Şimdi Ara

Japon elektronik devleri, Intel'e karşı bir araya geliyorlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
0
Favori
6.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yarıiletken endüstrisinin zirvesinde yer alan ve sahip olduğu %80 civarı pazar payı ile dünyanın en büyük işlemci üreticisi ünvanına sahip olan Intel'e karşı Japonya merkezli elektronik devleri iş birliğine gidiyor. Her biri kendi kulvarlarında endüstriye yön veren 7 samuray (Toshiba, Hitahci, NEC, Fujitsu, Renesas, Panasonic ve Canon), Intel'e rakip işlemci çözümleri geliştirmek üzere güç birliği kararı aldılar.

Waseda Üniversitesi'nden profesör Hironiro Kasahara tarafından geliştirilen yenilikçi enerji verimlilik yazılımıyla birlikte hazırlanacak ve düşük güç tüketimi için güneş pilleri ile çalışabilecek yeni bir işlemci konsepti üzerine odaklanan Japon elektronik devleri, yeni işlemci için 2012 yılını hedefliyorlar. Tasarım çalışmaları olumlu sonuç verir mi bilinmez ama projedeki isimler dikkate aldığında girişimin heyecan verici olduğu söylenebilir zira Sony ve IBM ile birlikte Cell mimarisini geliştiren Toshiba başta olmak üzere projeye katılan isimlerin işlemci tasarımı, üretim teknolojileri ve mikroçip üretiminde uzman olduğu görülmekte.

• rakip firmaların gelmesi iyidir ama bunca yıllık intel tecrübesiyle yarışabileceklerini zannetmiyorum
  • mikrochip konusunda bir hayli iddalı olan firmalar işlemci işine girdiğinde boş iş çıkacağına inanmıyorum açıkcası.. lakin arkadaşın da belirttiği üzre... intelin hem üretim hem yazılım hem de bu pazardaki ticari tecrübesi gibi 3 etken işin içine girdiğinde rekabet kısmında pek bir şans tanımıyorum....

ama inşallah yanılırız
  • oh bea bir ben değilmişim şu intelden nefret eden. aranıza benide alın :)
  • Japonlar akıllı adamlar vesselam aferin, sıra bize de gelmeli, tübitak öncülüğünde üniversitelerimiz yatmayı bırakıp milli işlemcimizi yapmalı bence.
  • Bu kadar dev Japon firması bir araya gelirse boş iş çıkaracaklarını zannetmem. Amerika'ya para kazandırmaktansa Japon'u tercih ederim doğrusu. Güzel gelişme!
  • quote:

Orijinalden alıntı: KiLLeR©

Bu kadar dev Japon firması bir araya gelirse boş iş çıkaracaklarını zannetmem. Amerika'ya para kazandırmaktansa Japon'u tercih ederim doğrusu. Güzel gelişme!

tamamen haklısın
  • Geç bile kaldı

@eXtraVaido geçer bile
  • Japonlar bi işe el attımı yaparlar. Bu firmalardan Fujitsu 1999 yılında dünyanın en hızlı işlemcisini yapmıştı. Yani öyle yabana atılacak şirketler değil. Acaba Sony niye yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mostaedon -- 6 Eylül 2009; 3:49:07 >
  • Bu haber gerçekten güzel olur hem rekabet olur böylece fiyatlar dahada düşer diye tahmin ediyorum ki japonların ürettiği ürünlerinde kalitesinde hiç şüphem yoktur
  • peki arkadaşlar intel nvidia ya bile x86 lisansı konusunda zorluk çıkarmıştı.japonlara izin verecekmiki?
  • bu iş çok güzel olur neymiş intel'le yarışamazlarmış her bir şirket alanında çok iyi ki zaten Toshiba başta olmak üzere projeye katılan isimlerin işlemci tasarımı, üretim teknolojileri ve mikroçip üretiminde uzman olduğu görülmekte denmiş eee bu iş inteli fena şekilde vurur pazar payları büyük oranda düşerse ben o zaman görürüm inteli tabi bunun olması belli bir zaman dilimini gerektiriyor
  • intel ile yarısamaz diyenler yanılıyor bence.bu 7 firma sıradan firmalar degiller...
  • yukarda gecen konuyu zaten IBM kendi capında AMD verdigi desdekle yapıyor
    yapan ların birleşmesi intel icin cok tehlikeli bence bende biraz ekliyeyim

(Toshiba IBM) Hitahci, (NEC MITSUBISHI)
    (Fujitsu siemens) Renesas, (Panasonic Technics) ve Canon)

ilişkili firmalar
  • Büyük firmalar özellikle Renesas ve Toshiba çok deneyimliler, fakat sony eksik :) Güneş enerji ile çalışan cpu intel'e karşı nasıl bir başarı sergileyebilir merak ediyorum, çünkü halihazırda intel'in her Amerikan firmasının olduğu gibi, bu konuda 2007 den beri büyük çalışmaları var, 2 sene içinde 100m$ yakın yatırım yaptılar, büyük iki üç firmayı da bünyelerine dahil ettiler. Güneş enerjisi ile çalışan birçok projeleri var, atom işlemcili bir notebook ve New Mexicoda büyük bir data center güncel haberlere çıkanlardan.
    Bence güneş enerjisiyle çalışan işlemci değilde bilgisayar daha mantıklı olur, güzel, güneş var, fakat anakart için güç yok?
    Güneş enerjisi çok önemli ve maliyet haricinde bedava, mutlaka değerlendirilmesi lazım. İşlemcinin ise yanına mutlaka performans parametresinin eklenmesi gerekir, deneysel bir proje bakalım ne olacak.

• Ibm aslında Amerikan firması fakat, Sony'nin Ps3'üne verdiği destek tartışılmaz. Aynı zamanda Linux'ada destek veriyor. İntel-Microsoft ortaklığına kıl olduğu belli...

Ama Amerikan firmalarınında birleşip cephe almaları gerekir bence...
  • İnşaallah güzel olur
  • ibm amerikan firmasımı dedin.çin satın alalı yıllar oluyo ibm'yi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alcon11

ibm amerikan firmasımı dedin.çin satın alalı yıllar oluyo ibm'yi.

Ibm'i Çin satın aldı? , Amerika Çin'e satıyor yani Çin devleti alıyor ? :):) Sabah sabah :)
  • x86 lisansını alamazlarsa hepsi oturur...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.