Şimdi Ara

Jetta km/h hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
2.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2015 model jetta 1,6 tdi comfort aracımı 0 km mayıs ayında aldım. Kısa sürede aracımla 19000 km yaptım. Ağırlık uzun yolda kullandım. Araçta çok çok önemli her jetta yı ilgilendiren bir hatayı tespit ettim.
    Aracın km/h göstergesi yaklaşık %10 fazla gösteriyor. Bu hata 16' jant olan araçlar için geçerli.
    Bu hatayı önce farklı gps be hız programlarında tespit ettim. Daha sonra başka araçlar ile deneme yaptım. Yok öyle şey olmaz diyen varsa buyursun demesin. Hatta başka bir vw araç ile deneyin. Yanlış denediğiniz araç 16' Jant değil 17-18' Jant olsun. Km/h göstergenizi 0 yapın iki araçta da. 10 km yol yapın farkı görün.
    Bu sorunu aracımı 15000 km bakımına doğuş otoya verdiğimde söyledim. Servis danışmanı araç aracın beynindeki yüklemenin doğru olduğunu söyledi. Fakat istediğim gibi 17' passat araçla çıkıp 10 km kadar yol yaptıklarında fark olduğunu kabul etti. İsteseniz aracınıza 17' Jant ve lastik alabilirsiniz diye bir çözüm getirdi bana...
    Düşünsenize arabanız 100000 km oldu ama aslında 90000 km de. Aracınızdaki değer kaybını düşünün.
    Diğer taraftan aracınızı hep daha erken bakıma götürüyorsunuz.
    Diğer bir handikap aracınızın daha az yakıt tükettiğini sanıyorsunuz halbuki km/h yanlış gösteriyor. Dolayısıyla ölçümünüz yanlış.
    Benim gibi başka 17-18' jantlı araçlar ile bunu tespit etmenizi tavsiye ediyorum.
    Bu hatanın emisyon hatasından sonra tüketiciye zarar veren başka bir büyük hata olduğunu düşünüyorum.
    Burak Uysal.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: uysalburak

2015 model jetta 1,6 tdi comfort aracımı 0 km mayıs ayında aldım. Kısa sürede aracımla 19000 km yaptım. Ağırlık uzun yolda kullandım. Araçta çok çok önemli her jetta yı ilgilendiren bir hatayı tespit ettim.
    Aracın km/h göstergesi yaklaşık %10 fazla gösteriyor. Bu hata 16' jant olan araçlar için geçerli.
    Bu hatayı önce farklı gps be hız programlarında tespit ettim. Daha sonra başka araçlar ile deneme yaptım. Yok öyle şey olmaz diyen varsa buyursun demesin. Hatta başka bir vw araç ile deneyin. Yanlış denediğiniz araç 16' Jant değil 17-18' Jant olsun. Km/h göstergenizi 0 yapın iki araçta da. 10 km yol yapın farkı görün.
    Bu sorunu aracımı 15000 km bakımına doğuş otoya verdiğimde söyledim. Servis danışmanı araç aracın beynindeki yüklemenin doğru olduğunu söyledi. Fakat istediğim gibi 17' passat araçla çıkıp 10 km kadar yol yaptıklarında fark olduğunu kabul etti. İsteseniz aracınıza 17' Jant ve lastik alabilirsiniz diye bir çözüm getirdi bana...
    Düşünsenize arabanız 100000 km oldu ama aslında 90000 km de. Aracınızdaki değer kaybını düşünün.
    Diğer taraftan aracınızı hep daha erken bakıma götürüyorsunuz.
    Diğer bir handikap aracınızın daha az yakıt tükettiğini sanıyorsunuz halbuki km/h yanlış gösteriyor. Dolayısıyla ölçümünüz yanlış.
    Benim gibi başka 17-18' jantlı araçlar ile bunu tespit etmenizi tavsiye ediyorum.
    Bu hatanın emisyon hatasından sonra tüketiciye zarar veren başka bir büyük hata olduğunu düşünüyorum.
    Burak Uysal.

Yazı çelişkilerle dolu. 2 kez okudum hiçbir şey anlamadım. Yukarıda 16 jant ile deneyin diyorsunuz altta 17-18 demişsiniz.

Fabrika çıkışı 16 jant olan araca sonradan 17-18 jant takılırsa km. ve hız bilgileri yanlış gösterir. Kastettiğiniz buysa doğru. Yalnız fabrika çıkışı 16 jant standart bir araç km.yi kesinlikle doğru gösterir.

İyi günler dilerim...

