede kaçak kullanım %15. Ama bu %15 öyle insafsız kullanıyor ki fatura geri kalan %85'e de kesiliyor. Sonuçta doğulular kaçakçı yaftası yapıştırılıyor. İnşallah sağlanan teşvik paketleriyle oralarda istihdam artar da kaçak kullanım oranları da düşer.
    Şunu da not edelim kaçak kullanımı olmadığı il yok, her ilde var bu melanet. İstanbulda sayaç okuma ekibi gelince uzaktan kumandayla araba kapısını kitler gibi sayacına müdahale eden bile var. Konuyu değerlendirirken o illerin sosyoekonomik durumlarının da göz önünde bulundurulmasını rica ediyorum. İnşallah azalacak bu kaçak kullanımı. Kaçak kullananlardan en az sizin kadar mağdur olan bir vatandaş olarak yazıyorum bu satırları.

• quote:

Orijinalden alıntı: bankai

Yanlişiniz var ülke ye yansitilmiyor örnek olarak Dicle A.ş nasıl tüm ülkeye faturasını yansitacak baktığı bölgenin faturasına yansıtıyor hocam

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun geçici 9. Maddesi’ne göre 01.04.2011 tarihinden itibaren elektrik tarifesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirleniyor. EPDK kayıp-kaçak oranlarını, dağıtım şirketleri ile birlikte -onların taleplerine göre- belirleyerek faturalara yansıtıyor. Bedel 30 milyon aboneden tahsil ediliyor.

edit: gerekli bilgi bu linkte var.
    http://gazelektrik.com/s-s-s/kacak-elektrigi-kim-oduyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hidrojennn -- 17 Şubat 2017; 11:27:0 >

• Dicle elektrik A.Ş-Diyarbakır belediyesi olayını hiç bir zaman unutmadık ve hatta çocuklarımıza da anlatıyoruz. Mardin, Şırnak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Siirt te kaçak elektrik kullanan kişiler sizlere ailecek hakkımızı helal etmiyoruz. İnşaallah 30 kuşak sonrası çocuklarınızdan da çıkar bu haram para. Kaçak kullanıldığını bilipte engellemeyenlerede (yukarıdan aşağıya) hakkımızı helal etmiyoruz. Mardin Kızıltepe evinde işyerinde klima takılı olmayan yer varmı. Herkesin altında en lüks arabalar. Bir tarladaki kuyunun günlük elektrik tüketimi bellidir. Bir evin en az elektrik tüketimi bellidir. Bizmi çözecez bu konuyu. Ha, çok istiyorsanız bir tane çözüm önerisi söyleyeyim. nasıl yeni bir eve taşındığınızda elektrik ve suyun açılması için dask belgesi isteniyorsa devlet dairesindeki bir çok işlemde kurumundan alınmış (aylık-üç aylık-yıllık) elektrik fatura dökümü istenebilir.

• Eksikliği tamamlamak adına tüm Türkiye de kaçak elektrik kullananlara ve kullandıranlara hakkımızı helal etmiyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: fantomasds

Yalnız bölge insanı hedef gösteriliyor burada. Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi kaçağı önlemek için haberde bahsi geçen projeyi bir ilçede pilot olarak uyguladı. İlçede kaçak kullanım %15. Ama bu %15 öyle insafsız kullanıyor ki fatura geri kalan %85'e de kesiliyor. Sonuçta doğulular kaçakçı yaftası yapıştırılıyor. İnşallah sağlanan teşvik paketleriyle oralarda istihdam artar da kaçak kullanım oranları da düşer.
    Şunu da not edelim kaçak kullanımı olmadığı il yok, her ilde var bu melanet. İstanbulda sayaç okuma ekibi gelince uzaktan kumandayla araba kapısını kitler gibi sayacına müdahale eden bile var. Konuyu değerlendirirken o illerin sosyoekonomik durumlarının da göz önünde bulundurulmasını rica ediyorum. İnşallah azalacak bu kaçak kullanımı. Kaçak kullananlardan en az sizin kadar mağdur olan bir vatandaş olarak yazıyorum bu satırları.

