Şimdi Ara

James Webb Uzay Teleskobu, derin uzayda yoğun miktarda buz keşfetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 15 sa.
 • Cevaplayan Üyeler 11
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 1 dakika
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • swat882 (3 mesaj) soygar (2 mesaj) 4S14N_HUNT3R (1 mesaj) Bloodin (1 mesaj) Kartal Göz (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (6 mesaj) Mobil (4 mesaj) Mini (2 mesaj) (1 mesaj) (1 mesaj)
 • @
3 oy şu anda #40
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • James Webb Uzay Teleskobu, derin uzayda yoğun miktarda buz keşfetti
  NASA'nın şimdiye kadarki en güçlü uzay gözlemevi olan James Webb Uzay Teleskobu (JWST veya Webb), yoğun bir moleküler bulutun derinliklerini gözlemledi ve yaşam için çok önemli olan bir dizi molekül de dahil olmak üzere zengin çeşitlilikte bozulmamış yıldızlararası buz buldu.  James Webb'ten bir başarı daha  Webb, bilim insanlarının Chameleon I adını verdiği moleküler bir uzay bulutunu gözlemledi. Dünya’dan yaklaşık 500 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu yer, genç yıldız oluşumlarının olduğu en yakın yıldız oluşum bölgelerinden birisi konumunda. Bilim insanları bu alandaki bazı noktaları daha öne gözlemleyemiyordu zira bazı bölgelerde o kadar yoğun gaz ve toz var ki gözlem için gereken arka plan ışığı buralardan geçemiyordu. Chameleon I gibi bulutlarda bulunan gaz, toz ve diğer materyaller zamanla çökerek yıldızlar ve gezegenler oluşturuyor. Oluşacak sistemlerin kimyasını ise bulutta bulunan moleküller belirliyor.  James Webb Uzay Teleskobu, derin uzayda yoğun miktarda buz keşfetti
  Şimdi ise Webb’in kızılötesi kamerası (NIRCam) dahil olmak üzere güçlü araçları sayesinde, astronomlar Chameleon I'in tozlu kalbini araştırdılar ve bulutta yüklü miktarda buz keşfettiler. Bu buzlar karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt gibi hayati elementleri içeriyor. Dolayısıyla bulut su, karbondioksit, karbon monoksit, metan ve amonyak oluşumu bakımından oldukça zengin.  "James Webb olmadan gözlemleyemezdik"  Maryland, Baltimore'daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsünde Webb proje bilimcisi olan Klaus Pontoppidan, "Webb olmadan bu buzları gözlemleyemezdik" açıklamalarını yapıyor ve ekliyor: “Bu kadar soğuk ve yoğun bölgelerde, arka plandaki yıldızdan gelen ışığın çoğu engelleniyor ve yıldız ışığını algılamak ve dolayısıyla moleküler buluttaki buzları belirlemek için Webb'in mükemmel hassasiyeti gerekliydi.”  Ayrıca Bkz.NASA’nın yeni nükleer motoru Mars yolculuğunu sadece 45 güne düşürecek  Yapılan gözlemler sonucunda Chameleon I’in tozlu kalbi -263 santigrat derecede. Gözlemlenen alan aynı zamanda bir protostar oluşumunun ilk aşamalarında bulunuyor. Bu arada Webb tarafından yapılan gözlemler aslında son derece basit. Ancak bu basitlik yüksek bir hassasiyet gerektiriyor. Webb'in uzaydan elde ettiği veriler aslında ışık spektrumlarının incelenmesiyle oluşturuluyor. Bu araştırmada Chameleon I’in arkasındaki iki yıldızdan gelen ışığı kullandı.
  Kaynak:https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/webb-unveils-dark-side-of-pre-stellar-ice-chemistry
  Kaynak:https://www.space.com/james-webb-space-telescope-coldest-ice • Su da var oksijen de. Dünya gibi yaşanabilir tonla gezegen var çünkü önümüzde neredeyse sonsuz tane gezegen var. Canlı olmaması imkansız. Tek engel aradaki mesafe ve o mesafeyi katetecek teknolojinin olmaması. Ama belki de bu iyi bir şeydir. Bizden daha gelişmiş türlerin gelip anamazı ağlatmasını isteyemeyiz.

  Bizden çok daha kadim olan medeniyetler bazı şeyleri atlatmışlardır diye düşünüyorum. Belki bizden haberleri de vardır fakat "yeterince olgunlaşmadığımızı" düşünüyor olabilirler. Buraya gelseler ilk yapmaya çalışacağımız şey birkaç tanesini canlı veya ölü ele geçirip üzerlerinde deneyler/incelemeler yapmak olacaktır. Biz daha dünya üzerinde dahi bulunduğumuz konum olan besin zincirinin en tepesini hakedecek olgunluğa erişemedik.
 • Su da var oksijen de. Dünya gibi yaşanabilir tonla gezegen var çünkü önümüzde neredeyse sonsuz tane gezegen var. Canlı olmaması imkansız. Tek engel aradaki mesafe ve o mesafeyi katetecek teknolojinin olmaması. Ama belki de bu iyi bir şeydir. Bizden daha gelişmiş türlerin gelip anamazı ağlatmasını isteyemeyiz.

