Şimdi Ara

Jetta 1.2 yakıt tüketimi ve dizel kıyaslamam

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
55.870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.youtube.com/watch?v=Gfl-brLzKv8
    Forumda sürekli benzin dizel kıyaslaması yapılıyor ufakta olsa bende kendimce bı kıyaslama yapayım. Önceki aracım Fiat linea ve gpuntoydu bı ara megane dizelde kullandım ve kullandığım yol ve tarzla bu araçlarla ortalama 6-6.5 litre gibi degerler yakalıyordum. Jetta 1.2 aracimdaki degerim 7.3 videoda da göründüğü gibi.

Senede 15.000km yapan biriyim.
    Jetta 1.2 ile senede 7.3x4.6= 33.58 100kmdeki yakıtım x150 =5.037,00 tl senelik yakıtım.
    Megane 1.5 dizellede 6.3 civarından hesaplasam 6.3x4.3= 27.09 x150 = 4.063,00 tl yakıt tüketimim.
    Senede 973tl fark var 300tl vergiden düşersem 673tl bunun yaklaşık 200lirasida bakımdaki farka gitse 473tl gibi bı rakam çıkıyor. Şimdi dizel alırken neden 10.000 gibi bı rakam daha fazla verip onun har har har gürültüsünü çekeyim. Eğer 10.000 fazladan verecek param varsada altın gibi yatırım araclarıyla 473tlden daha fazlasını kazanırım.
    Neden 1.5 dizel bı araçla kıyasladın diye sorarsanız güç olarak ikiside 105bg araçlar. Amacım polemik yaratmak değil bu benim kendi hesabım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Aynı yol koşullarında 1.2 jetta 7.3 iken 1.5 dci 6.3 olamaz maalesef. Ancak yıllık 10-15 bin km için bence de en mantıklısı benzinli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sezgintr
    ..
    Jetta 1.2 ile senede 7.3
    Megane 1.5 dizellede 6.3

jetta nın benzinlisini dizeliyle kıyasla
    meganı niye işin işine katıyorsun hiç anlamadım

+

ayrıca senin 7.3 ortalama olan güzergahında
    megane 6.3 ün altında bir veri vermesi mümkün
    dci motoru hafife almayın
  • Adam her ikisini de kullanmış şu kadar yaktım diyor,daha olmaz diyorsunuz.
    yorum.donanimhaber.com
  • madem 105hp dizelle kıyaslıyacan neden 105 lik tdi ile kıyaslamadın?

hangi dizel har har bu arada çok eskilerde kalmışsınız günceleme şart

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssd23062306 -- 8 Kasım 2012; 15:11:34 >
  • 1.2 jettanın 7 litre yaktığı bir yolda dizel meganenın 6 litre yakması pek mümkün değil. Ya sizin kullanım tarzınıda bir sorun var ya da megane'ın motorunda.
  • Sacma sapan yorumlar var ben nerden bileyim 1.6 jetta bu kullanimda ne yakiyor onceki aracim 1.5 megan dizeldi 6.5 ortalamam vardi bu kullanimla. 6.3 iyimser bi rakam. Kullandigim aracla kiyaslama yaptim nevar bunda. Banane fabrikalarin teknik verilerinden ben kullandigim araca bakarim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mesajım bulunsun aksam ben de uzun yorum yazıcam bu konuya.
  • Adam kullandim bu kadar yakti diyor siz hala yok imkansiz yok 1.6 TDI ile karsilastir bilmem ne bu forum gercekten bi garip.

• meganım var diyip wv dizel verisimi verecekti. Bende katılıyorum 1.2 golf şu an aklımda
  • Benim 80 lik megane dizel sedanla ortalamam 4,4 dü. Civic sedanla ortalamam 6.7. Yani sizin dediğiniz kadar biribirine yakın yakmaları mümkün değil bence.
    Bence aracınızın benzinli olmasından dolayı daha ekonomik kullanmaya çalışıyorsunuz (bilinçli veya bilinçsiz olarak).
  • Zaten ortalama 47 km/s diyor videoda. O hızlarda dizelin de pek faydası yok zaten.
  • Nasilsa dizel deyip tempolu kullanılmış bir araçla, malesef benzinli deyip ihtiyatlı kullanılmış bir aracın karsilastirilmasi gibi olmuş sanki.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kinglbj23

Adam kullandim bu kadar yakti diyor siz hala yok imkansiz yok 1.6 TDI ile karsilastir bilmem ne bu forum gercekten bi garip.