Van'da gazete kaçak elektrik kullanım oranı%52 diye haber yapmış. kimse kimseyi hedef göstermiyor, bir gerçek var onu dile getiriyor. o yüzde %15 Türkiye çapında genel kaçak oranı.

http://www.sehrivangazetesi.com/haber-van_kacak_elektrik_kullaniminda_ilk_3te-13572.html

dediğin ilçede kaçak elektrik kullanım oranı senin dediğin gibi %15 değilmiş, %60'mış. elektrik sayaçlarını direk elektrik direğine alınınca %10'a düşmüş. yani olay senin düşündüğün kadar pembe değil. haberi de alta.
    http://www.haberturk.com/gundem/haber/1228928-vanda-kacak-elektrige-yeni-onlem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hidrojennn -- 17 Şubat 2017; 11:58:50 >

• 16 milyar kwh enerji bize kitlenmiş. 1 kwh yaklaşık 40 kuruş. 16 milyar kwh 6,4 milyar TL yapıyor. Türkiye'de 33 milyon elektrik abonesi varmış. Buna göre abone başına 194 TL kitlenmiş oluyor. Güzel para

• Halk saf oldukça, onları temsil edenler sömürüye, çakallar kaçak elektriğe devam edecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bide alt yapıyı kaçak elektriğe bağlayan dağıtım şirketleri yok mu? Yada yukarıda admin bu kaçak elektriği alt yapıya bağlamış çok zarar görüyormuş pehhh.. Şimdi türk telekomda genel olarak internet yavaşliğinı alt yapıya bağlıyor. Alt yapıya yatırım yapın isterlerse 100 milyar kwh kaçak olsa olsada yine de kaldırir. Saçma sapan teoriler üretmeyin..

Gelelim toplumun genel bir kesimini hedef alma..

Vay efendim kaçak elektriği onlar kullanıyor bizde ödüyoruz..

PEKİ İSTANBULDA, ANKARADA, İZMİRDE yapılan ihalelerde şu kadar kişi geçmezse devlet günlük olarak şu kadar parayı ödeyecek demiyor mu?

İstanbulda- izmitte-Ankara-izmir de olan köprüdür, alt geçittir, tüneldır bunların parasını niye Artvinde, karstaa, erzurumda, vanda, şırnak ta, hakkaride, mardinde, diyarbakırda, kiliste hatayda bu köşede bulunan illerin Vergisiyle niye onlar ödeniyor? Bu nasıl saçmalık? Burada 1 kuruş dahi ödeyen adam niye onu ödüyor??

Çok acik ve net bir şekilde söylüyorum. Toplumu yada herhangi bir kesimi hedef gösteren kişi benim gözümde fetoden, pkk dan işid den bir farkı yok. Bu tür nifak çıkaranlara karşı dikkatli olun. Silahlı örgütler bu ülkeyi bölemez bölecek güçleride yok. Yalnız şu hedef gösterenlere dikkat edin. Suriyede Esadda Kürtleri, sünnileri yada toplumun belli bir kesiminde ayrıcalık yaptı diğerlerini köşeye attı ne oldu? Ülke 2-3 parçaya bölünme üzere.. Aman aman bir kaç saçma sapan konuşan insanların gazına gelmeyin. Aklı selim hareket edin. Suriye gibi olmayalım. Etrafımızda bu kadar düşman varken......

• quote:

Orijinalden alıntı: wolf silver

Bide alt yapıyı kaçak elektriğe bağlayan dağıtım şirketleri yok mu? Yada yukarıda admin bu kaçak elektriği alt yapıya bağlamış çok zarar görüyormuş pehhh.. Şimdi türk telekomda genel olarak internet yavaşliğinı alt yapıya bağlıyor. Alt yapıya yatırım yapın isterlerse 100 milyar kwh kaçak olsa olsada yine de kaldırir. Saçma sapan teoriler üretmeyin..

PEKİ İSTANBULDA, ANKARADA, İZMİRDE yapılan ihalelerde şu kadar kişi geçmezse devlet günlük olarak şu kadar parayı ödeyecek demiyor mu?

İstanbulda- izmitte-Ankara-izmir de olan köprüdür, alt geçittir, tüneldır bunların parasını niye Artvinde, karstaa, erzurumda, vanda, şırnak ta, hakkaride, mardinde, diyarbakırda, kiliste hatayda bu köşede bulunan illerin Vergisiyle niye onlar ödeniyor? Bu nasıl saçmalık? Burada 1 kuruş dahi ödeyen adam niye onu ödüyor??

Çok acik ve net bir şekilde söylüyorum. Toplumu yada herhangi bir kesimi hedef gösteren kişi benim gözümde fetoden, pkk dan işid den bir farkı yok. Bu tür nifak çıkaranlara karşı dikkatli olun. Silahlı örgütler bu ülkeyi bölemez bölecek güçleride yok. Yalnız şu hedef gösterenlere dikkat edin. Suriyede Esadda Kürtleri, sünnileri yada toplumun belli bir kesiminde ayrıcalık yaptı diğerlerini köşeye attı ne oldu? Ülke 2-3 parçaya bölünme üzere.. Aman aman bir kaç saçma sapan konuşan insanların gazına gelmeyin. Aklı selim hareket edin. Suriye gibi olmayalım. Etrafımızda bu kadar düşman varken......

