Şimdi Ara

Jeoloji müh. odasının HES kapakları ve bozkurt ilçesindeki tahribat ile ilgili açıklaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
1.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 23
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 52 dakika
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • EleSuDökenSuat (13 mesaj) moustapha129 (4 mesaj) halil altın (4 mesaj) lazer__ (3 mesaj) amadeus99 (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (26 mesaj) Mobil (21 mesaj)
  • @
7 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • 10-11.08.2021 tarihleri arasında Sinop, Kastamonu, Samsun ve Bartın’da sağanak yağış sonucu meydana gelen taşkınlar ve heyelan sonucunda 13.08.2021 tarihi itibariyle 27 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, kayıp diye bildirilen vatandaşlarımızın arama çalışmalarının devam ettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı, yüzlerce konut ve iş yerinin yıkılarak ağır hasar gördüğü bir afet meydana gelmiştir. Öncelikle yaşamını yitiren vatandaşlarımız için başsağlığı diliyor, yaralı ve evleri hasar gören vatandaşlarımıza ise geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 

Son günlerde başta Antalya, Muğla, Aydın olmak üzere ülkenin birçok noktasında yaşanan orman yangınları, başta Karadeniz bölgemiz olmak üzere birçok kentimizde görülen sel baskını ve heyelanlar sonucunda onlarca vatandaşımız yaşamını yitirmiş, çok sayıda vatandaşımız yaralanmış, binlerce yapı yanmış, yıkılmış veya ağır hasar görmüş, ülkemizin ciğerleri niteliğindeki yüzbinlerce hektarlık orman ve tarım alanı yanmış, konut ve araziler sel, taşkın veya heyelandan etkilenerek kullanılmaz hale gelmiştir. Yaşananlar bizlere bir kez daha göstermektedir ki ülkemiz; “depremler, sel, heyelan, çığ düşmesi, tsunami, gibi jeolojik ve hidrolojik afetlerden, yeraltı ve yerüstü yangın afetine, covid-19, Marmara denizinde yaşanan müsilaj gibi biyolojik afetlerden, kuraklık, fırtına, aşırı sıcaklık gibi meteorolojik afetlere” kadar yani “Doğa Kaynaklı Afetlere” karşı savunmasız durumdadır. 

İktidarın uzun yıllardır beton lobisinin istemleri çerçevesinde arsa ve arazi rantı ve yağması üzerine şekillendirdiği imar, afet, planlama, yapı üretim ve denetim süreçlerinde uyguladığı politika ve yönetim süreçleri ülkemizde yaşanan her doğa olayının afete dönüşmesine neden olmaktadır. Bu durum 10-11 Ağustos tarihleri arasında Batı Karadeniz’de etkili olan sağanak yağışın neden olduğu taşkınlar sonucunda başta Kastamonu- Bozkurt ilçesi olmak üzere Kastamonu, Sinop ve Bartın’da ağır can ve ekonomik kayıplara neden olmuştur.

Ağır hasar ve can kaybının özellikle Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanmasının temel nedenlerinden birisinin, Ezine Çay’ı üzerine geçmiş yıllarda plansız bir şekilde inşa edilen Nehir Tipi HES’lerden birinin sağanak yağış sonucu oluşan taşkından etkilenerek kapaklarının hasar görmesi ve taşkın sularının baraj gölünde bulunan suyla birleşerek hasar gören barajdan boşalması sonucunda “çarpan etkisiyle” akış aşağısında bulunan Bozkurt ilçesinde aşırı tahribata neden olmuştur.

Geçen yıl Giresun-Dereli’de benzer şekilde Nehir Tipi bir HES’in hasar görmesi ve Dereli ilçesinde ağır tahribata neden olması, bizlere ülkemizde yapılan “su yapılarının” planlama ve yapı üretim süreçlerinin sorunlu olduğunu düşündürmektedir. Bu durum odamız tarafından 190’a yakın baraj, gölet veya Nehir tipi HES gövde yapılarının aktif fay zonlarının sakınım bandı üzerinde yer aldığının tespiti üzere DSİ Genel Müdürlüğüne bildirilmiştir. 

