Şimdi Ara

K LITE sonrası DTS calmıyor (ZITIRTI SADECE)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    yeni aldigim ses sistemine HDMI ile giris yaparak 5.1 ses almak istiyordum mkv uzantılı dosyalarda...
    ne yazıkkı kendı ayarlarımla yapamadım. K LITE ı yukledim. Kurulum sonrasında bana ses sistemini soraraken 5.1 i sectim. Simdilik 5.1 ses alabiliyorum. ancak cok net degil ancak.....
    normal sekilde sisteme bagli degilken laptop tan sadece CIZIRTI geliyor ses yerıne...

bu noktada
    1) K LITE ıcın ne ıyı ayarlar nedır??
    2) Bu cızırtı da neyın nesı
    TSK

• quote:

Bu cızırtı da neyın nesı

digital ses işte :)

hiçbir codec kurmadan direkt olarak vlc playerden dosya üzerinden dinleyebilirsiniz.
  • Süzgeç ayarlarını yapman lazım kurcala biraz.

Yapamazsanda vlc player kulan.
  • o konuda haklısınız da benim ayrı bir düşüncem var
    vlc player gom player gibi oynatıcılar kurulurken bilgisayara belirli bir codec yüklerler
    ama genelde bunlar her zaman yeterli olmuyorlar
    şöyle ki;
    örneğin vlc player mkv dosyasını çalıştırırken avi dosyasını açmayabiliyor
    bir diğeri de avi'yi açıyor mkv çalıştırmayabiliyor
    ben bu sebeplerden dolayı program kurmak yerine paket halinde codec kurmayı öneriyorum
    player olarakta media player classic şu an için oldukça iyi

bende de vlc player var ve bazı filmlerde spdif kullanırken ses kesik kesik geliyor
    o yüzden soğudum vlc playerdan

quote:

Orjinalden alıntı: keleminabi

digital ses işte :)

hiçbir codec kurmadan direkt olarak vlc playerden dosya üzerinden dinleyebilirsiniz.

• Bence codec kurmayın,

daha önce birkaç kez yazdım. Codec ler TSR programlardır, tsr nedir tsr yüklen ve kal anlamındadır. yani sistemin tüm çalışma zamanı bellekte kalır ve tüm işlemlere müdahale eder.
    ses codecleri de ses olaylarının tamamına üdahale eder. Bu da bazı programlar için olumlu olabilir ama genel olarak sesin değişmesiyle sonuçlanır.

Sesin olduğu gibi kalması için hangi program en iyi çözümse onu kullanıp TSR codecleri yüklememektir.

bu programlar dediğiniz gibi kendi codeclerine sahiptir. Kendi codec lerinin kötü codeclerden farkı TSR değildirler programı kapatılınca bellekte öldürülürler.

Kısaca VLC, GOM, QuickTime Player, KMPlayer .... vb hepsini kurunuz hangisi hangi uygulamada iyi ise onu kullanınız ve biliniz ki program kapatıldığında kendi ile beraber bellekteki tüm kalıntıları etkisizleşecektir.(*)
    Siz artık mesela bir oyuna girdiğinizde oyun programcısının (audio programcı) istediği sesleri duyarsınız değişmişini değil.

(*: bu daha çok programcının insiyatifinde olmakla beraber bu yaklaşım geneldir-programın sonlanmasıyla beraber program tarafından alınan belleğe işaret eden tüm pointerler öldürülür-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keleminabi -- 23 Mart 2009; 21:56:11 >

• peki ben sımdı bu k lıte ı temızleyınce bunun artıkları kalır mı sıstemımde?
    bu arada mkv ve dts lı bır dosya ıcın en mantıklısı nedır
    km vasat geldı bana bıraz ne yazıkkı
  • Kmplayer en mükemmel oynatıcıdır. Ama ayarlarını bilmek lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: JakX

Kmplayer en mükemmel oynatıcıdır. Ama ayarlarını bilmek lazım.

bu ayarlar konusunda benı bıraz aydınlatman mumkun mu acaba?
  • evet o konuda da haklısınız
    fakat bilgisayarlarını sinema niyetine kullananlar için codec yüklemek kaçınılmazdır
    bende önceden codec denilince uzak dururdum
    ya powerdvd yada windvd kullanırdım
    ama türlü türlü codecler çıkınca malesef bilgisayardan bazı ödünler vermek gerekebiliyor
    böylece sizin dediğiniz gibi her programı kurdum ve gerekli olanlarla çalıştım hep
    ama o da yetmeyince paket kullandım
  • quote:

Orjinalden alıntı: dakkush

peki ben sımdı bu k lıte ı temızleyınce bunun artıkları kalır mı sıstemımde?
    bu arada mkv ve dts lı bır dosya ıcın en mantıklısı nedır
    km vasat geldı bana bıraz ne yazıkkı

Pek codec kurup kaldıran biri olmadığım için tamamen temizlenir mi bilemem.

Kmplayer dts dosyaları direct olarak vlc gibi dosya üzerinden doğru olarak yürütebilir.
    ayarları fazlasıyla gelişmiştir.
  • a paketleri de defoult olarak mı kullandınız
    o kadar detay var kı hangısıyle oynayacagımı bılemıorum
    degısık degısık kısaltmalar
    aslında bu tarz seylere yabancı degılımdır ancak benı felaket asıyor
    gelen anlamda hangı ayarlarla oynanır neler ne yapılır acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: dakkush

a paketleri de defoult olarak mı kullandınız
    o kadar detay var kı hangısıyle oynayacagımı bılemıorum
    degısık degısık kısaltmalar
    aslında bu tarz seylere yabancı degılımdır ancak benı felaket asıyor
    gelen anlamda hangı ayarlarla oynanır neler ne yapılır acaba?

default haliyle dts yi dosyadan çözüp analog çıkışa veriyor olması lazım. digital çıkışa verdirmekte mümkün olabilir ama ayarları kurcalamak lazım bana analog çıkış yettiğinden pek önemsemedim. (ses kartımım DTS connect özelliği sayesinde zaten analog çözüm olduğu anda otomatik diğital çıkış da alınabiliyor), ses sisteminiz multi ch analog 5.1 bağlantıyı destekliyorsa digitalle uğraşmanız zaten gereksiz olur.
  • Dediğin gibi anlatılmıycak kadar çok ayar var ama bir tüyo verebilirim.

Kmplayerda bir dosya oynatılırken süzgeçler kısmına giderseniz o anda kullandığı video ve ses filtrelerini görebilirsiniz. Eğer bir sorun varsa ordadır. Onları doğru olarak ayarlarsanız bir sorun kalmaz.

Ben bütün playerları denedim ama en iyisi bence k lite standart ve kmplayer.
  • aynı sorunu bende yaşadım tam vazgeçiyordum ki default kurulumda bazı şeylerin değiştiğini gördüm. (son 3-4 versiyonda) ilk seçenekler ekranında sesle ilgili bölümlerde ffdshow yerine hepsinde ac3 seçersen ve kurulum sonrası ac3 ayarlarını yaparsaan sorunsuz kullanırsın. ben öyle yapıyorum artık.
  • KMP'de dts ayarını nasıl yapılır?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.