Dostum burada toplumun bir kesimini hedef alma falan yok. Birinin suçunu başkasına kitleme olayına karşı duruş var. Ayrıca bahsettiğin köprülerin, otoyolların parasının garanti edilip bizim vergilerimizle ödenmesine de olur veren ben henüz görmedim. Birilerini zengin edip parasını bizden alıyorlar. Kaçak elektrik İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da da kullanılıyor sadece güneydoğuda değil. Özetle alayına karşıyız!

• quote:

Bide alt yapıyı kaçak elektriğe bağlayan dağıtım şirketleri yok mu? Yada yukarıda admin bu kaçak elektriği alt yapıya bağlamış çok zarar görüyormuş pehhh.. Şimdi türk telekomda genel olarak internet yavaşliğinı alt yapıya bağlıyor. Alt yapıya yatırım yapın isterlerse 100 milyar kwh kaçak olsa olsada yine de kaldırir. Saçma sapan teoriler üretmeyin..

yazdığın gibi olmuyor malesef. Erzurum, Elazığ'daki insan İstanbul, Ankara , İzmir'de yapılanların parasını ödemiyor. tam tersine bu ilde oturanlar o illerde yapılanların parasını ödüyor. Büyük illerdekiler ödedikleri vergi miktarı kadar hizmet almıyor. Milletin kullandığı elektrik parasının ödenmesini istemek hedef göstermek olmuyor. Erzurum'daki adam, Rize'deki adam elektrik parası ödüyorsa Batman'daki adam da ödeyecek.

bir haberden satırlar.
    Türkiye ekonomisinin lokomotifi İstanbul 89 milyar 632 milyon 899 bin lirayla hazineye en fazla vergi aktaran kent oldu. Bunu 23 milyar 159 milyon 219 bin lirayla Ankara, 22 milyar 146 milyon 894 bin lirayla Kocaeli, 21 milyar 141 milyon 660 bin lirayla İzmir takip etti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hidrojennn -- 17 Şubat 2017; 13:58:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hidrojennn

quote:

yazdığın gibi olmuyor malesef. Erzurum, Elazığ'daki insan İstanbul, Ankara , İzmir'de yapılanların parasını ödemiyor. tam tersine bu ilde oturanlar o illerde yapılanların parasını ödüyor. Büyük illerdekiler ödedikleri verdi miktarı kadar hizmet almıyor. Milletin kullandığı elektrik parasının ödenmesini istemek hedef göstermek olmuyor. Erzurum'daki adam, Rize'deki adam elelktrik parası ödüyorsa Batman'daki adam da ödeyecek.

bir haberden satırlar.
    Türkiye ekonomisinin lokomotifi İstanbul 89 milyar 632 milyon 899 bin lirayla hazineye en fazla vergi aktaran kent oldu. Bunu 23 milyar 159 milyon 219 bin lirayla Ankara, 22 milyar 146 milyon 894 bin lirayla Kocaeli, 21 milyar 141 milyon 660 bin lirayla İzmir takip etti.

Ben elektrik parasını ödemesinler mi dedim? Bu istanbul çok getiri sağlıyor diyeceğiniz için yorumumda tek kuruş demiştim. Tamam istanbul bu kadar parayı getiriyor. O zaman hepsini oraya harcayın, hangi il ne kadar harcıyorsa ona o kadar yatırım yapsın, yada her il, ilçe, köy, muhtarlıklar bağımsız olsun. Herkes ürettiğini yesin geçinsin bu nasıl saçmalık? O parayı keyfine mi getiriyor? Kuzeydoğudaki,doğudaki, güneydoğudaki güneydeki adamlar sayesinde getiriyor. Biz oradaki tüketimleri yapıyoruz.. Kazanmak başkadır, harcamak başkadır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hidrojennn

quote:

yazdığın gibi olmuyor malesef. Erzurum, Elazığ'daki insan İstanbul, Ankara , İzmir'de yapılanların parasını ödemiyor. tam tersine bu ilde oturanlar o illerde yapılanların parasını ödüyor. Büyük illerdekiler ödedikleri verdi miktarı kadar hizmet almıyor. Milletin kullandığı elektrik parasının ödenmesini istemek hedef göstermek olmuyor. Erzurum'daki adam, Rize'deki adam elelktrik parası ödüyorsa Batman'daki adam da ödeyecek.

bir haberden satırlar.