Batı Karadeniz’de sağanak yağış sonucu oluşan sel baskını ve heyelanlar sonucunda meydana gelen ağır can ve ekonomik kayıplar nedeniyle TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bir kez daha uyarıyoruz. 

Ülkemiz son yıllarda yaşanan deprem, yangın, sel baskını, heyelan, musilaj, kuraklık gibi doğa kaynaklı afetlere karşı savunmasız durumdadır. Bu durum ülkemizde yıllardır iktidarların beton lobisinin etkisiyle uygulaya geldiği bütünleşik afet yönetim sisteminden uzak, insanı odağına almayan, arsa ve arazi rantı politikalarına bağlı olarak doğa kaynaklı afet tehlike ve riskleri açısında sorunlu dere yatakları, fay zonlarının üstü, heyelanlı alanları plansız bir şekilde imara ve talana açmasının bir sonucu olduğu görülmektedir.

Bunun önlenmesi amacıyla;

1. Ülkemizde uygulana gelen afet ve afet yönetimi sisteminde önemli sorunların bulunduğu, bütünleşik afet yönetim sisteminin uygulanmamasından kaynaklı olarak yaşanan her afette ülkenin ağır can ve ekonomik kayıpla karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu durumun önlenmesi amacıyla tüm doğa kaynaklı afetleri içine alan bütünleşik afet yönetim sistemini temel alan bir yaklaşımla kurumsal altyapı, kapasite ve mevzuat düzenlemeleri acilen gözden geçirilmeli, doğa kaynaklı afetlere karşı görev, yetki ve sorumlulukların açık bir şekilde belirtildiği yasal mevzuat düzenlemeleri gözden geçirilmeli ve mevcut sorunları çözecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. 

2. Planlama, imar, afet, yapı üretim ve denetim, çevre gibi temel mevzuat düzenlemeleri beton lobisinin talepleri yerine, toplumu doğa kaynaklı afetlere karşı koruyacak şekilde yeniden ele alınmalı, afetlerin toplumsal bir sorun olduğu gerçeğinden hareketle siyaset üstü ve katılımcı bir anlayışla yasal mevzuat düzenlemelerini TBMM ipe un sermeden acilen gerçekleştirilmelidir.

3. Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere yerel idarelerin kurumsal altyapıları gözden geçirilmeli, afet zararların azaltılması amacıyla hazırlık, müdahale ve olası afetlerden sonra yardım ve yeniden inşa süreçlerindeki etkinliklerini arttıracak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.

4. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalarına başlanılan ve bir kısmı da yayınlanan havza bazlı taşkın tehlike ve risk haritalarını hazırlama süreçleri hızlandırmalı, ilgili bakanlıklar ve yerel idarelerin ise DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan taşkın tehlike ve risk haritalarını baz alarak çevre düzeni ve imar planlarını revize etmeleri sağlanmalıdır. Bu amaçla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı taşkın tehlike ve riski yüksek alanlara yapı ruhsatı verilmesi işlemini çevre düzeni ve imar planı revize çalışmaları tamamlana kadar engellemelidir.

5. Taşkın tehlikesi yüksek alanlar içinde kalan yerleşim alanları kentsel dönüşüm kapsamına alınarak, bu alanda yaşayan yurttaşlarımız güvenli alanlara taşınması sağlanmalıdır.

6. Türkiye Barolar Birliği veya afete uğrayan illerin Baroları, geçen yıl Giresun’un Dereli İlçesi, bu yıl Kastamonu’nun Bozkurt İlçesinde dere yatakları üzerine plansız olarak inşa edilen ve olası taşkınlarda “çarpan etkisi” yapan HES’lere karşı bölge insanının hakları koruyacak şekilde hukuki mücadele başlatmalıdır. Bu kapsamda; Bozkurt ilçesinde taşkının boyutunun büyümesine neden olan Nehir Tipi HES firması ile ilgili kurum ve kuruluşlara karşı tazminat davaları açması konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olmalıdır. 