+1

Arkadaş zaten kendi kullandığı araçlar arasında kıyaslama yapmış ve kendine göre mantıklı olan sonuca ulaşarak, kararının ne derece doğru olduğunu bizlerle paylaşmış. Absürt yorumlar yerine, karşındakinin ne anlatmak istediğini anlayıp ona göre cevap yazmak gerekir...
  • megane da problem olabilir mi? 1.5 dizel fluence kullanıyorum istanbul içi 8lt yakıyor. izmir-manisa arası otoban artı şehir içi 1.2tsi jetta ile ortalamam yaklaşık 11lt olmuştu, istanbul içi daha fazla yakar benim kullanımda. belki dci problemli yada dizel az yakar mantığıyla daha sert kullanmış olabilirsiniz. ama hesabınıza sizin adınıza inanıyorum, sizin için benzinli daha mantıklı
  • garip bir hesaplama yontemı. benzini en ucuz olani secip 4.6 demissiniz ama mazotu 4.30 demissiniz. opetin pompa fiyatlarına bakıldıgında benzın 4.6 fakat dizel 4.12. en ucuzları alındıgında. ayrıca bende jettanın 7.2 yaktıgı yerde dizel meganın 6.3 yakacagına inanmıyorum. szi hesabı biraz kendinize uydurmussunuz. cok objektıf bir acıklama değil. birde hangi aracın benzinlisiyle dizeli arasında bakım fiyatı olarak 200 lira var soylersenız sevinirm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cooler -- 8 Kasım 2012; 17:20:19 >
  • 3 senedir Golf 6 dizel kullanıyorum.

VW'nin araçlarında sakin kullanımda ne yakacağını bilmek istiyorsanız, aracınız fabrika verilerine bakın, şehir içi verisi sizin ortalama yakıt tüketiminize denk gelecektir.

Benim aracımın şehir içi verisi 5.8 litre/100km.

Bunlarda bugün çektiğim fotoğraflar;

Resetlemeden önce son yapılan yol

Süresi

Ortalama hızım - Anlayabileceğiniz gibi çoğu şehir içi

Ve yakıt tüketimi;

Sizin Jetta 1.2 tsi aracınızın teknik verileri ise 7.3 litre/100km. Bu değer sizin videodaki ortalama değere eşit.http://binekarac.vw.com.tr/jetta-teknik-bilgi.aspx

Aynı şekilde 1.4 tsi dsg passat kullanan yakın arkadaşımında ortalama verisi şehir içi verisiyle aynı. Hatta ortalama verisi biraz daha az ama bunda DSG'nin büyük avantajı var.

Aynı şekilde 1.2 tsi ibizaları da ortalama tüketimi, fabrika şehir içi verisine eşit.

Tabi bu kullanımla çok değişken bir durum. Ne kadar basarsanız o kadar fazla yakar. Ben kendi aracımda da bastığımda 8 litre'leri görüyorum.

Bakalım 2013 başı gibi 2010 Golf 6 TDI'dan, 2013 Golf 7 1.2 TSI Comfortline'a geçmeyi düşünüyorum. Onun da şehir içi verisi 5.9 litre, benim için değişen pek bir şey olmayacak tüketim açısından.

• quote:

Orijinalden alıntı: cooler

garip bir hesaplama yontemı. benzini en ucuz olani secip 4.6 demissiniz ama mazotu 4.30 demissiniz. opetin pompa fiyatlarına bakıldıgında benzın 4.6 fakat dizel 4.12. en ucuzları alındıgında. ayrıca bende jettanın 7.2 yaktıgı yerde dizel meganın 6.3 yakacagına inanmıyorum. szi hesabı biraz kendinize uydurmussunuz. cok objektıf bir acıklama değil. birde hangi aracın benzinlisiyle dizeli arasında bakım fiyatı olarak 200 lira var soylersenız sevinirm.