• Anlaşılmayacak birşey yok. Comfort ve alt paketlerde araç fabrika çıkışı 16' Jant. Highline ve otomatik viteslerde 17' Jant.
    Aracın hız ve mesafe ayarlaması 17' janta göre yapılmış. Fabrika çıkışı 16' olan araçlarda hız ve mesafe yanlış gösteriyor dolayısıyla.
    16' jantlı jettanız ile birlikte jantı 17' yada 18' olan başka bir aracın km/h ini sıfırlayın farkı göreceksiniz.
    Kısacası aracın hız kalibrasyonu fabrika ayarlarında 16' janta göre değil de 17' janta göre yapılmış. Oysa araç 16' janta satılıyor.
    Muhtemelen Almanya da araç 17' jantlıdır. Kalibrasyon da ona göre yapılmıştır. Ama vw Türkiye ufak lastik taktığı için de hızı doğru göstermiyordur diye tahmin ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uysalburak -- 18 Kasım 2015; 22:41:41 >
  • Km sayacında görünen hız ile gerçek hız farklı şeylerdir. Örneğin siz 90 km hız ile giderken gerçek hızınız 81 km. dir. Hiçbir aracın kadranı gerçek hızı tam doğru olarak ölçemez ve hep hızı fazlaymış gibi gösterir.

Diğer konuya gelirsek: Aynı motor-beygir-tork değerine sahip iki aracın tamamen eşit şartlarda kalkış yapıp bir noktaya gideceğini düşünelim. 17 jant takılı araç 16 jant takılı araçtan daha çabuk ulaşır.

Bu kalibrasyon ve ayarlamalar araca üretim bandında yapılır. 16 jant ile 18 jant araca aynı kalibrasyon yapılmaz.

Dediğiniz gibi birşey varsa ki ben olduğunu zannetmiyorum bu donanım araca fabrika üretiminden sonra distribütör firma tarafından eklenmiş olabilir. Jantlar donanım versiyonuna göre distribütör tarafından değiştirilerek satılıyorsa bırakın km. yi hiçbir şey tutmaz. Gidilen km yanlıştır. Yapılan yol yanlıştır. Ortalama ve anlık tüketimler yanlıştır vb.

Uzun yıllardır jetta kullanıcısıyım. Araç fabrika çıkışı 16 alaşım jantlı. Böyle bir durumla karşılaşmadım. Örneğin 100 m.yi bile doğru ölçüyor. Yada tabelada 6 km yazan bir yere vardığınızda gerçekten kadran da 6 gösteriyor.

İyi günler dilerim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi autotech1 -- 19 Kasım 2015; 7:54:14 >

• Yaptığım uzun yol sırasında durumu farkettim. Arabayı bakıma götürdüğüm doğuş oto Esenyurt da şikayetimi dile getirdim. Aracın kontrollerinin yapıldığı fabrika ayarlarının normal olduğunu fakat 17' passat ile çıktıklarında benim sözünü ettiğim gibi km/h de fark göründüğünü kabul ettiler. İsterseniz aracınıza 17' Jant takabilirsiniz gibi komik bir çözüm getirdiler.
    Diğer taraftan km/h evrensel bir ölçüdür. Aracın marka be modeli ne olursa olsun kalibrasyonu yapılarak eşitlenir. Ancak siz aracın orjinal Jant ve lastik ebatlarında değişiklik yaparsanız kalibrasyon bozulur.
    Yani Mercedes ile 100km/h hızda giderken sizinki 90km/h gösteriyorsa iki araçtan birinde kalibrasyon bozuktur demektir bu.
    Benim burada sike getirmeye çalıştığım şey aracın km/h inde kalibrasyon hatası varsa bundan bu model aracı kullanan herkes madur oluyor demektir.
    Ben buraya vw i size şikayet etmek için yazmıyorum. Hakkınızı arayın diye yazıyorum. Belki de bu kalibrasyon hatası sadece en son makyajlı kasada vardır. Fakat önceki kasayla hemen hemen herşeyi aynı. Muhtemelen hata aracın lastik ve Jant ayarları vw Türkiye de değiştirildiği içindir diye tahmin ediyorum.
    Benim bundan önceki aracım da Tiguan 1.4 tsi white night idi. Hiç bir sorun yaşamadım.
    Hoşçakalın.

• Benim jettada da kadran 90 ı gosterirken navigasyon 84 ü gosteriyor.

• Sizden ricam km/h i sıfırlayın. Başka bir araçsa Arkanızdan gelsin. 5-10 km sonra iki Araç kaç km yol yapmış görün.
    Servis e gidip gps ile fark var deseniz hemen gps e güvenmeyin diyecekler. O yüzden başka bir araçla karşılaştırma yapın. Hatta mümkünse 17 yada 18' Jant olan başka bir vw ile karşılaştırma yaparsanız süper olur.
    Hoşçakalın.

