Şimdi Ara

K.K.T.C. Internet Seçenekleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba , arama yoluyla güncel olmayan bazı bilgilere ulaşılıyor , ayrıca bu bilgiler yeterince detaylı değil . İyidir kötüdür demekle bitmiyor .

Kıbrıs'ta yaşayan arkadaşlar bu konulara açıklık getirirse , eminim faydalı bir kaynak olacak:
    1-Kıbrıs'ta ADSL
    *Adsl sağlayıcıların verdiği hizmette ping oranları oyun oynanabilecek bir düzeyde midir ?
    *Türkiye'den götürülecek adsl modemlere kurulum yapılabilmekte midir ? (modem ücretleri 2-3 kat pahalı)
    *Adil kullanım sınırı var mıdır ?
    *Sabit telefon hatlarından ayda 15 tl internet kullanım bedeli kesiliyormuş . Bunun dışında sabit telefon hiç kullanılmadığı takdirde sabit ödemesi var mıdır ?
    *Aylık-3 aylık ödeme seçenekleri oldukça fahiş fiyattan . 12 ay seçeneği uygun görünüyor ancak burada ödeme tek çekim olarak mı oluyor ? Kredi kartına peşin fiyatına taksitlenebiliyor mu ?
    2-Wi-fi internet
    Telefon hattı ile ilgili olanı hariç , yukarıdaki sorular aynen bu konuda da geçerli .
    *Ek olarak , wireless internet bağlantısı ne tür modemle yapılıyor ?

3g kotaları oldukça sınırlayıcı olduğundan interneti yoğun kullananlar için şu an bir seçenek olabilmekten uzak sanırım .
    Bilhassa Girne bölgesinde internet seçenekleri ve verimi konularında bilgi alabilirsem sevinirim .

• Cevap verecek kimse yok mu ?
    Bir yardım lütfen .
  • quote:

Orijinalden alıntı: LostCtrl

Merhaba , arama yoluyla güncel olmayan bazı bilgilere ulaşılıyor , ayrıca bu bilgiler yeterince detaylı değil . İyidir kötüdür demekle bitmiyor .

Kıbrıs'ta yaşayan arkadaşlar bu konulara açıklık getirirse , eminim faydalı bir kaynak olacak:
    1-Kıbrıs'ta ADSL
    *Adsl sağlayıcıların verdiği hizmette ping oranları oyun oynanabilecek bir düzeyde midir ?
    *Türkiye'den götürülecek adsl modemlere kurulum yapılabilmekte midir ? (modem ücretleri 2-3 kat pahalı)
    *Adil kullanım sınırı var mıdır ?
    *Sabit telefon hatlarından ayda 15 tl internet kullanım bedeli kesiliyormuş . Bunun dışında sabit telefon hiç kullanılmadığı takdirde sabit ödemesi var mıdır ?
    *Aylık-3 aylık ödeme seçenekleri oldukça fahiş fiyattan . 12 ay seçeneği uygun görünüyor ancak burada ödeme tek çekim olarak mı oluyor ? Kredi kartına peşin fiyatına taksitlenebiliyor mu ?
    2-Wi-fi internet
    Telefon hattı ile ilgili olanı hariç , yukarıdaki sorular aynen bu konuda da geçerli .
    *Ek olarak , wireless internet bağlantısı ne tür modemle yapılıyor ?

3g kotaları oldukça sınırlayıcı olduğundan interneti yoğun kullananlar için şu an bir seçenek olabilmekten uzak sanırım .
    Bilhassa Girne bölgesinde internet seçenekleri ve verimi konularında bilgi alabilirsem sevinirim .

KKTC de adsl turk telekom alt yapısı üzerinden sağlanıyor bu yüzden ping süreleri aşağı yukarı türkiyeyle aynı değerleri verir

Türkiyeden götürülecek modemlerle kurulum yapılabilir

AKN yoktur yani sınırsız paketlerle istediğiniz kadar download/upload yapabilirsiniz

paket ücretine ek olarak ADSL kullanım aidatı ödersiniz.telefonu kullansanızda kullanmasanızda ödeme yapılır.

3-6-12 aylık paketler şirkete göre farklılık gösterebilir.genelde tek çekim olarak ödenir.

