Şimdi Ara

KABLO TV [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: GESTAPO51 , Hyperness , engineer.man Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 6 Misafir (3 Mobil) - 5 Masaüstü4 Mobil
5 sn
42.630
Cevap
248
Favori
2.799.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 1 sa.
  • Cevaplayan Üyeler 2892
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3156
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 29 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1399
  • Favoriye Eklediklerim 253
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • serdar_ayberk (3156 mesaj) Max Kruse (2057 mesaj) panasonicman (1587 mesaj) kartilkisi (1491 mesaj) diyar_21 (1026 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (16021 mesaj) Mobil (10759 mesaj) Tablet (921 mesaj) Mini (403 mesaj) Uygulama (674 mesaj)
  • @
10 oy
Öne Çıkar
Giriş
    1000 Mesaj
    S Sport+ kullanan arkadaşlar, gelecek hafta cumartesi Barcelona - R.Madrid derbisi var. S Sport+'tan canlı yayınlanacak.

Maçın başlama saati 17 olarak açıklandı. Merak ettiğim maç D-Smart YouTube kanalından yayınlanacak mı? Malum cumartesi 17 maçları her hafta yayınlanıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    internetmagduru

çok iyi oldu böyle keşke history channel 'da gelse

|
    |
    Eski Kullanıcı Adı:
    Betazoid

quote:

Orijinalden alıntı: engineer.man

Bildiğim kadarıyla kanalın Rtük lisansı yok forumdaş. Tabi yakın zamanda lisans falan almadıysa.

Kanalda akıllı logo işaretleri varsa, kanal bizde bulunmadığı için bilemiyorum, kanalın Rtük lisansı vardır. Ben genel olarak anlıyorum. Rtük sitesi bazen güncel olmayabiliyor.

Hangi kanaldan bahsediyoruz? Çok yerde ve çok konuya yazınca biraz karıştı kusura bakmayın.

Rtük lisansı yoksa Türkiye'den reklam alamaz, bunun dışında bir eksisi olmuyor.

Estağfurullah forumdaş, BBC Earth'ten bahsediyoruz. Önceki sayfada yerelleştiğine dair bilgi yazmışsınız. Ona istinaden yazdıydım.

|
    |
    opencode kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Betazoid

quote:

Estağfurullah forumdaş, BBC Earth'ten bahsediyoruz. Önceki sayfada yerelleştiğine dair bilgi yazmışsınız. Ona istinaden yazdıydım.

Yazmışımdır, bugün çok yorgun olduğum için konuyu hatırlayamadım. Bildiğim kadarıyla kamu yayıncılığında muafiyet söz konusu, tabi tam kapsamlı araştırma yapmadım. Yine bildiğim kadarıyla Türkçe bir reklam veya kendi grubuna ait bir yayında olsa Türkçe reklam yayını verenler Rtük'e tabi olmak zorunda. İlk müsait zamanımda BBC'nin durumunu araştıracağım.

Artık çok şaşırmıyorum.

|
    |
    diyar_21 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bugünkü futbol şöleni.. Herkese iyi seyirler..