• uysalburak kullanıcısına yanıt
    Siz janta takmışsınız yalnız bu çok farklı bir olay. Tekrar söylüyorum, dandik VW'i bırakın BMW, Mercedes kadranı bile gerçek hızı tam ve doğru olarak ölçemez. Kadran hep fazla gösterir. Hatta Avrupa ülkelerinde bununla ilgili yasa var. Kadranın fazla göstermesi ve % 8 civarı hızda sapma olması yasal bir durum.

Bunun sebebi de gerçek hızı ölçmek çok maliyetli bir iştir. Hiçbir marka bu kadar pahalı ekipmanları araçlarında kullanmaz. Bu sebeple kadran radara takılıp ceza yememeniz için hep fazla gösterir.

İyi günler dilerim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi autotech1 -- 21 Kasım 2015; 8:53:53 >
  • Km/h demek 1 saatte gidilen kilometre miktarı demektir. Araca göre değişir demek gerçekten çok komik ve bilim dışıdır. Ancak aracın orjinal Jant ve lastik ebatlarında oynarsanız km/h farklı gösterir.
    Doğuşoto yetkilisi bu farkı kabul etti. İsterseniz aracınıza 17' Jant takıp bunu düzeltebilirsiniz gibi bir öneri bile getirdi. Fakat bu herşeyiyyle orjinal bir araçta kabul edilemez.
    %9-10 çok büyük bir farktır. Aracınızın değerini erken düşürür ve servise her 15000 km yerine 13500 km gibi erken gitmenize sebep olur.
    Derseniz ki amaaaan olsun noolacak %10 fark
    O zaman birşey diyemem size. Benim için kabul edilebilir bir fark değil ve ben bu işin peşini bırakmayacağım.
    Buraya yazman daki amacım insanları uyarıp mağdur olmalarını engellemek. İsteyen Hakkını arar istemeyen aynen kullanmaya devam eder.
    Ayrıca bu fark Hangi modellerde onu da bilmiyorum. Fakat benim aracımda var. Benimkiyle aynı model ve ekipmanlarda olan araçlarda da olduğuna eminim.
    Hoşçakalın.

• uysalburak kullanıcısına yanıt
    Olay yanlış anlaşılmasın. Uyduruk VW'in savunucusu filan değilim. Hatta eskiden kullanıcı adımda bulunan "VW" ibaresini de kaldırdım. Yıllardır emek verdiğim bu marka emisyon skandalından sonra midemi bulandıran bir marka haline geldi.

Sadece şunu belirtmek isterim. Bu sapmalar en premium diye tabir edilen araçlarda bile var. Sizin için aşağıya bir link ekliyorum. Orada baştan 5. mesajı dikkatle okuyun. Taner Göde'nin mesajı. Durum bundan ibarettir. Mercedes de alsanız bu değerler yaklaşık değerlerdir. VW gibi emisyon skandallarına karışan ciddiyetsiz bir firmadan mucizeler beklemek de ütopik olur.

İyi günler dilerim...

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=55683244&p=1#55683244

• Bakın benim iddiam sadece gps deki sapma değil. Vw in kendi aracında dahi km/h de fark var.
    Şöyle anlatayım. Aracımla birlikte test ettikleri passat da sizin söylediğiniz gibi %8 lik bir sapma varsa benim aracım da passat dan bile fazla gösteriyorsa bu fark çok büyük bir fark.
    Kısa mesafe bir yere gidiyorum fazladan km gösteriyor. Üstüne de bana çözüm olarak isteyseniz 17' Jant ve lastik takabilirsiniz diyorlar. Hadi bunu yaptım yarın öbür gün şanzıman da sorun çıksa bu sefer de 16' Jant yerine 17' Jant ve büyük lastik takmışsınız şanzıman sizin müdahaleniz yüzünden bozulmuş diyecekler.
    Açıkcası ben vw Türkiye distribütörü doğuş a çok fazla güvenemiyorum. Ne de olsa Türkiye'de yaşıyoruz. Herşeyin üzeri kapatılabilir.
    Hoşçakalın

• Her aracta 100km/h hizda +3km/h ya da +2km/h sapma olur. Buna kadran sapmasi denir ve hep + yonde olur. Bunun nedenlerine girmeyecegim ama hiz kadraninda bu bilincli olarak yapilir.

Kilometre sayacini da etkilemeyebilir.

Sizin arabanizda nasil bir sapma var da bu konuyu actiniz merak ettim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.