Wifi için şöyle bi tablo vereyim.firma ismini yazmıyorum

Wi-Fi paketlerde, minimum 3 aylık internet alın, inanılmaz indirim fırsatlarından siz de yararlanın!
    Kampanya Kuralları:
    1 Mbit, 2 Mbit ve 4 Mbit Hızları için geçerlidir. 1 Mbit 39TL, 2 Mbit 79TL, 4 Mbit 89TL. Fiyatlara KDV dahildir.
    Kampanyadan yararlanmak için minimum 3 aylık ürün satın alınmalıdır.
    Peşin ve Kredi kartına taksitli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Taksit miktarı maksimum satın alınan ay sayısı kadar olacaktır.
    Kampanya 20 Ocak - 29 Şubat 2012 tarihleri arasında geçerlidir. Kurulum KDV dahil, 115TL'dir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ZionYıldızı

KKTC de adsl turk telekom alt yapısı üzerinden sağlanıyor bu yüzden ping süreleri aşağı yukarı türkiyeyle aynı değerleri verir

Türkiyeden götürülecek modemlerle kurulum yapılabilir

AKN yoktur yani sınırsız paketlerle istediğiniz kadar download/upload yapabilirsiniz

paket ücretine ek olarak ADSL kullanım aidatı ödersiniz.telefonu kullansanızda kullanmasanızda ödeme yapılır.

3-6-12 aylık paketler şirkete göre farklılık gösterebilir.genelde tek çekim olarak ödenir.

Wifi için şöyle bi tablo vereyim.firma ismini yazmıyorum

Wi-Fi paketlerde, minimum 3 aylık internet alın, inanılmaz indirim fırsatlarından siz de yararlanın!
    Kampanya Kuralları:
    1 Mbit, 2 Mbit ve 4 Mbit Hızları için geçerlidir. 1 Mbit 39TL, 2 Mbit 79TL, 4 Mbit 89TL. Fiyatlara KDV dahildir.
    Kampanyadan yararlanmak için minimum 3 aylık ürün satın alınmalıdır.
    Peşin ve Kredi kartına taksitli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Taksit miktarı maksimum satın alınan ay sayısı kadar olacaktır.
    Kampanya 20 Ocak - 29 Şubat 2012 tarihleri arasında geçerlidir. Kurulum KDV dahil, 115TL'dir.

İlginiz için çok teşekkür ederim .
    Benim için asıl can alıcı nokta , sık kesilmeyen ve diyelim 2mbit bir internet bağlantısında gün içinde 0.5 gibi değerlere düşmeyecek bir hizmet alabilmek .
    Bu açıdan bir ek değerlendirme paylaşırsanız , fikirleriniz doğrultusunda bir tercih yapmayı düşünüyorum .

ekleme:ayrıca wifi internet hizmetinde ne tür modem kullanılıyor , not düşerseniz sevinirim .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LostCtrl -- 13 Şubat 2012; 14:47:53 >

• Sn. Pcdestek , tüm hizmetveren firmaların fiyat tablolarına rahatlıkla ulaşılabilmekte . Bundan farklı olarak , hizmetin niteliği ve kullanıcı deneyimlerini bu başlık altında toparlayabilirsek internette başvurulan bir kaynak olabilir kanaatindeyim . Bilhassa , kampüs dışında yaşayan öğrenci arkadaşların katılımı çok faydalı olabilir . Yaklaşık kırkbin Türkiyeden öğrenci kampüs içinde yaşamıyor ya . Ayrıca bunun bir kaç misli Kıbrıs'lı internet kullanıcısı var ki eminim yüzlercesi donanımhaber üyesi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LostCtrl -- 13 Şubat 2012; 15:03:11 >
  • Internet TR'den geliyor fiberoptik hatlar üzerinden denizden. Bu hatlar çökerse diye sadece kktcell in failover ı var o da deniz üzerinden wireless point to point ile... dileyen araştırsın.

Güney tarafında VDSL2 vardır 50 Mbps-100 Mbps lere çıkıyorlar ama aylıkları pahalı ve sınırsız değil.
    KKTC'de internet sansürsüz, sınırsız ve adil kullanım yoktur.

kktcell, telsim 3g ya da 4g, download hızları iyi olsada pingler berbat ve sınırlı pahalı bir internet. download a ve online oyuna müsait değil. Sadece mobil olarak kullanılmalı.