TFF 1. Lig - 5. Hafta / Yılport Samsunspor - İstanbulspor

17 Ekim Cumartesi - 13:30 / TRT SPOR

TFF 1. Lig - 5. Hafta / R.H. Bandırmaspor - Eskişehirspor

17 Ekim Cumartesi - 13:30 / TRT AVAZ

TFF 1. Lig - 5. Hafta / Ümraniyespor - Ankara Keçiörengücü

17 Ekim Cumartesi - 13:30 / trtspor.com.tr

Bundesliga2 - 4. Hafta / Greuther Fürth - Hamburg

17 Ekim Cumartesi - 14:00 / S SPORT 2

Premier League - 5.Hafta / Everton - Liverpool

17 Ekim Cumartesi - 14:30 / S SPORT

MotoGP Aragon / İspanya Sıralama Turları

17 Ekim Cumartesi - 15:10 / S SPORT+

TFF 1. Lig - 5. Hafta / Adanaspor - Altınordu

17 Ekim Cumartesi - 16:00 / TRT SPOR

Bundesliga - 4. Hafta / Hoffenheim - Borussia Dortmund

17 Ekim Cumartesi - 16:30 / S SPORT 2

Bundesliga - 4. Hafta / Augsburg - Leipzig

17 Ekim Cumartesi - 16:30 / A SPOR

Premier League - 5.Hafta / Chelsea - Southampton

17 Ekim Cumartesi - 17:00 / S SPORT

La Liga - 6.Hafta / Celta Vigo - Atletico Madrid

17 Ekim Cumartesi - 17:00 / S SPORT+

TFF 1. Lig - 5. Hafta / Altay - Adana Demirspor

17 Ekim Cumartesi - 19:00 / TRT SPOR

Premier League - 5.Hafta / Manchester City - Arsenal

17 Ekim Cumartesi - 19:30 / S SPORT

Bundesliga - 4. Hafta / Arminia Bielefeld - Bayern Munih

17 Ekim Cumartesi - 19:30 / S SPORT 2

La Liga - 6.Hafta / Real Madrid - Cadiz

17 Ekim Cumartesi - 19:30 / S SPORT+

Bundesliga - 4. Hafta / Mönchengladbach - Wolfsburg

17 Ekim Cumartesi - 21:30 / S SPORT 2

Premier League - 5.Hafta / Newcastle United - Manchester United

17 Ekim Cumartesi - 22:00 / S SPORT

La Liga - 6.Hafta / Getafe - Barcelona

17 Ekim Cumartesi - 22:00 / S SPORT+

Portekiz Ligi - 4.Hafta / Sporting Lizbon - Porto

17 Ekim Cumartesi - 22:30 / S SPORT+

|
    |

• Binbaşı
    1000 Mesaj

Eyvallah forumdaş, dediğim gibi kanalı izleyemediğim için Türkçe reklam var mı yok mu bilmiyorum açıkçası. Kanal reklamsız yayın yapıyor diye seviliyordu. Platforma eklense de izlesek. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engineer.man -- 17 Ekim 2020; 21:47:36 >
    |
    |
    Arkadaşlar mesajları nasıl silebiliyoruz. Üst üste 4 gönderim var, sadece bugünkünde sil var fakat diğerlerinin hiçbirinde mesajı sil diye bir yazı gelmiyor. Sebebi ne sizce? Paylaşımlarımızı 24 saat sonra silemiyor muyuz? Ben böyle bir çıkarım yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engineer.man -- 18 Ekim 2020; 19:50:17 >
    |
    |

Akış son anda değişti. Bilin bakalım S Sport'ların yayın yaptığı platformlar arasında hangi platform üyeleri yarışı izleyemeyecek?

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/bc/0a/8b/bc0a8b2ea55e3e550f9e308dced97afe.jpeg&t=0&width=480&text=1
    |
    |

@engineer.man Platform resmen çöp olma durumuna geldi. Bu resmen skandal. Platform ayırmak nedir yahu?  

|
    |
    Bahsedilenler: engineer.man
    140 Mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Enigma tabanlı Gigablue HD Quad Plus uydu alıcısı kullanıyorum.

10 gün öncesine kadar hiç sorunsuz seyrederken şimdi bazı kanallara donma, mozaiklenme oluyor, eurosports, belgesel kanalları, bazı hd kanallar gibi.

2 kere servis çağırdım, ikisinde de sinyal iyi dediler, kablo bağlantılarını kontrol ettiler, uçları değiştirdiler. Ama sorun çözülmedi.

Cihaza format atıp yeni yazılım da yükledim, sonuç değişmedi.

Cihaza aynı zamanda çanak da bağlı ve orada tüm hd kanalları sorunsuz gösteriyor.

Sizce sorun ne kaynaklıdır diye danışmak istedim. tşk.

Yeni Viasat Kanalları sinyal seviyesi normal olmasına rağmen mozaiklenme var çoğu zaman ayrıca haber kanalları kimi zaman akşamları açıkken mozaikleniyor sonra düzeliyor aynı anda lg tv menüsü içinden kontrol ettiğimde sinyal seviyesi normal gözüküyor. Konum İstanbul Kadıköy Caddebostan

|
    |
    ihsanbeyhan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Beyler yıllardır aynı modemi kullanıyorum. türksat cbw 383zn modemi. Yeni eve. Taşındım burada WiFi de sıkıntılar var. TP link vs alsam sıkıntı olur mu? Yani illaki türksatın kendi Modeni almama gerek yok değil mi?

Docsis 3.0 destekli bir modem almalısınız. Ya da router gibi bir cihaz alıp mevcut kablo modemin ethernet portundan bağlayabilirsiniz.

Standart modemlerde koaksiyel kablo girişi olmadığı için kablo modem kullanmanız gerekir. Ülkemizde de kablo modemler genelde kablonetin modemleri olduğu için çekim sorunlarınız devam edecektir.

|
    |
    carlitoss kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Betazoid

quote:

Eyvallah forumdaş, dediğim gibi kanalı izleyemediğim için Türkçe reklam var mı yok mu bilmiyorum açıkçası. Kanal reklamsız yayın yapıyor diye seviliyordu. Platforma eklense de izlesek. :)

Geç cevap için kusura bakmayın, ancak cevap yazacak vakti buldum. Geriye dönük mesajlarıma baktığımda BBC Earth, Rtük lisansı almış diye bir mesajımı bulamadım. Böyle bir mesajımı bulamadım ama böyle bir şey yazdıysam da hata etmişim.

