Şimdi Ara

KabloNet FTTH'a geçecek mi? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
257
Cevap
9
Favori
27.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam doğru fiber o bir an hatırlayamadım yukarılarda vardı şimdiden hayırlı olsun
  • Furbil1596 F kullanıcısına yanıt
    Gpon mu yani?
  • Hocam türksatın ürün talimatnemesindede öyle bir kutu gördüm ama emin değilim ne için kullandıkları dan emin değilim hocam ama galiba gpon adınıza dikkat etmeyip az önce sizin gönderinize bakmışım sizinki hala bağlanmadımı
    Şöyle aktif üyelik başvurusu alınıyor. Ama ben akıllı sınırsız saçmalığı yüzünden başvurmuyorum. Vodafone ise sınırsız 50 megabit gpon diyor. Emin olamadım.
  • Apartmanda kullanan başka kimse yokmu
    Yok yeni aktif oldu zaten. Broşür bıraktılar. Ama dün gelen vodafone ekibi onların broşürünü yırtıp kendilerininkini asmış
  • @darkknight57 ne oldu bağlattınız mı ?
    Yok hocam bağlatmadım henüz. Dediğim gibi akıllı sınırsız saçmalığı yüzünden.
  • Türksat önce upload hızlarını arttırsın. 100 Mbps hızım var ama gel gör ki verdikleri upload hızı sadece 5 Mbps. FTTH'nin sağlayabileceği hızları vermek yerine şuan da olduğu gibi 5 Mbps upload vereceklerse ben ne anladım o işten. Türk Telekom bile upload hızlarını iki katına çıkardı ama bir çok yerde Türk Telekom altyapısını kullanan Türksat'dan aynı hamleyi göremedik bir türlü....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 15 Ocak 2021; 15:19:50 >
  • Ferrari kullanıcısına yanıt

turksatta mı tt alt yapısı kullanmaya başladı, ben hiç görmedim duymadım yeni mi bu olay?

• maaart M kullanıcısına yanıt

Türksat'ın bir yere kadar kendi altyapısı var ama bu altyapı bir yerden sonra Türk Telekom'un alt yapısı ile birleşiyor. Örnek vermek gerekiyorsa Almanya'da ki bir sunucuya bağlanmak istediğiniz zaman sizin verilerinizin geçtiği yönlendiriciler veya durak noktaları Türk Telekom'a ait. Bu durak noktalarının birinde sorun olduğu zaman bu size yüksek ping ve paket veri kaybı olarak geri dönüyor ve aynı durak noktasını kullanan diğer tüm servis sağlayıcılarda sorun yaşıyor.

Ayrıca Türk Telekom bir noktada bakım/onarım çalışması yaptığı zaman diğer servis sağlayıcılarının da bu bakım/onarım çalışmasından etkilendiği oluyor. Yani sadece Türksat değil bir çok servis sağlayıcı bir yerden sonra Türk Telekom altyapısını kullanmak zorunda kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 16 Ocak 2021; 9:14:9 >
  • Ferrari kullanıcısına yanıt
    Bu dediğiniz mantıkla Türksat Bulgar Telekom alt yapısında kullanıyor, sırp telekomda,Almanya ya ulaşmak için, bir firmanın alt yapı kullanımdan kasıt evden firmanın pop noktasına kadar erişim için arada başka firma varmıdır yokmudur, Türksat için arada başka firma yoktur, kendi alt yapısını kullanmaktadır. Adsl vdsl gibi ürünlerde olduğu gibi x marka hizmet alıp arka planda tt hizmet verme olayı yoktur...
  • maaart M kullanıcısına yanıt

Bizim mahalleye altyapı döşeyen işçilerle konuşmuştum

Evlere çekilen fiber siyah kablolar ve

Bir kısmını yer altından geçirdikleri turuncu fiber kablolar vardı

Adama sordum bunların farkı ne diye

Turuncu Telekom santrali için diye bir şeyler zırvalamıştı

Hala tam anlamıyorum nasıl bir bağlantı var aralarında ama

Kesinlike var yani Telekomla Kablonet arasında bir bağlantı

Bir de o siyah kablolar tazecik yep yeni

Turuncular sanki eskimiş çürümüş gibiydi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fakasupi -- 26 Ocak 2021; 14:50:10 >
  • fakasupi F kullanıcısına yanıt
    Öncelikle işçiler bu konuda bilgisi olan kişiler olmuyor, projeyi yapan kişiyi kolay kolay sahada bulamazsın, dediğin gibi zirvalamislar, bir bağlantısı yok...
  • Bizim mahallede altyapı çalışması biteli 1 ay oluyo ama hala sinyal vermediler. Saha ekiplerine sorduğumda saha dolaplarına koyacakları cihazın ellerinde olmadığını söylediler. Ne zaman sinyal verilir bilgi alabileceğimiz bir yer de yok, mecbur bekliyoruz. Sinyal verilmesinden sonra eve kadar fiber çekilme sürecinde tekrardan ekipleri bekleyeceğiz sanırım.