Kuzey'de KKTC de ise ADSL ve Wireless internet vardır. ADSL son yıllarda bizde (KKTC'de) bir sürü problem yaşatmaktadır, kullanılan donanımlar eski ve bozulmakta. Hala daha ise yenileme çalımalrı sürmekte fakat ortada bir gerçek var ki durmadan grev yapan telekom işçileri bu duruma kablumbağa hızıyla yaklaşmakta. Bu problemleri çözdüler diyelim ki bu çok optimist bir yaklaşım olur, evlere giden hatlar ordan da kutuya bağlanan kablolarda baya eski ve dallı budaklı yani parazit çok fazla, bunları yenilemek ise neredeyse imkansız.

ADSL pingler kutuya 30-35 ms dir bundan sonrasıda ISP nin işi zaten. Stabil ping ve download hzıları vardır 16 Mbps veren ve kampanyalı olarak çok ucuza veren tek firma Kıbrısonline'dır. Fakat dediğim gibi ADSL çökmekte bizde... Bir gün var beş gün sonra yok gibi misal.

Uzun lafın kısası, her ne kadar FTTH ve VDSL bizde ihaleye verilmiş olsa bile, benim umudum yok.

Wireless'e geçecek olursak, tanınmış firmalardan bahsedeceğim sadece bunların dışındakiler çöp, niye çöp? Çünkü daha yeniler ve altyapıalrı iyi değil. Wireless'te altapı kullanılan aletler ve ayarları aşırı derecede önemli. Çünkü bu dediğiniz ping fırlamaları iyi ayarlanmamış QoS lerden verici istasyon (overload) yoğun olmasında kaynaklanmakta ya da bandwidth az verilmişse bu istasyonlara bandwidth tükeniyor olabilir vs vs uzar.

Nethouse ve Extend kullandım 2 sininde müşteri hizmetleri, teknik servisi berbat. Onlar herşeyi bilir, onlarda sorun yoktur sizde vardır yönelimi içindeler her zaman. Verdikleri hız ise max 4 Mbps. 4 Mbps ile internette zar zor geziniliyor artık sene 2015 olacak. Ve çoğu zaman 4 Mbps i göremiyorsunuz bile ve sınırlı. Nasıl mı? Gün içinde birkaç Gb inince hızınız sınırlanılıyor. (arkadaş demişti).

Şu an Multimax'tayım çünkü hız benim için önemli. Multimax en yüksek paketi olan 20 Mbps pakette, 60 Mbps down / 20 Mbps up verebiliyor. Ve paketlerdeki upload hızları diğer WISP ler gibi 1 Mbps değil, aldığın download hızı ne ise upload da o oluyor.
    Müşteri hizmetleri ve teknik elemanları ise gayet tutarlı yaklaşmakta. Ne sorun olursa olsun bulup çözmekte.

Pingler ise stabil ve düşük.. vericiye ping 2-5 ms arası bundan sonrasıda fiberlere kalmış almanya server bf4 premium.. 60 ms alıyorum Ve dediğim gibi bu işi multimax iyi yapıyor çünkü donanımlar iyi derecede ayarlı ve bandwidth tükenmiyor. Kısacası tecrübeli bir şirket.

Kullanılandıları donanım ve altyapılarını burada bahsetmeyeceğim, dileyen açtığım konuda okuyabilir. 2-3 sayfa zaten.

Son olarak Multimax bağlatmak isteyen olursa bana PM atsın yardımcı olurum

• Arkadaşlar Kıbrıs Alsancak da bulunan evimize yıllık peşin ödeme yaparak multimax bağlattık. 15 mbit'lik paket. İnternet bugün bağlandı. Her şey iyi hoş da, günlük kota saçmalığı var bu firmada.

Şu an 15 mbitlik bağlantım, 2 gb indirme sınırını aştığım için 3 mbit düşürülmüş. 4 gb sınırını aştığım da ise internet bağlantım 1 mbit düşecekmiş ve ben bu konuda uyarılmadım hatta sözleşmelerinde bile yer almamaktadır. Gel bir de buradan yak. Saat gece 00.00'dan sonra gece indirme sınırı yokmuş ve 50 mbit e kadar hız veriyorlarmış. Neye yarar! Sanki gece kalkıyoruz, sabah yatıyoruz.