Öncelikle bir konuya açıklık getireyim. Avrupa Yayın Birliği (EBU) kapsamında olan kamu yayıncıları (devlet televizyonları) Rtük'den alacağı U-TV, K-TV gibi lisanslara ihtiyaç duymuyorlar. (Bunun için epey bir makale okumam gerekti) İngiltere birlikten ayrıldı ama EBU'dan ayrılmadığı için BBC içinde bu madde geçerli olmalı. BBC'nin tematik kanalları da BBC kapsamında olduğu için bu kapsamda değerlendirildiğini düşünüyorum ama kesin bir bilgi bulamadım.

(TRT'nin tüm kanalları, belgesel, çocuk, sanat v.b. hepsi aynı kapsamda sayılıyor, KKTC'nin BRT devlet kanalıda herhangi bir lisans almıyor)

Bu yerelleştirme ve Rtük lisansı konusunu biraz açmak gerekiyor, 25-30 dakika vaktim var onu da bu konuya ayırıp açıklamaya çalışacağım. Kanallar farklı şekillerde yerelleşiyor, bunları sıralayalım.

Önce yerelleşmemiş Türkçe destekli yabancı kanallardan başlayayım;

1- Herhangi bir yabancı kanal yayın yaptığı dil seçeneklerine Türkçe'yi de eklerse yerelleşmiş olmuyor, Rtük lisansı gerekmiyor.

2- Herhangi bir yabancı kanal Türkiye'ye ait uydulardan da yayın yapmaya başlarsa yerelleşmiş olmuyor, Rtük lisansı gerekmiyor.

3- Herhangi bir yabancı kanal Türkiye'de hizmet veren platformlar üzerinden yayın yapmaya başlarsa yerelleşmiş olmuyor, Rtük lisansı gerekmiyor.

4- Herhangi bir yabancı kanalın anadili Türkçe olsa bile (örneğin Azeri kanalları veya Azerspace uydusu üzerinden Türkiye Türkçesi ile yayın yapan kanallar) yerelleşmiş olmuyor, Rtük lisansı gerekmiyor.

Sonra yerelleşmiş Türkçe destekli yabancı kanallara geçelim;

1- Herhangi bir yabancı kanal yayın yayın yaptığı dil seçeneklerine Türkçe'yi ekleyip Türkiye'de de ofis / şirket kurarsa ve Türkiye'den de (reklam almamak kaydıyla) yayın yaparsa yerelleşiyor ancak Rtük lisansı gerekmiyor. Buna Eurosport Türkiye örnek verilebilir.

2- Herhangi bir yabancı kanal yayın yayın yaptığı dil seçeneklerine Türkçe'yi ekleyip, yurt dışında Türkiye'ye hizmet vermek amacıyla Türkçe destekli ofis / şirket kurarsa ve Türkiye'den de (reklam almamak kaydıyla) yayın yaparsa yerelleşiyor ancak Rtük lisansı gerekmiyor. Buna BBC grubu örnek verilebilir.

3- Herhangi bir yabancı kanal yayın yayın yaptığı dil seçeneklerine Türkçe'yi ekleyip Türkiye'de de ofis / şirket kurarsa ve Türkiye'den de reklam alarak yayın yaparsa yerelleşiyor ancak bu durumda Rtük lisansı gerekiyor.

BBC Earth madde 2 kapsamında değerlendirilebilir. Londra şehrinde olmak kaydıyla bir Türkçe servisi bulunuyor, destek hizmetleri Türkçeyi destekliyor, Türkçe iletişim kurulabiliyor, web siteleri ve kanalları Türkçe destekli yayın yapıyor.

Maddeleri elimden geldiğince basitleştirmeye çalıştım ama anlaşılmayan bir yer olursa yine sorabilirsiniz.

