Şimdi Ara

K750 VE K790 LENSLERI AYNI MI? FOTO KALITESI HAKKINDA...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    k750 ve k790'ın lensleri aynı mı? yani gündüz vakti flaşsız aynı koşullarda 2resim aynı mı olur...

• k790 ın merceği daha büyük. yani aynı değil
  • quote:

Orjinalden alıntı: goxhell

merhaba,
    k750 ve k790'ın lensleri aynı mı? yani gündüz vakti flaşsız aynı koşullarda 2resim aynı mı olur...

Renk doğruluğu ve Netlik açısından k790 daha kaliteli resim çeker...
  • SE K750i ve SE K790i'nin lensleri aynı değildir. Fotoğraf açısından SE K790i daha başarılıdır.

- 3.2 MP AF özellikli kamera
    - Xenon flaş
    - Cybershot menüsü
  • Evet de acaba lens kaliteleri hakkında neler söyleyebiliriz? Sanırım lens kaliteleri hakkında pek fark yoktur Olsaydı sanırım Sony Carl Zeiss ile belirtirdi :D(Yani carl zeiss lens koyardı demek istedim )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buraoca2 -- 17 Nisan 2007; 16:52:33 >
  • cevaplar pek tatmin etmedi...

megapixelle ilgilenmiyorum, xenon flaş da sorumun cevabı değil... gündüz çekiminde monitör boyutunda bu özelliklerin faydası yok.

cybershot özelliği nedir? kapak açıp foto menüsüne geçmesi ise hiçbişey degil ama resmi daha çabuk çekmesi gibi bişeyse önemli olabilir...

merceği büyük derken, ne demek o tam bilmiyorum... CMOS veya CSS mi öle terimlerden bahsediliyor, lens teknolojisi bu olsa gerek, bu aynı mı acaba. cevaplar için teşekkürler bu arada...
  • Evet birde K790i'de anı yakalama özelliği var. Yani mesela fanı hareket halinde çektiğinizde fan hareket etmiyormuş gibi görünüyor. Sanırım bu da Xenon Flash'ı patlatması sayesinde oluyor.(Tabi her patladığında geçerli değil ) Ve de sanırım bunu perde hızını yükselterek yapıyor.(Anı yakalayan fotolara baktığımda çoğunun perde hızı 1/250 idi.) Evet lens teknolojileri de aynı. Lens büyük derken yani lens büyük. Nasıl açıklanabilir bu bilmiyorum
  • quote:

cevaplar pek tatmin etmedi...

megapixelle ilgilenmiyorum, xenon flaş da sorumun cevabı değil... gündüz çekiminde monitör boyutunda bu özelliklerin faydası yok.

cybershot özelliği nedir? kapak açıp foto menüsüne geçmesi ise hiçbişey degil ama resmi daha çabuk çekmesi gibi bişeyse önemli olabilir...

merceği büyük derken, ne demek o tam bilmiyorum... CMOS veya CSS mi öle terimlerden bahsediliyor, lens teknolojisi bu olsa gerek, bu aynı mı acaba. cevaplar için teşekkürler bu arada...

Sensör ve lens farklı kavramlardır. CMOS ve CCD sensör türüdür. Sony Ericsson K790i'de de olduğu gibi çoğu telefonda CMOS sensör kullanılır. Her iki telefonla çekilmiş fotoğraflara baktığımızda küçük de olsa fark görebiliriz. SE K790i zorlu koşullarda dahi daha iyi fotoğraf performansı sunuyor. (Örn: Güneşin en tepede olduğu saatler; gece saatleri vb)

Cybershot telefonda bulunan menüdür. Telefonun menüsü Sony dijital kameralarda bulunan menüden esinlenilmiştir. (Kar modu, alacakaranlık modu, belge modu vb) Bunun yanında SE K790i ile hızlı nesneleri daha iyi yakalayabiliriz. (Kuş, su damlacıkları vb)

• teşekkürler...

anladığım kadarıyla sensör ve lens aynı bu telefonlarda, menüden dolayı fark yaratıyor k790i... yani gündüz, aynı ortamda, ortak ayarlarda aynı resmi aynı şartlar altında flaşsız çekersek kalite aynı olmalı...