Her neyse, cayma hakkımız var tabi ki ama alternatifi ya wifi ya da dsl. Hepsinin ucu b.klu deynek :). İdare edeceğiz gibi görünüyor ama belli olmaz, bana eser arada soldan soldan.

Bağlatmak isteyenler bu yazdıklarımı göz önünde bulundururlarsa daha sağlıklı karar vereceklerdir.

Bu multimax'in sorunu günlük olan kota limitini, ancak aylık kota limitine çevirmesi ile düzelecektir. Aksi halde hiç bir kullanıcı özel bir nedeni olmadıkça kendisini bile bile kısıtlatmaz!

Saygılarımla.

• Aklıma geldi madem yazayım, açıklık getireyim... SonpoL dostumla konuşmuştum, girne paketleri hakkında bilgim yoktu kendisinin tecrübesinden bilgi aldım, Girne'de SUPER INTERNET diye satıyorlar ama Lefkoşa paketlerinden çok farklı bir servisleri var. Şöyle ki günlük kota saçmalığı yapmışlar, hızınız 1-3 Mbps e kadar düşebiliyor eğer 8 Gb indiriseniz. Multimaxla arkadaş telefonlaşıyor bunu aylık kotaya getirmek için ki çokta mantıklı ya da hepten kaldırmak için çünkü zaten Lefkoşa servislerinde kota yok, akp yok.

Girne'de (süper internet) adı altında, aldığınız hızı kullanıyorsunuz + 00:00-08:00 arası 50 Mbps oluyor. Günlük kota var.
    Lefkoşa'da aldığınız hızın 1-2-3 katını kullanıyorsunuz günün 3 farklı saat diliminlerinde, kota yok, akp yok. Upload hızınız download ile aynı oluyor.

Durumun kısaca özeti bu.

anakonu
    http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=86467923&mpage=3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 6 Aralık 2014; 16:47:42 >

• Beyler merhaba, kıbrısdaki internet bağlantısında modem işlemi nasıl oluyor? Direk router kullanılıyor sanırım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • emryrgc E kullanıcısına yanıt
    her yerde nasılsa burada da aynı işte... adsl modem alıyorsun, zaten router özelliği var hepsinin.

edit: pardon yanlış okumuşum sorunu, adsl nası ldiye okumuşum. adsl alacaksan dediğim gibi.

Wireless internet alacaksan eğer, direkt router alıyorsun (ya da normal router özelliği olmayan access point vs), router ın WAN portuna internet hattın giriyor, normal access point alırsanda istediğin porta takıyorsun zaten çoğaltıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 23 Ocak 2015; 0:14:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

her yerde nasılsa burada da aynı işte... adsl modem alıyorsun, zaten router özelliği var hepsinin.

edit: pardon yanlış okumuşum sorunu, adsl nası ldiye okumuşum. adsl alacaksan dediğim gibi.

Wireless internet alacaksan eğer, direkt router alıyorsun (ya da normal router özelliği olmayan access point vs), router ın WAN portuna internet hattın giriyor, normal access point alırsanda istediğin porta takıyorsun zaten çoğaltıyor..

Normal adsl ozelligi olan ve wan destegi olan modem alsam sorun olmaz herhalde?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    yani hem adsl özelliğ iolacak rj11 girişi, hemde wan portu olacak normal rj45 girişi... o zaman adsl alırsna adsl kullanırsın, wireless alırsan normal wireless internette kullanırsın.
  • quote:

yani hem adsl özelliğ iolacak rj11 girişi, hemde wan portu olacak normal rj45 girişi... o zaman adsl alırsna adsl kullanırsın, wireless alırsan normal wireless internette kullanırsın.

Yardımın için çok teşekkür ederim hocam. Şu modemi düşünüyorum. Lan portlarından birisi WAN portu olarak kullanılıyormuş.

http://www.hepsiburada.com/liste/tp-link-td-w8968-300mbps-n-kablosuz-4-port-2x5dbi-degistirilebilir-antenli-1xusb-wps-ewan-3g-paylasimli-adsl2-modem-router-ap/productDetails.aspx?productId=bd301468&categoryId=3009801

olur...
  • quote:

olur...

Teşekkür ederim hocam
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.