Kaynakça;
    * Regional and local broadcasting in Europe (IRIS Special - 2016)
    * Regulating online TV and radio broadcasting (EU Legislation in Progress - 2019)
    * TV Licensing (About TV Licensing tvlicensing.co.uk - 2020)
    * Public broadcasting in Turkey: Turkish Radio Television Corporation's role in the public broadcasting (Dragan Nikodijević - 2019)
    * Televizyon Yayıncılığında Kamu Hizmeti Yayıncılığı (İbrahim Uslu - 2011)

• Binbaşı
    1000 Mesaj

Estağfurullah forumdaş, sorun değil, elinize kolunuza sağlık. Detaylı olarak ben ve forum halkı öğrenmiş olduk. Ben bu kadar detayı bilmiyordum açıkçası. Ben sadece 3. maddeyi az çok biliyordum o da zaten kanalları malum ondan dolayı. RTÜK lisansı ve reklamlar var diye.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim forumdaş.

|
    |
    Betazoid

quote:

Estağfurullah forumdaş, sorun değil, elinize kolunuza sağlık. Detaylı olarak ben ve forum halkı öğrenmiş olduk. Ben bu kadar detayı bilmiyordum açıkçası. Ben sadece 3. maddeyi az çok biliyordum o da zaten kanalları malum ondan dolayı. RTÜK lisansı ve reklamlar var diye.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim forumdaş.

Bende bu kadar detaylı bilmiyordum.  Konu çok geniş bir konu, doğru bilgi edinip doğru bilgiyi paylaşabilmek adına epey bir kaynak taradım. Bu sayede ülkemizde konuyla ilgili çok güzel hazırlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerini de inceleme imkanım oldu.

Rica ederim, konuyu açmanız benim açımdan da iyi oldu. Boş vaktimi değerlendirip eksik olduğum kısımlarda bilgimi tazelemiş oldum. Televizyon dünyası ve lisanslar sürekli güncelleniyor, özellikle Netflix, Prime Video, Hulu, Puhu, Blu gibi online televizyon yayıncıları çıktığı için tüm dünyada yayın şartları ve lisansları sürekli olarak güncellenmekte. 2005'de okuduğum çalışmaların veya yüksek lisans tezi hazırlarken yararlandığım kaynakların çoğunun artık bir hükmü kalmamış durumda.

Sizin sorunuzu araştırırken DVB-C, DVB-C2, DVB-T, DVB-T2 ve sanallaştırma ile ilgilide bazı kaynakları okuma fırsatı elde ettim. Yayıncılık artık çok başka noktalara gidiyor özellikle gelişmiş ülkelerde. Yakın bir gelecekte izleyicilerin senaryolara müdahale etme şansı ve kişiye göre senaryo seçenekleri gelecek gibi görünüyor. Tabi bu konu çok geniş ve maalesef daha detaylı araştıracak fırsatım olmadı.

10-15 sene içinde internet tabanlı olmayan kablo ve uydu yayıncılığı azalacak gibi görünüyor. O zaman yaşayıp burada olursak Kablo TV'nin durumunu tartışmaya devam ederiz.  

• Teğmen
    119 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    Betazoid

quote:

Orijinalden alıntı: carlitoss

Beyler yıllardır aynı modemi kullanıyorum. türksat cbw 383zn modemi. Yeni eve. Taşındım burada WiFi de sıkıntılar var. TP link vs alsam sıkıntı olur mu? Yani illaki türksatın kendi Modeni almama gerek yok değil mi?

Merhaba. Yeni modem almanıza gerek yok, modemin yönetici panelinde Güvenlik seçenekleri altında Bridge ve Router olmak üzere iki seçenek göreceksiniz. Modemi Bridge seçeneğinde çalıştırırsanız internet bağlantısını iletmek dışında bir işlevi kalmıyor. Öncesinde Kablosuz seçenekleri altında bulunan Kablosuz seçeneğinden modemin kablosuz bağlantısını devre dışı bırakmayı unutmayın.

Kablosuz bağlantının sorunsuz olması için Netmaster modemle birlikte kullanmak üzere Router veya Access Point satın alabilirsiniz. Netmaster modemin LAN1 çıkışına ethernet kablosunun bir ucunu bağladıktan sonra diğer ucunu Router veya Access Point cihazın WAN portuna bağlarsanız artık internet yeni cihazınız üzerinden çalışacaktır, tüm ayarlarda yeni cihaz üzerinden yapılacaktır.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https%3A%2F%2Fae01.alicdn.com%2Fkf%2FH3a86b4a78fc946a3a559426d46d1b417L%2FZBT-kablosuz-Wifi-y-nlendirici-AC1200Mbps-Dual-Band-1-WAN-4-LAN-Gigabit-USB-ba-lant.jpg_960x960.jpg&t=0&width=480&text=1

• Er
    3 Mesaj

uydu'da kayıt yaparken altyazıyı kaydetmiyor, bu problemi nasıl çözebilirim ? Neta 8980

|
    |
kripto para haberleri
Masal Oku
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
1,703
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.