 • scientia kullanıcısına yanıt
  Milyarlarca yaşında evren bizdeki zeki yaşam 300bin yıl hadi bir milyon yıl de. Bizden daha ne gelişmiş canlılar vardır kim bilir. Kaç milyar yıllık milyon yıllık gelişmiş medeniyetler barınıyor.
 • Hadi biz gelemiyoruz onlar da mı gelemiyor Zeki mürende bizi görebilecek mi
 • scientia kullanıcısına yanıt
  Bizden çok daha kadim olan medeniyetler bazı şeyleri atlatmışlardır diye düşünüyorum. Belki bizden haberleri de vardır fakat "yeterince olgunlaşmadığımızı" düşünüyor olabilirler. Buraya gelseler ilk yapmaya çalışacağımız şey birkaç tanesini canlı veya ölü ele geçirip üzerlerinde deneyler/incelemeler yapmak olacaktır. Biz daha dünya üzerinde dahi bulunduğumuz konum olan besin zincirinin en tepesini hakedecek olgunluğa erişemedik.
 • pok da bulur bu boş işler

 • 4S14N_HUNT3R kullanıcısına yanıt
  Belki burada olduğumuzu bilmiyor olabilirler.

  quote:

  İki olasılık var: ya evrende yalnızız, ya da evrende yalnız değiliz. İki olasılık da eşit derecede ürkütücü...
  Arthur C. Clarke


  Şu muhteşem söz bu durumlar için tam uyuyor.
 • Ne demiş Carl Sagan: '' Evrende yalnız olduğumuzu düşünmek, okyanustan bir bardak su alıp balinalar yok demekle aynı şey.”

 • Başka yıldız sistemlerinde yaşam vardır,Yaşam dolu galaksi bence

  Sıkıntı yıldızlar arası yolculuk,en yakın yıldız 4,3 ışık yılı uzaklıkta,Işık hızında gidip gelmek 9 yıl

  Işık hızına yakın yolculuk yapacak duruma gelmek belkide 1000 yıl sürecek


  İnsanlığın yapacağı ilk iş,oralara gitmekten çok,yakın yıldızların etrafında dönen gezegenleri gözlemleyecek gözlem araçlarını geliştirmek olmalı

  Bunu başarırsak ve yakın yıldızların yörüngesinde dönen sulu bir gezegenin fotografını çekebilirsek,Uzay çalışmalarında devrim yapmak için insanlık ortak çalışmaya başlar.


  Neden uzaylılar gelmiyor ?

  Demek ki yakın yıldızların (100 ışık yılı genişliği) etrafındaki gezegenlerde ışık hızında yolculuk yapan uygarlık yok.

 • soygar kullanıcısına yanıt

  Işık hızında seyahat mümkün değil dostum, ışık hızına yaklaştıkça kütlen artar, örneğin bir insanı ışık hızının %98 ine yaklaştırsak güneş kadar kütlen olur, onu itecek bir güç malesef yok. Işık kütlesi olmadığı için 300.000 km hıza sahiptir.

 • Bloodin kullanıcısına yanıt

  Dünya gezegeni içinde oluşan canlıların olma ve evrim olasılığına baktığımızda diğer gezegenlerde yaşam ihtimali yoktur. Olsaydı dünyanın kardeşi Marsta hayat olurdu. Tonlarca ihtimali es geçiyorum, Sırf ekseni eğik değil diye Mars gezegeninde hayat yok. Diğer ihtimalleri sen düşün.

 • swat882 kullanıcısına yanıt

  Gezegenlerin eğimleri var.Dünya ve Kızılgezegenin eğimleri neredeyse aynıdır

  Mars gezegenindeki sıkıntı suyun sıvı durumda yüzeyde bulunamaması,Bunun nedenide atmosfer basıncının düşük olması kaynaklıdır.

  Mars toprağının derinliklerine radar taraması ile yapılan incelemelerde sıvı suyun aktığının izleri ortaya çıktı  James Webb Uzay Teleskobu, derin uzayda yoğun miktarda buz keşfetti
 • swat882 kullanıcısına yanıt

  Gezegenler Güneş sisteminden, Güneşimiz gibi yıldızlar Samanyolu galaksisindekilerden ve evren Samanyolu galaksisinden ibaret değildir. Geçtim yaşamı, akıllı yaşamın evrenin başka uçlarında olma ihtimali bile vardır.

 • soygar kullanıcısına yanıt

  Düzeltme için teşekkür ederim hocam, okuduğum #evren avucunda# kitabında sizinkinden farklı olarak bahsediyordu. James Webb Uzay Teleskobu, derin uzayda yoğun miktarda buz keşfetti 

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.