Sonuç olarak, stratejik bir temelden yoksun olarak yürütülen her konuda olduğu gibi doğa kaynaklı afetlere karşı da ülkemizde bugün yürütülen politikalarla başarı sağlanabilmesi mümkün değildir. Bunun önlenmesi için tüm doğa kaynaklı afetleri kapsayan bütünleşik afet yönetim sistemini temel alan bir yaklaşım geliştirilmedir. Buna ilişkin çalışmalar acilen başlatılmalıdır. Aksi takdirde doğa kaynaklı afetler ülkemizde ağır tahribatlara neden olmaya devam edecektir.

13.08.2021 

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Jeoloji müh. odasının HES kapakları ve bozkurt ilçesindeki tahribat ile ilgili açıklaması
    Jeoloji müh. odasının HES kapakları ve bozkurt ilçesindeki tahribat ile ilgili açıklamasıwww.jmo.org.tr
    TMMOB Jeoloji M�hendisleri Odas�
    https://www.jmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=14894&tipi=17&sube=0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 14 Ağustos 2021; 23:49:26 >

|
    |

• o bi tane ejderya bağımlısı fanatik vardı; iklim değişikliği diye zırvalıyordu... bakalım ne saçmalayacak şimdi

• Bilinçsizce habersiz açılan su kapakları + su yolu üzerinde dev kütük fabrikası = GELİYORUM DİYEN FELAKET

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dün yazdım bende jeofizik mühendisiyim bu konu ile ilgili ders aldık. Mühendislik jeolojisi dersinde.
    Resmen cinayet işlendi.
    Önceki sellerde de benzer durum söz konusu.
    Yerleşim yeri üzerindeki derelere HES yapmak cinayettir.

• Patladı derken gerçekten patlama mı anlıyorlar acaba. İlla birşeylerin havaya uçmasımı lazım patladı denince. Burda anlatılan verilen kararlar, uygulanan yöntemler, yapılan işlemler hatalıymış. Yapılanlar birbirini tetiklemiş gibi. Görünen kapakların açılması kütüklerin set oluşturması suyun tamamen ilçeye salınmasına yol açmış. Benim izlediğim görüntülerde net belli oluyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asi_mawi -- 15 Ağustos 2021; 0:30:51 >
  • kes lan fanatik ...... sensin o

açıklama bana mı ait ? tamamen jeoloji mühendisleri odasının açıklaması

mesajını şikayet ediyorum, silmezlerse forum yönetiminin iftiralara ve yalan ithamlara karşı nasıl gözünü kapadığının kanıtı olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 15 Ağustos 2021; 0:39:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: moustapha129

Bu mesaj silindi.

Bu su kanalından taşan su olağan aşırı yağmurla olmuş olsa şehrin içinin de benzer su dolması beklenir. Ancak videolarda görünen şehrin içinde yerlerde su birikintintisi dahi yok yukardan bir yerden aşırı miktarda su şehrin üzerine boşaltılıyor. Mühendis falan değilim sıradan birisi olarak gözlemim böyle.

Jeoloji müh. odasının HES kapakları ve bozkurt ilçesindeki tahribat ile ilgili açıklamasıBalık & Mantar Avcılarıyoutube
    Ben aynı zamanda bisiklet işi ile uğraşıyorum. Kastamonu Bozkurt ilçesindeki sel felaketinde can kaybı yaşamadım ama komşularım hepsi maalesef vefat ettiler. Allah rahmet eylesin. üst komşum Ahmet Sefa'nın kamerasından selin geldiği ilk anlar... #bozkurtyokoldu
    https://www.youtube.com/watch?v=WnCTm2vzGik
  • John WICK kullanıcısına yanıt

bozkurtun dere ıslahı kötü değil. bozkurtun şanssızlığı dağda ne kadar odun kütük kereste çalı çırpı varsa gelip köprüye takıldı. akan sel denize varamadan taştı. inebolu'da da ilçenin içinden akan çay çok fazla aktı bozkurt kadar vardı ama böyle bir odun yığını gelmedi Allah'tan. ineboluluyum biliyorum, eskiden çay kötüydü ama bi 15 yıl önce falan güzel bir dere ıslahı yapıldı faydası çok oldu

• baraj gölünün resmini birisi burda paylaşabilirmi?