cevabımı aldım, saolun
  • Sensör ve lens aynı diyemeyiz. En kötü ihtimalle boyut farkı var. Ve de kalite aynı değil. K790i en kötü ihtimalle yazılımı dolayısıyla daha iyi foto çekiyor. Ama lens farkı olarak en azından boyutundan bahsedebiliriz.
  • quote:

teşekkürler...

anladığım kadarıyla sensör ve lens aynı bu telefonlarda, menüden dolayı fark yaratıyor k790i... yani gündüz, aynı ortamda, ortak ayarlarda aynı resmi aynı şartlar altında flaşsız çekersek kalite aynı olmalı...

cevabımı aldım, saolun

ben arkadaşın sorusunu anladım diyoki flashsız bi görüntü yani gündüz çekiminde boyut haricinde fark var mı diyo heralde bencede 3.2 ile.2.0 arası önemli değil monitörde aynı görünüyo 5.1megapixsel foto makinemde aynı görünüyo w700 fotosuda tabii boyut olarak

• 300dpi lık kaliteli bir baskı için 2,0MP üstü fazladır. Yani baskı fotograf kağıdında 2MP ile en iyi kaliteyi elde edebilirsiniz. Bilgisayar ekranına gelecek olur isek ikisi arasında farkı göremezsin (hızlı çekimler dışında). Ayrıca gece çekiminde de (flaş tan bahsetmiyorum.) K790i daha iyidir.

Kısacası K790i i daha iyi bir resim çekimine sahiptir. Şunu unutmayın ne kadar kaliteli bir sensörü olur ise olsun kalteyi belirleyen etmenlerden biri de yazılımdır. Sıralamayı vereyim;

(2Mp in üzerindeki çözünürlükler için.)
    ilk sırada sensör kalitesi gelir ve onu çok yakından takip eden yazılım ikinci sıradadır. Üçüncü sırada lens kalitesi yer alır 4 üncü sırada ise çözünürlük vardır. Bunun dışında çözünürlük arttıkça lens kaltesinin önemi daha da artar.
  • Sony Ericsson K790i kamera değerleri: F=5.1 mm 1:2:8
    Sony Ericsson K750i kamera değerleri: F=4.8 mm 1:2:8
  • teşekkürler, sorum anlaşıldı sonunda

çözünürlük çok önemsemiyorum açıkçası, baskı almayacağım ve 1megapixelden sonrası monitörden bakmak için gereksiz oluyor... özetle yazılımdan dolayı k790 daha iyi diyebiliriz, benim sorduğum koşullarda...

bu ara ikisinden birini almayı düşünüyorum da, kullanmayacağım özelliklere 300lıra fazla vermek istemiyorum
  • ben kısaca şöyle cevap vereyim
    1-k790 k750den daha kaliteli fotoğraf çeker,ama k750de başarılıdır.yani k750 ve k790da 2mplik fotoğraf çeksen ikisiylede k790 daha kaliteli çıkar,ama k750de başarılıdır
    2-k790 tek başısta 9 poz çekebilir
    3-xenon flaş olduğu için extra flaşa ihtiyacın olmaz
    4-kırmızı göz ve titreşim azaltıcı mekanizması vardır

lens konusunu knight açıklamış zaten

ama yinede 300 ytl fark vermeye değip değmeyeceği sana kalmış bir konu
  • quote:

Orjinalden alıntı: sagolen

quote:

teşekkürler...

cevabımı aldım, saolun

ben arkadaşın sorusunu anladım diyoki flashsız bi görüntü yani gündüz çekiminde boyut haricinde fark var mı diyo heralde bencede 3.2 ile.2.0 arası önemli değil monitörde aynı görünüyo 5.1megapixsel foto makinemde aynı görünüyo w700 fotosuda tabii boyut olarak

Yok arkadaşım bendeki Sony Alpha a100 ile W810 yada K790i fotolarını karşılaştırınca arada çok fark var.(monitörde dahi)(Sigma 17-70 f2.8 ile ama makina 10 mp ve D-SLR olduğu için midir bilmem ))

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.