Ben petrol ofisinden yakıt alıyorum en son yakıt aldığımda (10-15) gün önce benzin 4.62 dizelde 4.28 gibi biseydi şimdi sitede en ucuz mazot 4.21 görünüyor 10-15 gün icinde indirim olmuş olabilir 1-2 aydır hep dikkat ettim arada 30-35kr bı fark vardı.
    30.000km bakımlarına kadar dizel benzinli servis ücretleri neredeyse aynı ama dizel 15000de bakıma girerken benzinli 20.000de giriyor. Bazı markalarda benzinli 15000ken dizeler 10000km gidiyor. Gpunto kullandığım zamanlarda bu servis farkını hep hesapliyordum ve minimum 200tl fark vardı. Şimdi servisler dizellerde daha ketum bı hal almışlar 50000den sonra Carbon clean mecburi diyorlar. Mazot filtresi kizdirma bujileri vs dizellerde ekstradan değişen parçaların fiyatlarını araştırırsan 200lira gercekten azmış dersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lady GarGara

3 senedir Golf 6 dizel kullanıyorum.

VW'nin araçlarında sakin kullanımda ne yakacağını bilmek istiyorsanız, aracınız fabrika verilerine bakın, şehir içi verisi sizin ortalama yakıt tüketiminize denk gelecektir.

Benim aracımın şehir içi verisi 5.8 litre/100km.

Bunlarda bugün çektiğim fotoğraflar;

Resetlemeden önce son yapılan yol

Süresi

Ortalama hızım - Anlayabileceğiniz gibi çoğu şehir içi

Ve yakıt tüketimi;

Sizin Jetta 1.2 tsi aracınızın teknik verileri ise 7.3 litre/100km. Bu değer sizin videodaki ortalama değere eşit.http://binekarac.vw.com.tr/jetta-teknik-bilgi.aspx

Aynı şekilde 1.4 tsi dsg passat kullanan yakın arkadaşımında ortalama verisi şehir içi verisiyle aynı. Hatta ortalama verisi biraz daha az ama bunda DSG'nin büyük avantajı var.

Aynı şekilde 1.2 tsi ibizaları da ortalama tüketimi, fabrika şehir içi verisine eşit.

Tabi bu kullanımla çok değişken bir durum. Ne kadar basarsanız o kadar fazla yakar. Ben kendi aracımda da bastığımda 8 litre'leri görüyorum.

Bakalım 2013 başı gibi 2010 Golf 6 TDI'dan, 2013 Golf 7 1.2 TSI Comfortline'a geçmeyi düşünüyorum. Onun da şehir içi verisi 5.9 litre, benim için değişen pek bir şey olmayacak tüketim açısından.

Neredeyse aynı hız ortalamamız var 1.6tdi hiç kullanmadım ama dizel araçların bu km ortalamada yaktığı 6.0civarıdır zaten. Bunu videoda da belirttim. Ama ben aracımın daha az yakacağından eminim çünkü araç daha 10.000kmyi yeni dolduruyor. Kardesimde 1.4 140bg otomatik astra var onu kullandığım zaman 10ltnin daha altına düştügünü görmedim.
    Golf7 1.2 gercekten fiyatının hakkını veren araçlardan biri olacak buna eminim.

• 1.5 dci sert kullanan biri olarak sirket aracini :) 5-5.3 degerini elde ediyorum, abartmiyorum ki bunu ictenlikle soluyorum o dizeldeki dusuk vites yuksek devirde kendi aracim olan hitler golfte kesinlikle ama kesinlikle 9-10lt yakar, o yuzden 7.3 degerini elde etmek mumkundur, hatta benim hitler golf sehir ici sehir disi olmak uzere 7.4 gostermektedir son 6500kmde ancak ben ayni sekilde dizel araci kullansaydim 4 ltlere kadar duserdi bu deger.

jetta tsi ile dizel farki evet malesef fazla, ancak gidip sifir almak istediginizde dizelin sirasi daha uzun haberiniz olsun :) 10binkmde kar senelik 1000-1200tldir, ancak dizelin verdigi torku benzinlide alamazsiniz. o keyfi vermez.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.