Ben elektrik parasını ödemesinler mi dedim? Bu istanbul çok getiri sağlıyor diyeceğiniz için yorumumda tek kuruş demiştim. Tamam istanbul bu kadar parayı getiriyor. O zaman hepsini oraya harcayın, hangi il ne kadar harcıyorsa ona o kadar yatırım yapsın, yada her il, ilçe, köy, muhtarlıklar bağımsız olsun. Herkes ürettiğini yesin geçinsin bu nasıl saçmalık? O parayı keyfine mi getiriyor? Kuzeydoğudaki,doğudaki, güneydoğudaki güneydeki adamlar sayesinde getiriyor. Biz oradaki tüketimleri yapıyoruz.. Kazanmak başkadır, harcamak başkadır.

yani dediklerinde bir karışıklık var. burada bir kısmı hedef gösteriyorlar diyorsun? İstanbul, İzmir v.s. illerde yapılanlarda dogu illerinin vergi mükelleflerini payı var diyorsun. ülkede toplanan verginin %48'i İstanbul'dan toplanıyor.en az vergi veren 3 ilde Mardin, Hakkari ve Van. kaçak elektrik tüketimi de çok. yeşil kart kullanımı tavan yapmış. devlet yardımının da en çok dağıtıldığı yerler. yani sırf doğu yok, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz var. burada da tüketim yapılıyor. buralarda da fakirlikler var. buralarda tüketim yapıyor. tabi ki devlet her yere hizmet verecek. ben senin yazdığına katılmadığım için öyle yazdım. ben İstanbul'da oturan biri olarak diyorum ki burada köprü yapıldı, tünel yapıldı. lanse edildiği gibi bunları devlet yapmadı, yap işlet devret bunlar. özel şirketler yaptılar işletecekler 25 yıl kar edecekler. biz İstanbul'da Türkiye'nin en yüksek belediye otobüs ücretini öderiz, köprüden geçerken para öderiz, 1 ay elektriği ödemesini geciktirsek elektriğimiz kesilir. yola 1 saat park etsek 7 tl ücret öderiz. şimdi doğuda da namuslu çalışkan, vergisini veren insanlar da var. bazı illerde bazı durumların artık alışkanlık haline geldiğini düşünüyorum. mesela kürt vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu Ardahan, Elazığ gibi iller de var vergide veriyorlar, kaçak elektrik kullanım oranı da öteki illere göre düşük %11. Devlet adil olmalı bir kısmın ağırlığını yakaladığı vergi mükellefi ve elektrik abonesi olmuş vatandaşa yüklememeli. adam ödemiyorsa elektriğini İstanbul'daki, İzmir'deki, Antalya'daki, Konya'daki, Ardahan'daki, Samsun'daki adamın elektriğini kestiği gibi kesmeli.

• Hirsizlara her turlu destegi verip hirsizlar caliyor demek ayribbir sacmalik.

Ya hirsizligi hirsizligin yapildigi bolgeye odetirsin ya da hic elektrik vermezsin kendilerinden yok olurlar.

• Kaçak elektrik kullananlara ve bunlara göz yumanlara hakkımızı helal etmiyoruz.
    Herkesin hesaba çekileceği günde görüşürüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasgesci -- 17 Şubat 2017; 17:59:17 >
  • Hangi devirde yaşıyoruz artık şuna çözüm bulunsun acil. Ben her ay muntazam faturasını ödeyen vatandaşım banane "kayıp kaçak bedeli" nden. Ne saçma sistem böyle. 1 gün geciktirmeden ödüyorum. E cezamı bu? Böyle gitmez.

• İnşallah tamamen biter

• Bu konu uzun yıllardır gündemimizde, gerçekten can sıkıcı bir durum olduğu aşikar. Ben bunu şöyle yorumluyorum birileri lokantaya gidiyor yiyor içiyor sonra hiç tanımadığı birisi üzerine adisyonu yazdırıyor. Neden başka insanın kullandığını ödüyorum ki? Ben neden sayaç okuma bedelleri ödüyorum ki? Bu sorunları kaldırmak adına geliştirdiğim proje vardır, patent işlemini tamamladım ve sisteme uygulanması aşamasında yardımlarınızı bekliyorum, projemi link den inceleyip destek verirseniz memnun olurum, sistem vatandaşı korumak üzere kurulmuştur. Her yol 6.5 milyar lira sadece elektrik için ödemeyelim, bugün yapılan yardım yarın kat kat cebinizde olacak.

https://www.fongogo.com/Project/izleyemez-isen-kontrol-edemezsinkontrol-edemezsen-yonetemezsin

instagram: onurtekerrr

• adamalar panolara molotof atıyor,nasıl engeliceksin? şirket elektiği kesiyor o zaman da bayii basıyorlar.engelemek çok zor .
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.