• Atatürk santrali, gibi santrallere barajda su biriktirilir.

Akarsu tipi santrallerde ise baraj olmaz.
    Yüksekten alınan su yaklaşık 3,5 m çapındaki borularla taşınarak daha aşağıdaki türbini çevirir. Turbinden çıkan suda tekrar dere yatağına verilir.

Eskiden kullanılan un değirmeni mantığı gibi

Buradaki en büyük hata dere yatağına imar izni verilmesi ve bina yapılması

Ayrıca tomruklarin sel suları ile taşınarak daraltilan dere yatağını tikamasi baraj etkisini oluşturması.

Jeoloji mühendisleri odasının "beton lobisi" tanımlaması da sanırım açıklamaya siyaset karıştırmak oluyor!

• quote:

Bu mesaj silindi.

Yanlız kendisinin gösterdiği yer HES cebri borusu ve santral binası. Burada zaten patlama ihtimali yok neredeyse sıfır. Çünkü buraya gelmeden önce yükleme havuzu ve enerji tünelleri var. Su zaten buralarda düzenleniyor.

Asıl bakılması gereken yer dip savak ve regülatörlerin olduğu bölge. O da yüksek ihtimal santral binasının 10 km yukarısı bir nokta.

Adem Metan belki iyi niyetli bir çalışma yapmaya çalıştı ama keşke konuya bir çalışsaydı.

• quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

Atatürk santrali, gibi santrallere barajda su biriktirilir.

Yüksekten alınan su yaklaşık 3,5 m çapındaki borularla taşınarak daha aşağıdaki türbini çevirir. Turbinden çıkan suda tekrar dere yatağına verilir.

Ayrıca tomruklarin sel suları ile taşınarak daraltilan dere yatağını tikamasi baraj etkisini oluşturması.

Jeoloji mühendisleri odasının "beton lobisi" tanımlaması da sanırım açıklamaya siyaset karıştırmak oluyor!

Bilmediğiniz konularda yazmayın. Her santral de birikme alanı vardır. Suyu regüle etmen lazım. Enerji santrallari doldur boşalt çalışamaz. Enerjinin üretilecek saatleri var üretilmeyecek saatleri var.

Herkes bu konuda niye uzman anlamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

Atatürk santrali, gibi santrallere barajda su biriktirilir.

Şimdi yine bir şey bilmeden atlarsın diye ilgili hes'in regülatörlü yapıldığına dair linki bırakayım da sonrasında bir daha uğraşmayayım seninle.

Jeoloji müh. odasının HES kapakları ve bozkurt ilçesindeki tahribat ile ilgili açıklamasıenerji atlası
    Ebru Regülatörü ve HES
    https://www.enerjiatlasi.com/hidroelektrik/ebru-hes.html

• Adem Metan'ın sayfasına biraz baktım iyi niyetli olduğunu düşünmek istedim ama kendisi maalesef hükümet destekliymiş. Bilerek çarpıtma ihtimali yüksek.

• quote:

bozkurtun dere ıslahı kötü değil. bozkurtun şanssızlığı dağda ne kadar odun kütük kereste çalı çırpı varsa gelip köprüye takıldı. akan sel denize varamadan taştı. inebolu'da da ilçenin içinden akan çay çok fazla aktı bozkurt kadar vardı ama böyle bir odun yığını gelmedi Allah'tan. ineboluluyum biliyorum, eskiden çay kötüydü ama bi 15 yıl önce falan güzel bir dere ıslahı yapıldı faydası çok oldu

Tomruk deposu yapmış akp oraya düşünmeden.