• Yakın zamanda FTTH altyapı yapılan bölgelerde abone olabilen var mı? Biz hala sinyal verilmesini bekliyoruz. Kablonetin verdiği bilgiye göre saha dolabının içine koyacakları cihazlar (herhalde fiber sonlandırma panelleri) Mart ayı sonu gibi gelirmiş.

• Tezkehan T kullanıcısına yanıt

Bizim de binaya gelmis. Mhyi aradim binanizda var ama dairenize veremiyoruz diyor. Siz mi islem yapacaksiniz bizim mi bir sey yapmamiz gerekiyor diyorum su an hizmet yok diyor  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkeslere iyi günler, huzurlu ve sağlıklı Bayramlar. Geriye yönelik olarak bütün sayfaları okuyamadığım için sorum bir tekrar olabilir; kusura bakılmasın ltf.

Şimdi TürkSat/KabloNet sitelerinde araştırma yaptığımda "Binanızda fiber altyapı bulunmaktadır!" diye görülüyor. Bunun "tam Türkçe mealini" bilen var mıdır? Yani "altyapıdan" kasıt FTTC midir (= Fiber Saha Dolabına kadar geliyor... Eş anlamlı, HFC olarak da biliniyor), FTTB midir (= Fiber, Binaya kadar geliyor)? FTTH (= Fiber, Daireye kadar geliyor) olması herhalde imkansız.

Kendim zaten yarı emekli elektronik haberleşme mühendisiyim. TürkSat'ın bina içine koyduğu çok büyük olmayan bir dağıtım kutusu mevcut. Üzerinde "TURKSAT Kablo TV" yazıyor. "KabloNet" ifadesi kesinlikle yok; zaten o kutu belki daha KabloNet olmadan binaya Kablo TV aboneliği yaptırıldığında konulmuştu (kaç yıl oldu, anımsamıyorum...). Kutunun içine baktım: bina dışından gelen bir koaksiyel kablo girişi, bir RF amplifikatör (şebeke gerilimi ile çalışıyor; kutu içine bir de priz konulmuş...) ve dairelere giden koaksiyel kabloları görebiliyorum...

Bu görünümle FTTB olması da mümkün değil gibi gözüküyor...

Geriye FTTC alternatifi kalıyor ama TürkSat'ın sahra dolabı oldukça uzakta. Bu durumda da TürkSat saha dolabı ile binamız arasında sadece koaksiyel kablo bağlantısı var demektir ki, bu da TürkTelekom'un bakır hattı iletişiminden çok daha iyi olmasa gerek... Ondan daha yakın olarak Türk Telekom'un saha dolabı konumlanmış. Ve Bayram öncesindeki hafta Türk Telekom'cular gelip bizim ve civarımızda olan tüm binalara (bina kapılarına) fiber kablo çekip bıraktılar (yani TT açısından FTTB gerçekleşti...).

TürkSat alt yapısı konusunda daha bilgili olanlardan cevaplamalarını rica ederim.

• mafaky kullanıcısına yanıt
    Yeni gelişen bir bölge de yeni bir bina ise genelde gpon ile ftth kuruyorlar eski gelişmiş oturmuş bir muhit ise genellikle saha dolabına fiber sonrası docsis ile dairelere coax, geçme niyetiniz varsa sol fiberden sonra en iyi seçenek alt yapı turu ne olursa olsun kablodur hiç bir adsl vdsl ürünü ile kıyaslanmaz bile.

Docsis in size tek dezavantajı modemlerin wifi kapsaması zayıf, ev buyuk ise wifi router repeater ilavesi ihtiyac olabilir
  • bu hfc altyapıyı gpon olarak güncelleyemiyorlar mı? bu ffth muhabbetinden 1 yıl önce bölgeme geldi altyapı. şimdi ben bunu ne yapayım?

pinglerim malesef iyi değil.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.