Gördük kötü olmayan dere ıslahını.

• hes projesi iki tip düşün.

birinci tipte gölet tipi, yani baraj yaparak suyu tutuyorsun.

ikinci tip kanal tipi olanlar. birden fazla tünel açıyorsun. su tünelleri, artık sayısı kaç tane olmuş projeye, haliyle arazinin yapısına bağlı.

bu su tünellerinin yolu regülatöre çıkıyor yani santral binasına. tünellerden gelen su, regülatöre buradan da tekrar dereye/çay'a bırakılıyor. su buradan da baraja,gölete veya denize artık nereye gidiyorsa.

regülatörün önüne su yığılmaması için suyu ne yaparsın, regülatöre sokmadan tahliye edersin. biz tabi tek bir fotoğrafa bakarak, mevcut hes projesini anlayamıyoruz. regülatöre suyun nasıl ve ne şekilde yönlendirildiği önemli. yani projeyi görmeden ne söylesek boşuna. ezine çayı'nın hes'e gelmeden önceki kısmını da biliyor olmak lazım.

videoda dağın tepesinden regülatöre yönlendirilmiş olan harici tek bir su kanalı gösterilmiş. bunun sele yol açması mümkün değil. regülatör çay'ın üzerinde olduğu için buradan da beslenir. ama görüntüde su kalmamış tabi çay'da. ama hes'in bir de dağın içine açılmış su tünelleri olabiliyor. herşey projeye bakıyor. o tepenin arkasını da görmek lazım. hes dediğin fotoğrafta gördüğümüz gibi basit bir yapı değil. o kadar suyun bir anda gelmesi bence de normal değil. bunu da yağışın kuvvetli olmasına bağladılar. yani metrekareye ne dediler 200/300/400kg su yağınca böyle oldu diyorlar, olabilir. buna hes de katkı sağlamış olabilir mi bilmem. anladığım tek şey var, o yerleşim alanı komple yeniden imar edilmeli. nereye yaparlar hiç bir fikrim yok. vatandaşa zorluk. Allah sabır versin.

bir de ilaveten, yukarıdaki kırmızı renkle yazılan yazılara katılmam mümkün değil. hes'in regülatör binasının kapaklarının açılmış olması, sele yol açtı denmesi doğru değil. regülatör binasının ana görevi suyu tutmak değil. her türlü suyun akışına izin vermek mecburiyetinde. hem tesis için hem de doğa için. zarar verebilmesi için baraj veya göletin olması lazım. oradaki santral bir nevi çal kuyucakdaki santrale benziyor. o santral suyu tutmaz. şöyle olabilir ama çay'a düşecek şekilde, tamamiyle regülatörü beslemeye yönelik, çevrede yapılmış dahili ve harici başka su kanalları yapıldı ise buralardan gelen suyun çay'a düşeceğini düşünürsek eğer, bu çay'ın normal akışına ilave yapmak anlamına gelmiş olur. bu da tartışılabilir. hesap kitap işi. müh. odası regülatöre kabahat buluyorsa işi bilmiyor demektir. ama çay'ın ortasına, etrafına evler yapmak hatta kaç katlı ya 10 katlı vardı herhalde. bu doğru değil.

tekrar okudum da müh. odası baraj/gölet var diyorsa, kabahatliyi aramaya hiç gerek yok. baraj/göletin kapaklarını açarsan böyle sele yol açar. doğrusu var mı yok mu haritada da görebilmiş değilim. inşaallah yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 15 Ağustos 2021; 5:43:22 >

• Jeoloji müh. odasının HES kapakları ve bozkurt ilçesindeki tahribat ile ilgili açıklaması
  • HeraldOfDİSASTER kullanıcısına yanıt

Arap taşı bol bulunca çok döşermiş

• HeraldOfDİSASTER kullanıcısına yanıt

Uzunköprü değil mi burası. Ben de her geçişimde neden bu kadar gereksiz uzatmışlar demiştim yıllar önce. Sonrasında Ergene nehri coşunca anlamıştım.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.